Σελίδες:
  • #1 από dshakes στις 16 Jul 2003
  • Εδω και λιγο καιρο παρατηρησα μια αυξημένη χρηση του κικ μεσα στο τσατ αλλα δεν του εδωσα και πολυ σημασια διοτι (μερικες φορες) ειχε και πλακα...
    Σημερα ομως το ποτηρι ξεχειλησε....
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΜΕΣΑ ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΝ.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΤΣΑΤ (ΣΧΕΔΟΝ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ... ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟ ΤΣΑΤ. ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΩΡΑ!!
  • #2 από Βραζίλης στις 16 Jul 2003
  • Διονύση και λοιποί, μη βιάζεστε να κρίνετε.

    Το πρόβλημα το πρωτοεντόπισα πριν λίγο καιρό, το ίδιο είχε γίνει και με τη marfag:
    Όταν γίνεται κάποιος ban, καταχωρείται στη βάση δεδομένων το όνομα του χρήστη και το ΙΡ από το οποίο μπήκε. Όταν λοιπόν πάει να συνδεθεί ένας χρήστης, το πρόγραμμα του τσατ κοιτάει το IP και αν είναι στην μαύρη λίστα τότε απαγορεύει την είσοδο στον χρήστη. Όμως αρκετοί από εμάς μπαίνουν μέσω proxy και αν είναι "μαυρισμένο" το IP του proxy τότε κανείς από αυτούς που χρησιμοποιούν τον proxy δεν μπορούν να μπουν. Στην περίπτωσή σου Διονύση, ο proxy σου είναι της  Hellas On Line, όπως και του Big_Mouth ο οποίος φαντάζομαι οτι (ξανα)έγινε ban σήμερα.

    Για μένα, αυτό είναι ένα σχεδιαστικό σφάλμα του προγράμματος του τσατ, το οποίο δεν έχουμε φτιάξει εμείς, θα προσπαθήσουμε όμως να το μετατρέψουμε.

    Πάντως για να ξέρετε, ένας συντονιστής δεν μπορεί να γίνει kick ή ban από άλλον συντονιστή.
  • #3 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 16 Jul 2003
  • Δεν είμαι σίγουρος αν πράγματι σε έκανε κάποιος μπαν.

    Από ό,τι είδα, η διεύθυνσή IP σου ήταν ίδια με κάποιο άλλο "λουλούδι" που είχε γίνει παλιότερα μπαν. Επειδή πολλές φορές αυτές οι διευθύνσεις "ανακυκλώνονται" (δηλ. κάθε φορά που συνδέεσαι με το modem παίρνεις μια άλλη διεύθυνσή IP), μπορεί να έχεις την κακή τύχη και να πάρεις κάποια που είχε γίνει μπαν σε προηγούμενο χρήστη. Τότε... ατύχησες, γιατί γράφεται και το δικό σου όνομα στη μαύρη λίστα. Αυτό γινεται "εξ' επίτηδες", για να μην μπορούν τα "λουλούδια" να ξαναγράφονται με άλλο όνομα και να ξαναμπαίνουν. Δυστυχώς, όπως πολλές φορές, μαζί με το ξερό καίγεται και το χλωρό!!! :-\ :-\ :-\

    Αν είσαι σίγουρος ότι κάποιος σε έδιωξε ηθελημένα, πες μας πότε περίπου έγινε, για να το ψάξουμε.

    Η διαγραφή σου ακυρώθηκε πάντως, και μπορείς να ξαναμπείς, δοκίμασε και πες μας...
  • #4 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 16 Jul 2003
  • Ωχ, τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται, μόλις απάντησε και ο Βασίλης!

    Τέλος πάντων, τώρα έχεις δύο ερμηνείες, για καλύτερη εμπέδωση!
  • #5 από dshakes στις 16 Jul 2003
  • Χιλια συγνωμμη για το "ξεσπασμα" μου αλλα ελπιζω να με καταλαβαινετε... Οπως εγω καταλαβα την επεξηγηση σας η οποια και λογικη ειναι και πιθανοτατα σωστη γιατι δεν μπορω να βρω ενα λογο να με κανει καποιος μπαν...
    Ευχαριστω και παλι συγγνωμη αν δημιουργησα αναστατωση...
  • #6 από bartatilas στις 17 Jul 2003
  • Τότε γιατί βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα? Ε? Γιατί?


    Πέρα από την πλάκα θέλω να κάνω μια ερώτηση, όχι μόνο στους admins, αλλά σε όλους:
    Οι συντονιστές (όχι όλοι) έχουμε βρει σαν παιχνίδι να αλληλοσουταρόμαστε, υπάρχει κάποιος (συντονιστής και μη) που να τον ενοχλεί?
  • #7 από ikatsoun στις 19 Jul 2003
  • Ρε παιδιά μια που το αναφέρετε χθες με σούταραν χωρίς λόγο. Τι μπορεί να συνέβη; Ούτε έβρισα ούτε προκάλεσα κανέναν.
  • #8 από Witchking στις 22 Jul 2003
  • Διονύση το ίδιο έπαθα και εγώ πριν από ένα-δυό μήνες...αλλά και άλλα παιδιά του chat χωρίς να έχουν φάει ban...
    Το πρόβλημα είναι όπως το είπαν οι Admins.

    Πάντως ρε συ Βασίλη πολλές φορές και έχω κάνει και έχω φάει kick από άλλον συντονιστή ( για πλάκα βέβαια ).

    Εκτός και αν αλλάξατε κάτι και δεν γίνεται αυτό πλέον...
  • #9 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 05 Nov 2003
  •    Να ρωτησω κατι? Αφου λοιπον υπαρχει κυλυομενο ΙΡ τι νοημα εχει το ΒΑΝ? Αφου στην επομενη συνδεση του θα εχει αλλο ΙΡ? ???
  • #10 από Σπύρος στις 06 Nov 2003
  • Γίνεται ban και το mail (νομίζω)
  • #11 από delfinaki στις 18 Nov 2003
  • Υπάρχει όριο στο kick? Δλδ, μόνο μία φορά μπορεί κάποιος να κάνει kick? Γιατί την δεύτερη σου λέει ότι μόνο συντονιστής μπορεί να εκτελέσει αυτήν την εντολή???
  • #12 από delfinaki στις 01 Dec 2003
  • Άσε, έφτιαξε τελικά, μάλλον θέμα server πρέπει να ήταν  ;D ;D ;D
Σελίδες: