Σελίδες:
  • #1 από stathispap στις 02 Oct 2003
  • Εψαχνα αυτο το CD αρκετους μηνες και τελικα το βρηκα...

    Προκειται για μελωδικα κομματια ορχηστρικα, παρα πολυ ομορφα που ειλικρινα σου καταλαγιαζουν την ψυχη. Κομματια που σου γεννουν εικονες φθινοπωρινης ψιλο-βροχούλας, το νωχελικό γκριζο του ουρανου, τα συννεφα που καλυπτουν τον ηλιο... Ενα CD καταλληλο για να ερωτευτειτε...

    Το εχει ακουσει κανεις αλλος? Τι γνωμη εχετε?

    Γνωριζετε κανενα παρομοιο?
  • #2 από bluewind στις 02 Oct 2003
  • Οι Νορβηγοί Secret Garden είχαν κερδίσει το διαγωνισμό της Eurovision πίσω στο 1995 με το κομμάτι "Nocturne" που τους καταξίωσε στη συνείδηση του κόσμου. Έχω τα 3 πρώτα cd τους και από τη στιγμή που σου αρέσει αυτό που άκουσες, θα σου πρότεινα να προμηθευτείς και τη δεύτερη δουλειά τους "White Stones", όχι όμως και την τρίτη που μοιάζει ανέμπνευστη κι απλή αναπαραγωγή των κεκτημένων, χωρίς καν τη μελωδική και συνθετική μεστότητα των προηγούμενων.

    Αν σου αρέσει η instrumental μουσική που παραπέμπει υφολογικά στους Secret Garden, αν και με χρήση πιάνου κυρίως, θα σου πρότεινα το πρώτο άλμπουμ του Σταύρου Λάντσια "Επιστροφή", το εξαιρετικό cd "Ονειρέματα" του Τάκη Φαραζή, το cd "Τ'αστέρι κι η ευχή" της Ευανθίας Ρεμπούτσικα κι οτιδήποτε πέσει στα χέρια σου από Ozymandias.
  • #3 από kostasd στις 02 Oct 2003
  •    Όταν πρωτοάκουσα το Nocturme μου ήταν αδύνατο να πιστέψώ ότι είχε κερδίσει διαγωνισμό Eurovision.Τελικά όταν αγόρασα τον δίσκο βρήκα αυτό που κ οι ίδιοι περιγράφουν ως "απλές μελωδίες βγαλμένες από τον μυστικό κήπο".Είναι υπέροχο!

    Υ.Γ Για να βλέπουν κ οι δικοί μας πως όσο δεν θα υπάρχει προσωπικότητα κ πάνω από όλα ταλέντο σε αυτό που κάνουν ούτε στην Eurovision δεν θα χωράνε!!!
  • #4 από Γιώργος Στάθης στις 02 Oct 2003
  • Άλλος ένας fan εδώ. Ας είναι καλά το Nocturne στην eurovision... Αφού σου άρεσαν οι SG ψαξε και λίγο σε κέλτικη μουσική κομμάτια όπως το "midnight walker" (αν και κάτι μου λέει θα ότι το έχεις ήδη κάνει).
  • #5 από stathispap στις 03 Oct 2003
  • Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :)

    Ηδη βρηκα το midnight walker και σε λιγο θα το ακουσω... Οσο για τα CD που μου προτεινατε, μπηκαν στη λιστα...

    Αν θυμηθειτε τιποτε αλλο postαρετε το!
  • #6 από ερεβος στις 03 Oct 2003
  • Εγω τους πρωτακουσα πριν 3 χρονια και σιχαθηκε η ψυχη μου...Μου θυμιζει σαπουνι με αιθερια ελαια...Κατατονικο μεχρι σημειο να πεθανεις ακουγοντας τους....Προτιμω τον Sibelius που ειναι και κοντοχωριανος τους... ;D
Σελίδες: