Σελίδες:
  • #26 από Frail στις 26 Oct 2005
  • Σε σταντ και την ακουστικη και την ηλεκτρικη τωρα την ποιοτητα του σταντ και τις διαφορες συνθηκες στις οποιες βρισκεται η κιθαρα δεν τις εχω ψυρισει πολυ και δε ξερω αν θα επρεπε ...
  • #27 από Καρχαρίας στις 26 Oct 2005
  • Παντα στο stand πανω, εδω και πολλά χρόνια δεν έχει παθει καμιά κιθάρα τίποτα και δεν πρόκειτε να πάθει τίποτα. Ποτέ δίπλα σε παράθυρο ή σε καλοριφέρ.
    Δλδ τι θα γίνει με την αλλαγή θερμοκρασίας, θα σκευρωσει (ελάχιστα)? Και? Με το service όλα επανέρχονται.
  • #28 από Μαρμελακι στις 26 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #29 από Καρχαρίας στις 26 Oct 2005
  • Μεταλικές χορδές σε κλασική?
    Τα ξύλα της κλασικής?
    Την βαρούσε ο ήλιος ή απλά ψηνόταν μέσα στο αμάξι (σάουνα)?

    Θέλεις και άλλους λόγους? ;D
  • #30 από Μαρμελακι στις 26 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #31 από Καρχαρίας στις 26 Oct 2005
  • Τα δέντρα είναι ζωντανός οργανισμός.
    Τα ξύλα της (ίσως) φτηνής κλασικής είναι ότι να ναι. Και σίγουρα δεν είναι για μεταλικές χορδες.

    Αυτό που νομίζω, η κιθάρα σκεύρωσε αλλά τα ξύλα της (κάτι που το είπα και το ξαναείπα) δεν άντεξαν, δεν λίγησαν και έσπασαν αμέσως.
  • #32 από Symeon στις 26 Oct 2005
  • Βασικα δεν νομιζω οτι με την ζεστη θα μικρυνουν οι χορδες..μαλλον το αντιθετο...ξεκουρδιζει το οργανο με την ζεστη..αλλα δεν αντεχει το ξυλο της κλασσικης μεταλλικες..και εμεις που το καναμε..εσπασε...Στο θεμα μας..επειδη παιζω συνεχεια...στο σταντ..οταν δεν παιζω για μεγαλο διαστημα(πανω απο βδομαδα... και το ξερω) ξεκουρδιζω και στην θηκη...
  • #33 από math2014 στις 26 Oct 2005
  • Βασικα το Μαρμελακι νομιζω οτι εννοει απλα τις μεταλικες Μι Λα Ρε χορδες σε μια κλασσικη, και οχι οτι εβαλε και τις 6 χορδες μεταλο σαν να ηταν ακουστικη.

    Το θεμα ειναι οτι με την θερμοκρασια μεσα σε αυτοκινητο και τον ηλιο, τα ξυλα ξεραινονται, και οταν ξερενονται σπανε πανευκολα, επισης αρχιζουν να ξεκολανε οι κολησεις σε μια κιθαρα. Οποτε κατι τετοιο επαθε. Και λεςπολ να βαλεις μεσα σε αμαξι το καλοκαιρι...θα σου γινει καλοκαιρινη.
  • #34 από Καρχαρίας στις 26 Oct 2005
  • Έβαλε μόνο τις 3 μπάσες μεταλικές? Ποιος ο λόγος για τέτοιο υβριδικό σετ? Η ανωριμότητα της ηλικίας ίσως?  :P ;D ;D

    Μα δεν είπα ότι οι χορδές ζεστάθηκαν και τράβηξαν την ταστιέρα αλλά η ταστιέρα από την ζέστη "τράβηξε" μόνη της.

    Εγώ πάντως ποτέ δεν ξεκουρδίζω την κιθάρα. Δεν μπορώ να ξέρω αν θα κάνω καιρό να παίξω, μένει έτσι για αρκετό καιρό. Συνήθως παραμένει κουρδισμένη από μόνη της.
  • #35 από geni στις 26 Oct 2005
  • οταν λετς "ξεκουρδιζω" εννοειτε δοτι παραλειπετε να την κουρδισετε μετα απο πολυωρο παιξιμο η οτι την αφηνετε επιτηδες ξεκουρδιστη?

