Αποστολέας Θέμα: Project: Jam  (Αναγνώστηκε 5087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Project: Jam
« στις: 27/01/15, 17:27 »
Αφού περάσαν μερικές μέρες, έφυγαν και οι εκλογές κτλ, λέω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου :)
Το Σάββατο που μας πέρασε, διοργανώσαμε με τη παιδιά από το συγκρότημα ένα jam night, το πρώτο ever στην πόλη μας την Κομοτηνή. Ποτέ δεν είχαμε βρεθεί σε κάτι αντίστοιχο, ούτε είχε γίνει κάτι ξανά στα βόρεια (δεν ξέρω κατά Θεσσαλονίκη αν γίνονται τέτοια πράγματα) αλλά είπαμε να το δοκιμάσουμε και ότι γίνει. Μίλησα με ένα γνωστό που έχει ένα μαγαζί, συμφώνησε και το κάναμε το Σάββατο που μας πέρασε. Η ιδέα ήταν να στήσουμε κανονικά τα όργανα, μικρόφωνο κτλ κτλ σαν να παίζαμε εμείς, με μερικές προσθήκες (ακουστική κιθάρα και καναδυό μικρόφωνα) αλλά με τη δυνατότητα ότι όποιος ήθελε ανέβαινε πάνω και έπαιζε μαζί μας. Και ρε γμτ, έπιασε! Μιας και η τραγουδίστριά μας δεν μπορούσε να έρθει, είπαμε σε ένα φίλο να μας βοηθήσει ετοιμάσαμε 30κάτι κομμάτια και ξεκινήσαμε. Κατά τις 11.00 ρίξαμε τα πρώτα ακόρντα και τελειώσαμε στις 4.30 το πρωί ενώ είχαν ήδη παίξει μαζί μας 14 άτομα! Αλλάζαμε όργανα, ανεβοκατέβαινε κόσμος, και γενικά παίξαμε από travis και Rem μέχρι Black stone cherry, motorhead και εγώ δεν ξέρω τι. Για πρώτη φορά παίξαμε με άτομα τα οποία βρισκόμαστε στην ίδια πόλη και δεν είχε τύχει ποτέ, αλλά και επαίξαν και γνωριστήκανε άτομα μεταξύ τους που δεν ξέραν ότι παίζουν καν! Το highlight της βραδιάς ήταν η θετική διάθεση από όλους, δίχως ίχνος κομπλεξισμού τύπου "ποιος παίζει καλύτερα/γρηγορότερα κτλ". Επειδή βλέπω να το ξανακάνουμε σίγουρα, ήταν λίγο πειραματική η πρώτη φορά, αν υπάρχουν παιδιά από γύρω περιοχές Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη κτλ που γουστάρουν ας μου πουν να ενημερώσω όταν έρθει η ώρα.

White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Project: Jam
« Απάντηση #1 στις: 27/01/15, 17:33 »
 :up :up :up (για όλα)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Project: Jam
« Απάντηση #2 στις: 28/01/15, 00:15 »
ωραιος!!!! ;)  Δυστυχως ειμαι μακρια!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Project: Jam
« Απάντηση #3 στις: 28/01/15, 08:25 »
Αυτά είναι τα ωραία! Παίξατε και γίνατε παρέα ακόμα κι αν δεν γνωριζόσασταν. Η μουσική μας ενώνει.

Να οργανώσουμε κάτι παρόμοιο στην Αθήνα υπό το όνομα kithara.gr;
(Βέβαια, υποστηρίζουμε τυχόν παρόμοιες πρωτοβουλίες μελών σε όλες τις πόλεις, απλά εγώ μένω στην Αθήνα...)

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Project: Jam
« Απάντηση #4 στις: 28/01/15, 09:06 »
Βραζίλης και βέβαια να το κάνετε! Και να το κάνετε και σε κανά τριήμερο μέσα, να το ξέρουμε και νωρίτερα να μπορέσουμε να σκάσουμε μύτη και κάποιοι από επαρχία! Η οργάνωση φαντάζομαι δεν θα είναι πρόβλημα, αρκεί να βρείτε ένα χώρο να το φιλοξενήσει. Εμείς είμαστε τυχεροί και είχαμε δικό μας εξοπλισμό (από το PA, όργανα κτλ) οπότε δεν χρειάστηκε να μισθώσουμε κάτι (ούτε να επιβαρυνθεί το μαγαζί ούτε να μας φύγουν χρήματα). Λογικά μπορείτε να φτιάξατε μία μπάντα υπό την αιγίδα του kithara.gr που να κρατάει το βασικό πρόγραμμα ώστε να υπάρχει ροή και να συμμετέχουν όσοι θέλουν μετά κατά τη διάρκεια.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Project: Jam
« Απάντηση #5 στις: 28/01/15, 09:58 »
Μπράβο παιδιά. Πάντα τέτοια. Έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από Κομοτηνή. Είχαμε παίξει κάπου στο 93-94 και η όλη εμπειρία ήταν καταπληκτική. Μάλιστα είχαμε γνωριστεί και παίξει μαζί με τοπικό guitar hero (έσκιζε το παλικάρι αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι όνομα).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
17442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 21:11
από petros1992
3 Απαντήσεις
2668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 15:38
από Serviani
3 Απαντήσεις
2731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 12:35
από B.C. Rich
122 Απαντήσεις
34955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 13:51
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
4256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/13, 18:41
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/15, 10:24
από mad_nassos
6 Απαντήσεις
4377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/18, 20:49
από nik1982
2 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/19, 07:23
από panixgr
0 Απαντήσεις
1442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/20, 13:32
από paokz
8 Απαντήσεις
5215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/21, 19:18
από UnderGround