Ειδικά θέματα > Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές

Προβλημα με καινουρια κιθαρα

(1/3) > >>

Left hander:
Πηρα λοιπον μια νεα ακουστικη κιθαρα! Μια εξαιρετικη Taylor 114ce. Ωστοσο εχω ενα θεμα. Στο δευτερο ταστο της μπασας μι, στο F# δηλαδη, ακουγεται χωρις sustain και λιγο σαν νεκρη νοτα. Δεν τασταρει ομως. Κουρδισα την Μι σε Ρε κι επαιξα στο 4ο ταστο. Και παλι εκει ειχε το θεμα στην F# δηλαδη. Θελω να παρω τις γνωμες σας, εαν καποιος γνωριζει η του εχει συμβει, μιας κι εγω δεν ξερω πολλα απο τεχνικα κλπ και ρωταω απο δω κι απο κει. Ερωτω λοιπον:

1. Παιζει ρολο το οτι ειναι καινουρια? Υπαρχει η περιπτωση να "Εξαφανιστει" απο μονο του το φαινομενο?
2. Αν δεν ισχυει το "1" υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω, η θα μεινει ετσι?

Ευχαριστω πολυ

GVen:
Πιθανόν να θέλει set up. Κανονικά από κει που την πήρες θα πρεπε να στο χουν κάνει και να τα χουν ελέγξει αυτά και μάλιστα δωρεαν. Εκτός κι αν δε την πήρες από μουσικο οίκο. Για καν τους κανένα τηλέφωνο. Λογικά αυτό είναι. Όπως και να χει πρέπει να τη δει ένας μάστορας να στη φτιάξει. Αν δε φτιάχνει...την παίρνουν(απο) πίσω  και σου δίνουν άλλη.

Left hander:

--- Παράθεση από: GVen στις 19/02/21, 00:39 ---Πιθανόν να θέλει set up. Κανονικά από κει που την πήρες θα πρεπε να στο χουν κάνει και να τα χουν ελέγξει αυτά και μάλιστα δωρεαν. Εκτός κι αν δε την πήρες από μουσικο οίκο. Για καν τους κανένα τηλέφωνο. Λογικά αυτό είναι. Όπως και να χει πρέπει να τη δει ένας μάστορας να στη φτιάξει. Αν δε φτιάχνει...την παίρνουν(απο) πίσω  και σου δίνουν άλλη.

--- Τέλος παράθεσης ---

Γεια σου φιλε μου. Σ ευχαριστω για την απαντηση. Απο Νακα ειναι αγορασμενη. Υπαρχει, λες, περιπτωση να μου δωσουν αλλη αμα εχουν στοκ???

GVen:
Κανονικά αν έχει πρόβλημα η κιθαρα πρέπει να στην αλλάξουν. Αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα σεταρισματος, οπότε είναι πάλι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν ένα σωστό όργανο.  Παρτους ένα τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημα σου. Ειμαι σίγουρος ότι θα βρείτε άκρη. Εχε την αποδειξη πρόχειρη πριν τους πάρεις.

Left hander:

--- Παράθεση από: GVen στις 19/02/21, 02:55 ---Κανονικά αν έχει πρόβλημα η κιθαρα πρέπει να στην αλλάξουν. Αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα σεταρισματος, οπότε είναι πάλι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν ένα σωστό όργανο.  Παρτους ένα τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημα σου. Ειμαι σίγουρος ότι θα βρείτε άκρη. Εχε την αποδειξη πρόχειρη πριν τους πάρεις.

--- Τέλος παράθεσης ---

Θα το κανω σιγουρα! Ειναι πραγματικα στα ορια του εκνευριστικου να χεις ενα γενικα εξαιρετικο οργανο και να χει ενα θεμα σε ενα σημειο που θες διαρκεια στον ηχο, μιας και παιζω (και) παραδοσιακοτροπα και θελω το "ισοκρατημα" σε ταξιμια κλπ...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View