Αποστολέας Θέμα: Ποιά η διαφορά μεταξύ... Βιολιού/Βιόλας/Cello  (Αναγνώστηκε 23654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flop

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Ποια η διαφορά μεταξύ του Βιολιού, της Βιόλας και του Cello ?
Εξωτερικά μοιάζουν αρκετά μπορώ να πω.. ποια/ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους?
Αν κάποιος θα έπρεπε να επιλέξει να μάθει ένα από αυτά ποιο θα του προτείνατε και γιατί?
Πόσο εύκολο είναι να μάθει κανείς ένα από αυτά? Ποια είναι η μέση τιμή για ένα π.χ βιολί για αρχάριους?

« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/08, 15:06 από flop »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η βασικη διαφορα τους ειναι το μεγεθος τους.
Το πιο μικρο στην οικογενεια ειναι το βιολι, μετα ερχεται η βιολα και τελος το Βιολεντσελο ( ή Τσελο ).
Φυσικα, αυτη η διαφοροποιηση στο μεγεθος, εχει αμεση σχεση και με το μεγεθος του ηχειου του καθε οργανου.
Το Τσελο εχει ενα βαθυ ηχοχρωμα με αρκετο ογκο και ζεστασια. Μπορει να παιξει ανετα ενα βαθυ και μελαγχολικο θεμα, ενω τα γρηγορα και τα επιθετικα μερη της ορχηστρας ειναι "λουκουμι" για τους τσελιστες. Η μελωδια της γραφεται σε κλειδι του Φα.
Η βιολα ειναι η συνδεση του Τσελου με το Βιολι. Εχει μεγαλυτερο ηχειο σε σχεση με το βιολι, οποτε το ηχοχρωμα της θυμιζει λιγο τσελο, χωρις ομως να χανει το σπιρτουοζικο χαρακτηρα του βιολιου. Συνηθως, ενορχηστρωτικα, ντουμπλαρει τα πρωτα βιολια της ορχηστρας. Η μελωδια της γραφεται σε κλειδι του Ντο της τριτης γραμμης ή σε κλειδι Σολ ( αναλογα με το υψος της μελωδιας ).
Το βιολι ειναι ο Βενιαμιν της οικογενειας. Μικρο, με οξυ ηχο οταν παιζει στις ψηλες οκταβες του και πολυ ζεστο οταν παιζει στις χαμηλες. Ειναι η "πρωτη" μουρη της ορχηστρας, αφου εχει μικρες αποστασεις στη ταστιερα του, αρα και πιο γρηγορες εκτελεσεις απο τους βιολιστες. Η μελωδια του γραφεται σε κλειδι του Σολ.

Δεν νομιζω πως κανεις θα μπορουσε να σου προτεινει ενα απο τα 3 οργανα με καποια αντικειμενικη επιχειρηματολογια. Το καθενα εχει το δικο του ρολο, με πιο ευελικτο το βιολι. Και τα 3, λογω του οτι ειναι αταστα απαιτουν πολλη μελετη. Οσο πιο μεγαλες αποστασεις εχεις στη ταστιερα ( δηλαδη Τσελο ) τοσο πιο δυσκολο ειναι να ακουγεσαι σωστα, λογω των μοριων που μπορεις να πατησεις κατα λαθος.

Τωρα για μεση τιμη, θα πρεπει να σου απαντησουν οι ειδικοι, δηλαδη οι βιολιστες/τσελιστες
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος flop

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  :)

Αποσυνδεδεμένος k@inourg!a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και το κοντραμπασο δεν ανηκει στην ιδια κατηγορια?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ειναι ο μεγαλος αδερφος ολων αυτων των οργανων. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος liveholic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Ποια η διαφορά μεταξύ του Βιολιού, της Βιόλας και του Cello ?
Εξωτερικά μοιάζουν αρκετά μπορώ να πω.. ποια/ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους?
Αν κάποιος θα έπρεπε να επιλέξει να μάθει ένα από αυτά ποιο θα του προτείνατε και γιατί?
Πόσο εύκολο είναι να μάθει κανείς ένα από αυτά? Ποια είναι η μέση τιμή για ένα π.χ βιολί για αρχάριους?



