Αποστολέας Θέμα: Έλεγχος κιθάρας μετά από σετάρισμα  (Αναγνώστηκε 3508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
ΟΚ, πήγαμε την κιθάρα μας για σετάρισμα. Μας πήραν τηλέφωνο ότι είναι έτοιμη, πάμε να την πάρουμε.

Τί ελέγχους κάνουμε; Ξέρω γω αν μπήκαν καλά οι χορδές, είναι εντάξει το κούρδισμα...

Προφανώς παίζεις κανα power chord ή συγχορδία και βλέπεις τον ήχο, αλλά κανονικά τί πρέπει να κάνουμε; Κάτι έχω ακούσει για 7ο τάστο, 12ο κάτι τέτοια.

Για φωτίστε λίγο...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έλεγχος κιθάρας μετά από σετάρισμα
« Απάντηση #1 στις: 11/02/10, 14:23 »
Παίζεις σε διάφορα σημεία της ταστιέρας και παρατηρείς αν τρίζει κάπου...

Βλέπεις αν σε βολεύει το ύψος των χορδών... (αυτό είναι πολύ υποκειμενικό και εξαρτάται από τον εκάστοτε κιθαρίστα)

Παρατηρείς αν όλοι οι μαγνήτες βγάζουν την ίδια ένταση... και αυτό είναι ψιλο-υποκειμενικό καθώς εξαρτάται από τι μαγνήτες φοράει η κιθάρα, αλλά και από προσωπική προτίμηση του παίκτη.
Προσοχή: όταν βάλεις τον διακόπτη σε θέση που συνδιάζονται 2 μαγνήτες, είναι λογικό να υπάρχουν διαφορές στην ένταση, ανάλογα με την συνδεσμολογία (σε σειρά, παράλληλα, in phase, out of phase)

Αν η κιθάρα έχει τρέμολο τύπου floyd rose, θα πρέπει να είναι παράλληλο με το σώμα και όχι με κλίση...

Παρατηρείς το relief του μπράτσου... αυτό μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους: με το μάτι (αν έχεις εμπειρία), ή πατώντας σε κάποια τάστα και κοιτώντας την απόσταση της χορδής (more info: http://www.fretnotguitarrepair.com/trussrods.htm)

Σε κάθε χορδή: παίζεις στο 12ο τάστο και έπειτα την φυσική αρμονική στο 12ο τάστο... θα πρέπει να είναι η ίδια νότα-συχνότητα...
Βέβαια αν δεν έχεις εκπαιδευμένο αυτί, θα χρειαστεί κουρδιστήρι για αυτόν τον έλεγχο...

Αυτά νομίζω.. δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Έλεγχος κιθάρας μετά από σετάρισμα
« Απάντηση #2 στις: 11/02/10, 18:48 »
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ομολογουμένως κάποια τα είχα σκεφτεί κι εγώ.

Τώρα για natural harmonic... άουτς, δε βγαίνει εύκολα. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να το κάνω  :P

Αλλά ευτυχώς τα βασικότερα, είναι αρκετά εύκολα για να τα ελέγξει κι ο πιο "απαίδευτος" κιθαρίστας...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έλεγχος κιθάρας μετά από σετάρισμα
« Απάντηση #3 στις: 11/02/10, 19:07 »
Δε νομιζω οτι δεν μπορεις να το κανεις!
Απλα ακουμπας ελαφρα το δαχτυλο σου ακριβως πανω απο το 12ο ταστο σε καθε χορδη και χτυπας τη χορδη κανονικα με την πενα.


Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έλεγχος κιθάρας μετά από σετάρισμα
« Απάντηση #4 στις: 12/02/10, 01:15 »
Έχω ακούσει οτι αυτό με την αρμονική στο 12ο τάστο δεν είναι τόσο έγκυρο, άμα θες να τσεκάρεις καλύτερα το intonation, καλύτερα με ένα κουρδιστήρι χτύπα πρώτα ανοιχτή χορδή και μετά στο 12ο τάστο.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Έλεγχος κιθάρας μετά από σετάρισμα
« Απάντηση #5 στις: 12/02/10, 05:48 »
Έχω ακούσει οτι αυτό με την αρμονική στο 12ο τάστο δεν είναι τόσο έγκυρο, άμα θες να τσεκάρεις καλύτερα το intonation, καλύτερα με ένα κουρδιστήρι χτύπα πρώτα ανοιχτή χορδή και μετά στο 12ο τάστο.
Βασικά το πρόβλημα είναι ότι οι αρμονικές είναι πάντα πολλαπλάσια της συχνότητας της ανοιχτής χορδής. Συνεπώς αν είναι ακριβώς κουρδισμένη η ανοιχτή χορδή το ίδιο θα είναι και οι αρμονικές της. Στο δωδέκατο τάστο όμως συμβαίνει το εξής. Είτε χτυπήσεις την αρμονική είτε την χορδή πατώντας το τάστο πρόκειται για την ίδια νότα. Άρα εκεί είναι εύκολο να ελέγξουμε πως εξελίσεται το κούρδισμα κατά μήκος της ταστιέρας επειδή μπορούμε να ακούσουμε την ίδια νότα σαν πολλαπλάσιο της αρχικής (αν είναι κουρδισμένη η ανοιχτή θα είναι και η αρμονική) και πως προκύπτει από την ταστιέρα. Αν έχει ρυθμιστεί σωστά το intonation θα πρέπει να είναι ίδια ακριβώς συχνότητα (σε θέση παιξίματος πάντα). Αλλιώς θα διαφέρουν μεταξύ τους και αν κάποιος δεν έχει την εμπειρία να ακούσει τη διαφορά, αυτή θα φανεί σε ένα καλό κουρδιστήρι.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 05:50 από Fteo »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
16497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/02, 02:35
από margarita
4 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 12:05
από lampros.
2 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
0 Απαντήσεις
1635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 17:40
από diaolosh
5 Απαντήσεις
8143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/12, 12:10
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
5212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/16, 19:40
από John Stamatopoulos
25 Απαντήσεις
16081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/20, 00:15
από GVen
9 Απαντήσεις
6520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 12:27
από A-nik-i
6 Απαντήσεις
5182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/20, 17:17
από Malamakis