Αποστολέας Θέμα: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική  (Αναγνώστηκε 18421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Ροδανθός: Μια γραμμή πάνω στο χάρτη - Rodanthos: mia grammi p sto xarti
               

Ίσως είναι ο μόνος συνδυασμός μπουζουκιού, ροκ μπαντας και κλασικής ορχήστρας, κάτι ριζοσπαστικό για τα δεδομένα της Ελληνικής μουσικής. Πρόκειται για μια προσπάθεια εντελώς προσωπική, ανεξάρτητη (χωρίς παραγωγούς εταιρίες και όλα αυτά που καταστρέφουν την δημιουργία) που ενσωματώνει πάνω από 2 δεκαετίες πειραματισμών με ήχους, φόρμες, στοίχους κλπ. Όλα (μουσική, παίξιμο οργάνων, παραγωγή, mixing-mastering, βίντεο) εκτός από την συγγραφή των στοίχων (εξαιρετικοί οι στοίχοι σου φίλε Τάσο Μιχαλόπουλε) έχουν γίνει μόνο από ένα άτομο και ως εκ τούτου θα μπορούσε να θεωρηθεί ως μια από τις πιο ανεξάρτητες παραγωγές. Είναι δύσκολο να γεννήσεις ένα δικό σου είδος ανεξάρτητης μουσικής και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να κάνω κάτι τέτοιο. Ελπίζω αυτή η επανάσταση στην Ελληνική μουσική να συνοδεύσει και την ανανέωση της Ελληνικής κοινωνίας. Καλή ακρόαση σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
καλή η πρώτη σου απόπειρα αλλά δεν ακουσα κάτι καινούργιο  (ο συνδιασμός μπουζουκιου σε μή κλασικά είδη μουσικης ειναι κάτι που 3 χρόνια τώρα, το τολμησε  ο Παλαμίδας στο δισκο Δωρητής Σώματος)


Με πολύ δουλειά και κόπο στον ήχο και στην παραγωγή ίσως βγει κάπως πιο έξω .




Η κριτική αυτή ειναι καλοπροαίρετη. Ενιωσα την ανάγκη να γράψω γιατι με ειχες προιδεάσει αλλιώς. Περιμένα κατι πραγματικά εξωπραγματικό, μια παρθενογέννεση κλπ.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Συμφωνω με τον Κοργκη για πρωτη προσπαθεια πολυ καλη !!!
Τωρα νεο ειδος μουσικης επειδη εγινε ενας πειραματισμος με καποια οργανα δε το λες.......!!!
Δηλαδη αν αντι για μπουζουκι βαλω εγω μαντολινο θα κανω και εγω νεο ειδος ελληνικης μουσικης χμμμμμ χλωμο.
Παντα καλοπροαιρετη η κριτικη μη σε παραξενεψει το τυπου χιουμορ που κανω ..παντα ετσι γραφω !!
Δουλεψε το κι αλλο στο μαστερινκ και στα φωνητικα, επισης πολλα οργανα ακουγονται με ενα βαθος που πρεπει να εχει ερθει απο τον χωρο που ηχογραφησες (αν εκανες ηχογραφηση με μικροφωνο σε ενισχυτη), οι κιθαρες μου αρεσαν επισης....
Καλη δουλεια και καλη συνεχεια !!!
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προγράψαντες. Δεν άκουσα κάτι "καινούριο" συνθετικά ή ενορχηστρωτικά. Τα παιξίματα είναι πολύ καλά αλλά λόγω παραγωγής το σύνολο βαβουριάζει.
Φιλικά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
τιποτα καινουριο... ???  Θα συμφωνισω με τον vagtanplan


και το mastering ειναι κατω του μετριου. Καλο ειναι να ζητησεις λιγο βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο στο θεμα (δεν ειναι ντροπη).

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι, τα κομμάτια από τα οποία προέρχεται το παραπάνω είναι απο το 1997 εως το 2002 και ηχογραφήθηκαν το 2003. Δεν νομίζω τις εποχες εκείνες να υπήρχε κάτι ανάλογο. Ευχαριστώ πολυ.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι αλλά προφανώς όλοι μιλάνε με τα τωρινά δεδομένα....

εσύ το παρουσίασες τώρα χωρίς να αναφέρεις τη χρονολογική περίοδο που γράφτηκε και τα μέσα που υπήρχαν....

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελληνική μουσική σκηνή. Μόνο τους Tri-State-Corner γνωρίζω. Αν κάποιος έχει κάτι άλλο υπόψιν του παρακαλώ θα ήθελα να μου το πει.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:16
Θεωρώ ότι η δουλειά μου είναι η πρώτη που ενσωματώνει το εθνικό μας μουσικό όργανο στην ροκ με κλασική ορχήστρα. Δεν νομίζω ότι ανακάλυψα τον τροχό, όμως δεν θεωρώ από την άλλη ότι ένα τέτοιο γεγονός είναι και τόσο ασήμαντο. Σίγουρα ο καθένας μπορεί να αναμίξει ότι όργανα θέλει....όμως η πραγμάτωση μιας τέτοιας ιδέας δεν είναι και για πέταμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:16 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
MONTAZ-ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ(OFFICIAL CLIP)



ΤΟ VIDEOCLIP ΤΩΝ ΜΟΝΤΑΖ ''ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ''[/size]ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΩΝΥΜΟ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΤΟ 1999 [/color]

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
MONTAZ-ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ(OFFICIAL CLIP)


ΤΟ VIDEOCLIP ΤΩΝ ΜΟΝΤΑΖ ''ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ''[/size]ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΩΝΥΜΟ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΤΟ 1999 [/color]



E μα ναι...κι έλεγα κανείς δεν έχει ακούσει μοντάζ... Και μπροστά ο τζουράς στη μίξη να ακούγεται καλά...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #10 στις: 05/09/12, 22:08 »
και ενα με τρομερη (κατα τη γνωμη μου παντα) εισαγωγη του τρισμεγιστου Γιωργαρου!
MARGARITIS GIORGOS -DROMOI TOY POYTHENA .mp4

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #11 στις: 05/09/12, 22:22 »
...κάτι ριζοσπαστικό για τα δεδομένα της Ελληνικής μουσικής.


Είναι δύσκολο να γεννήσεις ένα δικό σου είδος ανεξάρτητης μουσικής και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να κάνω κάτι τέτοιο. Ελπίζω αυτή η επανάσταση στην Ελληνική μουσική να συνοδεύσει και την ανανέωση της Ελληνικής κοινωνίας.


Όταν κάποιος μουσικός υποστηρίζει όλα τα παραπάνω για τον εαυτό του και την δουλειά του, όλοι οι υπόλοιποι μουσικοί του φόρουμ (μετά μάλιστα και απο την ακρόαση του κομματιού) θεωρώ πως έχουμε την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να τον συμβουλέψουμε....

"Φίλε μου, ξεκαβάλησε το!!"

Το παραπάνω με όλη την φιλική διάθεση...
Δεν είναι ούτε ειρωνεία, ούτε προτροπή για ιντερνετικό καυγά.


