Αποστολέας Θέμα: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?  (Αναγνώστηκε 34604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fanoukos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #25 στις: 23/09/07, 22:58 »
Διαφωνείς με το post μου? Μόνος λόγος που γουστάρω το 6-χορδο είναι ότι μπορώ να πετάω ακορντάκια μέσα στο groove. Αυτό γίνεται και με το τεσσάρι, αλλά συνήθως περιορίζομαι στα 2-φωνα. Κατα τα άλλα δείτε το απλά: Αν μπορείς να καλύψεις όλο σου το παίξιμο με τις 4 χορδές, στις οποίες έχεις και πάντα πιο στακάτη Ε χορδή(εκτός άμα το 5-άρι είναι 35") τότε γιατί να έχεις 5? Περισσότερο βάρος κιόλας. Ο μόνος λόγος είναι η ΕΥΚΟΛΙΑ. Δεν χρειάζεσαι πολλά ανεβοκατεβάσματα. Δεν μιλάω για walking. Δες το κλασσικό funk groove που πρέπει να φας την ταστιέρα! Άλλη γοητεία, πως να το κάνουμε. Αυτό που είπε ο Αργύρης είναι ότι είναι αναγκαίο να ξέρεις που πατάς, και αυτό γίνεται πολύ καλύτερα στο τεσσάρι, αφου εκεί είναι αναγκαίο να το μελετήσεις. Τώρα αυτά που είπαν κάποιοι "η μουσική βγαίνει από μέσα σου" κλπ, μαζί σας, αλλά πρέπει να το έχεις κιόλας για να βγει κάτι, και για να το έχεις πρέπει να μελετήσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #26 στις: 24/09/07, 12:52 »
Καλα ρε παιδια... Μην ξευφευγουμε.. Δεν υπαρχουν "αχρηστα" οργανα. Εμπορικο μπορεις να χαρακτηρισεις ενα οργανο με διαματνακια στην ταστιερα η να πεις οτι εινια για το prestige. Ο αριθμος χορδων δνε εχει να κανει με το show. Κατα πασα πιθανοτητα σε μια συναυλια μεγαλη κανενας δεν θα κατσει να κοιταξει και τις χορδες σου. (η μπορει να σε περασει για κιθαριστα :P)

Το 5αρι υπαρχει γι ανα διευκολυνει καποιες θεσεις, και για να σου δινει και την low B που μην ακουσω παλι να λεει καποιος οτι αν δεν παιζεις σε μπαντα που εχουν 7αρες δεν σου χρειαζεται η low B. Δηλαδη πρεπει καθε νοτα που παιζουμε να συμφωνει με κιθαριστα? Οχι προφανως εκτος και αν παιζουμε μονο ξερω μεταλ και τιποτα αλλο. Τοτε πασο, περι ορεξεως. Αλλα οχι οτι δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις και αλλιως. Εγω πολλες φορες εχω βλαστημισει που δεν εχω αυτην την χορδη να παιξω πιο χαμηλα στιγμες που ηθελα. Και στο walking παλι το 5χορδο μπορει να σε βοηθησει. Δεν ειναι αναγκη να κανεις κανενα υπερ walking ως το 14 ταστο για να βγει ωραιο. Και η χαμηλοτερη νοτα μπορει να δωσει μια αλλη χρεια στο κομματι. Τωρα για τις τεχνικες στο 5χορδο, ιδιες ειναι πανω κατω οι τεχνικες. Δεν τιθεται θεμα να μην μπορει καποιος να παιξει μπασσο επειδη εχει 5χορδο μη λεμε οτι θελουμε.

Τωρα το 6χορδο ειναι αλλο θεμα. Μπορει να γινει και σχεδον αλλο οργανο. Εκει και αλλες τεχνικες υπαρχουν και αλλοι πολλοι τροποι παιξιματος παρουσιαζονται και φυσικα πολυ διαφορετικα ηχοχρωματα και συνδιασμοι. Tirando για παραδειγμα.


Αλλα ρε παιδια. Δεν ειναι παντα σωστη η λογικη του "αφου μπορω με 4 οι 5 ειναι αχρηστες". Αν ηταν αχρηστες δεν θα υπηρχαν. Το 5αρι δεν ειναι μονο για να εχεις την Μι παλι στο πεμπτο ταστο να μην κουραζεσαι να ανεβοκατεβαινεις. Ειναι αλλες 3 νοτες. Το 6αρι ποσο μαλλον. Δεν ειναι ολα ασπρα μαυρα, ουτε εξοριζουμε απο μπασσιστες οσους χρησιμοποιουν παραπανω χορδες ουτε οι 4αρηδες ειναι θυματα που χρησιμοποιουν μονο 4αρια. Ειναι ο καθενας τι μπορει και τι θελει να βγαλει.
Και το λεω εγω που δεν εχω 5αρι ουτε 6αρι. Μονο 2 4αρια (για να μην πει κανενας οτι ειμαι προκατηλειμενος.)

Παντως γενικα οι μπασσιστες και δεν το καταλαβαινω σφαζονται με αυτο το θεμα. Σε λιγο θα εχουμε και προβλημα με τα ενταστα/αταστα.........
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/07, 13:04 από Roufus-King Mob »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #27 στις: 25/09/07, 15:01 »
Σωστος, αλλα υπαρχει και το γνωστο ψυχολογικο συνδρομο, οποτε οι πιο πολυ που σε διαβασανε δεν νομιζω να κατανοησαν τι λες, γιατι αντιτιθεται με τα πιστευω τους και επειδη αυτα εχουν ως σβστς ο εγκεφαλος τους ακυρωνει οτιδηποτε αλλο  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Afentis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • H σελίδα μου στο myspace
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #28 στις: 28/09/07, 14:14 »
Καλησπέρα παιδιά,
Σαν σχετικά καινούριος στις δημοσιευσεις θα ήθελα να εκφέρω και εγώ την άποψή μου. Εγώ παίζω με τετράχορδο χρόνια αλλα αν πάρω άλλο μπάσο, που το εχω σκοπό σύντομα, μάλλον θα πάρω πεντάχορδο γιατί κάποιες φορές έχω νιώσει να το χρειάζομαι. Υπήρχαν στιγμές για παράδειγμα που ένιωθα ότι θα ήταν ωραίο να είχα ένα D ή ένα μι ύφεση πιο πάνω από το Ε της 4ης χορδής. Αλλά αυτό έχει να κάνει με πολλά πράγματα και με το πως θέλει να παίζει ο καθένας. Το εξάχορδο μπάσο, από την άλλη μου, φαίνεται υπερβολή και μόνο σε progressive παιξίματα αιθάνομαι πως έχει λογική. Βέβαια, ο καθένας διαλέγει  ό,τι τον βολεύει και δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις, ούτε θέμα γνώσης της μουσικής και μαγκιάς...
Thanos

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #29 στις: 28/09/07, 23:49 »
Και αρα ουτε θεμα υπερβολης...... ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #30 στις: 29/09/07, 16:42 »
Kαλα, ακουστε ηχους απο σλαπ που βγαζει ο Bill "Buddha" Dickens στο 7-χορδο του, και μετα πειτε μου αν το 4-χορδο εχει τετοια εκταση στους ηχους...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #31 στις: 30/09/07, 12:22 »
Το θέμα το άνοιξα γιατί ενδιαφέρεται ο αδερφός μου να μάθει μπάσο και προφανώς δεν έχει δική του άποψη για το αν θέλει 4χορδο ή 5χορδο και σκέφτηκα να πάρω καμιά γνώμη και ομολογώ ότι ακούστηκαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα εδώ μέσα..

Για αρχη στα σιγουρα 4ρι κατα τη γνωμη μου. Ειναι υπεραρκετο για να μαθει κ να παιξει τα παντα κ μολις καταλαβει το οργανο κ δει τι θελει να παιξει ο ιδιος, ας παρει οτι γουσταρει.

Εγω πιστευω πως το μπασο ειναι (σχεδον) αποκλειστικα 4χορδο. Δεν ειναι κ τοσο ευκολο να εξαντλησεις εστω κ αυτες τις 4 χορδες. Η κιθαρα εχει 6 επειδη υπαρχουν διαφορετικες ηχητικες απαιτησεις απο αυτην σε ενα τραγουδι. Αν θελεις να κανεις αλλα πραγματα τοτε μπλεκεις με 5ρια κτλ η σε εφφε (αν κ οι περισσοτεροι με μεγαλυτερα μπασα το κανουν απλα επειδη ειναι cool).
To 5ρι ειναι λιγο μπελας, δεν εχει τοσο πλακα οταν παιζεις ενω στα περισσοτερα που εχω παιξει χρειαζεται οταν παιζεις πχ στην Ε να κανεις λιγο mute στην Β γιατι χτυπαει απο μονη της... Τελος πρεπει να χωσεις πολλα ευρω για ενα μπασο με πραγματικα δυνατη Β.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #32 στις: 30/09/07, 12:58 »
Το θέμα το άνοιξα γιατί ενδιαφέρεται ο αδερφός μου να μάθει μπάσο και προφανώς δεν έχει δική του άποψη για το αν θέλει 4χορδο ή 5χορδο και σκέφτηκα να πάρω καμιά γνώμη και ομολογώ ότι ακούστηκαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα εδώ μέσα..

Για αρχη στα σιγουρα 4ρι κατα τη γνωμη μου. Ειναι υπεραρκετο για να μαθει κ να παιξει τα παντα κ μολις καταλαβει το οργανο κ δει τι θελει να παιξει ο ιδιος, ας παρει οτι γουσταρει.

Εγω πιστευω πως το μπασο ειναι (σχεδον) αποκλειστικα 4χορδο. Δεν ειναι κ τοσο ευκολο να εξαντλησεις εστω κ αυτες τις 4 χορδες. Η κιθαρα εχει 6 επειδη υπαρχουν διαφορετικες ηχητικες απαιτησεις απο αυτην σε ενα τραγουδι. Αν θελεις να κανεις αλλα πραγματα τοτε μπλεκεις με 5ρια κτλ η σε εφφε (αν κ οι περισσοτεροι με μεγαλυτερα μπασα το κανουν απλα επειδη ειναι cool).
To 5ρι ειναι λιγο μπελας, δεν εχει τοσο πλακα οταν παιζεις ενω στα περισσοτερα που εχω παιξει χρειαζεται οταν παιζεις πχ στην Ε να κανεις λιγο mute στην Β γιατι χτυπαει απο μονη της... Τελος πρεπει να χωσεις πολλα ευρω για ενα μπασο με πραγματικα δυνατη Β.


+1

Για αρχή είναι για 4χορδο, αλλά πιθανότατα όταν μάθει πλέον να παίζει καλά, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα θέλει κάτι παραπάνω. Τόσοι και τόσοι μπασίστες που παίζουν με 5χορδα και 6χορδα κάτι παραπάνω θα ξέρουν για να το κάνουν, και δεν νομίζω να'ναι μόνο για την ποζεριά του θέματος, γιατι οι περισσότεροι που παίζουν με 5χορδα και 6χορδα παίζουν παπάδες.  8)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #33 στις: 30/09/07, 13:05 »
Κατσε καλα, ειχα δει πριν κατι χρονια Μακη Χριστοδουλοπουλο λαιβ και ο μπασιστας του ειχε ενα γκρουβ-τουλς 7-χορδο και, σε εκεινη την περιπτωση τουλαχιστον, δεν επαιζε παπαδες χεχεχεχεχε
Παντως εγω πιστευω οτι ενα 5-χορδο ειναι ενα πληρως ισοροπημενο οργανο, και χρησιμο στους περισοτερους, ειδικα σε οσους παιζουν πειραματικη η βαρια μουσικη, η αυτοσχεδιαζουν... απο εκει και πανω, 6+ χορδες, εξαρτατε απο το ατομο αν και πως θα τις χρησιμοποιησει...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #34 στις: 30/09/07, 13:18 »
Καλά, σε γαβ-γαβ μαγαζιά όλοι οι μπασίστες πρώτον είναι ή jazzίστες, ή μεταλλάδες, και συνήθως μπορούν να παίξουν τρελούς παπάδες άμα θέλουν. Τώρα στα τραγούδια που παίζουν εκεί τι παπάδες να παίξουν? Τώρα όσον αφορά τους υπόλοιπους, συνήθως 5χορδα μπάσα βλέπεις σε χαμηλοκουρδισμένες metal μπάντες, progressive μπάντες κλπ. πιο τεχνικά παρακλάδια. 6χορδα πετυχαίνεις συνήθως σε κάτι Jazz/Fusion φάσεις, που ο άλλος ζωγραφίζει κανονικά με το 6χορδο. Για 7χορδο πάλι συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι υπερβολή. Οι δρόμοι είναι ανοιχτοί για πειραματισμούς με τα 6χορδα, το 7χορδο δεν νομίζω να "χρειάζεται". Μπορεί και να κάνω λάθος, απλά προσωπικά μου κάνει πολύ υπερβολή...  8)
Και μια πολύ βασική ερώτηση:

Γιατί να πάς στον Χριστοδουλοπουλα ρε Jezus ???  ??? ???  ???  ???


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #35 στις: 30/09/07, 15:12 »
ΧΑΧΑΧ ηταν πριν πολλα χρονια, ηταν στο λιμανι στο Κιατο τσαμπε καλοκαιρακι και πηγαμε με φιλους να γελασουμε!
Παντως εχω δει πολλους μπασιστες (π.χ. John Myung νομιζω? μπα καποιος αλλος θα ηταν, αυτος εχει 6) να υποστηριζουν οτι το 6-χορδο ειναι αχρηστο λογο του πως ειναι οι νοτες, και οτι αν ειναι να πας πανω απο 5-χορδο πας κατευθυαν για 7, ωστε να σε βολευει περισοτερο σε κλιμακες, οκταβες κτλ λογο της 7ης χορδης, κατι που μονο με την 6 δεν βοθαει πληρως... τεσπα αποψεις ειναι αυτες, ολα καλα και διαφορετικα ειναι  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #36 στις: 01/10/07, 08:21 »
Καλά, σε γαβ-γαβ μαγαζιά όλοι οι μπασίστες πρώτον είναι ή jazzίστες, ή μεταλλάδες, και συνήθως μπορούν να παίξουν τρελούς παπάδες άμα θέλουν.

Απο την αλλη αυτοι εχουν πολυ συχνα 6ρι η 5ρι κ οι λογοι ειναι εμφανεις... Οταν εισαι (τουλαχιστον το προσπαθησες στην αρχη να εισαι) μεταλας πχ μουσικος κ αναγκαστικα δουλευεις με τη Στελλα Μπεζαντακου, τοτε χρειαζεται να προφυλαξεις ολη σου την ενεργεια. Οταν παιζεις για 19286193852938 φορα το καλυτερα η δυο μας ειναι καλυτερο να κανεις το ελαχιστο των κινησεων πανω στο μπασο. Λιωσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #37 στις: 03/10/07, 01:37 »
χαχα αρκει μετα να χρησιμοποιεις την ενεργεια που περισεψε εκει που πρεπει και να μην σαπιζεις!!!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #38 στις: 03/10/07, 01:40 »
Jezus, η ενέργεια δεν περισσεύει, απλά χάνεται!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #39 στις: 22/10/07, 23:26 »
Ειχα μια συζητηση σχετικα με αυτο το θεμα προσφατα, σχετικα με μπασα με παααρα πολλες χορδες κτλ με εναν φιλο, και μου ελεγε οτι τα μπασα πρεπει να εχουν 4 αλλιως δεν ειναι μπασα... δεν την καταλαβαινω αυτη την λογικη και του απαντησα πως αν ολοι ειχαν ηταν δικη του σκεψη τοτε δεν θα ειχε εφευρεθει ακομα η ηλεκτρικη κιθαρα... γιατι αν δεν εχει sound champer δεν ειναι κιθαρα χαχαχα... βεβαια σε καταστασεις του στυλ 11-χορδα μπασα οντως γινεται πιανο η κατασταση, ειναι απλα αλλο οργανο, οχι κακο απλα αλλο, ομως δεν νομιζω οτι 5 η 6 χορδες ειναι υπερβολη....
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #40 στις: 25/10/07, 20:05 »
εγω πιστευω πως το 5χορδο ειναι το καλυτερο......γιατι εχει διαφορα πλεονεκτηματα απο  τα αλλα......και δεν ειναι πολυ δυσκολο στο παιξημο σαν το 6χορδο..........παντος φιλε αν θες να παιξεις σε μπαντα εδω ειμαστε[αθηνα]..........

