Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση  (Αναγνώστηκε 24047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #25 στις: 23/09/08, 16:02 »
Υπαρχει ηδη θεμα το οποιο κανει αναφορα για συλλογη στιχων με προοπτικη δημοσιευσης αλλα δεν υπαρχει καμια κινηση... Απ: Συλλογή στίχων - Ζητείται εθελοντής
παρατηρειστε μονο τις ημερομηνιες για να παρετε μια γευση.....
τωρα καποια αλλη αλλαγη που μπορει να γινει.....δε νομιζω πως χρειαζεται καποια αλλαγη σε θεμα παρουσιασης ή λειτουργικοτητας .....

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #26 στις: 23/09/08, 16:20 »
Πολύ όμορφη πλοκή και με τιμά η αναφορά σου.
να είσαι καλά και πραγματικά πιστεύω πώς κάθε σκέψη μπορεί να αλλάξει τον κόσμο πόσο μάλλον ένα φόρουμ .
χαιρετισμούς σε όλα τα παιδιά παραπάνω την καλησπέρα μου .
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #27 στις: 23/09/08, 22:38 »
justin ή Γιάννη;απόλυτα κατανοητός.
 Ένα πρώτο μεγάλο (δικό μου ίσως;) πρόβλημα είναι πως βασανίζομαι κάθε φορά, πως σε ποιόν και με ποιό όνομα... να απευθύνομαι...
Αυτό φαντάζομαι είναι ένα πρόβλημα που δεν θα μας το λύσουν οι administrators...(ίσως γιατί δεν είμαι μόνος) αλλά εμείς...
Μπορούν όμως να κάνουν κάτι για τον περιορισμό των πέντε μυνημάτων....ανα 24 ωρο;;;; Πιστεύω πως σε αυτόν τον χώρο ''γέννησης'' όπως είπε και η pinelopi οι περιοριστικοί κανόνες έκφρασης, δεν αρμόζουν. Ισως θα έπρεπε να υπάρξουν ανα θέμα και όχι ανα 24ωρο.....

MISTREATED στην ουσία επικεντρώνομαι...στο θέμα και θελω να ρωτήσω τον Neikosπου μπορεί να αποδίδει εκείνος την έλλειψη κίνησης στο συγκεκριμένο θέμα που παρέθεσε... και που εγω παρακολούθησα με θλίψη την εξελιξή του;
Θλίψη ξέρετε γιατί;
Γιατί Μαργαρίτα (σ' αυτό το επίπεδο ως ποιητής και όχι ως στιχουργός κι εγώ) εδώ και χρόνια θλίβομαι απο την γενικότερη αποστροφή της ''μάζας'' απο την τέχνη που λίγο πολύ, όλοι μας υπηρετούμε...
Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς σε αυτό, άσχετα με τα γιατί, του καθε ενός.
Αυτό το γεγονός όμως, προκαλεί αλυσιδωτά αντιδράσεις σε όσους κινούν τα νήματα...π.χ. Εκδοτικούς οίκους.
Η πρώτη απάντηση που θα εισπράξεις, συνοδευόμενη απο ένα απροσδιόριστο χαμόγελο... θα είναι... ναι ξέρετε,πολύ καλό δείχνει, αλλά... ποιός διαβάζει ποίηση σήμερα;
Neikos αν τώρα κι εδώ, το συγκεκριμένο θέμα,έχει αδρανοποιηθεί...μάλλον οφείλετε σε αυτό που όλοι θα πρεπε να πολεμάμε. ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ...
Πέρισυ μιλώντας με την Τάνια Τσανακλίδου (για κάποιους στίχους μου που της έδωσα) μου είπε να θυμάμαι πως δεν έχει καμμία σημασία εν εκείνη τους κάνει κάτι ή όχι...Σημασία έχει πως εγώ, μπορώ και εκφράζομαι μέσα απο την ποίηση και κατ' επέκταση για ''το Στέκι'' ο καθε ένας μας... Το που θα φτάσει ο κάθε ένας, και με ποιόν τρόπο δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Μπορούμε όμως να βελτιώσουμε τις επιδιώξεις της ''μεγάλης οικογένειας'',να κρίνουμε επικρίνουμε και κατακρίνουμε ότι διαιωνίζει μια πορεία φθίνουσα...σε όλες τις μορφές της.

Παραδειγμα 2ο. ΦεστιβάλΤραγουδιού Θεσσαλονίκης....Πόσοι απο εμάς (ή εσάς φίλοι επισκέπτες),το έχουμε εμπιστευθεί; Εγώ...για πρώτη φορά πέρισυ.
Μου στοίχισε συνολικά 350 ευρώ (δικαίωμα συμμετοχής,πρόβες εγγραφές.κ.λ.) Εκείνο όμως που μου στοίχισε περισσότερο απο όλα, ήταν η απογοήτευση στα μάτια όλων των ανθρώπων που συμμετείχαν μαζί μου, όταν διαπιστώσαμε το μέγεθος της ''απάτης''. Μια επίσκεψη στο φόρουμ του, θα δείξει στον κάθε ένα σας τι εννοώ... 
(εκτός αν κάποιος εδώ δύναται να υποστηρίξει, βλέποντας και το παρακάτω απόσπασμα,πως στέκουν οι χρονικές αναλογίες αξιολόγησης και μπορεί να πείσει πως για τα τραγούδια που προκρίθηκαν... ακολουθήθηκε η σωστή διαδικασία...)


Να σημειωθεί οτι το 2007 για 800+ συμμετοχές, όπως φαίνεται και στο http://www.festivaltragoudiou.gr/news.asp?id=322850 απο τον αριθμό 837 του τραγουδιού ''πονώ που δεν πονώ για σένα'', καταναλώθηκαν 5 !!! ημέρες όπως φαίνεται και στο http://www.festivaltragoudiou.gr/news.asp?id=321524

800 τραγούδια χ 4 λεπτά = 3200 λεπτά

συνεπώς η εννεαμελής επιτροπή αφιέρωνε 10,5 ώρες περίπου την ημέρα ΚΑΘΑΡΗΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ακρόασης (χωρίς διαστήματα διαλειμμάτων)

10,5 ώρες χ 60 λεπτά = 630 λεπτά ανά ημέρα

630 λ.α.η. χ 5 ημέρες = 3150 λεπτά που αντιστοιχούν σε κάτι λιγότερο απο 5 ημέρες.

προσπαθώ να καταλάβω που βρέθηκε ο χρόνος...
Φιλικά Ίωνας


Να επισημάνω πως τον Ιωνα που υπογράφει, δεν τον γνωρίζω.

Μαργαρίτα το τραβάει αλήθεια ο οργανισμός μου...Γέλασα πολύ με αυτό!
x-versous κι εγω πιστευω πως ένα φόρουμ μπορεί να κάνει πολλά...δηλαδή όλοι εμείς.

qrusticks να σαι καλά...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ...



Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #28 στις: 23/09/08, 22:44 »
ηταν πολλες φορες που ειχα σκεφτει οτι δε μπορει.... καποιος θα κανει το πρωτο βημα.....
εκανα καποια μικρα.... μιλησα με δυο τρεις εδω μεσα αλλα τελικα δε κανονισαμε τιποτα.....
αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι πιστευω να βγουμε ολοι μαζι για ενα καφε.-

μια ποιητοσυναντηση..... θα ειμαστε και πολυ στον κοσμο μας.... αλλα μετραει....
τι λετε?? καλη η προταση ή θα πεσει στο κενο??

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #29 στις: 24/09/08, 13:24 »
lampros Ι., έγινες απόλυτα κατανοητός. Παρόλα αυτά έχω ορισμένες ενστάσεις, διαφωνίες αν προτιμάς.

Πρώτ' απ' όλα, ο χώρος αυτός είναι τόπος επικοινωνίας, άντε και έκφρασης το πολύ και όχι "γέννησης". Διότι δεν πιστεύω ότι οι γράφοντες καταθέτουν εδώ μέσα όλα όσα γράφουν, ότι δηλ είναι ο αποκλειστικός τους χώρος έκφρασης. Ή ότι τα ερεθίσματα για την γραφή τους τους δίνονται αποκλειστικά και μόνο από αυτόν τον χώρο. Ότι υπάρχει δηλ μια σχέση πλήρους εξαρτήσεως από τον χώρο.
Πάρα πολλοί κιθαροφίλοι είναι απολύτως εμφανές ότι είναι ενεργά μέλη της κοινωνίας και όχι μονόχνωτοι σαλεμένοι που ψάχνουν να βρουν κάποια διέξοδο όταν βγαίνουν από το καβούκι τους.

Δεύτερη διαφωνία μου, και λόγω του ότι ανήκω κι εγώ στην "μάζα" που ανάφερες, είναι ότι οι "μάζες" ενδιαφέρονται και πάρα πολύ για την τέχνη που υπηρετείς εσύ και όποιος νομίζει ότι την υπηρετεί. Αυτό φαίνεται καθαρά από την επισκεψιμότητα τέτοιων σελίδων στο διαδύκτιο. Και σ' αυτόν τον ιστότοπο παρατήρησε ότι αυτός ο χώρος έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα ακόμα και από καθαρά μουσικά θέματα.

Αποδίδοντας το προσωπικό μου συναίσθημα, αυτήν η τέχνη όπως και κάθε τέχνη με υπηρετεί και δεν την υπηρετώ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #30 στις: 24/09/08, 15:24 »
ηταν πολλες φορες που ειχα σκεφτει οτι δε μπορει.... καποιος θα κανει το πρωτο βημα.....
εκανα καποια μικρα.... μιλησα με δυο τρεις εδω μεσα αλλα τελικα δε κανονισαμε τιποτα.....
αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι πιστευω να βγουμε ολοι μαζι για ενα καφε.-

μια ποιητοσυναντηση..... θα ειμαστε και πολυ στον κοσμο μας.... αλλα μετραει....
τι λετε?? καλη η προταση ή θα πεσει στο κενο??

Για να κάνω με τον Neiko την αρχή δηλώνω πρόθυμος και διαθέσιμος για μια συνάντηση όποτε και αν κανονιστεί μόνο να το ξέρω λίγο νωρίτερα .
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #31 στις: 24/09/08, 18:45 »
papous
Αλλίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε σε όλα... Για το χώρο "γέννησης" κανείς δεν ανέφερε (εδώ τουλάχιστον) οτι το Στέκι είναι ή φιλοδοξεί να γίνει είναι αποκλειστικός χώρος έκφρασης και οτι ειδικά οι νέοι έχουν ή θα πρεπε να αποκτήσουν, μια σχέση πλήρους εξαρτήσεως...
Ποιοί είναι οι μονόχνωτοι σαλεμένοι που ψάχνουν να βρουν κάποια διέξοδο όταν βγαίνουν από το καβούκι τους. εγω δεν το γνωρίζω, όμως έχεις δίκιο αν αναφέρεσαι σε γενικότερο επίπεδο. Υπάρχουν και αυτοί, όπως και οι άλλοι... που κατ' επέκταση συνθέτουν την "μάζα" κομμάτι δε της οποίας, είμαστε και εσυ και εγώ...

Θα μου επιτρέψεις να μην προεκτείνω περισσότερο το ενδιαφέρον για την τέχνη που νιώθω εγω πως υπηρετώ...
Εγω ανέφερα δύο παραδείγματα... Εκδοτικους οίκους και φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης...
Θα με βοηθούσε δε (όπως και πολούς άλλους εδώ) να μην γενικευούμε...

Εκτός λοιπόν του προβλήματος της αδιαφορίας, προκύπτει και εκείνο του προσανατολισμού που επαληθευεί το γνωστό (ψάχνοντας το δέντρο ... χάνουμε το δάσος...)



Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #32 στις: 24/09/08, 19:00 »
ηταν πολλες φορες που ειχα σκεφτει οτι δε μπορει.... καποιος θα κανει το πρωτο βημα.....
εκανα καποια μικρα.... μιλησα με δυο τρεις εδω μεσα αλλα τελικα δε κανονισαμε τιποτα.....
αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι πιστευω να βγουμε ολοι μαζι για ενα καφε.-

μια ποιητοσυναντηση..... θα ειμαστε και πολυ στον κοσμο μας.... αλλα μετραει....
τι λετε?? καλη η προταση ή θα πεσει στο κενο??

Για να κάνω με τον Neiko την αρχή δηλώνω πρόθυμος και διαθέσιμος για μια συνάντηση όποτε και αν κανονιστεί μόνο να το ξέρω λίγο νωρίτερα .

Κι εγώ μαζί σας, αρκεί να το γνωρίζω δύο βδομάδες νωρίτερα. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι ως συνήθως μόνο εμείς οι τρεις θα εκδηλώσουμε ενδιαφέρον. Αν μείνει έτσι δεν νομίζω ότι χρειάζεται μια δια ζώσης συνάντηση εφόσον πιστεύω ότι γνωριζόμαστε ήδη πολύ καλά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος ilianthos-Kanlis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 938
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #33 στις: 24/09/08, 20:21 »
Λάμπρο σ΄ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,όμως μπορώ να σου πω ,πως δεν είμαι τίποτα το ιδιαίτερο,απλά καταθέτω τη ψυχή μου !
Και πάλι σ΄ευχαριστώ !
Υπογράφω με το όνομα " Κανένας " !...
Αντιπροσωπευτικά μου τραγούδια από δισκογραφίες μου στον ιστότοπο:
http://Kanlis.livepage.gr/file/index

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #34 στις: 25/09/08, 10:09 »
καλημέρα φίλοι μου...
ilianthos-Kanlis όλοι εδω κομμάτι της ψυχής μας καταθέτουμε και εκθέτουμε...Εγω βρίσκω πως έχεις μια ιδιαιτερότητα γραφής που δηλώνει ευαισθησία και πιστεψέ με πολλοί την αντιλαμβάνονται...

x-versous και Neikos εγώ θα βρίσκομαι πάντα στη διαθεσή σας...έτσι papous δεν θα μαστε μόνο τρείς...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #35 στις: 25/09/08, 10:37 »
Προτίθεμαι να γίνουμε πέντε  :)
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #36 στις: 25/09/08, 18:27 »
Λάμπρο, όταν έρθει η ώρα νομίζω ότι ξέρεις θα προσπαθήσω και γώ να είμαι εκεί.
Σημασία επίσης έχει να μπορέσουμε να θέσουμε κάποιες αρχικές σκέψεις για το πώς θα μπορούσε να βελτιωθεί (σε ότι μπορεί τουλάχιστον) και να υλοποιηθεί ότι αποφασίσουμε, χωρις ωχαδερφισμούς και εγωισμούς.
Η παρέα απο ότι τουλάχιστον φαίνεται ειναι ακμαιότατη και με αρκετό κέφι. Ας την μεγαλώσουμε λίγο για να ισχυροποιηθεί και ας καλέσουμε και τους υπευθύνους του Κιθάρα που μπορεί και αυτοί να προσφέρουν, μιας και οι στίχοι/ποιήματα έχουν αναγνωσιμότητα. Περιμένω να ακούσω και την δική τους γνώμη.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #37 στις: 25/09/08, 22:30 »
1,2,3,4,5,6 ως τώρα ''προθέσεις'' και μια έκδηλη, τεκμηριωμένη ανησυχία για όσα μας προσφέρονται...
Ίσως, για κάποιους απο εσάς να είναι μια ακόμη ''ανούσια'' ή ''καταδικασμένη'' προσπάθεια...
Για κάποιους σίγουρα, είναι μια αφετηρία.

Καλή συνέχεια.....

« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/08, 20:23 από lampros l. »

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #38 στις: 27/09/08, 14:26 »
Λοιπον λοιπον... θα πρεπει να γινει μια αρχη.... θα πρεπει να ορισουμε ενα τοπο συναντησης.... λογικα καπου στο κεντρο της αθηνας..... και φυσικα ενα χρονικο περιθωριο....
θεωρω τις τρεις βδομαδες απο τωρα αρκετο αλλα απαραιτητο χρονο καθως καποια ατομα απο δεν ειναι κατοικοι αθηνων...
οποτε μια βδομαδα πες για να κανονισουμε και αλλες δυο για να δωσουμε σε αυτα τα ατομα το περιθωριο να κανονισουν το προγραμμα τους....

θα πρεπει αραγε να συμπληρωσουμε καποιο τελικο αριθμο?? ή θα συναντηθουμε οσοι κι αν ειμαστε??

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #39 στις: 27/09/08, 17:14 »

Ένα πολύ καλό και φιλικό μέρος είναι ο Διόνυσος στην ακρόπολη.
Εγώ έχω πάει πολλές φορές. Για καφέ ότι πρέπει. Θα σας κάνω κι’ εγώ παρέα εάν το επιτρέψουν οι υποχρεώσεις που έχω τέλος Οκτωβρίου. 

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #40 στις: 27/09/08, 17:47 »
οποτε εχουμε 6+1 καλα ειναι για αρχη..... το μερος το βρισκουμε.... τις συμμετοχες πρεπει να εξασφαλισουμε πρωτα....

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #41 στις: 27/09/08, 21:59 »
Και πως μπορω εγω να αντισταθω σε μια τετοια προσκληση?
Λαμπρο τιμη μου  :kiss:
Εδω! να φυλαμε Θερμοπυλες!
 
Παιδια αν κανονισετε συναντηση, θα ηθελα πολυ να ερθω!
Θα ειμαι Αθηνα 19-20/10
θα χαρω πολυ!

διορθωση: τελικα θα ειμαι 17-19/10
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/08, 20:55 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #42 στις: 27/09/08, 22:38 »
Αν και εγώ, φίλε μου Λάμπρο, τις περισσότερες φορές, σχολιάζω τα ποιήματα, όλων των υπόλοιπων που προανέφερες και σπάνια γράφω κάποιο στίχο, σ'ευχαριστώ πολύ που με συμπεριέλαβες στην παρέα της στάσης του Στεκιού!

Μου άρεσε ιδιαίτερα, το τέλος του ποιήματός σου. Στίχοι με ουσία, ώστε να προσφέρουν στον αναγνώστη ιδέες και προβληματισμό, για την πορεία της ζωής του. Σπάνια διάβαζα ακόμη και βιβλία, μέχρι που ανακάλυψα ότι υπάρχουν πολύ σπουδαίοι άνθρωποι, που έχουν ασχοληθεί, σε επιστημονικό επίπεδο με τις ιδέες και τις καταστάσεις της ζωής. Το διάβασμα είναι μέγιστο αγαθό και δεν θα υπήρχε χωρίς το γράψιμο. Οι στίχοι, επειδή συχνά έχουνε να κάνουνε με την ψυχή αυτού, που τους γράφει και επειδή το σύνηθες είναι να συμπυκνώνουνε ψυχή και νόημα σε λίγες αράδες, προσφέρουνε νοήματα ζωής, σε μια ματιά, που δεν ξεπερνά το 1/2 μιας κόλλας Α4 σε στήλη.Πολύ σημαντική η ποίηση για όσους θέλουν να κοιτάξουν σε βάθος τη ψυχοσύνθεση του ανθρώπινου είδους.Ίσως μόνο μέσω της ποίησης,οι άνθρωποι, έχουν αποκαλύψει τόσο πολύ, τις σκέψεις τους αλλά κυρίως τα συναισθήματα τους, σε ένα ευρύτερο κοινό, πέραν των γνωστών τους. Άλλοτε έμμεσα, άλλοτε άμεσα. Είναι σαν κουταλάκι του γλυκού, που φτάνει μια κουταλιά, για να προσφέρει την πιο γεμάτη γεύση!

Το Στέκι, ίσως να είναι μία αφορμή έμπνευσης, αλλά σίγουρα είναι η βασική αιτία και ο πρώτος τόπος συνάντησης για όλους εμάς εδώ.
Θα ήθελα να σας κάνω παρέα, εκτός από εδώ μέσα και στην συνάντηση, όταν γίνει!!
Σίγουρα θα φέρετε και από ένα σοροπιαστό βαζό να δοκιμάσω!
Εγώ θα φέρω τα κουταλάκια! ;D

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #43 στις: 28/09/08, 12:32 »
ωραια ωραια 8+1....και η ημερομηνια που προτεινει η argentina ειναι πραγματι σε 3 βδομαδες....
οποτε να ξεκινησουμε να λεμε για 19/10?? ειναι κυριακη.... το μερος δε χρειαζεται να το ορισουμε απο τωρα....
καπου κεντρο.... Θυσειο....Ακροπολη....Μοναστηρακι σε καποιον σταθμο τραινου απο αυτους....

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #44 στις: 28/09/08, 19:47 »
μέσα στο στέκι βρίσκεται κομμάτι του εαυτού μου
διαβάζοντάς τα σκέφτηκα: "μπράβο ο μπαγάσας!... φτού μου!!!
μήπως και μου ματιάσουνε τα περιουσιακά μου
την έμπνευσή μου δηλαδή και τα ένδοξα γραφτά μου!..."

Και χαιρετώ σας του στεκιού ποιητές παλιούς και νέους
που άλλοι μας λεν' ατάλαντους κι άλλοι μας λεν' γενναίους..
Και λέγω: "όσοι γράφετε εδώ τα εσώψυχά σας
όσους σας κρίνουν γράψετε με θάρρος στ' απαφτά σας!!!"

κι αν είμαι ένας απ' αυτούς σίγουρα περιμένω
εκεί που είπα να το δω το όνομα γραμμένο...


Τα πολλαπλά μαθήματα που πήρα σ' αυτή την γωνιά του στεκιού, από τις πρώτες στιγμές που δημιουργήθηκε, δεν μπορώ να τα απαριθμήσω.. Είναι κάτι που παραδέχομαι πως έγινε σε σημαντικό βαθμό και αυτό δεν επετεύχθη μόνο δια της ανάγνωσης.. ήταν κάτι σαν συναγωνισμός μεταξύ μας.. 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/08, 19:57 από pimami »
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #45 στις: 28/09/08, 20:47 »
Θα προτιμούσα να τον πω διάλογο, pinami, κι όχι συναγωνισμό.

x-versous και Neikos εγώ θα βρίσκομαι πάντα στη διαθεσή σας...έτσι papous δεν θα μαστε μόνο τρείς...

Όντως lampros l. Έχω να διδαχθώ πολλά από εσένα. Όταν είχα αναλάβει μια ανάλογη πρωτοβουλία δήλωσε συμμετοχή εγώ κι κούκος. Του x-versus.


(Πλάκα κάνω versus. Μην παρεξηγηθείς!)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #46 στις: 29/09/08, 12:25 »
φιλε pimami με το μηνυμα σου δηλωνεις την συμμετοχη σου στην συγκεντρωσουλα μας??
βασικα προς ολους οσοι ενδιφερονται.... ας στειλετε αν συμφωνειτε με την ημερομηνια....
τουλαχιστον να εχουμε κατι ξεκαθαρο....
για να ανακεφαλαιωσουμε... μεχρι στιγμης εχουμε....

lampros l
x-versus
papous
pinelopi
MISTREATED
justin         
argentina
XoLiDoXoS
 
και φυσικα εγω   :P :D


ελπιζω η παρεα να μεγαλωσει....
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/08, 12:28 από Neikos »

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #47 στις: 29/09/08, 20:14 »
Η πρωτοβουλία ήταν του lampros l που έκανε την αρχική πρόταση, ας τον αφήσουμε να κάνει και την τελευταία κίνηση, δηλαδή ημερομηνία ώρα και τόπο συνάντησης.

Για την πρόταση μας Neikos έχεις δίκιο αν συμφωνήσουν όλοι Λάμπρο και τα τρία σημεία ωραία και γνωστά είναι, εγώ είπα Διόνυσο στην ακρόπολη γιατί έχει άνετο χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων και φανταστική θέα.

Ευελπιστώ πως και άλλα άτομα από το στέκι θα έλθουν στην παρέα, (οι Καρυάτιδες αντέχουν το βάρος κι’ ας λείπει μια.)

Administrator  Πιστεύω πως τουλάχιστον ο Βασίλης θα είναι στην παρέα, είναι πάντα μέσα.     

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #48 στις: 30/09/08, 00:38 »
Γεια χαρά σε όλους, μα όλους σας…

Φίλοι,
είναι πολύ σημαντικά τα όσα καταθέσατε…
Σε εσάς, τα μπράβο και τα ευχαριστώ.

Μπορεί το όλο θέμα να ξεκίνησε από μια ’’Πρόσκληση’’, σε ατομικό επίπεδο για
τον κάθε ένα, όπως και για κάθε μέλος…όμως νιώστε πως σήμερα, έχει ψυχή…
και δεν είναι μόνο η δική μου…
Το συγκεκριμένο θέμα λοιπόν αφορά το ‘’έμψυχο υλικό’’ αυτού του χώρου,
που επιτρέψτε μου να πω, πως καλείται να διαχειριστεί την ’’αύρα’’ του.
 
Αυτό στην ουσία συμβαίνει κυρίες και κύριοι…και υπαίτιος ίσως για κάποιους είμαι εγώ…αλλά για μένα είναι όλοι όσοι μέσα από εδώ, προσδοκούν τουλάχιστον στην καλυτέρευση του χώρου τους…

Άριστη η δουλεία των συντονιστών, άριστη και των Administrator,υψηλό το επίπεδο των μελών,
και το κλίμα ιδεατό για πολλά φόρουμ… Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με ζωντανό υλικό… με αύρα… με στίχους… με ποίηση… με δημιουργούς, παλιούς και νέους.

Στο δικό μας χώρο, η έκφραση ‘’μεγάλα λόγια’’ είναι χιλιοακουσμένη…
Ας δούμε λοιπόν αν και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς,(που λέμε πολλά) γι αυτό.

Πρώτα λοιπόν, μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το θέμα του περιορισμού των 5 ανά 24ωρο παρεμβάσεων του κάθε ενός μας, στις σελίδες μας.(εκτός αν έστω και τώρα οι υπεύθυνοι αντιμετωπίσουν το πρόβλημα)

Δημιουργήθηκε λοιπόν, υπό την μορφή μέλους η ‘’Ομάδα Υποστήριξης Μελών 1’’,2,3 και 4 (προς το παρόν)
με κοινούς κωδικούς πρόσβασης που θα γίνουν γνωστοί σε όσους την στελεχώσουν και σκοπό την διευκόλυνση όποιου μέλους βρεθεί σε κατάσταση ‘’24ωρης σίγασης ’’ και θέλει άμεσα να κάνει χρήση αποστολής μηνύματος, στέλνοντας το μήνυμα του με  προσωπικό μηνύματα στην ‘’Ομάδα Υποστήριξης Μελών’’ να το δημοσιεύσει εκείνη, με το εισαγωγικό σημείωμα ( το παρακάτω μήνυμα δημοσιεύεται μέσω της ‘’Ομάδας Υποστήριξης Μελών, από το μέλος…………..)
Δεν λύνει φυσικά το πρόβλημα της ελεύθερης έκφρασης, αλλά είναι μια προσπάθεια  έστω ελάχιστη…

Δημιουργήθηκε επίσης ένας λογαριασμός msn ( omadaym@windowslive.com) με στόχο την πιο άμεση επικοινωνία μας…Από εκεί πιστεύω, χωρίς περιορισμούς θα μπορούμε να αποφασίσουμε σε κάποια θέματα πρίν προχωρήσουμε στην επίσημα πρώτη συνάντηση μας. Αλλά και μετά, θα μας δίνεται η δυνατότητα να συζητούμε ζωντανά ότι απαιτείται.

Συνήθως οι ‘’αναβαθμίσεις’’ των φορουμ γίνονται από τους υπεύθυνους τους.
Εγώ σας προτείνω ‘’εμείς’’ τα μέλη του συγκεκριμένου, του Στεκιού, να καινοτομήσουμε κάνοντας ένα βήμα εμπρός. Να ενισχύσουμε την ‘’Ομάδα Υποστήριξης Μελών’’ και με άλλες αρμοδιότητες όπως την διαχείριση του πνευματικού μας έργου και την προώθηση του ( γιατί κακά τα ψέματα, δικό μας είναι ), την ενίσχυση των νέων μελών κ.λ.π.

Ελάτε μέσα από το Στέκι, να κάνουμε τους στίχους και την ποίηση, θέμα του αύριο…


Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #49 στις: 30/09/08, 02:57 »
Φιλε lampro l .... ομολογω πως το ποστ σου ειναι καπως ανατρεπτικο.... ενα πραγμα επαναστατης διχως αιτια....
Διαβαζω συνεχεια τη λεξη "Δημιουργηθηκε" ....απο ποιον?? με ποια πρωτοβουλια?? με ποιο σκοπο??

Αλλα ας το πιασουμε πιο ειδικα.... "Ομαδα υποστηριξης μελων"? για ποιο πραγμα?? για να μπορει καποιος να ποσταρει πανω απο 5 φορες?? θεωρω τον αριθμο 5 δικαιο αλλα δεν εχει σημασια τι θεωρω εγω... σε ενα Φορουμ δεν υπαρχει δημοκρατια .... υπαρχουν κανονες... αν θες τους τηρεις....

Λογαριασμος msn?? για ποιο λογο??? αν θελουμε να επικοινωνησουμε μπορουμε πιστευω και με π.μ. αλλα και μεσα απο τα ποστ....δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο.... και στο κατω κατω οποιος θελει το msn καποιου μελους απλα το ζηταει....


Συνήθως οι ‘’αναβαθμίσεις’’ των φορουμ γίνονται από τους υπεύθυνους τους.
Εγώ σας προτείνω ‘’εμείς’’ τα μέλη του συγκεκριμένου, του Στεκιού, να καινοτομήσουμε κάνοντας ένα βήμα εμπρός. Να ενισχύσουμε την ‘’Ομάδα Υποστήριξης Μελών’’ και με άλλες αρμοδιότητες όπως την διαχείριση του πνευματικού μας έργου και την προώθηση του ( γιατί κακά τα ψέματα, δικό μας είναι ), την ενίσχυση των νέων μελών κ.λ.π.

Ελάτε μέσα από το Στέκι, να κάνουμε τους στίχους και την ποίηση, θέμα του αύριο…



ειδικα η τελευταια φραση ακουγεται τελειως προεκλογικη....


δε ξερω... εγω τοσο καιρο ειχα την αισθηση οτι θα πηγαιναμε για ενα καφε να γνωριστουμε....


υ.γ. σιγουρα ειναι δικα σου λογια...? διοτι ομολογω εκπλησομαι ακομα και με το υφος της γραφης σου....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 11:14
από ΝΙΚΗ-ΑΝΝΑ Π.
13 Απαντήσεις
17665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 21:57
από SPIROS26
0 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 08:09
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/21, 21:27
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/23, 00:19
από ΠΟΙΟΣ