Εξάλλου ίσως με αυτόν τον τρόπο ανοίξουμε και τα μάτια του φίλου ώστε να καταλάβει ότι το εγχείρημα του δεν είναι κάτι που χρίζει τέτοιας διθυραμβικής κριτικής..(η οποία μάλιστα προέρχεται απο τον ίδιο τον δημιουργό!!  ::) ::) :o )
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #12 στις: 05/09/12, 22:34 »
Δεν είχα ποτέ ακούσε αυτό το κομμάτι. Ευχαριστώ πολύ. Πάντως μπραβο στους Μοντάζ που έχουν και τον τζουρά μπροστα στην μίξη....που υποθέτω ότι υπάρχει ο υπαινυγμός ότι εγώ δεν τον βάζω μπροστα στην μίξη. Βέβαια στους Μονταζ το σημείο που χρησιμοποιείται ο τζουράς (μπροστά στην μίξη) έχουμε πιο πολύ ζεμπέκικο που απλά έχει κοφτά ακόρντα στην κιθάρα παρά ροκ μοτίβο που παίζει ο τζουράς. Θεωρώ ότι είναι πιο πολύ ζεμπέκικο που ενσωματώνει ροκ ηλεκτρική κιθάρα παρά το αντίθετο. Όταν βέβαια παίζει κοφτά η ηλεκτρική κιθάρα αφήνει όλον τον χώρο στον τζουρά για να βγει μπροστά.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:16
groovymood καλό είναι να μάθεις να διακρίνεις την ειλικρίνεια κάποιου από το καβαλημένο καλάμι. Έχεις μπλέξει την σεμνοτυφία με την σεμνότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:16 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #13 στις: 05/09/12, 22:56 »
1998 - Υπόγεια Ρεύματα + Νταλάρας ~~> Ασημένια Σφήκα
Γιώργος Νταλάρας & Υπόγεια Ρεύματα Ασημένια Σφήκα
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #14 στις: 05/09/12, 23:00 »
Δεν ψάχνω για δουλειά και για συμβόλαιο και ως εκ τουτου δεν με ενδιαφέρει η Ελληνική σεμνοτυφία όπου ρίχνουν λεφτά κάποιοι για να το παίζει σεμνός ο "δημιουργός". Η δουλεια μου είναι underground και θα παραμείνει έτσι ακριβώς γιατί δεν προσβλέπω στην Ελληνική κοινωνία για βιοπορισμό. Έχω δουλειά σαν ακαδημαικός σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού στον τομεα της Βιολογίας. Καβαλημένο καλάμι θεωρείται αυτός που λέει ότι είναι ο καλύτερος συνθέτης, τραγουδιστής, κιθαρίστας κλπ κλπ. Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Ως εκ τουτου καλάμι δεν έχω καβαλήσει και ούτε είναι ο στόχος μου. Η επιστήμη είναι η αναζήτηση της αλήθειας και αυτός είναι ο βασικός στόχος της ζωής μου. Παραλληλα, γράφω μουσική, την ηχογραφώ, παίζω όλα τα όργανα που ακούγονται στην μουσική μου, και στην ιδέα του αλτρουισμού που έχω σαν βάση στην δουλειά μου δίνω απλόχερα στον κόσμο την δουλειά μου. Αυτό που είπα είναι ότι θεωρώ ότι κάνω κάτι με ιδιαίτερο ήχο για πρώτη φορά. Σκληρό ροκ με μπουζούκι δεν έχω ακούσει (η κομματάρα του Μαργαρίτη δεν θεωρώ ότι είναι σκληρό ροκ). Πρώτη φορά ακούω για το κομμάτι των Μοντάζ (ευχαριστώ για την υπόδειξη) και συμφωνώ ότι είναι ροκ με μπουζούκι αλλά το μπουζούκι δεν εμφανίζεται σαν οργανικό μέρος του ροκ μέρους του κομματιού. Όταν ο ρυθμός γυρνά στο ζεμπέκικο μπαίνει ο τζουράς, λογικά θα έλεγα και αναμενόμενα. Τέλος πάντων για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους συμφωνώ ότι οι Μοντάζ έκαναν αυτό το πράγμα πρώτοι. Συμφωνώ επίσης ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης της παραγωγής. Αυτά τα ολίγα....η ειλικρίνεια απέχει πολύ από το καβαλημένο καλάμι.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:16
1998 - Υπόγεια Ρεύματα + Νταλάρας ~~> Ασημένια Σφήκα. Αυτό το κομμάτι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με σκληρό ροκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:16 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #15 στις: 05/09/12, 23:19 »
Καβαλημένο καλάμι θεωρείται αυτός που λέει ότι είναι ο καλύτερος συνθέτης, τραγουδιστής, κιθαρίστας κλπ κλπ. Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο.


Φίλε μου, εδώ αυτοχαρακτηρίζεσαι ως...

Ελπίζω αυτή η επανάσταση στην Ελληνική μουσική να συνοδεύσει και την ανανέωση της Ελληνικής κοινωνίας.


Είναι ακόμα πιο "βαρύ"απ'το να έλεγες ότι είσαι πολύ καλός οργανοπαίχτης ή κορυφαίος τραγουδιστής.
In fact είναι ότι πιο πομπώδες έχω διαβάσει στα 4 και πλέον χρόνια που είμαι μέλος εδώ μέσα.



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #16 στις: 05/09/12, 23:26 »
έχει ένα δίκιο ο groovymood....ήταν πολύ εντυπωσιακό το ποστ παρουσίασης (ασχέτως του αποτελέσματος) για να ναι γραμμένο από το δημιουργό του....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #17 στις: 05/09/12, 23:27 »
1998 - Υπόγεια Ρεύματα + Νταλάρας ~~> Ασημένια Σφήκα. Αυτό το κομμάτι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με σκληρό ροκ.
Με τι έχει σχέση ? Πως θα το χαρακτηρίζες ? Ποια η διαφορά από το δικό σου ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #18 στις: 05/09/12, 23:27 »
Ναι είναι πομπώδες, δεν διαφωνώ, γιατί θεωρώ ότι κάνω κάτι διαφορετικό και επαναστατικό. Θεωρώ ότι αυτό που κάνω μπορεί να αποτελέσει μια νέα κατεύθυνση στην Ελληνική μουσική....παρόλο που πιστεύω ότι λόγω της υπερβολικής συντηρητικότητα της Ελληνικής κοινωνίας δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:17
XoLiDoXoS ακούω εκτός άλλων ειδών μουσικής, μέταλ και σκληρό ροκ εδω και 30 χρόνια. Ρώτησε οποιονδήποτε ακούει αυτά τα είδη μουσικής να σου κατατάξει αυτό το κομμάτι... Τώρα κάποια κοπελίτσα που ακούει Britney Spears μπορεί να το θεωρήσει ότι είναι και Thrash Metal αλλά δεν νομίζω ότι κανένας θιασώτης τους είδους να λέει τι ροκιά είναι αυτό το κομμάτι. Το δικό μου κομμάτι ακόμα και να θεωρείς ότι είναι το χειρότερο στον κόσμο ... είναι σκληρό ροκ...καθαρά και ξάστερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:17 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #19 στις: 05/09/12, 23:41 »
Χωρίς να θέλω να θίξω την προσπάθειά σου, ως ακροατής, αυτό που άκουσα δεν έχει μέσα κάτι το πρωτοποριακό-διαφορετικό-καινούριο για τα δεδομένα της ελληνικής σκηνής. Επίσης το μπουζούκι δεν είναι καν ελληνικό όργανο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #20 στις: 05/09/12, 23:57 »
... μπα ... ούτε γι' αστείο ....  :-\
Πολύ μέτρια σύνθεση, άσχετοι στίχοι, πολύ κακή παραγωγή,  μετριότατη ερμηνεία ...
όσο για την πολυδιαφημισμένη ενορχήστρωση, έ δεν θα το'λεγα ... πολύ, πολύ πολύύύ  μακρυά από "επανάσταση στην Ελληνική μουσική" και από την πρωτοτυπία επίσης ...

Φίλτατε rodanthos2, η συμβουλή μου είναι πρώτα να μελετήσεις (καλά και όχι επιδερμικά) την Ελληνική μουσική, να την καταλάβεις, να την πονέσεις και να ματώσεις πάνω της ... στη συνέχεια να μάθεις τα εργαλεία σου (τους ήχους σου, τη μεθοδολογία γραφής/σύνθεσης για τα όργανα που θες να χρησιμοποιήσεις) ... και μετά, άρχισε να διαβάζεις ... ίσως βελτιωθεί και το κριτίριό σου στην ποίηση και στον γραπτό λόγο ...

Τελικά, όταν με το καλό τα συνδυάσεις όλα αυτά, τότε κάποιος άλλος θα μιλήσει για 'σένα και για το ΑΝ τα δημιουργήματά σου πηγαίνουν τη μουσική ένα βήμα παρακάτω ... 

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #21 στις: 06/09/12, 00:06 »
 Υποθέτω ότι καθημερινά ο καθένας ακούει το μπουζούκι να κάνει δεύτερη φωνή παράλληλα σε rock-metal σόλο της ηλεκτρικής κιθάρας ή το μπουζούκι να παίζει αρπέτζια παράλληλα με το πιάνο ενώ η ηλεκτρική κιθάρα παίζει rock-metal σόλο. Βέβαια ….. αυτά είναι παγιωμένες τεχνικές εδώ και δεκαετίες……τι λέμε τώρα. Το σόλο μπουζούκι στον επίλογο του κομματιού, με διπλομποτιές Thrash metal στα ντραμς είναι καθημερινό φαινόμενο στην Ελληνική μουσική … τι να λέμε τώρα. Απαντήσεις μπουζουκιού στην φωνή σε αυτόν τον γρήγορο ροκ ρυθμό που έχει το κομμάτι επίσης είναι καθημερινό φαινόμενο….πως μου διέφυγε. Όλα αυτά με συνοδεία ορχήστρας επίσης γράφονται καθημερινά στην Ελλάδα …. Επίσης είμαι έτοιμος να ζητήσω συγγνώμη από τους δημιουργούς που αντέγραψα ….απλά να με ενημερώσετε ρε παιδιά ποιοί είναι …..

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #22 στις: 06/09/12, 00:11 »
Ροδάνθε, οι φανατισμένοι ροκάδες, σκληροροκάδες, μεταλλάδες κτλπ. το Ασημένια σφήκα, το δικό σου κομμάτι καθώς και οποιοδήποτε ροκ κομμάτι περιέχει μπουζουκιστάν, θα θεωρούσαν ότι ανήκει εδώ :
iron maiden vs bouzouki
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #23 στις: 06/09/12, 00:15 »
Επειδή θα τρελλαθούμε τελικά .... το μπουζούκι είναι το εθνικό μας όργανο...είτε το ανακάλυψαν οι Παπούα, είτε οι Εσκιμώοι. Ο οποιοσδήποτε άνθρωπος στον κόσμο, όταν ακούει μπουζούκι του έρχεται στο μυαλό η Ελλάδα....απλά και ξάστερα. Αν θέλεις να κάνεις μουσική τότε το μπουζούκι είναι το εθνικό μας όργανο, αν θέλεις να κάνεις λαογραφία (όπως κάνει μια μεγάλη πλειοψηφία Ελλήνων "δημιουργών") τότε αρχίζεις να σκεφτεσαι ποιοι το ανακάλυψαν και πως το χρησιμοποιησαν πρώτοι, από ποιό όργανο προέρχεται κλπ κλπ. Το τελευταίο θέμα το έχω μελετήσει διεξοδικά όμως δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι το εθνικό μας όργανο. Η κλασική κιθάρα είναι το εθνικό όργανο των Ισπανών....να υποθέσω ότι την ανακάλυψαν.....σοβαρευτείτε παιδιά....

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:13
XoLiDoXoS μα ακριβώς εδώ είναι το θέμα. Δεν εξαρτώμαι από την μουσική και την Ελληνική κοινωνία για βιοπορισμό και ως εκ τουτου σπάω παγιωμένες απόψεις στο σκληρό ροκ αλλά και στην Ελληνική μουσική. Με άλλα λόγια χωρίς να το έχεις καταλάβεις ουσιαστικά παραδέχθηκες ότι κάνω κάτι ριζοσπαστικό, κάτι που δεν μπορούν να δεχτούν οι μεταλάδες και οι μπουζουκτζήδες. Μπορείς να καταλάβεις τι κότσια θέλει αυτό που κάνω. Συμφωνώ, έτσι με βλέπουν οι μεταλάδες.....οι φίλοι μου....οι μπουζουκτζήδες οι φίλοι μου....και θέλει κότσια για να βαδίσεις αυτόν τον δρόμο...για αυτό δεν τον έχει βαδίσει ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας μουσικός.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:13 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #24 στις: 06/09/12, 00:23 »
Φίλτατε rodanthos2, τι πρέπει να κάνουμε για να καταλάβεις ότι το τραγούδι σου ΔΕΝ είναι καλό ?  Ότι οι ιδέες σου ΔΕΝ είναι πρωτοποριακές ? Ότι ΔΕΝ φέρνεις καμμία επανάσταση ?

... κατά τ' άλλα ισχύει η προηγούμενη απάντησή μου ...

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:41
από marios009^
0 Απαντήσεις
3405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 21:14
από Θοδωρής
511 Απαντήσεις
144697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 16:50
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 01:11
από ssIonion1934
0 Απαντήσεις
2968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 02:47
από AderfiTouEleous
6 Απαντήσεις
4317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 13:59
από vagtanplan
7 Απαντήσεις
5851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 22:58
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
25911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/15, 00:15
από Chilly-Gilly
3 Απαντήσεις
5635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 13:50
από Βραζίλης