    Εγω στη θηκη την εχω γιατι δεν εχω καν σταντ..
  • #36 από Symeon στις 26 Oct 2005
  • όταν πχ ξερω οτι παω ταξιδι η εχω εξετασεις...την ξεκουρδιζω (μην φανταστεις τραγικα πραγματα...λιγο)...
  • #37 από Dark_kronos στις 27 Oct 2005
  • Το Σαββατο (μαλλον) θα παρω μια ηλεκτιρκη. Θα παρω και stand για να την βαζω, ομως να παρω stand τοιχου η απο αυτες που ειναι στο πατωμα; Τοιχου με βολευει γιατι δεν εχω πολυ χωρο αλλα και παλι στο τοιχο δεν ξερω που να την βαλω, θα εμποδιζει... Επιπλεων φοβαμε μην τυχον με καπιο σεισμο η τπτ τετιο πεσει σε κανα κεφαλι η στο πατωμα και χαλασει. Εσεις τι λετε;
  • #38 από Symeon στις 27 Oct 2005
  • τοιχου οσον αφορα την σκευρωση ειναι καλυτερα..αλλα 1) μπορει να γρατζουνιστει...2)υγρασια δεν ξερω τι παιζει...3) αλλαγες θερμοκρασιας...παρε καλυτερα σταντ χωρου..
  • #39 από Μαρμελακι στις 27 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #40 από Dark_kronos στις 27 Oct 2005
  • Και εγω προς αυτες γερνω, αλλα θα πρεπει να βρω τροπο να ξεφωρτοθω κατι απο το δωματιο...
  • #41 από Μοντίφας στις 29 Oct 2005
  • εγω την κιθαρα μου την αφηνω σε ενα κρεβατι που δεν το χρησιμοποιει καινεις.(Μην γελασετε!) Την νυχτα την σκεπαζω κιολας!!!!
  • #42 από Gabriel6th στις 29 Oct 2005
  • εγω την κιθαρα μου την αφηνω σε ενα κρεβατι που δεν το χρησιμοποιει καινεις.(Μην γελασετε!) Την νυχτα την σκεπαζω κιολας!!!!

    Το Πονάς το όργανο...
  • #43 από Dark_kronos στις 29 Oct 2005
  • Σωστος! πΑω και εγω να παρω ενα διπλο κρεβατι για την κιθαρα μου! :P
  • #44 από Σιδηρόπουλος στις 30 Oct 2005
  • σε σταντ πάντα
  • #45 από StRiNgBrEaKeR στις 30 Oct 2005
  • σε σταντ πάντα

    επισης, να διακοσμει λιγο και τον χωρο ετσι ?? 8)
  • #46 από Dark_kronos στις 30 Oct 2005
  • Παιδια, αμα ο ενυσχιτης ειναι μεγαλος, και χωραει πανω το stand αμα το βαλουμε πανω θα παθει καμια ζημια ο ενυχιτης; Αν το stand κατσει πανω σε ενα μπαουλο πειραζει;
  • #47 από Fteo στις 01 Nov 2005
  • Παιδια, αμα ο ενυσχιτης ειναι μεγαλος, και χωραει πανω το stand αμα το βαλουμε πανω θα παθει καμια ζημια ο ενυχιτης; Αν το stand κατσει πανω σε ενα μπαουλο πειραζει;
    Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα, αλλα καλυτερα να εχεις την κιθαρα σου καπου σταθερα κ σιγουρα... Γιατι απο το μπαουλο η τον ενισχυτη η πτωση θα ειναι αχαλινωτη!!!
  • #48 από Dark_kronos στις 01 Nov 2005
  • Τωρα την εχω πανω σε stand στο πατωμα αλλα θελω να της βρω καπος πιο συγουρο μερος για τον σκυλο. Αμα πανω στο μπαουλο κινδυνευει δεν ξερω που στο καλω να την βαλω. Νταξει, κλεινω την πορτα αλλα αμα καμια φορα ξεχαστω δεν ξερεις τι γινετε, ειναι υσιχος και δεν πειραζει πραγματα αλλα ποτε δεν ξερεις...
  • #49 από Fteo στις 01 Nov 2005
  • Tote pisteyw pws to mpaoulo apotelei ti veltisti lisi....
  • #50 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 01 Nov 2005
  • Τωρα την εχω πανω σε stand στο πατωμα αλλα θελω να της βρω καπος πιο συγουρο μερος για τον σκυλο. Αμα πανω στο μπαουλο κινδυνευει δεν ξερω που στο καλω να την βαλω.

    Μα είναι πολύ απλό...βάλε τον σκύλο στο μπαούλο. 8) ;D
Σελίδες: