Αποστολέας Θέμα: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!  (Αναγνώστηκε 6742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« στις: 08/03/07, 20:03 »
Ανεβασα τρια τραγουδια,διασκευες στο 69 του Σιδηροπουλου,Willy του Μικρουτσικου και στο Σαν Φως των Υπογειων Ρευματων,απο τη μπαντα μου,τους Μαμ Κακα και Νανοι.Αν θελετε ακουστε τα και πειτε μου τη γνωμη σας για το γκρουπ!Προκειται για προχειρες λαιβ ηχογραφησεις οποτε λαθακια φυσικα υπαρχουν!Ευχαριστω για το χρονο σας!

http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=1&id=3910
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/07, 20:20 από JIMMY PAP »

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #1 στις: 09/03/07, 16:56 »
1) Το '69
   Πραγματική διασκευή! Πολύ ωράιο αν και κάπου άρχισε να με ενοχλεί ο ήχος των πνευστών από τα πληκτρά
   (ίσως ενα groovato rock organ να ακουγόταν ενδιαφέρον)
   Ωραία παιγμένες οι funkies στην κιθάρα και ωραία μπασογραμμή.

2) O Willy:
    Καλό αλλά ακούγεται λίγο άδειο στα κουπλέ. Κάποια γεμίσματα με την κιθάρα νομίζω ότι θα κολούσαν

3) Σαν φως:
    Πολύ καλά παιγμένο.

Γενικά: Μου άρεσε πολύ η χροιά του τραγουδιστή στα 2 πρώτα κομμάτια(στο Σαν φως τραγουδάει άλλος?)
Μου άρεσε πάρα πολύ η διασκευή στο '69. Υπήρχαν κάποιες ωραίες ιδέες στον Willy όπως οι αρμονιές κιθάρα/πλήκτρα στο θέμα.
Δεν με ενθουσιάσαν όμως καθόλου τα πλήκτρα!
   

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #2 στις: 10/03/07, 01:42 »
Το ’69 μου αρεσε.Το μπασο θα το ηθελα πιο δυνατα σε ενταση(κλασσικος μπασιστας ε? ;D).Μπορω να πω οτι αν και ειναι χιλιοπαιγμενο αυτη η διασκευη μου αρεσε πολυ.Το Σαν Φως..γενικα δεν μου αρεσε ποτε σαν κομματι οποτε δεν θα εκφερω γνωμη.Για τον Γουιλλυ..μια χαρα.Θα συμφωνησω με τον παραπανω φιλο οτι ισως στο κουπλε να θελει λιγο γεμισμα.Ωραια δυσολια πανω στο θεμα! 8).Το μπασακι αν και σωστο στο παιξιμο θα το θελα λιγο πιο περιπλοκο..γιατι ενα τετοιο κομματι που δεν εχει πολλα ακκορντα σηκωνει πολυ αυτοσχεδιασμο.Γενικα ομως...ολα καλα.Ωραιο δεσιμο και ενεργεια σαν μπαντα.Παντα τετοια... ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #3 στις: 10/03/07, 01:51 »
χμμμ....και μονο που διασκευάσατε το αγαπημενο μου κομματι απο υπόγεια ρεύματα ....σας πάω.....μ'αρεσατε γενικα...ο ήχος σας.....είσαστε δεμενοι....και πορσωπικα μου άρεσε και ο ήχος στα πλήκτρα...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #4 στις: 19/03/07, 21:25 »
Σας ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σας!Φιλε mpamps ναι,στο Σαν Φως τραγουδαει ο δευτερος τραγουδιστης μας,εχουμε δυο στο γκρουπ.Επιπλεον,το 69 δεν ειναι διασκευη δικη μας αλλα ο ιδιος ο Σιδηροπουλος το εχει διασκευασει σε αυτη τη μορφη που το ακουσες!Εμεις απλα προσπαθουμε να κανουμε επανεκτελεση!Master of Puppets και Bassman σας ευχαριστω για τα καλα λογια!Οσον αφορα το μπασο εξαρταται μαλλον απο το ηχοσυστημα που το ακους,στο δικο μου ακουγεται αρκετα μπροστα σε ενταση!

Μπορειτε αν θελετε να τσεκαρετε και το σαιτ μας,οπου εχουμε ανεβασει και 2 βιντεακια και περισσοτερα δειγματα,στα βιντεακια ομως ειναι ο παλιος ντραμερ και μονο ο ενας τραγουδιστης απο τους δυο.

MKN.HEREWEB.COM

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #5 στις: 20/03/07, 00:58 »
...Επιπλεον,το 69 δεν ειναι διασκευη δικη μας αλλα ο ιδιος ο Σιδηροπουλος το εχει διασκευασει σε αυτη τη μορφη που το ακουσες!...

Αυτό δεν το ήξερα. Σε ποιο δίσκο υπάρχει αυτή η εκτέλεση?

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #6 στις: 20/03/07, 11:06 »
Γεια και παλι.Λοιπον..το ηχοσυστημα μου ειναι μια χαρα.Ειναι 5.1 και ρυθμισμενο για να ακουω τα μπασα οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο ;D.Ακουσα και αλλα κομματια.Ολα καλα..ολα ωραια.Εχω μια ενσταση μονο.Γιατι στην ασημενια σφηκα δεν επαιζε ο ντραμερ σας τον κανονικο ρυθμο του κομματιου?Ειναι πιο δυσκολο μεν..αλλα ειναι πολυ σημαντικο να παιχτει ετσι για να αποδιδεται ο εντονος ρυθμος και η δυναμικη αυτου του κομματιου.Eπισης σε καποια αλλη διασκευη ακουσα ενα πολυ ωραιο κ μελωδικο μπασακι 8).Δεν θυμαμαι ρε γμτ σε ποιο κομματι ηταν...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/07, 14:46 από bassman...(keep rocking in your own way!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #7 στις: 01/04/07, 13:57 »
Το 69 δυστυχως δεν εχουμε ιδεα σε ποιο δισκο ειναι.Απλα επεσε στα χερια μας,μας αρεσε σε αυτη τη μορφη και ειπαμε να το παιξουμε!

Στην Ασημενια Σφηκα παροτι ο ντραμερ μπορει να το παιξει οπως στο original,ειναι καθαρα προσωπικη του επιλογη να το παιζει ετσι,ισως να αισθανεται πιο ανετα!Παροτι οι υπολοιποι θελουμε να το παιξει κανονικα,αυτος αρνειται,κι επειδη μπακετα στο κεφαλι ποναει πολυ,ειπαμε "οκ".

Το μελωδικο μπασακι μαλλον ειναι στο Ζηλευει η νυχτα.

Thanx again! :)

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #8 στις: 01/04/07, 14:01 »
Επισης ψαχνουμε και τριτο τραγουδιστη για ξενο ποπ-ροκ ρεπερτοριο,σε στυλ placebo,white stripes,muse,beatles,van halen,stones κλπ,αν τυχον καποιος ενδιαφερεται και ειναι κοντα στα 25 ας στειλει ενα πμ.

Αποσυνδεδεμένος Carvin_Dc_127_c

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #9 στις: 29/05/07, 11:24 »
poli kalo file!!!panta epitixies!!!  :)   ;D   :)   ;D

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #10 στις: 31/05/07, 01:22 »
Μπραβο ρε παιδια!!!!
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #11 στις: 02/07/07, 20:28 »
Ευχαριστουμε πολυ Parakiller και Carvin DC,ανεβασαμε και βιντεακια στο σαιτ μας www.mknband.net απο το τελευταιο λαιβ στο Ονομα του Ροδου,με πολυ καλυτερο ηχο απο τα προηγουμενα.Αν δε βαριεστε ριχτε μια ματια!

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #12 στις: 08/07/07, 13:00 »
Willy - Μου φαινεται πως το Χασις τον Ανθρωπο Σκοτωνει κι οχι τονωνει...αν και μπορει να εκανε λαθος ο Καβαδιας... Το ριφ του μπασου δεν μου αρεσει.. κρεμαει λιγο τον ρυθμο.. Τα πληκτρα ειναι πολυ ομορφα. Η φωνη ηρθε κι εδεσε.. Η κιθαρα οταν παιζει ειναι πολυ ομρφα δυναμικη , αλλα οπως προαναφερθηκε λειπει απο το κομματι

Το 69 - Πανεμορφη διασκευη.. Δεν θυμαμε σε ποιον δισκο και ο ΠΑυλος ειχε δοκιμασει να το Fankισει.. Παντως εσεις το καταφερατε πανεμορφα να το πετυχετε... Η φωνη κανει μπαμ για διασκευες Παυλου, καθως και τα τυμπανα εδεσαν ομορφα με τον κοντρα ρυθμο!

Ζηλευει η νυχτα - Η Φωνη δεν μου αρεσε καθολου (δεν ξερω το αυθεντικο για να συγκρινω, παντως σαν φωννητικα δεν μου αρεσε).. Τωρα το υπολοιπο, ειναι πολυ "Ελληνικο"...


αφτια!@!

Αποσυνδεδεμένος entexnon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #13 στις: 12/07/07, 17:45 »
Willy - Μου φαινεται πως το Χασις τον Ανθρωπο Σκοτωνει κι οχι τονωνει...αν και μπορει να εκανε λαθος ο Καβαδιας... Το ριφ του μπασου δεν μου αρεσει.. κρεμαει λιγο τον ρυθμο.. Τα πληκτρα ειναι πολυ ομορφα. Η φωνη ηρθε κι εδεσε.. Η κιθαρα οταν παιζει ειναι πολυ ομρφα δυναμικη , αλλα οπως προαναφερθηκε λειπει απο το κομματι

Το 69 - Πανεμορφη διασκευη.. Δεν θυμαμε σε ποιον δισκο και ο ΠΑυλος ειχε δοκιμασει να το Fankισει.. Παντως εσεις το καταφερατε πανεμορφα να το πετυχετε... Η φωνη κανει μπαμ για διασκευες Παυλου, καθως και τα τυμπανα εδεσαν ομορφα με τον κοντρα ρυθμο!

Ζηλευει η νυχτα - Η Φωνη δεν μου αρεσε καθολου (δεν ξερω το αυθεντικο για να συγκρινω, παντως σαν φωννητικα δεν μου αρεσε).. Τωρα το υπολοιπο, ειναι πολυ "Ελληνικο"...


αφτια!@!


φιλαρακι ευχαριστουμε για τις παρατηρησεις σου...απλα...μια διορθωση...επειδη το Γουιλλυ το λεω εγω, το συγκεκριμμενο στιχο τον παραποιησα εγω χαριν γουστου-κατι που το συνηθιζω σε αρκετα κομματια.


α...και το 69 σε αυτη την εκτελεση υπαρχει στο ΖΟΡΜΠΑ ΔΕ ΦΡΗΚ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/07, 17:51 από entexnon »

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #14 στις: 12/07/07, 17:49 »
ναι ρε συ, το ξερω οτι ειναι παραποιηση.. το ξαναγραψα απλα γιατι μου αρεσε ο στιχος...LoL!! Keep on

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #15 στις: 12/07/07, 17:51 »
Παντως μη μας περασετε για τιποτα μπαφακηδες!!!Για πλακα γινεται η παραποιηση και δεν εχει δοσεις αληθειας! ;D

Αποσυνδεδεμένος entexnon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #16 στις: 12/07/07, 17:54 »
ναι ρε συ, το ξερω οτι ειναι παραποιηση.. το ξαναγραψα απλα γιατι μου αρεσε ο στιχος...LoL!! Keep on


ΟΚ....παντως στα λαιβ με κρατουν δεμενο....(και δικιο εχουν Lolll)..γιατι θα τα κανω τα κομματια αγνωριστα απο την ασελγια...πρεπει να βρεθεις σε καμια προβα να ακουσεις τον χαμο οπου συμπεριλαμβανω στην στιχομυθια αγαπητους συναδελφους.....(σορυ φιλε γιαννη!)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/07, 17:56 από entexnon »

Αποσυνδεδεμένος entexnon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #17 στις: 12/07/07, 17:55 »
Παντως μη μας περασετε για τιποτα μπαφακηδες!!!Για πλακα γινεται η παραποιηση και δεν εχει δοσεις αληθειας! ;D


xaxaxaxaxa ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΘΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: MAM KAKA KAI NANOI ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!
« Απάντηση #18 στις: 05/09/07, 15:26 »
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η Διασκευή που κάνατε στο ''Ο Παλιάτσος Κι Ο Ληστής''. Έλεγε πάρα πολλά και βγήκε πολύ δυναμικό. Επίσης, μου άρεσε και η διασκευή που κάνατε το τραγούδι ''Το '69''. Καταφέρατε να με κάνετε να μου αρέσει και αυτή η ψιλοdisco εκτέλεση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/03, 04:15
από Pavlos Vr
44 Απαντήσεις
12445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 23:38
από Joevaicci
5 Απαντήσεις
2691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 16:20
από grhgorhs
2 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 16:34
από Jimi Pap
7 Απαντήσεις
3527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/10, 18:32
από Jimi Pap
9 Απαντήσεις
3598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 16:28
από groovymood
10 Απαντήσεις
3329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 10:53
από Mike Moss
11 Απαντήσεις
7758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/13, 00:21
από Korgy
3 Απαντήσεις
6546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 10:17
από Harpwood
84 Απαντήσεις
25000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/18, 16:28
από Uriah