Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Ζητηματα Κεφαλης - Καμπινας

(1/5) > >>

Arg0:
Φοβαμαι οτι η λυση του rack αν και σιγουρα καλη ποιοτικα ειναι ασυμφορη σε τιμη, ειδικα αν μιλαμε για Marshall...

O Power-amp Marshall MREL20/­20W παιζει στα 790€ online, οπως φιανεται εδω...

Το σιγουρο ειναι οτι οποιον ενισχυτη και να παρεις θα περασεις το VG-88 απο τα send & return του, για να μην εχεις 'χρωματισμο' του ηχου απο τα κυκλωματα ενισχυσης της κεφαλης...

Δυστηχως δεν μπορω να θυμηθω τι εχει ο Al Di Meola (γνωστος για την αγαπη του στις πεταλιερες της Roland), αλλα απ' οτι βλεπω απο τα review στο Harmony Central (εδω) οσοι το εχουν χρησιμοποιουν διαφορους ενισχυτες...

Luciferis:
To ξερω πως γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος και θελω να λυσω καποιες αποριες.
 Μπορω να αγορασω μια προενυσχηση(marshall)και ενα ηχειο καποιας αλλης μαρκας, καποιο φτηνο περιπου στα 250-300ευροπουλα στα 100w και οταν θελησω αργοτερα να παρω αλλο ενα ηχειο και να τον κανω στερεοφωνικο?(ενοειται πως η προενυσχηση πρεπει να εχει δυο εισοδους για ηχεια)
Θα ειναι ακριβως στερεοφωνικος ?
Συγνωμη αν γινομαι βαρετος θα μπορουσα απλα να αγορασω εναν 30αρι,50αρι η 100αρι αλλα δεν μου αρεσει ο μουντος τους ηχος.


Α και ευχαριστω για τις πληροφοριες great  
 

Johnie Darko:
Νo problem φιλε μου !
Τωρα , για τις ερωτησεις σου ...
Βασικα μια προενισχυση δεν μπορει μονη της να "οδηγησει" ενα ηχειο ...
Χρησιμευει μονο για να φτιαχνεις τον ηχο σου (παραμορφωση , EQs , εφφεδακια κτλ) ... Μετα , απο την εξοδο της προενισχυσης στελνεις σημα σε εναν τελικο ενισχυτη σε rack (ή στο effects return ή power amp in καποιου combo ενισχυτη ή κεφαλης ενισχυτη) και μετα απο τον τελικο ενισχυτη , στελνεις το σημα σε καποια/καποιες καμπινες ηχειων ...
Γι αυτο το λογο ειναι και ακριβες λυσεις ...
Παντως αν εχεις μια προενισχυση και εναν τελικο , μπορεις να συνδεσεις πανω του οτι ηχειο/ηχεια θες,αρκει να ταιριαζουν τα Ωhms του/των ηχειων με τα αντιστοιχα του ενισχυτη (απλα κοιτα απο πισω τον ενισχυτη που σε ενδιαφερει και δες τι γραφει στην εξοδο προς τα ηχεια).
Τωρα αν θα λειτουργουν τα ηχεια σου μονοφωνικα ή στερεοφωνικα , αυτο εξαρταται απο τον ενισχυτη που θα τα συνδεσεις ... Αν τα συνδεσεις σε στερεο ενισχυτη , (και τα συνδεσεις σωστα εννοειται !!!) , θα παιζουν στερεο ... Αν ο ενισχυτης ειναι μονοφωνικος , θα παιζουν μονοφωνικα (ασχετα αν μπορει να ειναι ακομα και 8 διαφορετικα ηχεια ...)
Αυτα ...

Johnie Darko:
Ποιος ο ενισχυτης;
Εγω ειχα (τωρα τον πουλησα) μια λαμπατη κεφαλη Peavey Θλτρα 120watts με 3 καναλια και μια καμπινα Peavey 4x12" 300watts ...
Μονο την κεφαλη την ειχα παρει πανω απο 1000€ και περιπου καμια 700€ τα ηχεια ... Αλλα μιλαμε για καμια 7 χρονια πριν ...
Τωρα ... πιο πολυ ...
Παντως με καμια 700€ χτυπας και κανα Line6 Flextone III , για ριξε τους καμια ματια , μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα ...
Επισης κοιτα για κανα μεταχειρισμενο Mesa Boogie ...
Οι TSL , δεν ειναι και οτι καλυτερο , ειδικα για Metal ...

Luciferis:
Τελικα κατεληξα σε μια καμπινα 2x12''(400ε) και σε μια προενυσχηση που δεν εχω βρει ακομα ;D
  Ξερετε καμια καλη γυρω στα 600-700ε με εξοδο για στερεο???
Κατα προτιμηση με λαμπα και δεν χρειαζονται πολλα εφε.Μ'ενδιαφερει ο ηχος.
   

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View