Τα όργανα αυτά ξεχωρίζουν για τον <<τραγουδιστό>> τους ήχο και ενδείκνονται για εύρεση προσωπικού ήχου.Γενικά δεν θα βρεις δύο βιολιστές που να ακούγονται το ίδιο.Όσον αφορά το ποιο θα επιλέξεις είναι  πολύ προσωπική υπόθεση.Εγώ π.χ. επέλεξα να ασχοληθώ με βιολί επειδή με ελκύει ο τρόπος παιξίματος-  αναγνωρίζω όμως ότι το τσέλλο έχει πολύ ωραίο ίσως και καλύτερο ήχο από το βιολί.Γενικά το κάθε ένα μάλλον έχει άλλα θετικά και άλλα αρνητικά(προφανώς αυτό ισχύει γενικά σε όλα τα όργανα και όχι μόνο στην συγκεκριμένη κατηγορία).Όσον αφορά την δυσκολία στην αρχή μάλλον θα τα βρεις μπαστούνια όχι μόνο επεδή είναι άταστα αλλά και επειδή έχει δυσκολία και το δοξάρι.Αυτό που ακούγεται στην αρχή είναι από τα πιο απαίσια πράγματα που μπορεί να ακούσει κάποιος, όμως όλα λύνονται με επιμονή και υπομονή!!.Πρόσεξε πολύ σε ποιον καθηγητή θα πας γιατί αν αποκτήσεις κακές συνήθειες πολύ δύσκολα θα τις αποβάλλεις.Εγώ ας πούμε <<τραβήχτηκα >> πολύ  με την τεχνική του δοξαριού λόγω του ότι ο πρώτος δάσκαλος δεν ενδιαφερόταν να με διορθώνει,συνήθισα να παίζω λάθος και μετά οι επόμενοι δάσκαλοι ασχολιόντουσαν περισσότερο με το να κατηγορούν τον προηγούμενο καθηγητή παρά με το να διορθώσουν τα δικά μου λάθη!!
Τέλος , όσον αφορά τις τιμές τον οργάνων.Ο τωρινός δάσκαλος μου για τους καινούργιους μαθητές βιολιού  παραγγέλνει βιολιά των 1500 ευρώ από τον Μπρα.Υποτίθεται ότι είναι ο καλύτερος κατασκευαστής στην Ελλάδα και το μαγαζί νομίζω ότι είναι κάπου στα Εξάρχεια.Αυτό που ξέρω είναι ότι σε πολλά παιδια, τους έχουν βγει πολύ καλά τα όργανα -όμως είναι γουρούνι στο σακί ,δεν έχει ετοιμοπαράδοτα.Για τσέλλο το μόνο που ξέρω είναι ότι ένας φίλος μου που ξεκίνησε πρόσφατα έδωσε 2000 ευρώ.Για βιόλα και κοντραμπάσσο δεν έχω ιδέα.Ελπίζω να σε βοήθησα ,καλή αρχή!! :D :D

Αποσυνδεδεμένος flop

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολυ :D!

Αποσυνδεδεμένος k@inourg!a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αν κάποιος ξέρει πώς παίζεται το ένα, μπορεί να παίξει και τα υπόλοιπα?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Σε αυτο θα πρεπει να μας απαντησει καποιος που παιζει ενα τουλαχιστον απο την καθε οικογενεια. Υποθετω πως υπηρχε μια εποχη που οι βιολιστες επαιζαν βιολα και βιολι. Οι αποστασεις αλλαζουν, η νοοτροπια του οργανου ειναι ιδια ομως.

Παρολαυτα μπορει κατα 99% να κανω λαθος κι ενας βιολιστης να μας απαντησει σωστα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσο πιο μεγαλες αποστασεις εχεις στη ταστιερα ( δηλαδη Τσελο ) τοσο πιο δυσκολο ειναι να ακουγεσαι σωστα, λογω των μοριων που μπορεις να πατησεις κατα λαθος.

Άποψή μου (που έχω σχηματίσει από την εμπειρία μου σε άταστο ηλεκτρικό μπάσο) είναι πως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Δηλαδή, ότι είναι δυσκολότερο το παίξιμο σε μικρότερα όργανα και στις υψηλότερες νότες, διότι με την παραμικρή κίνηση ενός δακτύλου, η τονικότητα αλλάζει δραματικά. Εκεί χρειάζεται σατανική ακρίβεια.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος liveholic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ποιά η διαφορά μεταξύ... Βιολιού/Βιόλας/Cello
« Απάντηση #10 στις: 24/02/09, 11:13 »


Άποψή μου (που έχω σχηματίσει από την εμπειρία μου σε άταστο ηλεκτρικό μπάσο) είναι πως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Δηλαδή, ότι είναι δυσκολότερο το παίξιμο σε μικρότερα όργανα και στις υψηλότερες νότες, διότι με την παραμικρή κίνηση ενός δακτύλου, η τονικότητα αλλάζει δραματικά. Εκεί χρειάζεται σατανική ακρίβεια.
[/quote]

Nαι, έτσι ακριβώς είναι.Χρειάζεται σατανική ακρίβεια και το σπάσιμο είναι όταν προσπαθήσεις να αυξήσεις ταχύτητα σε ένα ΗΔΗ γνωστό κομμάτι  γιατί  ξαναφαλτσάρεις..

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιά η διαφορά μεταξύ... Βιολιού/Βιόλας/Cello
« Απάντηση #11 στις: 12/01/10, 00:29 »
Ποια η διαφορά μεταξύ του Βιολιού, της Βιόλας και του Cello ?
Εξωτερικά μοιάζουν αρκετά μπορώ να πω...

Σού απάντησε ήδη ο φίλος freemind σε όλα τα ερωτήματά σου και μάλιστα πολύ εμπεριστατωμένα.
Μέχρι και σ΄αυτό που έχει να κάνει με το μέγεθος τών οργάνων αυτών .
Άλλο πράγμα είναι μια μικρή σαυρούλα κι άλλο ένας τεράστιος δεινόσαυρος . :)
Ερπετά είναι και τα δύο αλλά εντελώς άλλο πράγμα .
Επειδή μέχρι να καταλήξω στην κλασσική ή και ακουστική κιθάρα ,
μικρές έχουν διαφορές οι δυο τους , πέρασα από το βιολί για πολύ λίγο και ακόμα λιγότερο από το τσέλο , έχω κάποια μικρή προσωπική εμπειρία .
Πας στο βιολί αν θες ένα μικρό όργανο που θα το παίζεις με δεξιοτεχνία χωρίς μεγάλο
σωματικό κόπο , και πας στο τσέλο αν θέλεις κάτι με επιβλητική δύναμη ήχου αλλά όχι
με λιγότερη δεξιοτεχνία .
Πάντως εμένα η κιθάρα μου φάνηκε πιο εύκολη ή λιγότερο δύσκολη από τα άλλα .
Αν μπορώ να πω κάτι ως συμβουλή είναι το : προτίμησε το βιολί αν είσαι μικρόσωμη
και πήγαινε στο τσέλο αν είσαι μεγαλόσωμη .
Τη βιόλα πολύ λίγοι την παίζουν τώρα πια και μόνο ως συνοδεία άλλης μουσικής.
Η κλασσική μουσική έχει σχεδόν πεθάνει , ως γνωστόν .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
79 Απαντήσεις
59005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 13:40
από Jezus
29 Απαντήσεις
11840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/05, 21:53
από grhgorhs
28 Απαντήσεις
11159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
5 Απαντήσεις
3204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 09:40
από Evangelos 123
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
7 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 12:06
από ibanezbass
17 Απαντήσεις
15359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:54
από odeon-mastering
21 Απαντήσεις
7379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 10:38
από tech21man
23 Απαντήσεις
8438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/16, 00:15
από saved