Σελίδες:
  • #26 από Vicarious στις 27 Feb 2007
  • θα αλλάξεις το κανάλι του midi στο κανάλι του vst instrument που θες, (αφού πρωτα έχεις ανοιξει το συγκεκριμένο vst)
  • #27 από ScullShot στις 28 Feb 2007
  • Επειδή είμαι άσχετος απο cubase Δεν έχω κτλβει πως θα γίνει να αλλάξω το κανάλι του midi σε vst  ::) δεν ξέρω τι να πατήσω  :P Τεσπα θα το ψάξω thanks πάντως
  • #28 από Vicarious στις 28 Feb 2007
  • ok, λοιπόν import το αρχείο midi στο cubase.
    έχεις αρκετά midi tracks μέσα.
    επιλέγεις το midi των drums ας πούμε.

    Μετά εισάγεις το vst intrument των drums που έχεις (στη δική μου περίπτωση το ezdrummer).





    και ύστερα αλλάζεις το κανάλι του midi για να παίζει από το vst σου και όχι από κάποιο άλλο vst (πχ των windows ή της κάρτας ήχου σου)



    that's all!
    enjoy

    edit: ξέχασα να σου πώ ότι στην συνέχεια το κάνεις αυτό για όλα τα υπόλοιπα midi!
    πχ κιθάρες, μπάσσο, αρμόνιο. (βέβαια θες και αντίστοιχα vst instruments!)

    sorry για τις μεγάλες εικόνες  :-\
  • #29 από ScullShot στις 01 Mar 2007
  • Φίλε σ'ευχαριστώ πάρα πολυ που μπήκες στον κόπο να κάνεις όλα αυτά για να μου δείξεις πως γίνεται :) Το έκανα έτσι όπως μου είπες και όντως δουλεύει  :D Βελτιώθηκε κατα πολύ η ποιότητα στα drums και στο μπάσο!  ;) Το μόνο ίσως πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι οταν τα έβαλα τα drums να παίξουν με το vst ακουγόντουσαν πίσω στον χρόνο με τα υπόλοιπα midi οργανα ίσως αν τα κάνω όλα σε vst να είναι οκ και πάλι thanks  ;)

    P.S και κάτι ακόμα (sorry αν γίνομαι πρίχτης  που γίνομαι  :P) Τώρα πώς εξάγω το τελικό αποτέλεσμα σε audio αρχείο ? παταω export>audio mixdown αλλα μου λέει "the left and right locators must be set" μάλλον θα το ηχογραφίσω την ώρα που παίζει απο την κάρτα ήχου μπακαλίστικα πραματα  :P
  • #30 από Vicarious στις 01 Mar 2007
  • άμα τα κάνεις όλα σε vst θα είναι οκ με το χρόνο.

    Τα locators καθορίζουν απο πού μέχρι πού είναι το κομμάτι σου.
    δες τους αριθμούς που είναι πάνω από τα κομμάτια.
    |              |               |               |
    1              3              5               7

    αν κάνεις κλικ εκεί πάνω θα βγουν δυο βελάκια και θα τα σύρεις δεξια κι αριστερά από την αρχή μέχρι το τέλος του κομματιού σου.


    μπορείς να το κάνεις και από εδώ:



    καθόρισε με αριθμούς από πού αρχίζει και που τελειώνει το κομμάτι.
  • #31 από ScullShot στις 03 Mar 2007
  • Ναι είχες δίκιο αυτό ήταν τελικα  :) Και πάλι thanks για τα tips μου χρησίμευσαν πάρα πολύ. Για τα drums χρησιμοποίησα το groove agent τώρα ένα vst για μπάσο μου μένει να βρω και είμαι ΟΚ.  8) Μου φαίνεται πάντως ότι πρέπει να αρχίσω εντατικά μαθήματα cubase γιατι έχει λιγες μέρες που το βαλα αλλά απ'ότι είδα φαίνεται να έχει τεράστιες δυνατότητες
  • #32 από Ορφεας στις 26 Mar 2007
  • Χμμμμ... εχετε ακουσει ποτε το garage band?
    (αποφευγει με περισση ευελιξια τα διαφορα λαχανικα... :P)
  • #33 από freemind στις 26 Mar 2007
  • Ναι Ορφεα!
    Προσωπικα απεχθανομαι οποιοδηποτε προγραμμα υποκαθιστα τη μουσικη συνθετικη ικανοτητα του ατομου. Το garage band ειναι ενα band in a box, ομως πιο ολοκληρωμενο και απο αποψη ηχου.
  • #34 από Ορφεας στις 26 Mar 2007
  • Ναι Ορφεα!
    Προσωπικα απεχθανομαι οποιοδηποτε προγραμμα υποκαθιστα τη μουσικη συνθετικη ικανοτητα του ατομου. Το garage band ειναι ενα band in a box, ομως πιο ολοκληρωμενο και απο αποψη ηχου.

    Nai alla einai mono gia mac....(apofeygei-gia alli mia- fora tis tomates... :P)
    Basika, apo tote pou arxisa na douleyo se mac brika tin ygeia moy kai san mousikos alla kai san xristis H/Y genikotera....
  • #35 από chconsta στις 07 Jun 2007
  • Υπάρχει επιτέλους σετ με ελληνικά στυλ για το band in a box. Στη κυπριακή σελίδα MediaTechwww.pc-mediatech.com .
Σελίδες: