Σελίδες:
  • #1 από slash28 στις 05 Sep 2008
  • Κάθε φορά που παίζω ηλεκτρική , μετά από λίγη ώρα πχ 10 λεπτά αρχίζουν οι άκρες των δακτύλων μου να ξεφλουδίζονται και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να καθάριζω συνέχεια τις χορδες. Δεν ξέρω τι να κάνω.
    Μήπως να χρησιμοποιήσω πιο μαλακές χορδές???

    ΑΑΑΑΑΑ και σημαντικό δεν με πονάναι καθόλου απλά συμβαίνει αυτό που περιέγραψα...
  • #2 από vartanis στις 05 Sep 2008
  • Αυτό σου συμβαίνει φίλε μου, γιατί δεν μελετάς πολύ ώρα. ;D ;D ;D

    Είναι γεγονός πάντως και σε μένα που παίζω πάνω από .....20-25 χρόνια, όταν σταματήσω για κάποιο διάστημα, παθαίνω αυτό που λες και συ.

    Μετά από ώρες όμως παιξίματος και μέρες φυσικά, θα σκληρήνουν οι άκρες των δακτύλων και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

    Αυτά.
  • #3 από Seth21 στις 05 Sep 2008
  • Μια λυση ειναι να μη κανεις bend...  :-X Και γω το παθαινω αυτο  :-\
  • #4 από freddy692000 στις 15 Sep 2008
  • Εμενα εχουν να ξεφλουδιστουν πολυ καιρο αλλα μια μια μερα κανεμε προβα το  sweating bullets-megadeth αρκετεσ φορες και εγω επεζα τα bend στο main riff και το παιξαμε και αρκετες φορες για να βγει καλο και μετα εψαχνα τις πετσες στο πατωμα να τισ ξανα κολλησω.Πλακα κανω... αλλα αληθεια ξεφλουδισαν
  • #5 από morpheas στις 15 Sep 2008
  • Αυτό σου συμβαίνει φίλε μου, γιατί δεν μελετάς πολύ ώρα. ;D ;D ;D

    Είναι γεγονός πάντως και σε μένα που παίζω πάνω από .....20-25 χρόνια, όταν σταματήσω για κάποιο διάστημα, παθαίνω αυτό που λες και συ.

    Μετά από ώρες όμως παιξίματος και μέρες φυσικά, θα σκληρήνουν οι άκρες των δακτύλων και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

    Αυτά.


    Vartanis..+1000 άμα παίζει κάποιος καθημερινά και για καιρό.. οι άκρες σκληρένουν.. εάν το αφήσει.. για καμια 2βδομάδες.. πάλι μαλακώνουν!
  • #6 από Mistral στις 15 Sep 2008
  • Αυτό που μου έκανε κι εμένα εντύπωση είναι πως αν όντως αφήσεις την κιθάρα για 2 εβδομάδες ή αν δεν παίζεις συστηματικά, τα δάχτυλα πονάνε όσο και να είχαν σκληρύνει...
    Απλά μελέτη φίλε μου...Είχα φτάσει σε σημείο να μην αισθάνομαι τίποτα με παίξιμο στην ακουστική 2 ωρών και μετά κατάντησα λόγω εξεταστικής να μην μπορώ να παίξω πάνω από 40-50 λεπτά...
    cu!
  • #7 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 08 Dec 2008
  • εγω εχω αλλο προβλημα !! ;D σκληρενουν απο το παιξιμο αλλα μετα κοβω το σκληρο μερος των δακτυλων μου και γινονται παλι μαλακα και δεν μπορω να παιξω!! %(
  • #8 από Salinas στις 09 Dec 2008
  • εγω εχω αλλο προβλημα !! ;D σκληρενουν απο το παιξιμο αλλα μετα κοβω το σκληρο μερος των δακτυλων μου και γινονται παλι μαλ**α και δεν μπορω να παιξω!! %(

     Καλά, το ζητούμενο είναι να σκληρύνουν τα δάχτυλα και μόλις αυτό συμβεί εσύ κόβεις τους κάλους;!!
    Απλά συνέχισε να παίζεις: θα δεις ότι τα δάχτυλα θα ξαναμαλακώσουν, αλλά θα είναι πλέον αρκετά σκληρά ώστε να μην ξεφλουδίζουν.
  • #9 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 14 Dec 2008
  • α καταλαβα ;D !!!!...
  • #10 από Giorgos K. στις 15 Dec 2008
  • εγώ στή αρχή μου έιχε κάνει στο μέσο του αριστερού χεριού πίον!
    όταν το έκοψαν για να βγεί δεν το πίστευαν πόσο είχε μαζευτεί στο δάχτυλο!

    εμένα καμία φορά οταν χαλαρώνω το παίξημο για κάποιο καιρό παίζοντας λιγότερα απο μία ώρα την ημέρα,και μετα απο μία εβδομάδα επανέρχομαι στις 2-3 ώρες πάλι μου κόβονται πέτσες..
  • #11 από armagedon στις 27 Dec 2008
  • Πρεπει να παιζετε σταθερα καθημερινα καποιες ωρες..οταν σκληρυνουν ταδαχτυλα,τα αφηνετε ετσι.ειναι ζητημα ημερων..εγω ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα,και οταν ξεφλουδιζαν,απο κατω ηταν παλι σκληρα..
  • #12 από Neikos στις 27 Dec 2008
  • τι να πω κι εγω ο κακομοιρος ο μπασιστας που οι χορδες μου ειναι πιο σκληρες απο τις δικες σας...
    το αφηνω το οργανο για καμια βδομαδα και μετα να σου ξεφλουδισμα... και φουσκαλες...
    συνεχη εξασκηση... παιδες
  • #13 από armagedon στις 03 Jan 2009
  • τι να πω κι εγω ο κακομοιρος ο μπασιστας που οι χορδες μου ειναι πιο σκληρες απο τις δικες σας...
    το αφηνω το οργανο για καμια βδομαδα και μετα να σου ξεφλουδισμα... και φουσκαλες...
    συνεχη εξασκηση... παιδες
    Τινα πουν και οι μπασιστες αραγε?πολυ σωστη παρατηρηση!!!
  • #14 από Chris2004 στις 03 Jan 2009
  • Ένας μπακαλίστικος τρόπος για να σκληρήνουν πιο γρήγορα οι άκρες είναι να τις βουτήξεις μέσα σε λίγο λεμόνι...μόνο τις άκρες όμως...όχι όλο το δάκτυλο :p
  • #15 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 07 Jan 2009
  • χαχαχαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D :D ;).... θα το δοκιμασω ...
  • #16 από master of puppets στις 08 Jan 2009
  • παιζει και να δουλευομαστε..........
  • #17 από m@ster k@frer στις 08 Jan 2009
  • παιζει και να δουλευομαστε..........
    Γιατι ρε καρντασι???
    αν βαλει και λιγο λαδακι(ελαιολαδο κατα προτιμηση) θα κανει καλυτερα slide...
  • #18 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 12 Jan 2009
  • α ναι ..αυτο το εχω κανει και εγω !!!
  • #19 από master of puppets στις 12 Jan 2009
  • εγώ προτίμησα την κλασσική μέθοδο της χωριάτικης σαλάτας.........λαδάκι για slide.....ξυδάκι για να καθαρίσω τις σκουριασμένες χορδές......φετούλα για να έχουμε να τσιμπάμε και τίποτα....ντοματα για να μου πετάνε όταν παίζω.......το αγγούρι το έχει ο m@ster k@frer.... ;D ;D ;D :P
  • #20 από m@ster k@frer στις 12 Jan 2009
  • εγώ προτίμησα την κλασσική μέθοδο της χωριάτικης σαλάτας.........λαδάκι για slide.....ξυδάκι για να καθαρίσω τις σκουριασμένες χορδές......φετούλα για να έχουμε να τσιμπάμε και τίποτα....ντοματα για να μου πετάνε όταν παίζω.......το αγγούρι το έχει ο m@ster k@frer.... ;D ;D ;D :P
    Ναι και οφειλω να πω οτι σε αντιθεση με καποιους αλλου εγω το τρωω και δροσιζομαι.... ;D ;D
  • #21 από master of puppets στις 12 Jan 2009
  • εγώ προτίμησα την κλασσική μέθοδο της χωριάτικης σαλάτας.........λαδάκι για slide.....ξυδάκι για να καθαρίσω τις σκουριασμένες χορδές......φετούλα για να έχουμε να τσιμπάμε και τίποτα....ντοματα για να μου πετάνε όταν παίζω.......το αγγούρι το έχει ο m@ster k@frer.... ;D ;D ;D :P
    Ναι και οφειλω να πω οτι σε αντιθεση με καποιους αλλου εγω το τρωω και δροσιζομαι.... ;D ;D

    εμενα δεν μ'αρεσει το αγγουρι οπότε δεν το τρώω καθολου......:P

    τεσπα.....για να μπουμε στο θέμα......εμενα ξαφλουδιζαν τα δαχτυλα μου στον πρώτο χρονο που έπαιζα κλασσική κιθάρα....απο τότε είμαι μια χαρα....έχουν σκληρύνει οι άκρες και τώρα ούτε ξεφλούδισμα ούτε τπτ....
Σελίδες: