Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448680 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #375 στις: 18/05/10, 14:37 »
Α μπράβο Johnie. Άντε και πολύ μαζί, μπορούνε να κάνουνε κάτι...Είδες εσύ κάπου πολλούς να αγωνίζονται μαζί ?? Μια μέρα πανηγύρι ήτανε και μετά όλοι σπιτάκι τους. Οπότε πως θα υλοποιηθεί αυτό το όλοι μαζί ή έστω ένα μεγάλο σύνολο που θα αγωνίζεται καθημερινά και θα πληθαίνει ? Διότι και εγώ έχω πει πολλές φορές, ότι ο αγώνας τώρα πια, είναι μιά πορδή συνήθως μίας η λίγων περισσότερων ημερών. Οπότε, για βρες μου την άκρη αν μπορείς. Τι μπορεί να ενώσει τον κόσμο ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #376 στις: 18/05/10, 15:02 »
Δυστυχως Xoly φαινεται οτι μονο οι δυνατες σφαλιαρες ξυπνανε τον κοσμο, για αυτο ελεγα οτι οταν ανακοινωσουν και την μειωση μισθων / καταργηση 13ου και 14ου στους ιδιωτικους, τοτε θα εχουμε ξανα πανηγυρι...
Τωρα, το τι μπορουμε να κανουμε εμεις απο μονοι μας; Λιγα πραγματα... Εγω προσωπικα μιλαω συνεχεια για το θεμα με συναδελφους στη δουλεια, τους ειχα προτρεψει μαλιστα να παμε ολοι μαζι στην πορεια (1 συμφωνουσε, οι υπολοιποι φοβοντουσαν), ακομα και με τα μεγαλα κεφαλια και τα αφεντικα μου μιλαω για το θεμα και λεω ανοιχτα την αποψη μου και τις οποιες προτασεις εχω.
Το ιδιο κανω και με τον φιλικο, οικογενειακο κυκλο κτλ.
Τα υπολοιπα που κανω, ειναι να προσπαθω οσο μπορω να μην υπερκαταναλωνω, να ξεφυγω απο αυτο το λουκι που μας εχουν βαλει, προσπαθω να ανεξαρτητοποιηθω σε ολους τους τομεις που εχουν σχεση με το κρατος, τραπεζες, προσπαθω να ενημερωνομαι και να ενημερωνω για οσα γινονται και δεν μας λενε τα καναλια τους κτλ και βεβαια οταν ψηφιζω δεν ψηφιζω (και ουτε ψηφισα) ποτε αυτους που με φτασανε μεχρι εδω.
Τωρα τι θα ενωσει τον κοσμο ωστε να παλεψει; Δυστυχως αυτο ειναι κατι πολυ δυσκολο και το βλεπω καθημερινα, ο φοβος και η απογοητευση ειναι πανταχου παροντες, το οραμα λειπει, η εμπιστοσυνη εχει χαθει και τα νευρα ολων ειναι τσιτωμενα. Πολυ φοβαμαι λοιπον οτι αν δεν ξεσηκωθει απο τωρα ο λαος για να διεκδικησει τα κεκτημενα του, οταν θα το κανει μπορει να ειναι αργα και το πιο ασχημο ειναι οτι θα γινει με πολυ επικινδυνο τροπο, με απροβλεπτες συνεπειες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #377 στις: 18/05/10, 18:47 »
Οπότε ψάχνουμε να βρούμε τι είναι αυτό που θα ενώσει τον λαό και θα παρατείνει τον αγώνα του, όχι σε μια πορεία και αντίδραση μιας μέρας, αλλά σε μια αντίδραση που το λιγότερο θα διαρκέσει ένα μήνα. Θες να σου πω τι είναι αυτό ? Το άμεσο κέρδος του. Μπορείς να βρεις ένα τρόπο για άμεσο υλικό κέρδος ? Το ίδιο θα κάνει ο λαός και όταν ξεκινήσει να πεινάει και να διψάει. Θα ξεσηκωθεί για άμεσο κέρδος. Τώρα όταν ξεσηκώνεται ο λαός, έχει χασούρα, παρά κέρδος! Γι αυτό και επιστρέφει ξανά σπιτάκι του.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #378 στις: 18/05/10, 20:05 »
Ναι αλλά η ουσία δεν βρίσκεται στο άμεσο κέρδος. Αυτή η λαχτάρα για άμεσο κερδος μας έφερε εδω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #379 στις: 18/05/10, 20:09 »
Ναι αλλά η ουσία δεν βρίσκεται στο άμεσο κέρδος. Αυτή η λαχτάρα για άμεσο κερδος μας έφερε εδω.

+1000000! (ειδες πως τα φερνει η ζωη? συμφωνησαμε! ;D)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #380 στις: 18/05/10, 20:14 »
Mε προλαβε και με καλυψε ο King_Mob
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #381 στις: 18/05/10, 20:18 »
Τωρα τι θα ενωσει τον κοσμο ωστε να παλεψει; Δυστυχως αυτο ειναι κατι πολυ δυσκολο και το βλεπω καθημερινα, ο φοβος και η απογοητευση ειναι πανταχου παροντες, το οραμα λειπει, η εμπιστοσυνη εχει χαθει και τα νευρα ολων ειναι τσιτωμενα. Πολυ φοβαμαι λοιπον οτι αν δεν ξεσηκωθει απο τωρα ο λαος για να διεκδικησει τα κεκτημενα του, οταν θα το κανει μπορει να ειναι αργα και το πιο ασχημο ειναι οτι θα γινει με πολυ επικινδυνο τροπο, με απροβλεπτες συνεπειες...

Nα ξεσηκωθεί ο λαός; Δηλαδή εννοείς η κυβέρνηση να πάρει πίσω τα μέτρα;
Αυτό φίλε μου πιστεύω ότι είναι πολύ επικίνδυνο στην παρούσα φάση. Η χώρα θα πτωχεύσει και ουσιαστικά, αφού ο μηχανισμός στήριξης θα πάψει να ισχύει, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πληρωθούν ούτε συντάξεις. Εκεί να δείς πείνα και δυστυχία...
Στην περίπτωση βέβαια αυτή, το πιο πιθανό είναι να προκηρύξει η κυβέρνηση εκλογές έχοντας χάσει τον έλεγχο της χώρας. Και σε ποιά κατεύθυνση θα μας οδηγήσει αυτή η μίνι επανάσταση; Εχεις την εντύπωση ότι ο λαός έχει καλύτερες ιδέες και οράματα από τους σάπιους κυβερνώντες; Η ίδια η νεοελληνική κοινωνία από την οποία προήλθαν και ανατράφηκαν όλοι αυτοί οι λωποδύτες που μας έφτασαν ώς εδώ είναι σάπια. Θα ήταν παράδοξο να συμβαίνει το αντίθετο.
Και πίστεψέ με η άθλια αυτή κατάσταση που επικρατούσε και επικρατεί στην χώρα μας βόλευε πάρα πολλούς συμπολίτες μας. Κατά την άποψή μου τα μέτρα θα έπρεπε να είναι  πολύ πιο σκληρά, με ιδιαίτερη  έμφαση σε αυτούς που έχουν πολύ μεγάλα εισοδήματα σε συνδυασμό ίσως και με μια προσωρινή (μια 10ετία περίπου..) αλλαγή πολιτεύματος.




Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #382 στις: 18/05/10, 20:44 »
Πτωχευση εχουμε ηδη βαρεσει, τυπικα μπορει οχι, αλλα ουσιαστικα ναι. Αυτο που πρεπει να γινει ειναι μια διαπραγματευση του χρεους με ορους που δεν θα ευνοουνται οι εχοντες (το κεφαλαιο δηλαδη) και που θα επιτρεψει στην χωρα να αναπτυξει την οικονομια της ωστε να μπορεσει τελικα να αποπληρωσει μερος των δανεικων και να ορθοποδησει τελικα και οχι απλα να διαιωνιζει τοκογλυφικα δανεια απλα και μονο για να αποπληρωνει προηγουμενα. Το πως μπορει να γινει αυτο, το συζηταμε εδω και αρκετες σελιδες και υπαρχουν πολλοι συνδεσμοι με videos (και οχι μονο) ειδικων και οικονομολογων που περιγραφουν την κατασταση, προτεινουν λυσεις και μιλανε και για τις συνεπειες. Αλλα βλεπεις αυτες τις θεσεις δεν τις προβαλει το κατεστημενο ωστε να εχει αποψη ο Ελληνας περα απο αυτη που την πλασσαρει η καθε τηλεγλαστρα και υπαλληλος δημοσιογραφος... Αν ενδιαφρεσαι ριξε μια ματια να δεις τι λενε και καποιοι που σιγουρα γνωριζουν καποια πραγματα καλυτερα απο εμας...
Και ναι, συμφωνω πως ολη η κοινωνια φταιει, γιατι εμεις τους ανεβαζαμε τοσα χρονια και βασιστηκαν πανω και στην ανοχη μας αλλα και γιατι πολλοι απο εμας βολευτηκαν απο αυτη την κατασταση... Και οπως ειπες, πρεπει επιτελους να σταματησει αυτη η νοοτροπια απο ολους. Δεν γινεται ομως συνεχεια να την πληρωνει ο λαος.  Να πληρωσουν αυτοι που τα τρωγανε τοσα χρονια. Αλλα βλεπεις οσο συνεχιζει να υπαρχει το ιδιο συστημα, αυτο δεν προκειται να γινει. Το μονο που θα γινει, ειναι να παρουν οσο πιο πολλα δικαιωματα μπορουν απο τον εργατικο χωρο για να κανουν την Ελλαδα ενα φτηνο εργατικο χερι στις ορεξεις των κερδοσκοπων του εγχωριου και ξενου κεφαλαιου και φυσικα να ξεπουλησουν και ολη την υποδομη της χωρας μαζι με τους πορους της.
Και αυτα θα ναι μονο η αρχη, γιατι τωρα ειναι η Ελλαδα, αυριο θα ναι η Πορτογαλια και παει λεγοντας... Η Ελλαδα απλα χρησιμοποιηθηκε για μια ακομα φορα, με την πληρη συνεργασια των κυβερνησεων απο την μεταπολιτευση και μετα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #383 στις: 18/05/10, 21:10 »
Εδώ δεν μας έφερε η λαχτάρα για άμεσο κέρδος.....αλλά η λαχτάρα για πλεονεξία.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #384 στις: 18/05/10, 21:20 »
Εδώ δεν μας έφερε η λαχτάρα για άμεσο κέρδος.....αλλά η λαχτάρα για πλεονεξία.
Πλεονέκτες είναι παντού. Δεν είναι πατέντα των κυβερνήσεων μας ή των δικών μας κεφαλαιούχων. Αν δεν ήταν πλεονέκτες και στο εξωτερικό δεν θα πλουτίζανε όπως πλουτίζουν. Η διαφορά είναι ότι, και είναι ένας απο τους παράγοτνες που οδήγησε στην κατάρευση, τόσα χρόνια οι πολιτικοί επιδιώκουν το γρήγορο και άμεσα κέρδος. Και εξηγούμε

Και στο εξωτερικό τα παίρνουν. Και στο εξωτερικό κλέβουν απο το δημόσιο και στο εξωτερικό δίνουν στους καπιταλιστές. Δεν είναι πιο ηθικοί ή κάτι τέτοιο στο εξωτερικό. Παντού τα ίδια λαμόγια είναι. Απλά στο εξωτερικό δεν τους πειράζει να δώσουν λίγα τώρα για να φάνε τα 5πλασια σε 10 χρόνια. Οι δικοί μας θέλουν ότι μπορούν να αρπάξουν τώρα χωρίς να κοιτάνε τις προοπτικές να επενδύσουν και να αρπάξουν πιό μετά περισσότερα. Αυτό που κάνουν στο εξωτερικό είναι και η υποτιθέμενη "αναπτυξη", απλά εμείς εδώ λεφτά θέλουμε τώρα τα θέλουμε και οι πολιτικοί αρπάζουν ότι βρουν. (οδηγίες για το καλό λαμόγιο ήταν το ποστ..)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #385 στις: 18/05/10, 21:25 »
Με λιγα λογια παππου, δεν εισαι ελεγκτης σε οσα κανω / εχω κανει στην προσωπικη / κοινωνικη μου ζωη

Κάνεις λάθος φίλε μου. Είμαι ελεγκτής σου και πρέπει να είμαι όταν προτείνεις δημοσίως τρόπους αντίδρασης. Ποιός είσαι? Τι πρέσβευες μέχρι τωρα? Το ότι προτρέπεις σε αντιδράσεις που ευνοούν τα συμφέροντα των σπεκουλαδόρων και του χρηματιστηριακού κεφαλαίου οφείλεται σε άγνοια, σε αφέλεια, ή κρύβεται κάποιο ανήθικο συμφέρον από πίσω? Είσαι όντως αριστερός? Ήσουν όντως μη υπερκαναλωτικός? Πόσες κιθάρες έχεις? Πόσους ενισχυτές και από αυτούς πόσοι είναι λαμπάτοι? (Αν και, κατα την γνώμη μου, ο υπερκαναλωτισμός αυτήν την στιγμή είναι μια υγιής αντίδραση).

Όλα αυτά τα ερωτήματα πρέπει να απαντηθούν. Οι καιροί είναι δύσκολοι και πρέπει να προσέχουμε γενικώς αλλά περισσότερο αυτούς που προσπαθούν να μας καθοδηγήσουν. Όπως έλεγε κι ο Σωκράτης, στην δημοκρατία οι διεφθαρμένοι καθοδηγούν τους πνευματικά ανίκανους.

Όταν σου λέω κάνε μύνηση ή αγωγή δεν εννοώ μόνος σου. Κινητοποίησε μαζικά το κόμα που προτείνεις να μας κυβερνήσει. Δεν φαντάζομαι να μην έχεις λόγο ούτε στο κόμα σου. Απόδειξέ μας ότι αυτό το κόμα θα κάνει σωστά την δουλειά της κυβέρνησης. Όχι με λόγια, με έργα.
Διότι αλλιώς θα πιστέψουμε ότι αυτό είναι το διεφθαρμένο και όχι αυτοί που κυβερνούνε...

Θες άλλη εναλλακτική λύση? Εφόσον οι δημόσιες επιχειρήσεις, νοσοκομεία κλπ πάνε για πούλημα για τους γνωστούς λόγους, πρόλαβε τις εξελίξεις. Φτιάξε κινήσεις, εταιρείες, τραστ πολιτών, προσέλαβε και κανά δυό γ**άτους μάνατζερ και χτύπα τες. Πείσε τους υπαλλήλους της ΔΕΗ πχ να αποποιηθούν των δικαιωμάτων των δημοσίων υπαλλήλων, και να χτυπήσουν συμμετοχικά την εταιρεία ακολουθώντας τους κανόνες. Να προσπαθήσουν να κάνουν την εταιρεία λαϊκής βάσης.
Μην σου πω τι μπορούν να πετύχουν με τέτοιο διαπραγματευτικό χαρτί που έχουν στα χέρια τους.

Όμως όλα αυτά απαιτούν εργασία. Δεν γίνονται από την καφετέρεια, ούτε στην πορεία όπου ζητάς από άλλους να βγάλουν το φίδι απ' την τρύπα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #386 στις: 18/05/10, 22:40 »
King Mob, δεν διαφωνούμε, αλλά άλλο το άμεσο κέρδος, άλλο το υπερκέρδος και άλλο το άμεσο υπερκέρδος.
 
Χωρίς άμεσο κέρδος, δεν υπάρχει αυτό που λέμε απόδειξη. Είναι το αντίτιμο.Για να υπάρξει εμπιστοσύνη, χρειάζεται να υπάρξουνε αποδείξεις.
 
Johnie, για να εμπιστευτείς κάποιον, πρέπει να τον περάσεις από κόσκινο.....αλλιώς δουλειά δεν γίνεται.
 
Το να βγάλεις ένα κόμμα, επειδή κάθε φορά περισσεύει και δίνει κάποιες ελπίδες ιδεολογικά...το να στηρίξεις τις ελπίδες σου σε αυτό, είναι σα να πηγαίνεις ξυπόλυτος στα αγκάθια. Σα να γυρεύεις την ίδια κατάληξη. Το επόμενο κόμμα που θα βγάλει ο Ελληνικός Λαός, θα πρέπει να το έχει περάσει από κόσκινο, έτσι όπως ρωτάει ο παππούς εσένα για τον κιθαριστικό σου εξοπλισμό.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #387 στις: 18/05/10, 23:31 »
Παππου τα ιδια ακριβως μπορω να πω και για σενα οπως καταλαβινεις, οτι εισαι εσυ βαλτος και κανεις την δουλεια των κερδοσκοπων.
Οσο εσυ μπορεις να αποδειξεις ποιος εισαι, τοσο κι εγω, χωρια που δεν νιωθω την αναγκη να το κανω. Ουτε μπατσος του κιθαρα εισαι, ουτε κανενος προστατης.
Αποψη εχεις εσυ για οσα γινονται, αποψη κι εγω. Οσα λεω εγω δεν τα λεω εγω απο το κεφαλι μου οπως εχεις δει. Λυσεις και προτασεις τις δινουν αλλοι κι εμεις ακουμε και κρινουμε τι απο αυτα που μας λενε ειναι εφικτο και τι οχι κατα την γνωμη μας, τις αντοχες μας κτλ.
Θες να κατσεις σπιτι σου, κατσε, θες να μεινεις "απογοητευμενος" μεινε, αλλα μη μου το παιζεις ουτε κριτης, ουτε παντογνωστης, ουτε οτι εχεις το αλαθητο.
Το μονο που καταφερνεις ειναι να με κανεις να γελαω με αυτα που ξερεις και που ξερεις οτι ειναι και σωστα.
Να σου προτεινω εγω κατι λοιπον, βαλε εσυ υποψηφιοτητα να ερθω να σε ψηφισω. Αφου εχεις προτασεις που δεν εχουν οι αλλοι και εισαι τοσο σιγουρος για αυτες, καλυτερα να ακολουθησουμε εσενα.
Εξαλλου, ποιος ξερει; Μπορει να εισαι οντως απο τα "μεσα" και να ξερεις οντως τι λες.
Xoly, σταματα να παιζεις τον δικηγορο του παππου, ουτε εσυ ξερω ποιος εισαι και δεν εχω κανεναν λογο να σας εμπιστευομαι επισης. Οπως ειπα μπορει κι οι δυο να στε μιλημενοι και να τρωτε τοσο καιρο, να μη σας συμφερει να χαλασει το συστημα... Ειδες τι ευκολο που ειναι να λες μλκιες για τους αλλους;
Οσο για τα παιδιαστικα επιχειρηματα του παππου περι κιθαρων κτλ, αφου τοσο ενδιαφερεσαι για τα οικονομικα μου παππου, να σου πω οτι εχω 3 κιθαρες απο τις οποιες οι 2 για πουλημα και εναν solid state ενισχυτη (αν ξερεις τι ναι αυτο - παντως οχι "λαμπατο" οπως λες κι εσυ) και εναν προενισχυτη. Αυτα εχω και ειμαι μια χαρα... Σε ενα υπογειο μενω και ειμαι μια χαρα. Εχω και αμαξι.
Εσυ παππου τι εχεις; Γιατι εγω αυτα ειναι ολα...
Σε καλο σας... Με γυρισατε σε εποχες 6ης δημοτικου που τσακωνομουν και βριζαμε ο ενας τον αλλο "οχι εσυ εισαι ****" και απανταγε ο αλλος "οχι εσυ"... Να στε καλα...
Αντε και καλα ξεμπερδεματα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #388 στις: 19/05/10, 00:29 »
ΧαχΑχαΧα Τζόνι! Δεν ξέρω αν θέλει ο παππούς να γίνω δικηγόρος του! Μπορεί να σκέφτεται ότι θα πάω στο δικαστήριο ως υπεράσπιση του και στο τέλος θα τον κατηγορήσω και από πάνω! Ποιος έχει το αλάθητο ? Το θέμα είναι, ότι μέχρι να ελέγξεις κάποιον, για το αν είναι σωστός ή όχι, δεν είναι ούτε σωστός ούτε λάθος. Γι αυτό και χρειάζεται μία εξονυχιστική έρευνα, για όλους μας φίλε μου. Πόσο μάλλον για τους ανθρώπους που πρόκειται να μας κυβερνήσουν. Η έρευνα αυτή έχει να κάνει με το κατά πόσο αυτά που λέει κάποιος, μπορεί να τα κάνει πράξεις ή μπορούν να γίνουν πράξεις. Διότι, ο πιο απλός χαρακτηρισμός για κάποιον τέτοιον άνθρωπο, είναι πως είναι ανίκανος. Δεν μας νοιάζει γιατί είναι ανίκανος. Το θέμα είναι ότι είναι ανίκανος και ο τόπος χρειάζεται κάποιον ικανό. Όταν ανεβάσεις μία κυβέρνηση, είναι αργά για πισωγυρίσματα. Αλλά να ήτανε φίλε μου τα προβλήματα αυτά, μόνο όσον αφορούν τις κυβερνήσεις. Εδώ από τον καθένα διπλανό μου, ακούω ένα κάρο λόγια, αποκρύπτουνε ένα κάρο πράγματα και όταν έρχεται η ώρα για πράξεις και αποκαλύπτονται όλα, καταλαβαίνεις για τα καλά τι καπνό φουμάρουνε. Που να εμπιστευτείς κιόλας τις υποσχέσεις τους, εκεί να δεις πως χάνεις το κόσμο κάτω από τα πόδια σου. Δεν είμαι φίλε μου δικηγόρος κανενός. Απλα σου λέω πως έαν αποφασίσεις να εμπιστευτείς κάποιον άνθρωπο, για οποιοδήποτε θέμα, σε οποιοδήποτε τομέα της ζωής σου, αγόρασε κάνα μικροσκόπιο και ξεκίνα. Μπορεί να σου πάρει χρόνο και κόπο..αλλά θα μάθείς πολλά και θα γλυτώσεις πολλά. Κάηκα πολλές φορές στο παρελθόν, επειδή ήμουνα μαλακός. Πολύ καλά κάνεις και δεν με εμπιστεύεσαι. Πίστεψε με, για το καλό σου είναι και δεν είναι μαλκιες. Μέχρι να σου αποδείξει κάποιος πόσο ικανός είναι να κάνει τα λόγια του πράξεις....μη βάλεις πουθενά την υπογραφή σου. Δεν χρειάζεται να είναι γραπτή, μερικές φορές υπάρχουν κάποιες νοητές υπογραφές, που έχουνε περισσότερο κύρος και δεν έχεις και κάποιο κέρδος, αν σπάσει το συμβόλαιο.
Χρειάζεται φίλε μου, έλεγχος και αυστηρότητα, για να μην είναι τα πράγματα χυμαδιό.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #389 στις: 19/05/10, 01:01 »
Με τις παρουσες συνθηκες GERM η πτωχευση θα ερθει και τυπικα σε 2-3 χρονια(δεν το λεω εγω,το λενε σοβαροι οικονομολογοι) μαζι με τεραστιες κοινωνικες αναταραχες εκτος αν το προλαβει η ΕΕ και αρχισει να τα μαζευει..


Κατά την άποψή μου τα μέτρα θα έπρεπε να είναι  πολύ πιο σκληρά, με  ιδιαίτερη  έμφαση σε αυτούς που έχουν πολύ μεγάλα εισοδήματα σε  συνδυασμό ίσως και με μια προσωρινή (μια 10ετία περίπου..) αλλαγή  πολιτεύματος.
Εξηγησου τωρα πριν βαλω τις φωνες και μου αρχισουν τις συστασεις.. ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #390 στις: 19/05/10, 09:33 »
Nαι ρε Xoly, δεν διαφωνω με οσα λες, η κριση εμπιστοσυνης ειναι το κυριοτερο προβλημα πανω στο οποιο πατανε οι κερδοσκοποι και οι κυβερνωντες ομως. Και στην τελικη ρε Xoly, οκ, εμενα δεν με εμπιστευεσαι (οχι εμενα δηλαδη, εγω ουτε γνωσεις εχω, ουτε εξουσια, μιλαω για ολους αυτους τους ειδικους και οικονομολογους που εχουμε παραθεσει σε videos, κειμενα κτλ, που μιλανε για εναλλακτικες προτασεις απο αυτες που ηδη εχουνε κανει πραξεις οι κυβερνωντες), δηλαδη εμπιστευεσαι την κυβερνηση; Τους ιδιους που σε συνεργασια με τους συναδελφους τους της μπλε παραταξης δυαλυσανε την χωρα τοσα χρονια, αυτους τους εμπιστευεσαι και πιστευεις οτι κοιτανε επιτελους το καλο της χωρας; Συγνωμη αλλα αυτο ειναι παραλογο!
Δηλαδη δεν μπορεις να εμπιστευτεις πχ την αριστερα γιατι κατα την γνωμη σου οσα λεει ειναι ειτε ουτοπικα και μη πραγματοποιησιμα, ή γιατι πιστευεις οτι λενε ψεματα και δεν θα κανουν τιποτα, αλλα συγχρονως, εμπιστευεσαι τους ανθρωπους που μας εφτασαν μεχρι εδω και μας οδηγουν στον κατηφορο σταθερα;
Εγω τουλαχιστον το μονο που ουσιαστικα λεω, ειναι οτι θελω αλλαγη του συστηματος γιατι 33 χρονια που ζω, ασπρη μερα δεν ειδα ποτε μου. Εστω και για δοκιμη, εστω - αν θες - και για ξεκαθαρισμα του πολιτικου τοπιου, δεν ειναι καλυτερη λυση να δοκιμασουμε κατι καινουριο; Και αν δουμε οτι ουτε αυτοι νοιαζονται για την χωρα και για τον λαο, τους στελνουμε κι αυτους στο διαολο... Αλλα δεν μπορω να τους απορριπτω και τους ιδιους και τις προτασεις τους, χωρις ποτε να τους εχω δοκιμασει. Να δω λοιπον αν βγουν κυβερνηση, θα κανουν τιποτα ή θα μεινουν στα λογια;
Και αν μεινουν στα λογια, να εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι απο τους πρωτους που θα ζηταω να πεσει αλλη μια κυβερνηση.
Για μενα ειναι αυτονοητα πραγματα αυτα, δοκιμασαμε εδω και 30 κοντα χρονια τα 2 αδερφακια και ειδαμε που φτασαμε. Καιρος να δοκιμασουμε καποιον αλλον και αν αποδειχτει κι αυτος αχρηστος, τουλαχιστον θα εχουμε ξεκαθαρισει το πολιτικο σκηνικο της χωρας μας για το ποιοι ειναι ικανοι, ποιοι ανικανοι, ποιοι εκμεταλλευτες και ποιοι κερδοσκοποι.
Εγω βλεπεις ουτε σπουδασα οικονομολογος, ουτε βλεψεις για πολιτικη εχω. Το μονο που εχω πλεον σαν δυναμη ειναι η φωνη μου και η ψηφος μου.
Με αυτα μονο μπορω να παλεψω, με αυτα θα παλευω.
Αλλα, πες μου κατι, τον ΓΑΠ δηλαδη και τα αλλα στρουμφακια στην βουλη που μας κυβερνουν, τους εχεις βαλει κατω απο μικροσκοπιο και τους εμπιστευεσαι; Τι δειγμα εχεις απο τις πραξεις τους και οσα λενε και τους εμπιστευεσαι;
Αυτο ειναι που με εκνευριζει... Πως ειναι δυνατον τοσα χρονια να ψηφιζει ο κοσμος για τετοιες κυβερνησεις που ΟΛΕΣ τους μαζι ρημαξανε τον τοπο;
Ναι, υπαρχουν και αυτοι που βολευτηκαν με ρουσφετια κτλ, υπαρχουν και τα κομματοσκυλα και οι αμορφωτοι ανθρωποι που ψηφιζουν αντι για ιδεολογια, τα κομματα σαν ποδοσφαιρικες ομαδες, την εχουν δει κατι σαν παναθηναϊκος - ολυμπιακος. Αλλα μεχρι ποτε θα κραταει αυτο το πανηγυρι;
Δεν πρεπει δηλαδη να αλλαξει αυτο το σαπιο κατεστημενο; Ποιος θα το αλλαξει; Αυτοι που τοσα χρονια το εχτισαν;
Στην καλυτερη περιπτωση αυτο που μπορω να πω για την παρουσα κυβερνηση, ειναι οτι ειναι ανικανη, μαριονετα του ΔΝΤ,ΕΕ και των συμφεροντων του εγχωριου και ξενου κεφαλαιου.
Αρα για εμενα, ειναι αναξιοι και ακαταλληλοι για να με εκπροσωπουν.
Απο κει και περα, θες εσυ να τους εμπιστευεσαι; καλα κανεις. Θες να την παλεψεις πλεον μονος σου; Καλα κανεις παλι. Αλλα αν θες να μου κανεις εμενα "ελεγχο" για το πως ζω, ποιος ειμαι τι κανω και ποιους "εξυπηρετω", εισαι τουλαχιστον υποκριτης, απο την στιγμη που αποδεχεσαι αδιαμαρτυρητα πολιτικες απο ανθρωπους που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ εχουν καταληστεψει και καταστρεψει την χωρα μας.
Δεν προσπαθω να στην πω, αλλα να σου δειξω τα αυτονοητα...
Τεσπα, ετσι κι αλλιως ολα ειναι σχετικα σε αυτη την ζωη, ο καθενας χαρασσει την πορεια του και πορευεται αναλογως.

Δειτε κι εδω ορισμενα ενδιαφεροντα: http://revma.wordpress.com/
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/10, 16:45 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #391 στις: 19/05/10, 10:49 »
Έαν νομίζεις φίλε μου, ότι κάποιο από τα μεγάλα κόμματα ή μικρότερα κόμματα, έχει δει από εμένα ψήφο, α-πατατά-σθαι!
 
Υπό μία θεωρία, ποτέ δεν είναι αργά, οπότε, όπως το λες και εσύ, αφου δοκιμάσαμε στην κεφάλα μας τα 2 μεγάλα κόμματα καιρός τώρα είναι να πάρουμε σειρά και κάνα μικρότερο κόμμα.
 
Υπό μία άλλη θεωρία, είναι ήδη αργά και από εδώ και μπρος δεν μας παίρνει να επιλέξουμε τον επόμενο στην σειρά, αλλά μετά από εξονυχιστικό έλεγχο και αυστηρότητα, να συνθέσουμε ένα εντελώς καινούριο κόμμα, από ανθρώπους της επιλογής μας, που θα κρίνουμε ότι είναι σωστοί και ικανοί.
 
Τώρα όσον αφορά αριστερές, δεξιές, κεντρόες, πάνες, κάτες, δεν ασχολήθηκα ποτέ με την πάρτυ τους. Θα μου πεις βέβαια, τους άλλους τους έφαγες στην μάπα και τους ξέρεις τι ρόλο βαρέσανε! Ναι αλλά φίλε μου και τους άλλους που δεν τους έφαγα στην μάπα...δηλαδή το οποιοδήποτε άλλο κόμμα, όχι μόνο την αριστερά, δεν είδα να αγωνιστούνε και να παράγουν έργο, εναντίον των κακώς δρώμενων. άλλωστε για ποιον λόγο νομίζεις, δεν τα ψήφισε ο λαός ? Γιατί ξέρω γω, δεν είχανε καλό πρόγραμμα ?? Πολύ απλά ο λαός, έβλεπε ότι δεν ήτανε δραστήρια, αλλά φοβισμένα και καθισμένα πάνω στα αυγά τους. Αν εγώ, ως πολίτης, ως μονάδα, είμαι κότα, ένα κόμμα που είναι υποτίθεται, ένα μεγάλο και δεμένο σύνολο ανθρώπων, που μάλιστα θέλει να αντιπροσωπήσει τον ελληνικο λαό,  θέλει να το ψηφίσει ο ελληνικός λαός, θα πρέπει να διεκδικεί την ψήφο αυτήν καθημερινά. Όχι μέσω της εφημερίδας, αλλά μέσω δράσεων, μέσω πράξεων, μέσω αντίδρασης, μέσω καταγγελιών και μηνύσεων. Διότι φίλε μου, αν δεν μπορεί να τα κάνει αυτά ένα εν δυνάμη κόμμα, σημαίνει ότι τεμπελιάζει. Γιατί λοιπόν εγώ να το ψηφίσω? Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για το κόμμα που αφορά την εργατική τάξη και μάλλον είναι το μόνο κόμμα που θα έπρεπε να είναι ενεργό 365 μέρες το χρόνο ακόμη και αν δεν είναι το πρώτο ή το δεύτερο ανάμεσα στις επιλογές των ψηφοφόρων. Εννοώ ότι ένα τέτοιο κόμμα, έαν πάρει τους δρόμους έχει πάρα πολύ δουλειά. Αντίθετα όμως, ακόμη και τα δυνατά σωματεία που υπήρχανε κάποτε, έχουνε διαλυθεί εντελώς. Δεν τηρούνται, μισθοί, ένσημα, ώρες εργασίας. Που είναι ο έλεγχος για όλα αυτά ? Που είναι ας πούμε το οποιοδήποτε κόμμα, δίπλα στον εργάτη ?? Διότι ηθική υποστήριξη, όποιος θέλει να με πάρει και εμένα ένα τηλέφωνο, να του κάνω τον ψυχολόγο! Το θέμα είναι που είναι η δύναμη ως κόμμα ? Ή την έχει βάλει στην αποθήκη και περιμένει πότε θα βγει πρώτο κόμμα, για να δείξει τα μεγάλα έργα του και την παντοδυναμία του ? Εδώ λέμε ότι δεν τηρούνται οι βασικοί νόμοι και κανόνες και όλοι το παίζουνε κοιτάω ψηλά στον ουρανό και σφυράω. Πήγαινε μία βόλτα μέχρι το Πέραμα, να μάθεις τι γίνεται εδώ και αρκετά χρόνια..σε ένα χώρο που υποτίθεται, ότι σχεδόν όλοι οι εργαζόμενοι, είναι της αριστεράς. Κατηγορώ όλα τα κόμματα φίλε μου για την απραξία τους και την πολυλογία τους.
  Αυτή η δραστικότητα των μη εκλεχθέντων κομμάτων για την οποία μιλάω παραπάνω, τι λες και εσύ, δεν θα τους πέταγε τόσα χρόνια κάποια στιγμή στην πρώτη θέση ? Αλλά που είναι η δραστικότητά τους ? Απούσα. Μόνο αν ανοίξεις κάποια εφημερίδα βλέπεις ένα κάρο κατεβατά.
 
Τέλος σε ότι αφορά ένα νεοσύστατο κόμμα, που θα επιλέξει ο Ελληνικός Λαός συνειδητά, κάθε ένα από τα μέλη του...Έχεις αναρωτηθεί, κατα πως ψηφίζονται τα σημερινά κόμματα ? Εγώ γιατί μέχρι τώρα δεν ψήφισα ποτέ κανένα κόμμα ? Γιατί ακούω, ΠαΣοΚ, Νουδου, ΑΡΙΣΤΕΡΆ, σΥΡΙΖΑ, κκε και ένα κάρο τέτοια ονοματάκια, χωρίς να γνωρίζω τι κολοκύθια ρόλο βαράνε αυτοί που τα απαρτίζουνε. Οπότε κάθεσαι, ακούς τα προγράμματα τους, δηλαδη τι ΘΑ ΘΑ ΘΑ κάνουνε και αφού έχεις φάει μετά το αγγούρι από πίσω, λες, ε γ**ώτο, λάθος κόμμα επέλεξα! Δεν κάνανε καλή πολιτική! Εγώ τουλάχιστον δεν θα έβαζα έναν αράπη στο σπίτι μου, επειδή θα μου έλεγε, θα είμαι καλός θα είμαι σωστός θα βοηθάω στις δουλειές, θα μαγειρεύω κιόλα γιατί οι αράπηδες την έχουν μεγάλη. Θα πρέπει δηλαδή ένας ένας που θα βγει σε αυτό το νέο κόμμα, να ξέρουμε καλά τι ρόλο βαράει και μετά ας βγει να πει όσα ΘΑ γουστάρει. Όσοι δε, δεν ξέρουν κανένα αξιόλογο για να ψηφίσουν, μην ψηφίσουν. Δεν σημαίνει, ότι επειδή η γιαγιά μας ή η μαμά μας ή ο μπαμπάς μας, μας είπε τον Λαλάκη αξιόλογο, θα ρίξουμε και εμείς την ψήφο μας εκεί. Ούτε επειδή ο προπάππους του Λαλάκη είχε αγωνιστεί στο πόλεμο, τα κατορθώματά του μεταφέρονται στον Λαλάκη, αλλά ούτε και επειδή ο Λαλάκης σέβεται και υποστηρίζει τα κατορθώματα και την αγωνιστικότητα κάποιων ανθρώπων από τα παλιά, σημαίνει ότι και ο ίδιος είναι αγωνισταράς. Δηλαδή εμάς μας νοιάζει ο Λαλάκης και όχι όλα τα τριγύρω. Όταν λοιπόν ξέρουμε ποιος είναι ο άλλος, τι έχει κάνει και θεωρούμε ότι είναι αξιόλογος και ικανός, τότε ψηφίζουμε. Για μένα οι 300, είναι ένα κάρο άγνωστοι Δεινόσαυροι, που ίσως άνοιγα κάποια εφημερίδα, να μάθαινα και ένα ελάχιστο μέρος από την πολιτική τους δράση, αλλά δεν χρειάστηκε να το κάνω, γιατί τα όσα συνέβαιναν γύρω μου, μου περνούσαν το μήνυμα για το τι συμβαίνει γενικώς. Αυτό έλειπε, να πάω να ψηφίσω έναν άγνωστο ή κάποιον που μου σφυρίξανε οι δικοί μου ή επειδή θα με χώσει κάπου, αλλά ούτε μια φορά δεν άκουσα για ένα πραγματικό καλό που έκανε στην Ελλάδα. Με απλά λογάκια καλό. ΜΕταξύ τους ας συνενοούνται με οικονομικούς και πολιτικούς όρους αφού ετσι την βρίσκουν και διευκολύνονται. Αλλά όταν μιλάνε στον απλό λάο, με απλά λογάκια και νούμερα, για τα αποτελέσματα της πολιτικής τους. Διότι όταν δεν προχωράνε τα απλά πράγματα, αυτά που βρίσκονται στο τελευταίο σκαλοπάτι, τότε πολύ απλά κάτι δεν πάει καλά. Ή πέφτει πολύ ξύσιμο με το γκασμά, ή έχουμε ψηφίσει ανθρώπους που προσπαθούνε να γεμίσουνε κουβάδες χωρίς πάτους.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #392 στις: 19/05/10, 11:06 »
Συμφωνω για την ξυλινη γλωσσα της αριστερας, ακομα και για αποψεις παλαιωμενες, αλλα δεν συμφωνω οτι δεν αγωνιστηκαν.
Για να αγωνιστει καποιος δεν φτανει να φωναζει μονος του, πρεπει να εχει και την στηριξη του κοσμου.
Την αριστερα την εχω δει να ειναι η μονη που παλευει για εργασιακα δικαιωματα, να κανει πορειες, να  καταψηφιζει νομους, να προσπαθει να πεισει εργαζομενους και αγροτες για τα αυτονοητα, να αγωνιζεται εναντια στον ρατσισμο, στον ιμπεριαλισμο και τους πολεμους, να κανει συλλαλητηρια και αλλα πολλα. Τα συνδικαλιστικα οργανα ειναι στελεχωμενα ως επι το πλειστον με πιονια των κυβερνησεων ή ξεπουλημενους. Απο αυτους περιμενεις ασπρη μερα; Για αυτο δεν φωναζει τοσα χρονια η αριστερα για τα συνδικατα;
Οχι xoly, η αριστερα παλευει με οτι δυναμη της δινουμε εμεις και εμεις σαν λαος ποτε δεν της δωσαμε δυναμη να αντισταθει απεναντι στην λαιλαπα του κεφαλαιου και του ιμπεριαλισμου.
Και ναι, μακαρι να γινουν ζυμωσεις ωστε και να ενωθει η αριστερα και να ξεφυγει απο τον ξυλινο λογο και αποψεις που δεν αντανακλουν την σημερινη πραγματικοτητα, αλλα για να γινει αυτο πρεπει ο ιδιος ο λαος να απαιτησει απο την αριστερα να κανει αυτα τα πραγματα. Να τους φερουμε λοιπον προ των ευθυνων τους και αυτους.
Καλο αυτο που λες για το νεο κομμα, αλλα εξισου επικινδυνο στους καιρους που ζουμε... Θελω να πω, με ποιον τροπο ακριβως θα περασεις απο μικροσκοπιο οπως λες, τον επομενο που θα θελει να σχηματισει ενα νεο κομμα; Και αν ειναι πιονι των επιχειρηματιων/εφοπλιστων; (ηδη ειχαμε δηλωσεις του προεδρου του ΣΕΒ οτι οι ...επιχειρηματιες θα δωσουν την λυση και οχι οι πολιτικοι)
Θελω να σου πω, οτι οι καιροι οπως ειπες κι εσυ με αλλα λογια, ειναι πολυ επικινδυνοι για "φουσκες" απο τυχαρπαστους.
Τουλαχιστον η αριστερα, ακομα κι αν της καταλογισεις γραφικοτητα, ξυλινο λογο κτλ, τα ιδια λεει τοσα χρονια και οπως βλεπεις οι προβλεψεις της για το που πηγαιναν και ακομα πανε τα πραγματα. ηταν απολυτως εγκυρες και ολες οι ανησυχιες της δεν ηταν αβασιμες.
Αν θελεις να δεις λοιπον μια πιο ανταγωνιστικη και δυνατη αριστερα, αν θες να δεις περισσοτερες κινητοποιησεις και εργα, δωσε δυναμη στην αριστερα. Μην περιμενεις χωρις λαϊκη δυναμη να μπορεσει να κανει τιποτα απο μονη της. Ουτε μαγοι ειναι, ουτε θεοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/10, 11:08 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #393 στις: 19/05/10, 11:24 »
Ξεκινώντας από την βεβαιότητα ότι ουδείς κατέχει την απόλυτη γνώση, άρα και "ουδείς άσφαλτος", έχουν παραχθεί δύο βασικές κατευθύνσεις πολιτικής.
Η μία που αναφέρει ότι μπορεί το άτομο να μην κατέχει την γνώση αλλά την κατέχει η ανθρωπότητα ως ένας υπεροργανισμός οπότε και αποδέχεται την άμεση δημοκρατία ως μια έκφραση της ανθρωπότητας, και η άλλη που παραδέχεται ότι την πολιτική πρέπει να την εξασκεί αυτός με την αρτιότερη γνώση, ο οποίος θα κάνει και τα λάθη του αλλά λόγω ανώτερης πνευματικής ανάπτυξης θα μπορέσει και να τα διορθώσει.

Το πολιτικό σύστημα μας σύστημα ακολουθεί την ενδιάμεση οδό. Όπου την πολιτική την ασκούν τα "αρτιότερα" άτομα, τα οποία όμως καθορίζονται από το κοινό αίσθημα περί αρτίου μέσω των εκλογών.

Στην περίπτωση αυτή σαφώς και πρέπει

Παππου τα ιδια ακριβως μπορω να πω και για σενα οπως καταλαβινεις, οτι εισαι εσυ βαλτος και κανεις την δουλεια των κερδοσκοπων.

να αναρωτηθείς και για μένα, να με κρίνεις και να με κριτικάρεις και να αποδώσεις τις ευθύνες που μου αναλογούν. Πρέπει δηλ να υπάρχει ενεργητική συμμετοχή του ατόμου στις συνολικές ενέργειες και ειρηνικές "προστριβές" και αντιπαραθέσεις, για να προλαμβάνονται όσα περισσότερα λάθη είναι δυνατόν.

Έτσι λειτουργεί ομαλά αυτό το σύστημα. Σε αντίθετη περίπτωση οδηγούμαστε....


Μια ιδιότητα της δημοκρατίας είναι η αμνηστία. Τουτέστιν, λίγο πριν φτάσεις στον πάτο, παραγράφεις τα πάντα κάνεις μια συνολική αναδιάρθρωση των μηχανισμών ελέγχου και ενεργιών και πορεύεσαι, και όπου σε βγάλει η άκρη. Διότι ο πάτος είναι μεν σταθερός αλλά είναι και εξαιρετικά αλγογόνος. Κόλαση.
Η δημοκρατία δεν μπορεί να λειτουργήσει όταν μισεί ο ένας τον άλλον. Αν ζητάμε εκδίκηση πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ζητάμε ένα φασιστικό πολίτευμα.

Για την σημερινή κυβέρνηση έχω να πω ότι στα λόγια μπορεί να μην τα καταφέρνει καλά, στα έργα όμως τα πάει περίφημα. Κάνει ότι μπορεί και το κάνει σιωπηλά. Αυτό είναι που χρειαζόμαστε και αυτό που χρειάζονται κι αυτοί είναι λίγη ενεργητική προσπάθεια από εμάς.
Αυτή τουλάχιστον είναι η προσωπική μου εκτίμηση.

Johnie, δεν ξαναήρθα εδώ για να αστυνομεύσω, αλλά επειδή μου ζήτησε ο Χοληδόχος να δώσω ιδέες. Αν δεν γουστάρετε φεύγω, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #394 στις: 19/05/10, 11:53 »
Το θέμα Τζόνι, είναι η αποτελεσματικότητα των όσων κάνει. Η πρακτικότητα. Αλλιώς σου είπα, το να είσαι εσύ υπεργατικός με έναν κουβά χωρίς πάτο, είναι το ίδιο με το να είσαι τεμπέλης με έναν κουβά με πάτο. Είτε στην μία είτε στην άλλη περίπτωση, δουλειά δεν γίνεται.
 
Οπότε Τζόνι εσύ μου λές, ότι πρέπει να ψηφίσω αριστερά, να της δώσω δύναμη και να γίνω πιο ενεργητικός εγώ αλλά και όλος ο λαός.
 
Ο παππούς πάλι λέει ότι η σημερινή κυβέρνηση στα έργα τα πάει περίφημα, αλλά θέλει περισσότερη ενεργητική προσπάθεια από τον λαό.
 
Τελικά μήπως οι κυβερνήσεις είναι μια χαρά αλλά φταίει ο λαός ? Μήπως τις θέτουμε εμείς αδύναμες ? Δηλαδή έχουμε τόσο φοβερά κόμματα και με την δική μας παθητικότητα τα αποδυναμώνουμε και τα καταστρέφομεν!
 
Άντε να δω τι θα ψηφίσω πάλι, όταν θα έρθει ο καιρός! Μάλλον θα ψηφίσω την κυβέρνηση, που θα μου πει τι να κάνω, ώστε να γίνω πιο ενεργητικός. Θα πει ας πούμε, εμείς σαν κυβέρνηση, θα κάνουμε αυτά, αλλά και εσείς σαν πολίτες, θέλουμε να κάνετε αυτά. Εννοώ, ενεργητικά τι να κάνουμε....όχι παθητικά, σε φάση, ανεχτείτε την σκληρότητά μας. Τουτέστιν, εφόσον σαν κυβέρνηση θέλομεν ζουμί, θα ξεζουμίσουμε εσάς.
 
Παππού, από τώρα διακοπές ε?....αυτά είναι....χαχαχα
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #395 στις: 19/05/10, 12:04 »
Δεν θελω κανενας να φυγει παππου, θελω να ακουω ιδεες και αποψεις. Το οτι δεν συμφωνω με μερικες απο αυτες δεν σημαινει οτι θελω να φυγει κανενας.
Διαφωνω πχ οτι ο πατος που λες ειναι σταθερος... Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ο λαος παγκοσμιως βυθιζεται ολοενα στην φτωχεια, στην ανεχεια, στερειται ελευθεριων και δικαιωματων και γινεται σκλαβος συστηματικα του χρηματοπιστωτικου συστηματος με μεθοδευμενες κινησεις απο τους κυβερνωντες ολων των κρατων. Ο πατος ολοενα και αλλαζει βαθος παππου και οπως φαινεται τελικα, πατος δεν υπαρχει.
Ουτε αμνηστια μπορεις να εχεις οταν βλεπεις οτι το μονο που τελικα ισχυε στην χωρα μας τοσα χρονια, ηταν μια ατυπη "αμνηστια" διεφθαρμενων πολιτικων, επιχειρηματιων, εφοπλιστων, των εχοντων και της εξουσιας δηλαδη της Ελληνικης κοινωνιας.
Δεν ειναι θεμα εκδικησης, ειναι θεμα επιβιωσης, δικαιοσυνης, ανεξαρτησιας... Οι κυβερνωντες τοσα χρονια και οι κολλητοι τους, εχουν κατασπαραξει τον τοπο με αποτελεσμα πλεον να μιλαμε για το αν θα την "βγαλουμε" αλλη μια χρονια ή οχι, εχουν παρει σχεδον ολα τα εργασιακα μας δικαιωματα, μας εχουν κανει να ζητιανευουμε τα αυτονοητα, μας εχουν διαφθειρει κι εμας και τα παιδια μας, μας διαφθειρουν καθημερινα με την ελλειψη παιδειας, υγειας και προνοιας, με την ελλειψη κοινωνικου κρατους, με το "ετσι θελω"... Δεν θελω να τους εκδικηθω... Η εκδικηση ειναι ενα ταπεινο και ανουσιο πραγμα. Θελω επιτελους δικαιοσυνη, αξιοκρατια, διαφανεια, συνθηκες δουλειας και μισθους που θα μου επιτρεψουν να ζω οχι πολυτελως, αλλα σαν ανθρωπος, θελω υγεια, παιδεια, ελευθερια, θελω να εχω δυναμη να πω την γνωμη μου και να μην παιζουν αλλο στις πλατες μου, θελω το παιδι μου αυριο να μη με κατηγορησει και να μου πει "μπαμπα εσυ τι εκανες οταν ολοι καταστρεφανε τον τοπο;" κι εγω να μην μπορω να του πω τιποτα.
Ολες οι πραξεις εχουν και συνεπειες παππου, αυτοι που κλεβανε τοσα χρονια, πρεπει να πληρωσουν και αν δεν μπορουν να πληρωσουν, να πανε φυλακη, γιατι στην τελικη, για να λειτουργει μια δημοκρατια, πρεπει οι νομοι να ισχυουν για ολους, τα βαρη να τα σηκωνουν ολοι, ολοι να ειναι υπευθυνοι και για τα καλα και για τα κακα. Αυτο δεν συμβαινει σημερα ομως, αντιθετα βλεπουμε παντου μια σαπιλα που μας εχει πνιξει και δεν μπορουμε να παρουμε ανασα...
Εγω δεν μπορω να εμπιστευτω κυβερνηση που τα κανει πλακακια με αυτους που αποδεδειγμενα ειναι δολοφονοι λαων - ειτε αμεσα, ειτε εμμεσα - και δεν μπορω να εμπιστευτω πλεον "τζακια" που εχουν αποδειξει ποιες ειναι οι προθεσεις τους για τον τοπο τοσα χρονια.
Οσο εφησυχαζουμε και τους αφηνουμε να λειτουργουν, τοσο θα βυθιζομαστε στο σκοταδι και καποια μερα, θα ξυπνησουμε και δεν θα βλεπουμε τιποτα αλλο παρα σκοταδι παντου. Και τοτε ειναι που θα καταλυθουν και δημοκρατια και πολιτευμα, γιατι τα λαμογια τυπου ΛΑ.Ο.Σ, Πλευρη κτλ, περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες τον τρομοκρατημενο λαο, ετσι χτιζονται οι χουντες, ετσι κατεβαινουν τα τανκς...
Οσο εχουμε καιρο πρεπει να διαφυλαξουμε την δημοκρατια μας και να την καθαρισουμε απο οσους τοσα χρονια την εχουν ξεφτυλισει και διαπομπευσει.
Μακαρι να υπηρχε χρονος να "δοκιμαζαμε" τον ΓΑΠ και να βλεπαμε τι μπορει και τι θελει να κανει, αλλα δεν υπαρχει χρονος και το λενε ολοι οι ειδικοι και γνωστες των οικονομικων θεματων. Ο ΓΑΠ απλα προσπαθει να κερδισει χρονο, να ηρεμησει τον κοσμο και να περασει με το "βαμβακι" ολα τα αντιλαϊκα μετρα που θελουν οι κουμπαροι του εξωτερικου για να ειναι ευχαριστημενοι.
Αν ηταν αποφασισμενος να φερει την αλλαγη, θα εκανε δημοψηφισμα για το αν ο λαος θελει το ΔΝΤ και ολα αυτα τα μετρα, θα ακουγε και αλλες προτασεις ΕΛΛΗΝΩΝ οικονομολογων και οχι ξενων κεφαλαιουχων/ιμπεριαλιστων, θα εκανε μεταρυθμισεις που θα ευνοουσαν τον λαο και την εργατικη ταξη και οχι τις τραπεζες και το κεφαλαιο, δεν θα ξεπουλουσε την χωρα (σημερα ηρθε και Κινεζος να διαπραγματευτει ΟΣΕ, λιμανια κτλ, τα μαθατε;), θα ειχε ηδη προφυλακισει τους μισους της δικιας του παραταξης και τους αλλους της μπλε παραταξης που τοσα χρονια ληστευανε, θα ειχε κανει καθαρση της δικαιοσυνης ή τουλαχιστον θα δρομολογουσε την καθαρση, οχι με λογια αλλα με πραξεις...
Εγω δεν εχω δει τιποτα απο αυτα και οι π**αρολογιες του δεν με πειθουν.
Οχι αμνηστια για τους νταβατζηδες του λαου, αρκετα πια... Ηρθε η ωρα να πληρωσουν για οσα εχουν κανει τοσα χρονια, οχι με πραξεις βιας, αλλα απλα και μονο με την αποδοκιμασια μας, την περιθωριοποιηση τους απο τον λαο και την εξοδο τους απο την εξουσια.
Οχι για λογους εκδικησης, αλλα γιατι ειναι ΔΙΚΑΙΟ.
Και να κανω και μια αλλη προταση; Απο δω και περα να ψηφιζουμε ολοι ονομαστικα. Ετσι οποιοι ψηφιζουν ενα κομμα, να αναλαμβανουν αυτοι μαζι με το κομμα να πληρωνουν τα σπασμενα απο τις μλκιες ή απατεωνιες που κανουν... Μηπως κι ετσι η γμημενη η ψηφος αρχισει να εχει αξια και αμεσες συνεπειες σε οποιον αποφασισει να ψηφισει ενα κομμα επειδη καπου θα βολευτει ο ιδιος ή οι δικοι του... Βολευτηκες με το κομμα που βγηκε κυβερνηση; Βολευτηκες... Εκλεψε μετα το κομμα μεσα στην θητεια του; Στο τελος της θητειας αυστηροτατος ελεγχος απο ανεξαρτητη αρχη των οικονομικων του κρατους. Αποδεικνυεται οτι υπαρχουν ατασθαλιες;  Θα τις πληρωνει το κομμα που κυβερνουσε και ολοι οσοι το ψηφισαν.
Να δουμε μετα ποιος θα σκεφτεται πραγματικα που θα ριξει την ψηφο του και γιατι.
Ξερω βεβαια οτι αυτα δεν γινονται, απλα λεω...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/10, 12:10 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #396 στις: 19/05/10, 12:53 »
Δειτε κι εδω: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1138199&lngDtrID=251
Κερδη ρεκορ της ΔΕΗ... Αλλα ζητανε αυξηση των τιμολογιων αμεσα (πριν μια ή 2 βδομαδες το χα διαβασει)
Ο προεδρος των βενζινοπολων λεει οτι ερχονται κι αλλες αυξησεις...
Που ειναι η κυβερνηση; Γιατι δεν βαζει πλαφον σε τιμες; Γιατι δεν βοηθαει τα φτωχα στρωματα; Θα ζησουν οι φτωχοι χωρις ηλεκτρισμο, πετρελαιο κτλ;
Πως θα τα πληρωνουν; Γιατι οργιαζει η αισχροκερδια; Ποιοι τους αφηνουν να κανουν οτι γουσταρουν; Και οχι μονο τωρα, αλλα τοσα χρονια που το πετρελαιο επεφτε στις αγορες, εδω η βενζινη αυξανοταν αλλα κανεις δεν εκανε τιποτα, τους αφηνανε... Οπως και τωρα...
Χρυσες εποχες για τους κερδοσκοπους με την ανοχη της κυβερνησης...

Kαι για οποιον ενδιαφερεται: http://www.gopetition.com/online/36271.html
Ειναι petition που δημιουργηθηκε απο οικονομολογους και οχι απο μενα, οι οποιοι προτεινουν παυση πληρωμων, επαναδιαπραγματευση χρεους και μερικη διαγραφη του και εξοδο απο την ΟΝΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/10, 15:26 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #397 στις: 19/05/10, 18:52 »
Μια εκτίμηση είναι Χοληδόχε... Δεν μένει παρά να περιμένουμε κανά δυό χρόνια να δούμε αν θα επαληθευτεί. Διότι κάτι άλλο δεν πρόκειτε να κάνουμε παρά ψηφίσματα κατόπιν εορτής (μην κάνουμε όταν πρέπει και σπάσει κανένας διάολος το ποδάρι του και μας ακούσουνε, και φορτωθούμε έμείς τις ευθύνες! Εμείς θέλουμε να είμαστε κριτικοί των γεγονότων, όχι μπροστάρηδες. Επαγγελματίες επαναστάτες χωρίς επανάσταση).

Βρε Johnie, εδώ εμείς άσχετοι αγρότες προβλέπαμε ήδη από το 2008 την έλευση του ΔΝΤ, μπήκαμε στους μηχανισμούς του στις 2/5/ 2010 και τώρα στις 15/5 βρήκαν την ώρα αυτοί οι τύποι που είναι και διαβασμένοι οικονομολόγοι να "σπάσουν την σιωπή τους" και να προτείνουν να μην μπούμε? (Καλό κι αυτό. Σαν να έχεις ήδη χώσει ένα παλούκι στον κώλο σου και μετά να λες: "Παιδιά προτείνω να ψηφίσουμε για το αν θα έπρεπε χώσουμε το παλούκι ή όχι") Ουραγοί των εξελίξεων...

Μαζί μ' αυτά τα ωραία, δεν ρωτάς τους οικονομολόγους φίλους σου να μας πουν τον τρόπο με τον οποίο αγοράζεις Ελληνικά ομόλογα αυτήν την εποχή? Διότι έχω πολλούς φίλους οι οποίοι θέλουν να βοηθήσουν την Ελλάδα, να της δανείσουν άτοκα, και δεν ξέρουν πως να το κάνουν.

Εν τω μεταξύ στάση πληρωμών έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές στην Ελλάδα. Από το 1843 και δώθε τρεις - τέσσερεις φορές. Μάλιστα το 1893 θελήσαν να κάνουν και επαναδιαπραγμάτευση χρέους την οποία δεν την δέχτηκαν οι δανειστές και μετά τον διεθνή αποκλεισμό και την ήττα από τους Τούρκους το 1897 δέχτηκαν ακόμα πιο απεχθείς όρους από το τότε ΔΝΤ (ΔΟΕ) και δανείζονταν με τρελά επιτόκια. Τα αποτελέσματα εκείνου του χρεοστασίου διατηρήθηκαν μέχρι το '54! Εν τω μεταξύ τότε ο κρατικός τομέας δεν είχε την σημερινή του έκταση. Ούτε παιδεία, ούτε υγεία, μόνο χωροφυλακή, στρατό και καναδυό υπουργεία!

Όπως σου έχω ξαναπεί εσύ μπορείς να θέλεις να επαναδιαπραγματευτείς το χρέος σου. Αν δεν θέλουν οι δανειστές σου δεν γίνεται τίποτα. Και οι Γαλλογερμανοί δεν φημίζονται για τις χάρες τους σ' αυτόν τον τομέα. Δεν είναι μόνο θέμα οικονομίας αλλά και εξωτερικής πολιτικής και Εθνικής υπόστασης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #398 στις: 20/05/10, 10:26 »
Διαβάστε κι αυτό, σχετικά με μερικά πράγματα για το "σύστημα" και τον "παγκόσμιο οικονομικό πόλεμο", με μέχρι τώρα αναμφισβήτητο νικητή (και με διαφορά) τις ΗΠΑ, και ακολουθεί η Γερμανία...:
http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-05-16-23-05-28-2010051623297/
http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/1471.aspx

Κι εδώ ο Πάνος Παναγιώτου εξηγεί κάποια πράγματα στην τηλεόραση με απλά λόγια:
http://www.youtube.com/user/2010krisis#p/c/70548AC1D677B558/0/x7EpRS_uRG4


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #399 στις: 20/05/10, 14:34 »
Σορυ που δεν απαντησα, ημουν στην πορεια και τωρα γυρισα...
Ρε παππου η αριστερα φωναζε να μην μπουμε στην ΟΝΕ απο την αρχη, συνεχιζε να φωναζει και να παλευει για αυτο το πραγμα μεχρι και σημερα, δεν ειναι κατι που τωρα λενε οι αριστεροι (οικονομολογοι - ειδικοι και μη) σαν ξαφνικα να ανακαλυψανε την Αμερικη...
Αλλα βλεπεις "βημα" σε τετοιες θεσεις και αποψεις δεν δινεται στα ΜΜΕ, παρα μονο ακους απο καμια ομιλια προεκλογικα που κι εκει παλι, στις θεσεις της αριστερας δινεται ελαχιστον χρονος και χωρος για να ακουσει ο λαος.
Δεν ξερω τι λεγανε οι αγροτες για ΔΝΤ απο το 2008, αλλα γεγονος ειναι οτι ενω εδω και αρκετο καιρο ξεραμε γενικα ολοι οτι η κατασταση δεν παει καλα, τα σκανδαλα ερχονταν το ενα πισω απο το αλλο κτλ, αλλα για πτωχευση και ΔΝΤ δεν μιλαγε κανεις απο οσους ξερω εγω πριν 2 χρονια...
Η ολη ιστορια για το ποσο επικινδυνη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι η κατασταση, αρχισε να γινεται γνωστη απο τις αρχες του 09 περιπου.
Το θεμα δεν ειναι ομως αν το ξεραν καποιοι απο πιο παλια κτλ, το θεμα ειναι τι κανανε οσοι το ξεραν και τι κανουν ακομα και τωρα.
Ειναι φανερο ποια συμφεροντα εξυπηρετουνται με οσα γινονται, με οσα μετρα περνανε κτλ. Οποιος δεν θελει να το καταλαβει ή να το δεχθει, δικαιωμα του, ειτε το κανει απο συμφερον γιατι θα ωφεληθει απο τα γνωστα κυκλωματα, ειτε απο αγνοια, ειτε απο αδιαφορια, ειτε απο απογητευση κτλ, ειναι δικαιωμα του καθενος να πιστευει οτι θελει και να πραττει αναλογα.
Εγω την εχω πει την αποψη μου και θα παλευω και θα την λεω σε οσους περισσοτερους μπορω. Αλλο τροπο αντιδρασης δεν εχω περα απο το να προσπαθω να βοηθαω με αυτον τον τροπο, με πορειες, απεργιες, με το να ενημερωνω τον κοσμο κτλ.
Σιγουρα ο χρονος θα φερει οτι ειναι να ερθει, αλλα οπως και να χει, απραγος δεν θα μεινω οπως μενανε οι περισσοτεροι εδω και τοσα χρονια απο το 80 και μετα, παρα την σαπιλα που βλεπανε γυρω τους.
Θελω να μεινω στην Ελλαδα, να την φροντιζω και να με φροντιζει, οχι να ειμαι απλα ενα ενοικιαζομενο ζευγαρι χερια για τον καθε μλκα εργοδοτη κεφαλαιοκρατη που θα με εχει σαν σκλαβο μεχρι να πεθανω.
Και οσο "τραγικο" και να ακουγεται, καλυτερα μιας ωρας ελευθερη ζωη, παρα σαραντα χρονια σκλαβια και φυλακη... Ναι, γιατι εκει εχουμε φτασει και ειναι καιρος να το συνειδητοποιησουμε...

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas