Αποστολέας Θέμα: Συντηρητικά  (Αναγνώστηκε 8818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συντηρητικά
« στις: 12/10/09, 20:02 »
Δεν έψαξα να δω μήπως έχει συζητηθεί στο παρελθόν αλλα,
τι γίνεται με τα συντηρητικά?
Βρήκα την παρακάτω λίστα με συντηρητικά την οποία και παραθέτω αλλά δεν θυμάμαι την πηγή.
Επικίνδυνο Ε 102 Ταρτραζίνη
Επικίνδυνο Ε 110 Πορτοκαλοκίτρινο S, Sunset Yellow FCF
Επικίνδυνο Ε 120 Καρμίνες, Καρμινικό οξύ, Κοχενίλη
Επικίνδυνο Ε 124 Ερυθρό της Κοχενίλης Α, Πονσώ 4R
Επικίνδυνο Ε 127 Ερυθροζίνη
Επικίνδυνο Ε 128 Αζωγερανίνη, Κόκκινο τροφίμων 10, Κόκκινο 2G
Επικίνδυνο Ε 554 Πυριτικό Αργιλιονάτριο
Επικίνδυνο Ε 556 Πυριτικό Αργιλιασβέστιο
Επικίνδυνο Ε 621 Γλουταμινικό Νάτριο
Επικίνδυνο Ε 951 Ασπαρτάμη
Επικίνδυνο Ε 172 Οξείδια & Υδροξείδια του Σιδήρου
Καρκινογόνο Ε 131 Μπλε Πατεντέ V, Μπλε τροφίμων 5
Καρκινογόνο Ε 142 Λαμπρό Πράσινο BS, Πράσινο S, Πράσινο τροφίμων 4
Καρκινογόνο Ε 210 Βενζοϊκό οξύ
Καρκινογόνο Ε 211 Βενζοϊκό Νάτριο
Καρκινογόνο Ε 212 Βενζοϊκό Κάλιο
Καρκινογόνο Ε 213 Βενζοϊκό Ασβέστιο
Καρκινογόνο Ε 214 ρ- Υδροξυβενζοϊκό Αιθύλιο
Καρκινογόνο Ε 215 Άλας με νάτριο του ρ-Υδροξυβενζοϊκού Αιθυλίου
Καρκινογόνο Ε 216 ρ- Υδροξυβενζοϊκό Προπύλιο
Καρκινογόνο Ε 217 Άλας με νάτριο του ρ-Υδροξυβενζοϊκού Προπυλίου
Καρκινογόνο Ε 218 ρ- Υδροξυβενζοϊκό Μεθύλιο
Καρκινογόνο Ε 219 Άλας με νάτριο του ρ-Υδροξυβενζοϊκού Μεθυλίου
Καρκινογόνο Ε 239 Εξαμεθυλενοτετραμίνη
Καρκινογόνο Ε 249 Νιτρώδες Κάλιο
Καρκινογόνο Ε 250 Νιτρώδες Νάτριο
Καρκινογόνο Ε 251 Νιτρικό Κάλιο
Καρκινογόνο Ε 252 Νιτρικό Νάτριο
Καρκινογόνο Ε 330 Κιτρικό οξύ
Ύποπτο Ε 104 Κίτρινο Κινολίνης
Ύποπτο Ε 122 Αζωρουμπίνη, Καρμοϊζίνη
Ύποπτο Ε 133 Λαμπρό Κυανούν FCF, Μπλε τροφίμων 2
Ύποπτο Ε 141 ί Σύμπλοκα χαλκού των χλωροφυλλών, Χαλκοχλωροφύλλη,
Χαλκοφαιοφυτίνη, Φυσ.πρασ.3
Ύποπτο Ε 141 ii Σύμπλοκα χαλκού των χλωροφυλλινών, Χαλκοχλωροφυλλινικό
Νάτριο ή Κάλιο, Φυσικό πράσινο S
Ύποπτο Ε 150 Καραμελόχρωμα
Ύποπτο Ε 151 Λαμπρό Μαύρο ΒΝ, Μαύρο τροφίμων 1, Μαύρο ΡΝ
Ύποπτο Ε 153 Φυτικός άνθρακας, Φυτικό μαύρο
Ύποπτο Ε 171 Διοξείδιο του Τιτανίου, Λευκή χρωστική 6
Ύποπτο Ε 173 Αργίλιο ( αλουμίνιο), Μεταλλική χρωστική
Ύποπτο Ε 180 Λιθορουμπίνη ΒΚ
Ύποπτο Ε 240
Ύποπτο Ε 241
Ύποπτο Ε 242 Πυροκαρβονικό διμεθύλιο

Και παρατήρησα ότι υπάρχουν σε πάρα πολλά προϊόντα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: δεν υπάρχει τρόπος να να πιεστούν οι εταιρείες να μην
τα χρησιμοποιούν; Θέλω να πω ότι για κάποια από αυτά είναι δεδομένη η επικινδυνότητα
τους, οπότε δεν μπορούν να κυκλοφορούν έτσι ελεύθερα και εμείς απλά να τα τρώμε!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/09, 20:07 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #1 στις: 12/10/09, 21:36 »
Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να πιεστούν οι εταιρίες...εκτός από την προσωπική επιλογή να μην αγοράζεις αυτά τα προϊόντα. Αυτό φυσικά είναι καλό για την υγεία σου, αλλά αν γίνει μαζικά, μπορεί ίσως να στείλει και ένα μήνυμα στις βιομηχανίες.

Από κει και πέρα είναι και μία τεράστια κουβέντα σε ποιες ποσότητες και συνδυασμούς αρχίζουν να γίνονται "επικίνδυνα" ή "καρκινογόνα" αυτά τα συντηρητικά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #2 στις: 14/10/09, 13:45 »
Αν δεν μπορείς να δηλώσεις πηγή μην το δημοσιεύεις. Διότι απ' ότι κατάλαβα δεν μπορείς να κάνεις αξιολόγηση του καταλόγου.

Από μια πρόχειρη ματιά υπάρχουν οι εξής ανακρίβιες: Η ασπαρτάμη δεν είναι συντηριτικό αλλά γλυκαντική ουσία η οποία υπάρχει πχ σχεδόν σ' όλες τις τσίχλες χωρίς ζάχαρη. Το νιτρώδες νάτριο είναι καρκινογόνο το νιτρικό όμως όχι (στα επιτρεπτά όρια εννοείται).

Αυτές οι ανακρίβιες θέτουν σε αμφισβήτηση ολόκληρο τον κατάλογο όπως καταλαβαίνεις...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #3 στις: 14/10/09, 14:13 »
Ναι αλλα η ασπαρταμη σε μεγαλη ποσοτητα ειναι επικινδυνη....στις τσιχλες χρησιμοποιουν ξυλιτολη η sorbitol και πολυ μικρη ποσοτητα ασπαρταμης και σε καποιες καθολου...κατα βασει χρησιμοποιηται  σαν γλυκαντικο στους διαβητικους
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #4 στις: 14/10/09, 14:36 »
Ναι... σαφώς zeromancer, αλλά δεν κατανόησες το πνεύμα μου. Η ασπαρτάμη έχει ενοχοποιηθεί για την δημιουργία στειρότητας στα αρσενικά θηλαστικά, είναι δηλ μια ύποπτη ουσία ακόμα και σε ελάχιστες δόσεις, αλλά δεν είναι συντηρητικό. Ότι έχει μπροστά το Ε δεν είναι οπωσδήποτε συντηρητικό! Οπότε εάν αναφέρεται σ' ένα πίνακα με συντηρητικά θέτει υπό αμφισβήτηση όλον τον πίνακα και όλα όσα αναφέρει, ακόμα κι αν δημοσιεύτηκε με τις αγαθότερες προθέσεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #5 στις: 14/10/09, 15:53 »
ααα καταλαβα τη λες.σορρυ δικομυ λαθος αν και εχω την εντυπωση πως με Ε δεν χαρακτηριζονται μονο τα συντηρητικα.Αλλα δεν ειμαι σιγουρος για αυτο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #6 στις: 15/10/09, 01:04 »
Αν δεν μπορείς να δηλώσεις πηγή μην το δημοσιεύεις. Διότι απ' ότι κατάλαβα δεν μπορείς να κάνεις αξιολόγηση του καταλόγου.

Από μια πρόχειρη ματιά υπάρχουν οι εξής ανακρίβιες: Η ασπαρτάμη δεν είναι συντηριτικό αλλά γλυκαντική ουσία η οποία υπάρχει πχ σχεδόν σ' όλες τις τσίχλες χωρίς ζάχαρη. Το νιτρώδες νάτριο είναι καρκινογόνο το νιτρικό όμως όχι (στα επιτρεπτά όρια εννοείται).

Αυτές οι ανακρίβιες θέτουν σε αμφισβήτηση ολόκληρο τον κατάλογο όπως καταλαβαίνεις...


Προφανώς παρουσίασα μια λίστα η οποία αφορά στην επικινδυνότητα προσθετικών τροφίμων τα οποία τα βρίσκουμε σε πολλά προϊόντα,
τα περισσότερα από τα οποία προσθετικα είναι συντηρητικά.
Η λίστα ως λίστα βρίσκεται στο http://typhoon.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=1427&blid=75 αν και είμαι σίγουρος ότι πριν κανα μήνα που την είχα βρει την είχα δει κάπου αλλού.

Εγώ από την άλλη θέτω υπό αμφισβήτηση την απάντησή σου σε θέμα στο οποίο ρωτάω "τι μπορούμε να κάνουμε για αυτά που τρώμε", για δύο λόγους
1)Πιστεύω ότι δεν σε ενδιαφέρει το τι τρώμε, γιατί αντί να εστιάσεις στο ότι τρώμε επικίνδυνες ουσίες εστίασες στο ότι οι ουσίες κακώς βρίσκονται σε ένα κατάλογο
 που (λάθος μου δεν λέω) περιλαμβάνει συντηρητικα. Είναι σαν να λέει ένας γιατρός σε αθενή με χολιστερίνη "μην τρως χοιρινό κρέας, ... ,...  και πλήρες γάλα" και να λέει ο ασθενής "καλά θέτω σε αμφισβήτηση ολόκληρο τον κατάλογο που μου έδωσε ο γιατρός γιατί το γάλα δεν το τρώω το πίνω!"
2)Αμφισβητείς πολύ επιφανειακά τα πράγματα, και εννοώ ότι το νιτρικό που ανάφερες "με θέρμανση ή στο στομάχι μπορεί να μετατραπεί σε νιτρώδες" , το οποίο
όπως επιβεβαίωσες είναι καρκινογόνο (http://www.food-info.net).
Και τέλος πάντων δεν είπε κανείς ότι με του που θα τα φας θα πάθεις καρκίνο. Αυτά τα πράγματα δρουν συσσωρευτικά. Δηλαδή ότι μπορείς να γλυτώσεις, γλύτωσέ το. Αλλά ήδη είμαστε
σε άσχημη κατάσταση λόγω μόλυνσης περιβάλλοντος. Ας μην τα τρώμε τουλάχιστον!
Απλά θα επιθυμούσα να επικεντρωθούμε στο αν και πως μπορούμε να κάνουμε κάτι και όχι απλά να δηλώσουμε την παρουσία μας σε ένα topic.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/09, 14:44 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #7 στις: 15/10/09, 02:25 »
πραγματικα με στεναχωρει αυτο το θεμα,σε τι σημειο εχει φτασει η ανθρωποτητα,αυτος ο φασισμος της καταναλωσης που μπροστα στο κερδος δε λογαριαζει ουτε την υγεια των ανθρωπων ουτε τη φυση,το ποιο τρομακτικο ειναι οτι αυτες οι ουσιες μπορει να μη επηρεασουν εμας,αλλα της επομενες γενιες μιας και μερικες απο αυτες μεταλλασουν το dna.Μονο θανατος και καταστροφη μας αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #8 στις: 18/10/09, 23:38 »
Κοίτα να δεις Νίκο... Προσπάθησα απλώς να βοηθήσω. Συγγνώμη αλλά έχω ιδιαίτερη ευαισθησία σχετικά με το τι αναφέρεται και με τον τρόπο που αναφέρεται, λόγω του ότι στο διαδύκτιο έχουν πρόσβαση και τα παιδιά μου. Θεωρώ δε την πνευματική δηλητηρίαση άκρως πιο επικίνδυνη από την τροφική. Λόγω του ότι απ' την πρώτη μπορείς να ξεφύγεις από την δεύτερη δεν είναι και πάρα πολύ πιθανόν.

Τέλος πάντων. Συγγνώμη αν σου χάλασα το θέμα... Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Και τέλος πάντων δεν είπε κανείς ότι με του που θα τα φας θα πάθεις καρκίνο. Αυτά τα πράγματα δρουν συσσωρευτικά. Δηλαδή ότι μπορείς να γλυτώσεις, γλύτωσέ το. Αλλά ήδη είμαστε
σε άσχημη κατάσταση λόγω μόλυνσης περιβάλλοντος. Ας μην τα τρώμε τουλάχιστον!

Δεν είναι εκεί το θέμα...

Είναι αλήθεια ότι η αδιαφορία μας για τις βασικές παραμέτρους της ζωής μας, δημιουργεί πολλά προβλήματα. Αλλά και το ατομικό ενδιαφέρον δεν ωφελεί. Παράδειγμα:

Μαθαίνεις ότι τα τρόφιμα του εμπορίου είναι ακατάλληλα λόγω φυτοφαρμάκων, αντιβιοτικών, τοξινών κλπ. Λες "θα έχω ζώα στην αυλή μου και λαχανικά στον κήπο μου". Παίρνεις κοτούλες, προβατάκια, κουνελάκια, βάζεις κουνουπιδάκια, ντοματούλες, ότι μπορείς.

Ταϊζεις τα ζωάκια με τροφές του εμπορίου, κουνελίνη, μπαμπακόσπορο κτλ ώσπου μαθαίνεις ότι και αυτες είναι πήχτρα στα αντιβιοτικά και στις τοξίνες. Αποφασίζεις να τα ταϊσεις σκέτο καλαμποκάκι, ώσπου μαθαίνεις πως είναι μεταλλαγμένο.

Λες τότε "δεν αντέχω θα καλλιεργήσω δικές μου ζωοτροφές". Νοικιάζεις χωράφια και καλλιεργείς μαυροσίταρο ή Ελληνικό στάρι όπως το λένε στην Ρωσία.Την άνοιξη χαρούμενος κοιτάς τους καρπούς των μόχθων σου. Τόνοι σιτάρι έτοιμοι να ωριμάσουν, ζαρζαβατικά, πυκνός βύκος. Λες "επιτέλους θα είμαι τουλάχιστον σίγουρος γι' αυτό που τρώω" Και τότε......

Και τότε.......... βλέπεις ότι όλοι οι κόποι σου δεν έχουν καμμιά αξία. Ο γειτονικός σου σκουπιδότοπος πήρε φωτιά και τόνοι διοξίνες και φουράνια πέφτουν με την ανοιξιάτικη βροχούλα πάνω στα καθαρά προϊόντα του μόχθου σου.

Αυτό είναι και το τέλος του ονείρου.

Μην αναφέρω για τα καθαρά ψαράκια της ανοιχτής θάλασσας που έχουν φάει τόνους υδραργύρου, ραδιενεργών ισοτόπων και διαφόρων βαρέων μετάλλων και τοξικών, να μην πω για το χούμο που προέρχεται από βιολογικούς καθαρισμούς πόλεων που είναι πήχτρα από τα ραδιενεργά ισότοπα των νοσοκομείων και εργαστηρίων, να μην πω για τα ζαρζαβατικά που καλλιεργούνται με κοπριά και είναι φίσκα στα νιτρώδη, να μην πω για τις τοξίνες που μόνοι μας συσωρεύουμε στο σώμα μας λόγω της πολυφαρμακίας, να μην πω...., να μην πω....

Βλέπεις όσο το ψάχνεις το θέμα τόσο περισσότερα βρίσκεις. Και καταλαβαίνεις ότι με ατομική προσπάθεια δεν γίνεται και τίποτα σπουδαίο. Καλό είναι πάντως να τα λέμε ώστε να καταλαβαίνουμε από τι πεθαίνουμε και από τι θα πάθουμε καρκίνο, διότι κάποιοι λένε ότι φταίει μόνο το τσιγάρο...

Βέβαια όλα τα Ε δεν είναι κακά. Παράδειγμα το Ε-300 ή ασκορβικό οξύ ή βιταμίνη C, την οποία πολλοί την συνιστούν και για την γρίπη...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #9 στις: 19/10/09, 11:46 »
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: δεν υπάρχει τρόπος να να πιεστούν οι εταιρείες να μην
τα χρησιμοποιούν; Θέλω να πω ότι για κάποια από αυτά είναι δεδομένη η επικινδυνότητα
τους, οπότε δεν μπορούν να κυκλοφορούν έτσι ελεύθερα και εμείς απλά να τα τρώμε!!

Τώρα ας το συζητήσουμε. Κάποιος θα πει, ως συνήθως: "Μην αγοράζεις το προϊόν. Η εταιρεία θα αναγκαστεί να αλλάξει την φόρμουλα συντήρησης εάν δεν αγοράζει κανείς το προϊόν". Η περίφημη ατομική ευθύνη. Αυτή η συνηθισμένη πρόταση είναι βέβαια για γέλια όπως μπορεί κανείς να καταλάβει κι από μόνος του.

Οπότε οδηγούμαστε σε κινήσεις συνεργασίας, μαζικές, ώστε να επιτύχουμε κάτι. Εκεί όμως πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και πολύ μελετημένοι. Διότι θα έρθει κάποιος papous και θα μας πει: "Ωραία να μην βάζουμε νιτρώδες νάτριο στα αλαντικά! Δείξτε μας όμως ένα τρόπο να τα συντηρούμε ώστε να μην παθαίνετε αλαντίαση και μας τρέχετε στα δικαστήρια."

Άλλοι περίεργοι τύποι θα μας πουν: "Ξέρετε κάτι παιδιά, δεν τα μελετήσατε καλά τα πράγματα. Δεν σας φταίει το νιτρώδες νάτριο που παθαίνετε καρκίνο, αλλά η γενικότερη διατροφή σας. Αν τρώγατε αλαντικά με συνοδεία μιας σαλάτας τότε ο μεταβολίτης του NaNO2 το νιτρώδες οξύ, θα δεσμευόταν απ' τα φυτικά στοιχεία και δεν θα παρήγαγε τις δραστικές νιτροζαμίνες. Όσον αφορά το ΝαΝΟ3, όλα τα λαχανικά έχουν μέσα μεγάλες ποσότητες. Και παρόλα αυτά κανείς δεν λέει ότι τα λαχανικά προκαλούν καρκίνο, μάλλον προφυλάσουν"

Όσο επεκτείναμε την συνεργασία θα ερχόντουσαν όλο και καινούριοι τύποι που θα έφερναν καινούριες γνώσεις: "Μα καλά μου παιδιά, θα μας έλεγαν, οι βιολογικοί αμυντικοί μηχανισμοί σχηματίζονται με την συνεργασία μεταλλαξιογόνων και αντιμεταλλαξιογόνων σε καθορισμένες αναλογίες. Για παράδειγμα το μαρούλι και το μήλο έχουν υψηλές ποσότητες κερσετίνης, ενός ισχυρού μεταλλαξιογόνου, το οποίο σε κυτταροκαλλιέργειες και πειραματόζωα προκαλεί καρκινογεννέσεις. Παρόλαυτά το μαρούλι και το μήλο είναι από την αρχαιότητα γνωστά για τις αντικαρκινικές τους ιδιότητες."

Βλέπεις λοιπόν ότι πρέπει να μελετήσουμε καλά αν θέλουμε να προτείνουμε λύσεις. Πότε αρχίζουμε?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Συντηρητικά
« Απάντηση #10 στις: 19/10/09, 13:05 »
Η λίστα ως λίστα βρίσκεται στο http://typhoon.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=1427&blid=75 αν και είμαι σίγουρος ότι πριν κανα μήνα που την είχα βρει την είχα δει κάπου αλλού.


Ας αρχίσουμε από τώρα. Θεωρείς την πηγή σου αξιόπιστη? Τέτοιες πηγές δημιουργούν σύγχυση και αμφιβολίες με τις κοτσάνες που πετάνε, για κάθε έναν που ενίσταται και διαμαρτύρεται για κάτι πραγματικά επικίνδυνο.

Από αυτήν την άποψη είναι πραγματικά εγκληματική συμπεριφορά προς το κοινωνικό σύνολο η άκριτη και ανέλεγκτη αναπαραγωγή ειδήσεων μόνο και μόνο επειδή μας χτύπησε στο μάτι ή στην..... καρδιά!

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.