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #41 στις: 26/10/07, 02:40 »
Σε εμενα πηγαινει η προταση?  :)
Ευχαριστω, με κολακευει  :)  η αληθεια ειναι οτι ειμαι ηδη σε μια μπαντα, αλλα ο χρονος ειναι τοσο περιορισμενος που δυσκολο το βλεπω, μενω και καμια ωρα απο αθηνα... στειλε ενα προσωπικο μυνημα με τις πληροφοριες παντως και θα τα πουμε απο εκει  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #42 στις: 30/10/07, 19:54 »
οκ.....οποτε θες.το e-mail μου ειναι filipaster23@hotmail αν θες στειλε να τα πουμε.....παντος ειμαι πολυ απογοητευμενος με ολη αυτη την κατασταση...ψαχνουμε 2 χρονια για μπασσιστα και ντραμιστα και το αποτελεσμα τιποτα........

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #43 στις: 02/11/07, 13:25 »
Πιστεύω οτι η επιλογή οργάνου και χορδών είναι ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθένα...ξέρω κανα-δυο μπασίστες που παίζουν παπάδες στο 6-χορδο...πιστεύω όμως οτι και το 4-χορδο ακόμα είναι ανεξάντλητο και μπορείς να κάνεις τα πάντα και σε αυτό...τα πάντα έχουν σχέση με το πόσο και πως θα ασχοληθεί/εξασκηθεί κανείς...η παραπάνω μπάσα χορδή όμως όντως βοηθάει στα χαμηλά κουρδίσματα...7χορδο είπατε ε;;;; Για δειτε αυτο εδώ!


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #44 στις: 06/11/07, 01:33 »
Ναι γνωστος ο τυπος, νομιζω εχει βγαλει πολλα κομματια απο παιχνιδια νιντεντο στο 11-χορδο... επισης ψαξε το βιντεακι που ειναι ντουετο με εναν τυπο με αταστο 12-χορδο η κατι τετοιο  :o
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος morfeas_SG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #45 στις: 02/01/08, 18:39 »
εγω παιδια ειμαι στην νοοτροπια της σχολης anthony jackson...

η οποια λεει οτι το ηλεκτρικο μπασο εχει να κανει περισοτερο με την ηλεκτρικη κιθαρα και πολυ λιγοτερο με το κοντρα μπασο. αν καποιος εχει και κοντρα-μπασο σιγουρα μπορει να το επιβεβαιωσει αυτο... ετσι γιατι οχι 6 χορδες?

δειτε λιγο το ατομο να παιζει με τον michel camilo, petruciani, mike stern, steve khan, και ας ερθει μετα καποιος να μου πει οτι ποζαρει...

http://www.youtube.com/results?search_query=anthony%20jackson&search=Search&sa=X&oi=spell&resnum=0&spell=1

παρολα αυτα παραδεχομαι οτι η σι πεζεται λιγο σε σχεση με τις αλλες και η ντο ακομα πιο λιγο. αυτο σιγουρα δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστες, βοηθανε στο καθετο παιξημο, με ανταλαγμα μια χοντροειδεστατη ταστιερα. οποτε, ο καθενας τα βαζει στην ζυγαρια και βλεπει τι τον βολεβει.

η χαμηλη προφανως σου δινει πιο χαμηλες νοτες, ενω την ντο την χρησιμοποιεις αν θες να πεξεις κανα ακορντακι, διφωνιες κλπ.

τελος, θα ηθελα να πω οτι εκτος απο τις θεωριες, παραδεχομαι τον anthony jackson γιατι παρα τις 6 χορδες που εχει το fodera του, εχει παραμηνει μπασος. ενω αλλοι αρχισανε τα πολυ πριμα σολα και το καταντησανε μπασο-κιθαρο. νομιζω οτι αυτος ειναι και ο λογος που αρχησανε να τσινανε οι τετραχορδοι παρα για τις 2 παραπανο χορδες.








 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
6 Απαντήσεις
12555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
47 Απαντήσεις
49086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
7 Απαντήσεις
4618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 20:46
από YmiRLinG
35 Απαντήσεις
12794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:42
από morsanimi
12 Απαντήσεις
5463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 14:24
από Anaximandros
22 Απαντήσεις
7220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 01:49
από Jezus
28 Απαντήσεις
17401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 18:10
από kkmspm (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:03
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
9754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 00:26
από saved