Αποστολέας Θέμα: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa  (Αναγνώστηκε 2984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evatralala

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« στις: 21/12/08, 14:20 »
εεεμμ.. Γεια σας!! ;D βασικά είναι το πρώτο μου θέμα και δεν ξέρω πως να αρχίσω. :S Τέσπα...  Λοιπόν εδώ και κάτι μήνες έχω αρχίσει κλασσική κιθάρα.. Όμως επειδή ακούω ροκ και κυρίως μέταλ θέλω να πάρω μια ηλεκτρική.. Το προβλημά μου είναι πως δεν ξέρω ποια να διαλέξω και από πού να την αγοράσω.. Οι φίλοι μου λένε απο το διαδίκτυο όμως οι γονείς μου προτιμάνε από κάποιο μαγαζί! Ξέρετε κάποια καλή και φτηνή μάρκα?? Ή και ακόμα και μοντέλο να μου προτείνετε ακόμα καλύτερα ;D το θέμα είναι πως επειδη θα την πληρωσω με δικα μου χρηματα δεν θελω συνολικά [ενισχυτης-κιθαρα-θηκη-λουρακι]να ξεπερναει τα 300 αντε το πολυ 350 ευρω.. εχετε κατι να μου προτεινετε?? σας παρακαλω βοηθηστε με...!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« Απάντηση #1 στις: 21/12/08, 15:02 »
Απ'ότι καταλαβαινω (οπως ειπες ακους και ροκ και μεταλ) θες να στραφεις προς μια all around κιθαρα με περισσοτερη εμφαση στο high end ηχο.
Σε αυτο το budget (350 ευρω max) υπαρχουν 2 λυσεις:
1) Μεταχειρισμενη κιθαρα/ μεταχειρισμενος ενισχυτης, ή ενα απο τα δυο μεταχειρισμενα
2)αγορα ενος set (περιλαμβανει κιθαρα-ενισχυτη-ζωνες και οτι χρειαχεσαι για να αρχισεις...)

Η πρωτη λυση (την οποια προσωπικα προτιμω) εχει το καλο οτι παιρνεις καλυτερης ποιοτητας οργανο (μπορεις να βρεις αρκετα κελεπουρια στα 250 ευρω...) και εχεις διαθεσιμα αλλα 100 για ενισχυτη καινουριο η και μεταχειρισμενο.

Η δευτερη λυση μπορει υπο συνθηκες να σε βοηθησει, πχ :http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_g400_ch_incl_gigba_bundle.htm   
Παντως οτι και αν επιλεξεις να ειναι αυτο που πραγματικα θες...



Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« Απάντηση #2 στις: 21/12/08, 15:15 »
Τελειωνοντας επειδη ζητησες και μαρκες αν θες τη γνωμη μου κοιτα προς cort ibanez μερια...
Αυτη εδω νομιζω θα σου κανει τη δουλιτσα και με το παραπανω...Μαζι με ενα Marshall MG-15 ο οποιος για μενα στα λεφτα του ειναι ενας τιμιος ενισχυτης μελετης θα σαι μια χαρα και για ροκακια και για πιο heavy πραγματα...


http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa160bs.htm


Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« Απάντηση #3 στις: 21/12/08, 17:27 »
Εγώ προτείνω για αρχή να πάρεις Cort. Τουλάχιστον έτσι έκανα και γω μικρός και στην τελική ημουν ευχαριστημένος. 'Εχει ο Λογοθέτης στα Εξάρχεια αν θες να πάρεις απο Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« Απάντηση #4 στις: 21/12/08, 17:42 »
Επειδη υποψιαζομαι οτι ο φιλος, σαν καινουριος που ειναι , δεν θελει μεταχειρισμενα (ολοι στην αρχη θελουμε να μυριζει καινουριο :))
θα του ελεγα να κοιταξει κατι σε squier affinity για κιθαρα και καποιον VOX ad vt για ενισχυτη.

Ειμαι της γνωμης οτι στην πρωτη κιθαρα δεν σε ενδιαφερει κατι ποιοτικο (ουτως η αλλως στα 200 ευρω κιθαρα, σκουπα θα ναι). Αρκει να ναι ανετη για να μην σε αποθαρρυνει παικτικα. Τα πολλα λεφτα πρεπει να πανε στον ενισχυτη και οχι στην κιθαρα, imo.

Ειναι κοινη τακτικη ολοι να ξεκινανε με πολλα λεφτα για κιθαρα και να δινουν και 50 ευρω για ενισχυτη, ετσι επειδη ειναι ηλεκτρικο το οργανο ρε παιδι μου, και πρεπει να τηρουμε και τα προσχηματα..... Δεν ειναι ετσι.

Για να μην σε κουραζω, να ξερεις οτι, ο,τι κι αν προκυψει απ' αυτην την συζητηση, καλο θα ηταν να δωσεις για ενισχυτη τουλαχιστον οσα θα δωσεις και για κιθαρα.

Καλωσηρθες και καλο ξεκινημα.

Αποσυνδεδεμένος evatralala

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« Απάντηση #5 στις: 21/12/08, 19:01 »
^^ φίλη είμαι ;D όχι φίλος :P βασικά κιθάρα δεν θέλω μεταχειρισμένη... :-\ για ενισχυτή δεν έχω πρόβλημα αν είναι μεταχειρισμένος..εεε... Έχει μεγάλη διαφορά??

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« Απάντηση #6 στις: 21/12/08, 19:21 »
οχι , απλα τηνν κιθαρα θα την παρεις απο ενα καταστημα αφου κανεις συγκριση τιμων για να μην πιαστεις κοροιδο και μετα θα ψαξεις τις αγγελιες στο φορουμ για να δεις ενισχητες !! ;D

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: anazhthsh hlektrikis!!!!!voh8eiaAaAaaaa
« Απάντηση #7 στις: 21/12/08, 19:22 »
Οχι, δεν νομιζω.

Κι εγω δισταζα οταν πηρα τον ενισχυτη μου μεταχειρισμενο, αλλα ο δασκαλος μου μου ειπε οτι σε γενικες γραμμες οι τρανζιστορατοι (αυτοι σε ενδιαφερουν στα λεφτα που εχεις) ειναι σκυλια, και γενικα δεν βγαζουν περιεργα προβληματα. Αν ο ενισχυτης αναβει και δουλευει, ειναι οκ.

Αρα η αγορα μεταχειρισμενου ενδεικνυται για πρωτο ενισχυτη.

Δεν καταλαβα οτι εισαι κοπελα. Δεν εχεις δηλωσει φυλο στο προφιλ σου. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
41451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/05, 19:16
από fatses asteies