Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Αγορα λαμπατου Ηigh Gain ενισχυτη (με αρκετα euros)

(1/15) > >>

Johnie Darko:
Λοιπον, γιορτες πλησιαζουν, δωρο Χριστουγεννων κτλ και ειπα "γιατι να μην ξαναματαχρεωθω για την γυναικα μου; (κιθαρα)"
Ετσι αποφασισα μετα απο αρκετο καιρο αποχης απο λαμπατα μηχανηματα να ξαναγυρισω σε κατι λαμπατο, και ετσι εβαλα για πουλημα καποια πραγματακια (μολις φυγουν ξεκιναω  ;D) και αρχισα να ψαχνω!
Εδω λοιπον θελω γνωμες, ειδικα απο κατοχους... Χωρις να θελω να το παιξω καπως, προτιμω γνωμες ανθρωπων που ειτε εχουν παιξει επανειλημενα με τετοια μηχανηματα ειτε τα εχουν/ειχαν ως δικα τους.
Επισης, περα απο οσα αναφερω εδω, αν καποιος εχει και αλλες προτασεις, ας μου πει, γιατι σε λιγο καιρο θα αρχισω τις γυρες στα μαγαζια για soundcheck  :D
Λοιπον, καταρχην, ψαχνω για εναν high gain ενισχυτη λαμπατο, καινουριο ή μεταχειρισμενο, οχι απο Αμερικη (δεν θελω να μπλεξω με μετατροπες ρευματος κτλ). Αν και δεν ειμαι τοσο του Nu metal ηχου, δε με χαλαει ο ενισχυτης να μπορει να βγαλει και brutal ηχο.
Απο και και περα, σαν ηχο ψαχνω απο καλα καθαρα, SRV Blues crunch, και πιο μοντερνο ηχο τοσο στα Lead οσο και στα ρυθμικα.
Ενδεικτικα θα αναφερω μερικους αγαπημενους καλλιτεχνες/συγκροτηματα (και αρα ηχους): SRV, Van Halen, Whitesnake, Gary Moore, Sambora, Maiden, Metallica (μεχρι εποχης Black album), Extreme, Skid Row και αλλα τετοια... Δλδ κυριως καλο ηχο 80s αλλα με ταση να... μπορει να brutal..ιαζει αν χρειαστει...
Φυσικα προτιμω κατι που να εχει ευελιξια (πχ 2-3 καναλια), χωρις ομως να αποκλειω και μονοκαναλους ενισχυτες...
Το ταβανι των χρηματων θα ειναι γυρω στα 2500 αντε 3000...
Εγω εχω καταληξει σε καποιους ενισχυτες που θα αναφερω και θα ηθελα τις γνωμες σας και τις εναλλακτικες σας προτασεις (αρκει να ειναι μεσα σε αυτα που ζηταω, μην αρχισετε τα "φιλαρακο παρε εναν class A" κτλ)
Λοιπον, οι δικες μου επιλογες, ειναι (χωρις σειρα προτιμησης)

Diezel (einstein, Herbert, VH4)
Engl (E670 SE, Invader 100)
Soldano (Hot Rod)
Mesa Boogie Mark IV
και ναι, ακομα και Spider Valve head!!! Τον ακουσα και ηταν πολυ καλος και φτηνος, που σημαινει οτι μπορω να παω για αυτον ΚΑΙ ακομα εναν πχ μεταχειρισμενο μονοκαναλο για εναν συγκεκριμενο ηχο...

Εχω ηδη ψιλο-αποκλεισει Rectifiers και Marshalls (εκτος ισως απο κανα Jubilee που αν και οχι high gain, μου αρεσει πολυ)...
Λοιπον κυριοι, σας ακουω...

mariocaster:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΠΟΥΛΑΩ αυτον ΤΟΝ ENGL KAI ΣΚΕΦΤΗΚΑ Οτι μπορει να σ' ενδιαφερει
ειναι σε αυτα που ψαχνεισ φυσικα μπορεις να τον ακουσεις αν ενδιαφερεσαι.τον δινω μονο επειδη παιζω συχνα και κουβαλαω πολλα βαρη

ENGL  SOVEREIGN 2X12 '' MIDI

Johnie Darko:
Σε ευχαριστω φιλε μου, καταρχην να πω οτι θα προτιμουσα εφοσον προτεινεις κατι να κανεις κι ενα μικρο review (ηχο κυριως, σε συγκριση πχ με τον invader ή τον E670). Κατα δευτερον, ειναι λιγο αλμυρη η τιμη του για μεταχειρισμενος... Εγω τον δικο μου τον δινω μιση τιμη να φανταστεις...
Παντως γενικα μπανει στα υποψην... Αν μπορεις ομως δωσε και καμια γνωμη γενικα...

fenderiarhs:
Aνεφερες οτι εχεις αποκλεισει marshall αλλα στη θεση σου θα κοιταζα και τους καινουργιους JVM.......ταιριαζουν απολυτα τοσο με τη περιγραφη των απαιτησεων σου, οσο και με τους καλλιτεχνες που αναφερεις και επιπλεον ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η marshall εδω και πολλααααα χρονια....καμμια σχεση με τους tsl κ.λ.π

Απο οσους εχεις αναφερει εχω εμπειρια με τον Mark IV.............αναμφισβητητα καλος ενισχυτης αλλα τελικα.......too many bells and whistles....και στο λεω ως γκατζετακιας που αρεσκεται στο να πειραζει κουμπακια και knobs....

Johnie Darko:
Καλα μιλαμε μολις με προλαβες!
Μολις τωρα θα εγραφα οτι κοιταξα για τον JVM και ψιλο εντυπωσιαστηκα απο τα χαρακτηριστικα του και καποια κλιπακια που ειδα/ακουσα.
Τον εχεις ακουσει απο κοντα; Παντως και σε τιμη ειναι αρκετα καλος!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View