Αποστολέας Θέμα: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 15593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LGP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • sex drugs 'n' rock 'n' roll.....
    • Προφίλ
ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« στις: 20/06/06, 15:10 »
ρε παιδια ξερει κανεις πως ξεσκευρωνει μια ηλεκτρικη κιθαρα;
δεν μου χρειαζονται πειραματισμοι
keep on rockin'

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #1 στις: 20/06/06, 15:44 »
κοίτα αν δε σου χρειάζονται πειραματισμοί (που είναι απόλυτα λογικό), δεν είναι καλύτερα να τη πας σε ένα μουσικό οίκο να τη δώσεις για service (30 euro κοστίζει δυστυχώς)?
εκτός αν δεν έχεις πρόσβαση (πχ επαρχία)?

στην αρχή έγραψα και την ακριβώς απάντηση και το γνωστό τρόπο για απλά προβλήματα με παροτρύνσεις να μην το επιχειρήσεις, και επιχειρηματολογία, (αν το θες απλά πληροφοριακά, στο γράφω πιο κάτω, δεν είναι κανα μυστικό αλλά δεν το προτείνω), αλλά αποφάσισα να μην το βάλω καν, εμένα θα βρίζεις μετά...standard...les paul standard...

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #2 στις: 20/06/06, 15:51 »
ρε παιδια ξερει κανεις πως ξεσκευρωνει μια ηλεκτρικη κιθαρα;
δεν μου χρειαζονται πειραματισμοι



Με αλλαγή μπράτσου!!!!! ;D ;D ;D Αστειεύομαι φυσικά....Η καλύτερη λύση (δεν είναι mitsubishi) είναι service σε κάποιον γνώστη...
Βέβαια αν μιλάμε για τραγική κατάσταση (να κάνεις το τόξο του Ρομπέν των Δασών να μοιάζει πολύ λίγο) τότε, όντως η αλλαγή μπράτσου είναι Η λύση....και μάλλον η μόνη λύση....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος LGP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • sex drugs 'n' rock 'n' roll.....
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #3 στις: 20/06/06, 17:29 »
ρε παιδια δε μ'αρεσει με το παραμικρο να κανω πλουσιους τους... ειδικους. ξερω ατομα που πληρωνουν για να τους  αλλαξουν τις χορδες και τρελαινομαι!!!!!!!!!! μηπως εμεις οι (εκολαπτομενοι) μουσικοι πρεπει να εχουμε και καποιες τεχνικες-κατασκευαστικες γνωσεις επι του οργανου;
keep on rockin'

Αποσυνδεδεμένος skalos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #4 στις: 20/06/06, 17:47 »
Συμφωνω μαζι σου φιλε. Κι εγω ξερω πανω-κατω πως γινεται αλλα παντα για service εμπειστευομαι καποιον πιο ειδικο (αν και δεν υπαρχουν πολυ τετοιοι). Απλα σκεφτομαι πως αμα κανω κατι λαθος η βαλω παραπανω δυναμη μπορει να δημιουργησω προβλημα...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #5 στις: 20/06/06, 18:05 »
ρε παιδια δε μ'αρεσει με το παραμικρο να κανω πλουσιους τους... ειδικους. ξερω ατομα που πληρωνουν για να τους  αλλαξουν τις χορδες και τρελαινομαι!!!!!!!!!! μηπως εμεις οι (εκολαπτομενοι) μουσικοι πρεπει να εχουμε και καποιες τεχνικες-κατασκευαστικες γνωσεις επι του οργανου;

Φίλε μου, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

Από τη μία "δεν θέλεις να κάνεις πειραματισμούς" και από την άλλη ζητάς κάποιον που να έχει "κάποιες" γνώσεις; Δωρεάν να υποθέσω;

Δηλαδή και το αυτοκίνητό σου έτσι το διαχειρίζεσαι; Ρωτάς γνωστούς που μπορεί να έχουν "κάποιες" γνώσεις να σου λύσουν το πρόβλημα; Δε νομίζω...

Πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή ότι το να πληρώσουμε κάποιον ειδικό, όταν πραγματικά υπάρχει πρόβλημα, μας γλυτώνει μακροπρόθεσμα λεφτά.

Και έτσι για να γίνεται κουβέντα, τα λεφτά που παίρνουν οι έλληνες τεχνικοί είναι peanuts μπροστά σε αυτά που παίρνουν οι συνάδελφοί τους στην Αμερική ή την Αγγλία.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος LGP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • sex drugs 'n' rock 'n' roll.....
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #6 στις: 20/06/06, 18:26 »
ενας απ'τους σκοπους του forum ειναι και η ανταλλαγη απόψεων και γνωσεων σε διαφορα θεματα περι της μουσικης.
οπως το κουρδισμα τις πρωτες μερες μας φαινοταν κατι δυσκολο, μετα απο λιγα χρονια το ξεσκευρωμα ειναι μια κορυφη που πρεπει να κατακτησουμε. απλα τα βηματα πρεπει να γινουν με μεγαλυτερη προσοχη...
ελπιζω τωρα να καταλαβες τι θελω να πω
ευχαριστω
keep on rockin'

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #7 στις: 20/06/06, 18:36 »
Ρε παιδιά πείτε του παιδιού πως να ξανακάνει κιθάρα το τόξο του να τελειώνουμε!Μέχρι κι εδώ θα πλακωθούμε;;;!!!Ήμαρτον δηλαδή!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος LGP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • sex drugs 'n' rock 'n' roll.....
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #8 στις: 20/06/06, 18:59 »
φιλε pa... δεν τιθεται θεμα τσακωμου. σε μια συζητηση ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν διαφορετικες γνωμες.
"...αν και διαφωνω μαζι σου, θα υπερασπιστω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου λες τη γνωμη σου"
δεν ξερω ποιος το ειπε ;D
keep on rockin'

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #9 στις: 20/06/06, 22:28 »
Αμα βρείς τη λύση πες την και σε μένα που έχει σκευρώσει η κλασσική μου!
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #10 στις: 20/06/06, 22:38 »
ενας απ'τους σκοπους του forum ειναι και η ανταλλαγη απόψεων και γνωσεων σε διαφορα θεματα περι της μουσικης.
οπως το κουρδισμα τις πρωτες μερες μας φαινοταν κατι δυσκολο, μετα απο λιγα χρονια το ξεσκευρωμα ειναι μια κορυφη που πρεπει να κατακτησουμε. απλα τα βηματα πρεπει να γινουν με μεγαλυτερη προσοχη...
ελπιζω τωρα να καταλαβες τι θελω να πω
ευχαριστω

Το να μάθεις να ξεσκεβρώνεις κιθάρες, δεν είναι μουσικό ζήτημα είναι τεχνικό (τεχνολογίας μουσικών οργάνων αν θέλουμε να είμαστε τυπικοί).

Υπάρχουν λοιπόν κάτι σχολές, και στην Ελλάδα νομίζω, που τα μαθαίνεις αυτά και πολλά άλλα.

Αντίστοιχα υπάρχουν και σχολές που μαθαίνεις μηχανολογία αυτοκινήτου. Και υπάρχουν και φόρουμ για θέματα αυτοκίνησης. Πρόσεξε τώρα: σε ένα τέτοιο φόρουμ μπορείς να ζητήσεις οδηγίες για το πως θα αλλάξεις τα λάδια, ή τα τακάκια στο αυτοκίνητό σου (βλέπε "κούρδισμα" που αναφέρεις εσύ) και να πάρεις κατατοπιστικές απαντήσεις. Αν ρωτήσεις πως θα γίνει να κατεβάσεις το κιβώτιο και να το επισκευάσεις και μάλιστα στην αυλή του σπιτιού σου, μάλλον θα σε πάρουν στο ψιλό.

Ελπίζω να γίνομαι πιο κατανοητός με αυτή την παρομοίωση.

Για ζητήματα setup λοιπόν και απλών επισκευών ακόμα, ένας μουσικός συμφωνώ ότι θα πρέπει να έχει γνώση και γνώμη. Όταν όμως πρόκειται για ζωτικής σημασίας ζητήματα, ένας μουσικός που σέβεται τον εαυτό του και τον κόπο/χρόνο του, εμπιστεύεται τους ειδικούς και τους πληρώνει ανάλογα (πάντοτε κρίνοντας το αποτέλεσμα της δουλειάς τους).

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις πειραματισμών πάνω σε τίποτα άχρηστα όργανα. Αλλά εσύ σαφέστατα αναφέρεις στο αρχικό σου post ότι "δεν σου χρειάζονται πειραματισμοί".

P.S. : Ο Βολταίρος το είπε
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #11 στις: 21/06/06, 00:14 »
Σε συνέχεια του προηγούμενου: επειδή δεν θέλω να αφήνω αμφιβολίες και κενά, θα πρέπει να μας πεις για τη κιθάρα μιλάμε... ωστόσο θεωρητικά πάντα η μεθοδολογία που χρησιμοποιείται σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι η ίδια:

1) Αφαίρεση της βέργας (όπου αυτό είναι εφικτό)
2) Επεξεργασία του μπράτσου με ζεσταμένο λάδι, ώστε να αρχίσει να "μαλακώνει" και να έρχεται σιγά σιγά, εννοείται με τα κατάλληλα εργαλεία (μέγγενες ξύλου, κλπ)
3) Επανατοποθέτηση της βέργας, αφού λαδωθεί κλπ, και απόπειρες να αρχίσει να δουλεύει με τη βέργα το μπράτσο

Παράλληλα, και επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει τέλεια η δουλειά, ειδικά σε προχωρημένες καταστάσεις, μπορεί να χρειαστούν επεμβάσεις στα τάστα (τρίψιμο) ώστε να είναι σωστό το μπράτσο τελικά.

Όλα αυτά είναι τα θεωρητικά του πράγματος, αν ο στόχος μας είναι να κάνουμε μια θεωρητική συζήτηση για το πως θα έκανε κάποιος που ξέρει και έχει την εμπειρία μια τέτοια εργασία.

Τώρα αν έχεις μια Harley Benton των 90 ευρώ, βεβαίως, και εγώ μαζί σου, πάρε τα εργαλεία, διάβασε και κάτι παραπάνω και όρμα του. Στη χειρότερη περίπτωση θα φτιάξεις κάτι πολύ ενδιαφέρον αισθητικά στο τέλος.

Αν έχεις ο,τιδήποτε καλύτερο, είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις μηχανολογία μέσω αλληλογραφίας, και μάλιστα δωρεάν. Δωρεάν είναι (υποτίθεται) η λιακάδα και ο έρωτας στη ζωή, όλα τα άλλα τα πληρώνεις. Λυπηρό αλλά αληθινό...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/06, 00:26 από The common cunning linguist »
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #12 στις: 21/06/06, 00:30 »
Σε συνέχεια του προηγούμενου: επειδή δεν θέλω να αφήνω αμφιβολίες και κενά, θα πρέπει να μας πεις για τη κιθάρα μιλάμε... ωστόσο θεωρητικά πάντα η μεθοδολογία που χρησιμοποιείται σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι η ίδια:

1) Αφαίρεση της βέργας (όπου αυτό είναι εφικτό)
2) Επεξεργασία του μπράτσου με ζεσταμένο λάδι, ώστε να αρχίσει να "μαλακώνει" και να έρχεται σιγά σιγά, εννοείται με τα κατάλληλα εργαλεία (μέγγενες ξύλου, κλπ)
3) Επανατοποθέτηση της βέργας, αφού λαδωθεί κλπ, και απόπειρες να αρχίσει να δουλεύει με τη βέργα το μπράτσο

Παράλληλα, και επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει τέλεια η δουλειά, ειδικά σε προχωρημένες καταστάσεις, μπορεί να χρειαστούν επεμβάσεις στα τάστα (τρίψιμο) ώστε να είναι σωστό το μπράτσο τελικά.

Όλα αυτά είναι τα θεωρητικά του πράγματος, αν ο στόχος μας είναι να κάνουμε μια θεωρητική συζήτηση για το πως θα έκανε κάποιος που ξέρει και έχει την εμπειρία μια τέτοια εργασία.

Τώρα αν έχεις μια Harley Benton των 90 ευρώ, βεβαίως, και εγώ μαζί σου, πάρε τα εργαλεία, διάβασε και κάτι παραπάνω και όρμα του. Στη χειρότερη περίπτωση θα φτιάξεις κάτι πολύ ενδιαφέρον αισθητικά στο τέλος.

Αν έχεις ο,τιδήποτε καλύτερο, είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις μηχανολογία μέσω αλληλογραφίας, και μάλιστα δωρεάν. Δωρεάν είναι (υποτίθεται) η λιακάδα και ο έρωτας στη ζωή, όλα τα άλλα τα πληρώνεις. Λυπηρό αλλά αληθινό...  ;)

+1
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #13 στις: 21/06/06, 00:57 »
Σε συνέχεια του προηγούμενου: επειδή δεν θέλω να αφήνω αμφιβολίες και κενά, θα πρέπει να μας πεις για τη κιθάρα μιλάμε... ωστόσο θεωρητικά πάντα η μεθοδολογία που χρησιμοποιείται σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι η ίδια:

1) Αφαίρεση της βέργας (όπου αυτό είναι εφικτό)
2) Επεξεργασία του μπράτσου με ζεσταμένο λάδι, ώστε να αρχίσει να "μαλακώνει" και να έρχεται σιγά σιγά, εννοείται με τα κατάλληλα εργαλεία (μέγγενες ξύλου, κλπ)
3) Επανατοποθέτηση της βέργας, αφού λαδωθεί κλπ, και απόπειρες να αρχίσει να δουλεύει με τη βέργα το μπράτσο

Παράλληλα, και επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει τέλεια η δουλειά, ειδικά σε προχωρημένες καταστάσεις, μπορεί να χρειαστούν επεμβάσεις στα τάστα (τρίψιμο) ώστε να είναι σωστό το μπράτσο τελικά.

Όλα αυτά είναι τα θεωρητικά του πράγματος, αν ο στόχος μας είναι να κάνουμε μια θεωρητική συζήτηση για το πως θα έκανε κάποιος που ξέρει και έχει την εμπειρία μια τέτοια εργασία.

Τώρα αν έχεις μια Harley Benton των 90 ευρώ, βεβαίως, και εγώ μαζί σου, πάρε τα εργαλεία, διάβασε και κάτι παραπάνω και όρμα του. Στη χειρότερη περίπτωση θα φτιάξεις κάτι πολύ ενδιαφέρον αισθητικά στο τέλος.

Αν έχεις ο,τιδήποτε καλύτερο, είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις μηχανολογία μέσω αλληλογραφίας, και μάλιστα δωρεάν. Δωρεάν είναι (υποτίθεται) η λιακάδα και ο έρωτας στη ζωή, όλα τα άλλα τα πληρώνεις. Λυπηρό αλλά αληθινό...  ;)

Πολύ σωστός και τεκμηριομένος. Μας κακομαθαίνεις!
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος LGP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • sex drugs 'n' rock 'n' roll.....
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #14 στις: 21/06/06, 13:23 »
φιλε Gabriel6th ολα αυτα που ειπες μου ηταν πραγματικα χρησιμα
ευχαριστω για τη συζητηση
keep on rockin'

Αποσυνδεδεμένος Satch2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #15 στις: 21/06/06, 14:20 »
Παράθεση
Και έτσι για να γίνεται κουβέντα, τα λεφτά που παίρνουν οι έλληνες τεχνικοί είναι peanuts μπροστά σε αυτά που παίρνουν οι συνάδελφοί τους στην Αμερική ή την Αγγλία.


Συμφωνώ  σε όλα όσα είπες αλλά έτσι για να γίνεται κουβέντα να πω και εγώ ότι και τα λεφτά που παίρνουν οι Έλληνες εργαζόμενοι είναι επίσης peanuts σε σχέση με αυτά που παίρνουν οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #16 στις: 21/06/06, 14:33 »
OK. Μας είπες την διαφορά τιμών μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού...το θέμα είναι όμως τι δουλειά κάνουν έξω και τι δουλειά γίνεται...και πραγματικά ρωτάω χωρίς να ξέρω...απλώς για να γίνεται κουβέντα, και να μαθαίνουμε εγκυκλοπαιδικές γνώσεις... ;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #17 στις: 21/06/06, 14:44 »
OK. Μας είπες την διαφορά τιμών μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού...το θέμα είναι όμως τι δουλειά κάνουν έξω και τι δουλειά γίνεται...και πραγματικά ρωτάω χωρίς να ξέρω...απλώς για να γίνεται κουβέντα, και να μαθαίνουμε εγκυκλοπαιδικές γνώσεις... ;)

Πραγματικά καλοί τεχνικοί υπάρχουν στην Ελλάδα, όπως υπάρχουν και σε όλες τις ειδικότητες.

Αυτό που μου τη δίνει (όχι στη δική σου περίπτωση, γενικά) είναι να ακούω να λέει κάποιος: ΄"μα καλά, να μου πάρει 40 ευρώ για ένα σέρβις"??? Και πραγματικά 40 ευρώ είναι ένα μεροκάματο.

Από την άλλη, το να καθίσεις εσύ (ο όποιος "εσύ") να ρυθμίσεις/καθαρίσεις κλπ την κιθάρα ή το μπάσσο σου, ίσως είναι κάτι που ξέρεις και μπορείς να το κάνεις, ίσως όμως να κάνεις και ζημιά... Πόσο θα στοιχίσει μετά αυτή η ζημιά;

Επιπλέον ο μάστορας δεν δουλεύει... σπίτι του, έχει ένα μαγαζί σε κεντρικό σημείο, στο οποίο πληρώνει ενοίκια, φόρους, ρεύματα, τηλέφωνα... Δεν βάζει τα 40 στην τσέπη του καθαρά.... και αν είναι σωστός θα ασχοληθεί τουλάχιστον μιάμιση ώρα, αλλά μπορεί και 3-4 ώρες και πάλι τα ίδια θα σου πάρει. Αυτό το επαγγελματικό ρίσκο το αντιμετωπίζουμε όσοι είμαστε επαγγελματίες σε οποιοδήποτε κλάδο και γι'αυτό ορίζουμε τις αμοιβές μας ανάλογα.

Και τελικά, δεν πρέπει να κρίνουμε με βάση τη δουλειά του άλλου σε χρόνο, αλλά με βάση το αποτέλεσμα. Το να πάρεις ένα όργανο που θα παίζει πλέον τέλεια και θα είναι απαλλαγμένο από προβλήματα, είναι κάτι που μόνο εσύ ξέρεις να το εκτιμήσεις.

Φυσικά και εδώ ισχύουν οι κανόνες της ελεύθερης αγοράς, αν δε σου κάνει κάποιος μαστορας πας στον παρακάτω.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #18 στις: 21/06/06, 15:04 »
ΟΚ. Ομολογώ οτι τα επιχειρήματά σου είναι πολύ δυνατά, και μέχρι ενός σημείου με καλύπτουν στην ερώτησή μου. Κολλάω όμως λίγο σε αυτό που είπες περί ελεύθερης αγοράς...Τι γίνεται αν πας σε κάποιον μάστορα για κάποια επιδιόρθωση, και τελικά σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά από αυτήν που είχες;;; Στην προκειμένη περίπτωση (και αυτό δεν πάει σε καμία περίπτωση προσωπικά σε εσένα) να την βράσω την ελεύθερη αγορά...Και για να συνδέσω αυτό που λέω τώρα με αυτό που ρώτησα πριν: μήπως στο εξωτερικό, και στα πλαίσια πάντοτε της ελεύθερης αγοράς, έχουν μειωθεί στο ελάχιστο οι πιθανότητες της "μεγαλύτερης ζημιάς" που ανέφερα προηγουμένως, επομένως καλά κάνουν και χρεώνουν παραπάνω;;;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #19 στις: 21/06/06, 15:12 »
ΟΚ. Ομολογώ οτι τα επιχειρήματά σου είναι πολύ δυνατά, και μέχρι ενός σημείου με καλύπτουν στην ερώτησή μου. Κολλάω όμως λίγο σε αυτό που είπες περί ελεύθερης αγοράς...Τι γίνεται αν πας σε κάποιον μάστορα για κάποια επιδιόρθωση, και τελικά σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά από αυτήν που είχες;;; Στην προκειμένη περίπτωση (και αυτό δεν πάει σε καμία περίπτωση προσωπικά σε εσένα) να την βράσω την ελεύθερη αγορά...Και για να συνδέσω αυτό που λέω τώρα με αυτό που ρώτησα πριν: μήπως στο εξωτερικό, και στα πλαίσια πάντοτε της ελεύθερης αγοράς, έχουν μειωθεί στο ελάχιστο οι πιθανότητες της "μεγαλύτερης ζημιάς" που ανέφερα προηγουμένως, επομένως καλά κάνουν και χρεώνουν παραπάνω;;;

Όχι. Έχω ακούσει και από έξω για τσαρλατάνους, όσο και για λάθη.

Μεγαλύτερη αγορά = μεγαλύτερη προσφορά αλλά και μεγαλύτερη ζήτηση.

Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα έχουν μείνει λίγοι γνωστοί τεχνικοί και μερικοί που παριστάνουν τους τεχνικούς. Η αγορά δεν ανέχεται πολλά λάθη. Γιατί αν εσύ πας στον Χ και σου κάνει ζημιά, θα το μάθουμε (μέσω του φόρουμ, ας πούμε). Και η επαγγελματική του υπόληψη θα πληγωθεί. Όπως και αν σου κάνει καλή δουλειά, πάλι θα το μάθουμε.

Παραπάνω είδες ότι σου έγραψα θεωρητικά πάντα για το τι πρέπει να γίνει στο πρόβλημά σου (άσχετα αν ευχαρίστησες τελικά τον Gabriel, δεν πειράζει  ;D :P). Αλλά αυτά μόνο στη θεωρία, αν ήξερα και είχα την εμπειρία, ευχαρίστως να στα έκανα και δωρεάν. Το όλο πνεύμα μου όμως είναι πως πρέπει να βλέπουμε το μουσικό όργανο όπως βλέπουμε το μηχανάκι ή το αυτοκίνητό μας... ίσως πιο προσωπικό ακόμα. Αλλά δεν παύει να είναι εργαλείο που θέλει να του ρίχνεις λεφτά κάπου κάπου (πόσο μάλλον αν έχει πρόβλημα).

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #20 στις: 21/06/06, 15:24 »
οκ τωρα για προχειρο ξεσκευρωμα ελεινης κλασικης(και να μην πετυχει ποσο χειροτερη απο τωρα να γινει ???) καμια συμβουλη χωρις λαδια μεγγενη κτλ??
εμενα η κιθαρα μου πρεπει να σκευρωσε επειδη ηταν κοντα στο καλοριφερ. αν τη βαλω στο καλοριφερ απο την αναποδη θα στρωσει λετε?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #21 στις: 21/06/06, 15:38 »
εμενα η κιθαρα μου πρεπει να σκευρωσε επειδη ηταν κοντα στο καλοριφερ. αν τη βαλω στο καλοριφερ απο την αναποδη θα στρωσει λετε?

 :o :o :o

Χαχαχαχαχα, κορυφαίο!!!  ;D ;D ;D

Λοιπόν, κοίτα, αν είναι της πλάκας το όργανο και δε σε νοιάζει, μπορείς να το προσπαθήσεις μόνος σου με διάφορους τάκους και μέγγενες. Δεν είναι κακή ιδέα να ζεσταίνεις το μπράτσο πρώτα (με το πιστολάκι της κοπέλας ή της αδελφής σου ας πούμε).

Στη χειρότερη όπως είπα, να το κάνεις να μοιάζει με διαστημικό κρουασάν στο τέλος...  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #22 στις: 21/06/06, 15:42 »
Κατά αρχάς, μην μπερδεύεσαι...άλλο P.D.L. άλλο LGP!!!!!!!!! ;D ;D ;D

Δεύτερον, στο κομμάτι που λες περί καλής/κακής δουλειάς, εμείς οι Έλληνες έχουμε όμως το κακό συνήθειο να μην αλλάζουμε εύκολα απόψεις, συνήθειες, συνεργάτες κ.λπ. Κοινώς είμαστε ιδιαίτερα ξεροκέφαλοι. Αλλά δεν χρειάζεται να επεκταθούμε άλλο σε αυτο...

Τρίτον: Όσον αφορά τα περί εργαείου...σπασπένη ταστιέρα που έχει κολληθεί, αλλά το "πρόσθετο" λούστρο και χρώμα που μπήκε έχει ξεθωριάσει και ψιλοφαίνεται ελεεινή, "σκίσιμο" από υγρασία στο πλαϊνο της κιθάρας στο σημείο που ακουμπάει η κιθάρα στο πόδι όταν παίζεις καθιστός, βουλιαγμένο μπροστινο καπάκι κοντά στην "τρύπα" του σκάφους, και κλειδιά που κουνιουνται....όλα αυτά σε κιθάρα χειροποίητη που αγοράστηκε 300.000 πριν από 8 χρόνια...πες μου τωρα εσύ τι να κάνω και που να πάω;;; Μέχρι πόσα να δώσω για να την φτιάξω; Και ποιος θα μου εγγυηθεί για το αποτέλεσμα; Γιατί για τέτοιο όργανο απαιτώ εγγυήσεις...
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #23 στις: 21/06/06, 16:09 »
Κατά αρχάς, μην μπερδεύεσαι...άλλο P.D.L. άλλο LGP!!!!!!!!! ;D ;D ;D

Δεύτερον, στο κομμάτι που λες περί καλής/κακής δουλειάς, εμείς οι Έλληνες έχουμε όμως το κακό συνήθειο να μην αλλάζουμε εύκολα απόψεις, συνήθειες, συνεργάτες κ.λπ. Κοινώς είμαστε ιδιαίτερα ξεροκέφαλοι. Αλλά δεν χρειάζεται να επεκταθούμε άλλο σε αυτο...

Τρίτον: Όσον αφορά τα περί εργαείου...σπασπένη ταστιέρα που έχει κολληθεί, αλλά το "πρόσθετο" λούστρο και χρώμα που μπήκε έχει ξεθωριάσει και ψιλοφαίνεται ελεεινή, "σκίσιμο" από υγρασία στο πλαϊνο της κιθάρας στο σημείο που ακουμπάει η κιθάρα στο πόδι όταν παίζεις καθιστός, βουλιαγμένο μπροστινο καπάκι κοντά στην "τρύπα" του σκάφους, και κλειδιά που κουνιουνται....όλα αυτά σε κιθάρα χειροποίητη που αγοράστηκε 300.000 πριν από 8 χρόνια...πες μου τωρα εσύ τι να κάνω και που να πάω;;; Μέχρι πόσα να δώσω για να την φτιάξω; Και ποιος θα μου εγγυηθεί για το αποτέλεσμα; Γιατί για τέτοιο όργανο απαιτώ εγγυήσεις...


Όντως μπερδεύτηκα με nick σας!  :-[

Δύσκολα τα πράγματα με την κιθάρα...

Το κόστος δεν το ξέρω, αλλά μπορεί να φτάσει ή να ξεπεράσει τα 600-700 ευρώ (ίσως στα λέω και λίγο υπερβολικά.... αλλά έχω δει τέτοιες ζημιές και τόσο χρεώνονται). Έχει ποοοολύ δουλειά και πολλές μέρες που ασχολείται ο μάστορας. Κολλάει, περιμένει να δει πως θα αντιδράσει το ξύλο, δοκιμάζει, ξανακολλάει, κλπ.

Μόνο με pm θα μπορούσα να σου συστήσω κάποιον συγκεκριμένα. Όσο για τις εγγυήσεις, κοίταξε, τα πράγματα είναι απλά: ο μάστορας πρέπει να σου δώσει ένα όργανο, στην κατάσταση που θα συμφωνήσετε. Αν όχι, έχεις το δικαίωμα να μην τον πληρώσεις. Αυτό ισχύει παντού και είναι δικαίωμά σου σαν καταναλωτή. Γραπτή εγγύηση για επισκευές, ειδικά σε ακουστικά όργανα, δεν γνωρίζω να δίνει κανένας πουθενά στον κόσμο. Οι λόγοι νομίζω είναι αυτονόητοι.

Ο καλός μάστορας πάντως θα σου πει και τι να περιμένεις (ότι το όργανο ας πούμε μπορεί πλέον να χάσει κάποιες συχνότητες, ή θα είναι ευαίσθητο σε κάποιο τομέα), αλλά και αν σε συμφέρει να το κάνεις.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #24 στις: 21/06/06, 16:17 »
Με έναν γρήγορο υπολογισμό  ;D βρήκα οτι 700 ευρώ είναι 238.525 δρχ. Σχεδόν ξαναπληρώνω την αξία της σχεδόν στο 80%....για χειροποίητη κιθάρα....Είναι πολλά τα λεφτά Άρη....και ειδικά αν δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα...δεν βρίσκεις;;;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/06, 12:50
από Βραζίλης
22 Απαντήσεις
10674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
21 Απαντήσεις
19001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 16:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
17417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
25 Απαντήσεις
9853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/07, 15:09
από gers
7 Απαντήσεις
11457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 15:55
από Πάνος Μαλαχιάς
4 Απαντήσεις
14036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
52 Απαντήσεις
21318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
3 Απαντήσεις
5802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
13 Απαντήσεις
6718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 01:37
από ScorpionsManiac