Αποστολέας Θέμα: Αγαπημενος σκηνοθετης??  (Αναγνώστηκε 15287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγαπημενος σκηνοθετης??
« Απάντηση #50 στις: 03/11/08, 13:43 »
Πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα για το ποιος τον πληρώνει και αν τον πληρώνει, κ.λπ.. Ανεξαρτήτως ποιος χρηματοδοτεί τις ταινίες του, το περιστατικό που περιγράφηκε ποιο πάνω, δηλώνει ασέβεια προς τον παραγωγό και τους ηθοποιούς που έχουν και άλλες υποχρεώσεις, άλλες ταινίες, κ.λπ..

Φανταστείτε τώρα ότι εγώ είμαι ένας τρομερός τεχνίτης κιθάρων όπου ερχεστε και μου δίνετε μια εντολή για μία custom.. Εγώ σας λέω ότι σε 2 μήνες θα την έχω έτοιμη, ενώ μετά από αυτούς τους 2 μήνες, έρχεστε και σας λέω ότι ξέρεις κάτι, το ξύλο για να δέσει πρέπει να δουλεύεται στους 27 βαθμούς Κελσίου οπότε δεν μπόρεσα να το δουλέψω γιατί η θερμοκρασία ήταν κάτω από 25 σε αυτούς τους 2 μήνες.. Τι θα μου λέγατε; Keep it up ή κλείσου σε ένα δωμάτιο, άναψε το air-condition στους 27 βαθμούς και δούλεψε; Θέλω να πω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα της τεχνολογικής αρωγής δεν χρειάζεται να το παρακάνουμε..

Εννοείται ότι ο Αγγελόπουλος είναι από τα λίγα καμάρια της Ελλάδος και δεν προσπαθώ να τον μειώσω.. Προς θεού!! Τα ίδια θα έλεγα και για τον Βρετανό σκηνοθέτη, για τον Κουβανό, για τον Ιάπωνα, κ.λπ..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημενος σκηνοθετης??
« Απάντηση #51 στις: 04/11/08, 00:19 »
Kαλα ο καθε σκηνοθετης ειναι ψωνιο και εχει τις παραξενιες του και απο τη στιγμη που ειναι δερβεναγας σε αυτο που κανει την πλρωνουν καποιοι(αν και δεν ξερουμε ακριβη στοιχεια για να λεμε πραγματα)..Και ο Kumbrick λενε οτι ηταν τελειομανης σε βαθμο που λενε οτι εφτανε να γυριζει σκηνες ξανα και ξανα μονο και μονο για να σπασει το ηθικο των ηθοποιων..Καλλιτεχνες..Τρελοι ολοι τους ;D

Οσο για τη χρηματοδοτηση δεν γνωριζω...παντως παλιοτερα ισως ειχε καποιοςυ που τον βοηθουσαν οικονομικα..δεν εκανε δα και τις υπερπαραγωγες..
Τωρα για τα δικα ΜΑΣ λεφτα που αναφερθηκε μου φαινεται καπως απο τη στιγμη που δεν εχουμε καποιο περιεργο στοιχειο..Λογικο ειναι να του δινονται παραπανω χρηματα απο αλλους..Εδω δινονται χρηματα για το καθε τι..Ο αγγελοπουλος σας πειραξε τωρα?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημενος σκηνοθετης??
« Απάντηση #52 στις: 04/11/08, 01:16 »
Σωστος κιρατζ στο τελευταιο..ειδικα αμα αναλυσουμε που πανε τα λεφτα σας, θα τρελαθουμε..για μενα προσωπικα αν ηξερα οτι πανε στον αγγελοπουλο και στο καθε αγγελπουλο αν και δεν τον παρακολουθω, θα ημουν πανευτυχισμενη και θα τα εδινα με χαρα... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημενος σκηνοθετης??
« Απάντηση #53 στις: 04/11/08, 11:50 »
Εδω δινονται χρηματα για το καθε τι..Ο αγγελοπουλος σας πειραξε τωρα?

για μενα προσωπικα αν ηξερα οτι πανε στον αγγελοπουλο και στο καθε αγγελπουλο αν και δεν τον παρακολουθω, θα ημουν πανευτυχισμενη και θα τα εδινα με χαρα... :P

Πολύ καλά κάνουν και δίνουν χρήματα για τον πολιτισμό, αν και αυτά είναι κυριολεκτικά ψίχουλα μπροστά σε αυτά που πάνε αλλού. Όχι μόνο δεν με ενοχλεί αλλά θα ήθελα να είναι πολύ περισσότερα.

Όπως θα ήθελα και από το κράτος να κάνει και άλλες κινήσεις, όπως να μειώσει το ΦΠΑ στα μουσικά όργανα, κλπ. Θα μπορούσε να το κάνει αρκεί να μείωνε λίγο τις εξοπλιστικές δαπάνες.

Θέλετε να πάρετε μια ιδέα πόσες είναι αυτές; Όταν πέρυσι είχε πέσει ένα μαχητικό στο Αιγαίο (και σκοτώθηκε και ο πιλότος) στα "παιχνίδια πολέμου" μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας (όπου παραβιάζει ένα μαχητικό τους τον εναέριο χώρο μας, το αναχαιτίζουμε εμείς και την επόμενη μέρα το ανάποδο), κάποιοι δημοσιογράφοι ψάξανε λίγο το θέμα. Δεν θυμάμαι ποια εφημερίδα το είχε δημοσιεύσει, αλλά θυμάμαι ότι είχανε υπολογίσει ότι το ΜΗΝΙΑΙΟ κόστος ΜΟΝΟ των καυσίμων της πολεμικής αεροπορίας ήταν τόσο όσο κόστιζε η κατασκευή ενός μικρού νοσοκομείου ή κέντρου υγείας!!! Τραγικό δεν είναι;

Αν κάνω λάθος ή δεν το θυμάμαι σωστά κάθε διόρθωση δεκτή.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημενος σκηνοθετης??
« Απάντηση #54 στις: 04/11/08, 16:20 »
Ιντι> καλο θα ηταν να μην το αναπτυξουμε εδω αυτο τ θεμα..ειναι βλεπεις αλλο θεμα..αλλα νι εχεις δικιο σε αυτα που λες..δεν θελω να προχωρησω σε αναπτυξη...αλλα..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημενος σκηνοθετης??
« Απάντηση #55 στις: 04/11/08, 17:41 »
Συμφωνώ Amylo. Να μην το πάμε παραπέρα.

Απλά οι συνειρμοί στο μυαλό μου έγιναν αυθόρμητα και το πόσταρα γνωρίζοντας ότι είναι οφ τόπικ...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
64 Απαντήσεις
30520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 21:28
από Kiratzoharris
116 Απαντήσεις
33809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
84 Απαντήσεις
27088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 13:49
από Ibanezακιας
153 Απαντήσεις
53460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/17, 15:03
από kotsos_ESP
33 Απαντήσεις
10429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 12:00
από Νεκταρία
66 Απαντήσεις
20951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 18:34
από hot_sauce (φλουτσ)
39 Απαντήσεις
27463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/12, 15:14
από gmayo
0 Απαντήσεις
2107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 23:25
από parlats
2 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/12, 09:22
από Stergios Kourou
0 Απαντήσεις
1789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/15, 17:42
από ivikos