Καλλιτεχνικές μας δημιουργίες > Δικοί μας στίχοι και ποιήματα

Κατοχύρωση στίχων

<< < (2/13) > >>

giteana:
Έτσι είναι, όπως τα λεει ο Καρχαρίας.
Κι εγώ που χρειάστηκε να κατοχυρώσω μερικούς στίχους μου πρόσφατα, πήγα σ' ένα συμβολαιογράφο, συντάξαμε μια "πράξη κατάθεσης" (διότι περί αυτού πρόκειται και όχι περί κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων), με τη διαφορά πως δε μου χρειάστηκαν μάρτυρες, και το κόστος ήταν 30 ευρώ.
Ένα αντίγραφο κρατά ο συμβολαιογράφος, ένα παίρνεις εσύ, όσο για τους στίχους, σφραγίζονται σε φάκελο και παραμένουν στο συμβολαιογραφείο, μέχρι να τα ζητήσεις (στην περίπτωση ας πούμε που κάποιος κυκλοφορήσει κλεμένη δική σου δουλειά, οπότε η ημερομηνία κατάθεσης σε δικαιώνει σ' ένα δικαστήριο...λέμε τώρα).
Τέλος, ο συμβολαιογράφος που ήταν και φίλος, με ενημέρωσε πως η πραγματική κατοχύρωση πνευματικού δικαιώματος, γίνεται άμα τη εμφανίση του, δηλαδή ας πούμε τη στιγμή που ηχογραφείται ένα κομμάτι σε σιντί αυτόματα κατοχυρώνεται και ο δημιουργός του και τα δικαιώματά του....
Απο τη στιγμή που κάποια δουλειά γραφτεί σε σιντί και κυκλοφορήσει, έχετε αυτομάτως το δικαίωμα να γραφτείτε στην ΕΜΣΕ ας πούμε (για την ακατανόμαστη αφήστε το), ως στιχουργοί ή συνθέτες.
Αυτά...

Giteana

Βραζίλης:

--- Παράθεση από: giteana στις 05/03/05, 00:43 ---Τέλος, ο συμβολαιογράφος που ήταν και φίλος, με ενημέρωσε πως η πραγματική κατοχύρωση πνευματικού δικαιώματος, γίνεται άμα τη εμφανίση του, δηλαδή ας πούμε τη στιγμή που ηχογραφείται ένα κομμάτι σε σιντί αυτόματα κατοχυρώνεται και ο δημιουργός του και τα δικαιώματά του....
--- Τέλος παράθεσης ---

Τι ακριβώς θεωρείται "εμφάνιση"; Πέρα από τη κυκλοφορία σε δισκογραφική εταιρία, τι γίνεται με αυτά που ηχογραφούμε και τα διανέμουμε μόνοι μας; (με CD, ή μέσω ιντερνετ). Πώς αποδεικνύεται η ημερομηνία κυκλοφορίας; Η ημερομηνία που φαίνεται σε ένα αρχείο κάπου σε ένα server ή σε ένα μήνυμα σε ένα φόρουμ, είναι διαβλητή; Τι ρόλο παίζουν τυχόν μάρτυρες σε αυτή τη περίπτωση;

giteana:
Βασίλη,
θα ρωτήσω και θα σε ενημερώσω αν κι έχω τη γνώμη πως ο άνθρωπος εννοούσε τις κυκλοφορίες με δισκογραφική, κι εμένα δε μου έκοψε να τον ρωτήσω για τα περαιτέρω.
Για ημερομηνίες στο δίκτυο, μου είπε πως αν κάποιος έχει τρόπο να παραποιήσει ημερομηνία στο site του ας πούμε ή στο blog του ή οπουδήποτε αλλού, και να εμφανίσει οποιαδήποτε (κλεμένη) δουλειά αλλουνού ως δική του, τότε δυστυχώς, ο δημιουργός δε μπορεί ν' αποδείξει κάτι...φυσικά δεν ξέρω, ούτε κι εκείνος ήξερε, αν είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο, να παραποιηθεί δηλαδή η ημερομηνία ποσταρίσματος κάποιου κειμένου, κομματιού κ.ο.κ., αν κανείς φίλος όμως έχει περισσότερες γνώσεις ας μας ενημερώσει.
Giteana

pascal.:

--- Παράθεση από: giteana στις 05/03/05, 00:43 --- συντάξαμε μια "πράξη κατάθεσης" με τη διαφορά πως δε μου χρειάστηκαν μάρτυρες
--- Τέλος παράθεσης ---

Δε χρειάστηκαν μάρτυρες?? ?? ?? ?? ??

Είναι όντως πράξη κατάθεσης, αλλά επειδή δεν υπάρχει αυτοτελής ρύθμιση, ακολουθείται ακριβώς η ίδια διαδικασία με την κατάθεση διαθήκης. Χωρίς μάρτυρες?? ?? Και ποιος υπέγραψε για τη γνησιότητα των λεγομένων σας, των δικών σου και του συμβολαιογράφου? Εσείς οι ίδιοι? Σκέψου και εσύ ότι και χωρίς γνώση νομικών, αυτό ακούγεται τελείως οξύμωρο.

Καρχαρίας:

--- Παράθεση από: giteana στις 05/03/05, 00:43 ---Έτσι είναι, όπως τα λεει ο Καρχαρίας.... με τη διαφορά πως δε μου χρειάστηκαν μάρτυρες, και το κόστος ήταν 30 ευρώ.
--- Τέλος παράθεσης ---
Και σε μένα για 30 ευρώ μου είχαν πει άτομα που έκαναν λίγες μέρες πριν από μένα αλλά... δυστηχώς οι προμήθειες ήταν περισσότερες από όσες νόμιζα..



--- Παράθεση από: Βασίλης στις 05/03/05, 16:44 ---
--- Παράθεση από: giteana στις 05/03/05, 00:43 ---Τέλος, ο συμβολαιογράφος που ήταν και φίλος, με ενημέρωσε πως η πραγματική κατοχύρωση πνευματικού δικαιώματος, γίνεται άμα τη εμφανίση του, δηλαδή ας πούμε τη στιγμή που ηχογραφείται ένα κομμάτι σε σιντί αυτόματα κατοχυρώνεται και ο δημιουργός του και τα δικαιώματά του....
--- Τέλος παράθεσης ---

Τι ακριβώς θεωρείται "εμφάνιση"; Πέρα από τη κυκλοφορία σε δισκογραφική εταιρία, τι γίνεται με αυτά που ηχογραφούμε και τα διανέμουμε μόνοι μας; (με CD, ή μέσω ιντερνετ). Πώς αποδεικνύεται η ημερομηνία κυκλοφορίας; Η ημερομηνία που φαίνεται σε ένα αρχείο κάπου σε ένα server ή σε ένα μήνυμα σε ένα φόρουμ, είναι διαβλητή; Τι ρόλο παίζουν τυχόν μάρτυρες σε αυτή τη περίπτωση;

--- Τέλος παράθεσης ---
Βασίλη οι νόμοι είναι τόσο παλιοί που δεν προβλέπουν καν την ύπαρξη ενός cd, εσύ θες να αποδήξεις την κατοχύρωση σου με την ημερομηνία που θα υπάρχει στον server?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View