Αποστολέας Θέμα: αδικημενοι καλλιτεχνες  (Αναγνώστηκε 31811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
αδικημενοι καλλιτεχνες
« στις: 29/12/05, 16:33 »
αποφασισα να βαλω ενα τετοιο θεμα γιατι εχω παρατηρησει πως συνεχεια ασχολουμαστε με καλλιτεχνες (?) που κατα την ταπεινη μου αποψη δεν το αξιζουν.Αγνοουμε συνεχεια ανθρωπους που εχουν γραψει αριστουργηματα και συνεχιζουν να το κανουν η εστω βοηθανε την μουσκη με τον αλλον η με τον αλλον τροπο.Οποτε θα ηθελα να αναφερουμε καλλιτεχνες που πραγματικα αξιζουν αλλα δεν εχουν την "δημοσιοτητα" που τους αξιζει.Παρ'ολα αυτα δεν θα ηθελα να αναφερθουμε σε παλιους καλλιτεχνες γιατι θα χαθει ετσι η μπαλα.Ας μιλησουμε καλυτερα για τους σημερινους.Ξεκιναω εγω με 2 παραδειγματα

broadrick- ηταν μελος των napalm death,godflesh kai twra twn jesu.Ο ανθρωπος εχει γραψει αριστουργηματα.Και ας αφησουμε την περιοδο που ηταν στους napalm γιατι ειναι αρκετα ακραιοι και σιγουρα δεν ειναι για ολους.Ομως τα messiah(godflesh) kai friends are evil (jesu) ειναι μνημεια σκετα και θα επρεπε να ειναι γνωστα σε οποιονδηποτε φιλο της ροκ μουσικης

aaron turner-οκ η τρελα μου για τους ΙSIS ειναι γνωστη αλλα δεν τον αναφερω για την συμμετοχη του σε αυτη την μπαντα.Τον αναφερω ως δημιουργο και "διευθυντη" της hydra head,εταιρια που αποτελει στεγη για πολλα συγκροτηματα διαφορετικων ιδιωματων.Προσωπικα μεσω της σαιτ της παραγγελνω συνεχεια σιντι και βινυλια.

οκ πειτε και εσυ κανενα παραδειγμα απλα οπως προειπα να ειναι σημερινος καλλιτεχνης  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #1 στις: 29/12/05, 18:27 »
Θα πω και εγω μια περιπτωση:Rolf Kasparek
Tραγουδιστης,κιθαριστας αλλα και δημιουργος ολων των τραγουδιων των Running Wild(13 δισκοι τα τελευταια 20 χρονια,με τους περισσοτερους να αναφερονται στους πειρατες)που δεν ειναι και λιγα...
Εξαιρετικα riffs,καθαρη φωνη και πιασαρικα σολο,παντα με την ιδια engl παραμορφωση συνθετουν την μουσικη ταυτοτητα ενος απο τους πιο υποτιμημενους δημιουργους της heavy ευρωπαικης σκηνης.Ισως αν δεν αλλαζε το line-up  των Running Wild τοσο συχνα και ο ιδιος και η μπαντα θα εβγαιναν πιο κερδισμενοι...


Υ.Γ:Παρα πολυ ενδιαφερον θεμα,να κανουμε και ενα για υπερτιμημενους...(να γινει Η σφαγη...)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/05, 18:31 από blackie »

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #2 στις: 29/12/05, 22:12 »
ας πω και εγω ενα ακομα συγκροτημα που ειναι σχεδον αγνωστο στην ελλαδα(αν και ειχαν κανει συναυλια πριν καιρο στο αντεργουορλντ) αλλα πραγματικα αξιζει τον κοπο.Αναφερομαι στους "27".Ειναι μια μπαντα απο την σουηδια αν δεν κανω λαθος.Ειναι σχετικα νεοι στο χωρο αν και εχουν 3 σιντι.Ειναι τριο ,ενας ντραμμερ,ενας κιθαριστας,και μια τραγουδιστρια (ειναι η κοπελα που κανει "πισω" φωνητικα στο carry twn isis). Προσωπικα την πρωτη φορα που τους ακουσα ειχα μεινει αφωνος με την μεστοτητα των συνθεσεων τους και την φωνη της τραγουδιστριας.Τραγουδαει τοσο ροκ αυτη η κοπελα που δεν μπορεις παρα να την προσεξεις.Καμια σχεση με μεταλ φυσικα.Τωρα που ειναι γιορτες τσεκαρετε το αλμπουμακι τους  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #3 στις: 30/12/05, 12:38 »
Εχει πεθανει, αλλα δεν εχει σημασια...

Nick Drake

Σχεδον αγνωστος, ιδιως στην Ελλαδα. Τα εργα του φανταστικα κιθαριστικα κομματια. Απο τα πιο ταξιδιαρικα που χω ακουσει.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #4 στις: 30/12/05, 14:02 »
Γιάννης Ισοβίτης. Αποκλείεται να τον ξέρετε αφού παίζει σε ερασιτεχνικό συγκρότημα αλλά αν οι προβλέψεις μου βγουν αληθινές τότε θα τον μάθετε σύντομα

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #5 στις: 30/12/05, 14:04 »
Έχει καμια σχέση με τους Ισόβια;;;
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #6 στις: 30/12/05, 14:05 »
Έχει καμια σχέση με τους Ισόβια;;;

Καμία απολύτως

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #7 στις: 30/12/05, 14:07 »
Α, οκ. Απλά είπα μήπως είναι ψευδόνυμο. Btw οι Ισόβια τα σπάνε όλα!
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #8 στις: 30/12/05, 14:12 »
Εχει πεθανει, αλλα δεν εχει σημασια...

Nick Drake

Σχεδον αγνωστος, ιδιως στην Ελλαδα. Τα εργα του φανταστικα κιθαριστικα κομματια. Απο τα πιο ταξιδιαρικα που χω ακουσει.

ερεβε καλο θα ηταν να λεμε και κανα κομματι για να μπορει οποιος θελει να ψαξει  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #9 στις: 30/12/05, 14:12 »
Πληροφοριακά παίζει στους ΤΑΔΕ. Συγκρότημα που παίζει ελληνικό κ ξένο rock. Θα βγάλουν δίσκο σε μερικούς μήνες, να τους έχετε υπόψην σας

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #10 στις: 30/12/05, 14:38 »
O Έρεβος. Θα έπρεπε να έχουν εκδοθει τα ποιήματά του. Και δεν κάνω πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #11 στις: 30/12/05, 16:58 »
Εγω θα αναφερθω σε καποιον ιδιαιτερα γνωστο που ομως σε αυτο το site δεν εχει τη θεση που του αξιζει. Αν και ειναι καποιοι που τον αγαπανε ιδιαιτερα βλεπω ελαχιστους να αναφερουν ωςς κορυφαιο κιθαριστα τον Santana. Ο ανθρωπος ειναι θρυλος της κιθαρας και ομως ενω ολοι αναφερουν τον vai τον petrucci κτλ αυτον δεν τον λεει κανενας. Και πραγματικα ειναι κριμα ενα κιθαριστικο σαιτ να μην ασχολειται με εναν τοσο μεγαλο κιθαριστα σαν τον Σαντανα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #12 στις: 31/12/05, 00:21 »
Δε νομιζω πως ο Σαντανα μπορει να χαρακτηριστει αδικημενος απλς και μονο επειδη δεν συζητουν πολυ γι αυτον σε ενα μικρο σαιτ οπως το κιθαρα.γρ
Twitter @mcrosog

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #13 στις: 31/12/05, 19:35 »
Όλα τα J-rock συγκροτήματα!^^ (Ιαπωνική ροκ)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #14 στις: 01/01/06, 23:46 »
Οι Ελληνες Interstellar overdrive. Πολυ καλο συγκροτημα που ειναι κριμα που δεν προβληθηκε οπως του αξιζε. Οπρωτος τους δισκος ηχογραφηθηκε επειδη πηραν την πρωτη θεση στο battle of the bands του ΑΝ Club. Δυστυχωςδεν μπορω να βρω το link του site τους...

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #15 στις: 02/01/06, 04:16 »
Θα συμφωνησω για τον Nick Drake.
Επειδη ρωτησε καποιος, δυο Album του που ξερω ειναι
το Bryter Layter και το Five Leaves Left.
Στο Metropolis προσφατα (επιτελους...) βρηκα και το Pink Moon.

Ενας αλλος αδικημενος πιστευω ειναι και ο Derek Trucks.
Νυν Allman Bros και εχει κυκλοφορησει δυο σολο album με συνθεσεις
απιστευτες.
Επισης και ο Duanne των Allman για τον λογο, οτι δεν πιστευω οτι
πηρε εν ζωη αλλα και πλεον, την αναγνωριση που του αρμοζει.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #16 στις: 02/01/06, 08:42 »
Τι νοημα εχει να αναφερει ο καθενας 1-2 απο τους εκατονταδες χιλιαδες αγνωστους καλλιτεχνες ανα τον κοσμο; Το πιθανοτερο ειναι οτι ελαχιστοι εως κανεις θα τον ξερουν, και δεν προκειται να τον μαθουν ποτε αφου δεν δινετε ουτε ενα λινκ για ιστοσελιδα, για κατεβασμα mp3, ή εστω να αναφερετε το ειδος μουσικης του.

Επισης, υπαρχει(υπηρχε?) ηδη παρομοιο θεμα, αλλα δε το βρισκω τωρα.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #17 στις: 02/01/06, 13:29 »
Τι νοημα εχει να αναφερει ο καθενας 1-2 απο τους εκατονταδες χιλιαδες αγνωστους καλλιτεχνες ανα τον κοσμο; Το πιθανοτερο ειναι οτι ελαχιστοι εως κανεις θα τον ξερουν, και δεν προκειται να τον μαθουν ποτε αφου δεν δινετε ουτε ενα λινκ για ιστοσελιδα, για κατεβασμα mp3, ή εστω να αναφερετε το ειδος μουσικης του.

Επισης, υπαρχει(υπηρχε?) ηδη παρομοιο θεμα, αλλα δε το βρισκω τωρα.

Φιλε βασιλη θεωρω πως εχει νοημα να αναφερουμε τετοιου ειδους καλλιτεχνες  καθως εχω βαρεθει την ιδια καραμελα που ακουω τοσο καιρο εδω (αλλα και αλλου)...."σημερα δεν υπαρχει καλη μουσικη" ή "εγω δεν ακουω οτι μου πλασαρουν οι εταιριες".Οκ ομως πως δεν ακουει κανεις οτι του πλασαρουν οι εταιριες οταν εχω βαρεθει να διαβαζω 10σελιδα ποστ για καινουργιο δισκο μεταλλικα η καποιας αλλης μπαντας.Θελουμε ολοι να νομιζουμε οτι με το να ακουμε μεταλλικα,σλιπνοτ,τουλ (και οι 3 μπαντες μου αρεσουν παρα πολυ) εχουμε βρει την καλη μουσικη και εμεις ειμαστε διαφορετικοι απο τους αλλους.Το νετ ειναι μια τεραστια δυναμη (και αυτη για μενα ολη η ουσια του) που κανεις δεν φαινεται να εκμεταλευεται.Οποιος θελει να ψαχτει λιγο παραπερα και να μαθει καπιοους αλλους καλλιτεχνες (αυτο θελω να κανω και εγω για αυτο ανοιξα ενα τετοιο θεμα) εχει τις ευκαιριες.Και με συγχωρεις που δεν βαζουμε λινκ για κατεβασμα μπ3 αλλα δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει καποιο προγραμμα για κατεβασμα (δν ξερω αλλο τροπο να κατεβαζω μουσικη ουτως η αλλως).Και οσο για το ειδος μουσικης συνειδητα το απεφυγα.Γιατι πως να το κανουμε δεν μπορω πλεον να κατατασω και τελικα αν πω σε καποιον οτι οι godflesh  paizoun industrial metal θα ακουσω την ατακα "α δεν μου αρεσει"....Κι ομως εγω πιστευω οτι αν κανει τον κοπο και του ακουσει θα του αρεσει αλλα και να μην του αρεσει του εδωσε μια ευκαιρια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #18 στις: 04/01/06, 15:18 »
Όλα τα J-rock συγκροτήματα!^^ (Ιαπωνική ροκ)

+1000
Τσεκάρετε οπωσδήποτε:
Malice Mizer
Moi Dix Mois
L'Arc En Ciel
Dir En Grey
Pierrot
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #19 στις: 04/01/06, 23:53 »
brian adams kai jimmy page thn dekaetia tou 90....tora , gia ypertimimenous...tous blepoume sta M.M.E kai se afises se mousika katasthmata...
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #20 στις: 05/01/06, 12:58 »
Οι Ελληνες Interstellar overdrive. Πολυ καλο συγκροτημα που ειναι κριμα που δεν προβληθηκε οπως του αξιζε. Οπρωτος τους δισκος ηχογραφηθηκε επειδη πηραν την πρωτη θεση στο battle of the bands του ΑΝ Club. Δυστυχωςδεν μπορω να βρω το link του site τους...

Σωστος ο παικτης..... Οντως το ομοτιτλο album τους που εχω (δεν ξερω αν εχουν βγαλει και δευτερο) ειναι παρα μα παρα πολυ καλο και ειναι κριμα τα παιδια να τα ξερει μονο λιγος κοσμος...... Οσοι φιλοι μου το εχουν ακουσει τους αρεσε παρα πολυ οπως και σε μενα αλλωστε..... ;D Και ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι τα παιδια ειναι Ελληνες....
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #21 στις: 10/01/06, 20:12 »
Όλα τα J-rock συγκροτήματα!^^ (Ιαπωνική ροκ)

+1000
Τσεκάρετε οπωσδήποτε:
Malice Mizer
Moi Dix Mois
L'Arc En Ciel
Dir En Grey
Pierrot

Ξέχασες μερικά βασικά:
X Japan
D'espairsRay
Penicillin
Gackt
Onmyouza
BLOOD (παραλίγω να παίξουν στη χώρα μας... σας^^)
και δε συμμαζεύεται...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #22 στις: 11/01/06, 05:50 »
Οι Ελληνες Interstellar overdrive.

Interstellar overdrive ήταν και μια από τις πρώτες ηχογραφήσεις των Pink Floyd που κυκλοφόρησε το 1968 με τραγούδια τους γραμμένα την περίοδο 66-68 (Syd Barrett!). Κορυφαίο CDάκι, περιέχει και την κομματάρα Julia Dream! Ψαχτε το!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #23 στις: 11/01/06, 07:21 »
πολλοί φλούντάδες τελικά κρύβονται στο κιθάρα.γρ ;D
ελπίζω να σας δω στα οσονουπωμένα live των hpftb ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: αδικημενοι καλλιτεχνες
« Απάντηση #24 στις: 13/01/06, 12:50 »
παντως δεν θα θεωρουσα τα συγκροτηματα της hydra αδηκιμενα - και γενικα - αναρωτιεμαι για την σημασια της λεξης - αδηκιμενο - ειναι κατι που αξιζει ευρυτερης αποδοχης ας πουμε.. τωρα μερικα (λιγα πραγματα, ομολογουμενως - ουτε καν ονοματα δεν θυμαμαι) συγκροτηματα που εχω ακουσε απο την προαναφερθείσα εταιρία μου φανηκαν ακρως πειραματικα, και όχι για τα δικα μου αυτιά - τεσπα, τους σεβομαι και λοιπα - απλα δεν πιστευω πως η αποδοχη που εχουν αυτη την στιγμη είναι μικρη ωστε να τα λεμε αδηκιμενα :)))) πχ τα αυτια και τα ματια μου πιανουν συνεχεια ονοματα οπως isis σε φορουμζ και μαγαζια. μπλεχτηκα λιγο στις λεξεις αλλα ελπιζω να με καταλαβαινετε.. νταξει μονο προσωπικη γνωμη ειναι :))

αλλα το θεμα ειναι καλο - και ας υπαρχει καποιο ήδη - πιστευω πως ειναι καλη φαση να βγαίνουν καινουργια θεματα του είδους ωστε να λενε τις αποψεις τους καινουργια μελη και ετσι..

ενα αδηκιμενο συγκρότημα που σκεφτομαι ειναι..

all about eve με θαυμασια τραγουδιστρια (απο τις καλυτερες και πιο ξεχωριστες χροιες που εχω ακούσει) και καλούς μουσικούς (εκ των οποιων ο tim bricheno που αργοτερα πηγε στους sisters of mercy και ο marty wilson-piper απο τους the church) - και πολυ ομορφη μουσικη - ισως λιγο μελαγχολικη (εδω που τα λεμε αμα ενα αλμπουμ ειναι βαρυ ο καλλητεχνης πρεπει να παιρνει τον ρισκο του - γι'αυτον τον λογο θυμαμαι δεν ηταν ο "καρυωτάκης" της λενας πλατωνος ο δίσκος που ξεκίνησε την σολο καριέρα της, αλλα το "σαμποτάζ" - επειδη η εταιρια σκεφθηκε πως παραήταν βαρύς για ξεκίνημα) - αλλα πολλες φορες επισης αισιόδοξη και ανοιξιάτικη - είχαν αυτή την καπως χιππικη ατμόσφαιρα στα τραγούδια - ίσως να φανηκαν ντεμοντέ στους ακροατές.. τέλος πάντων, μετα απο το ντεμπούτο τους (πλακα πλακα δειτε το εξωφυλλο του και μετα συγκρίνετέ το με τα εξώφυλλα του velvet darkness they fear των theatre of tragedy και το enter των within temptation - δεν ξερω βεβαια αν οι aae ήταν πρώτοι με τετοιο εξώφυλλο) - εβγαλαν ενα θαυμάσιο πραγματικα αλμπουμ (scarlet & other stories) που απέτυχε εμπορικά - οπως και το επόμενο αλμπουμ (touched by jesus) που ητανε εξίσου όμορφο - αλλά τωρα είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις οπουδήποτε

δεν μου ερχεται καποιο αλλο συγκρότημα στο μυαλό - δηλ. είμαι more or less ευχαριστιμενος με τον βαθμό απήχησης που εχουν οι καλλητεχνες που μ'αρεσουν στο κοινο.. ισως γενικα να θεωρώ υγιές να "αδηκούνται" καποιοι - γιατι πιστευω αρκετα στο οτι η μουσική προέρχεται απο την καρδιά και απευθύνεται στην καρδιά μόνο (κατα κυριο λόγο) όταν δεν χρησιμοποιείται σαν μεσο βιοπορισμού - αλλα σαν hobby - σαν μια αναγκη περα απο τα χρηματα και απήχηση στον κόσμο γύρω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/03, 22:45
από bassman(4 String Suicide!)
47 Απαντήσεις
17986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/06, 23:49
από parlats
44 Απαντήσεις
13383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:13
από Aggelo
5 Απαντήσεις
8730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:27
από MACMISIAS
16 Απαντήσεις
6796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 17:15
από teo_gp
3 Απαντήσεις
37772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 10:38
από arvanitidisx
0 Απαντήσεις
36977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/12, 13:27
από freemind
2 Απαντήσεις
21618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 14:57
από guitarfreak4
0 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/16, 12:33
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/20, 18:48
από ΠΟΙΟΣ