Σελίδες:
  • #26 από Jezus στις 28 Mar 2009
  • Υπαρχουν πολλες κι8αρες με Καος-παντ πανω, αλλα οι συγκεκριμενες ειναι ΤΙΓΚΑ στα ηλεκτρονικα, μιλαμε στη βασικη του κιθαρα (την χρωμιομενη), ειχα δει φωτο οταν την ειχε φτιαξει ο Μανσον (πριν μαθω ποιος παιζει με αυτη  ;D ), πρεπει να μην εχει μεινει καθολου ξυλο, πισω ειναι ολη σκαμενη και γεματη πλακετες και κυκλωματα!
    Sustainer σε πολλες κιθαρες, προενισχυτες κτλ.

    Αυτο που δεν εχω βρει ακομα τι παιζει ειναι με αυτον τον ενισχυτη που εχουν πανω στη σκηνη (υπο8ετω δεν ειναι ενισχυτης και το βαζουν για πλακα?)

    Ειναι ενα βημα μπρωστα απο τους περισοτερους σε αυτο το ειδος παντως, στουε περισοτερους τομεις, respect!  ;)
    Να προσθεσω και μια λιστα για το με τι επαιζε το 2000
    http://guitargeek.com/rigview/562/

    τωρα πλεων ειναι πολυ πιο πολυπλοκο το ολο θεμα, απο τις κιθαρες και μονο το χασαμε το παιχνιδι...
  • #27 από gers στις 28 Mar 2009
  • Τσεκάρετε αυτό το video σχετικά με την κιθάρα του bellamy!! :o

    http://video.google.com/videoplay?docid=6155495805590520265
  • #28 από Mrs Brightside στις 08 Apr 2009
  • Τσεκάρετε αυτό το video σχετικά με την κιθάρα του bellamy!! :o

    http://video.google.com/videoplay?docid=6155495805590520265


    Αυτή η κιθάρα υπάρχει στο εμπόριο? Τι τιμή μπορεί να έχει? Πρόκειται για signature guitar ή απλά τη χρησιμοποιεί ο Bellamy χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό? Βασικά τι ακριβώς σημαίνει signature guitar?   :P (ναι εχω μπερδευτεί λιγάκι, αλλα ας μου πει κάποιος...)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...  :)
  • #29 από mpamps στις 08 Apr 2009
  • Τσεκάρετε αυτό το video σχετικά με την κιθάρα του bellamy!! :o

    http://video.google.com/videoplay?docid=6155495805590520265


    Αυτή η κιθάρα υπάρχει στο εμπόριο? Τι τιμή μπορεί να έχει? Πρόκειται για signature guitar ή απλά τη χρησιμοποιεί ο Bellamy χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό? Βασικά τι ακριβώς σημαίνει signature guitar?   :P (ναι εχω μπερδευτεί λιγάκι, αλλα ας μου πει κάποιος...)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...  :)


    Αυτή η κιθάρα είναι φτιαγμένη για τον Bellamy.Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:
    http://www.mansonguitars.co.uk/Muse%20gallery/index.htm

    Απ' ό,τι είδα δεν υπάρχει στο εμπόριο...
    Δεν είναι signature κιθάρα όπως π.χ.  οι Ibanez JEM του Vai. Είναι απλά μια custom κιθάρα φτιαγμένη απο τον Hugh Manson για τον Bellamy..όπως και αρκετές άλλες όπως θα δεις στο παραπάνω link...
  • #30 από Mrs Brightside στις 08 Apr 2009
  • Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! :up
    Btw, κρίμα που δεν πωλούνται οι κιθάρες αυτές... :-\
  • #31 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 08 Apr 2009
  • Τσεκάρετε αυτό το video σχετικά με την κιθάρα του bellamy!! :o

    http://video.google.com/videoplay?docid=6155495805590520265


    Ρε παιδιά, είμαι ο μόνος που ξενερώνει απο το γεγονός οτι όταν παρουσιάζουν αυτές τις κιθάρες "ξεχνάνε" να αναφέρουν τους τόνους εξοπλισμού που έχει απο πίσω?

    γ**ώ είναι ο bareknuckle, o μαγνήτης, αλλα χρειάζεται καλό ενισχυτή
    γ**ώ είναι το kaoss pad, αλλα θέλει κάθε εφέ να είναι midi controllable=rack ή έστω πεταλιέρα για να αξιοποιηθεί.

    Χεστε με δλδ...
  • #32 από Mrs Brightside στις 08 Apr 2009
  • Τσεκάρετε αυτό το video σχετικά με την κιθάρα του bellamy!! :o

    http://video.google.com/videoplay?docid=6155495805590520265


    Ρε παιδιά, είμαι ο μόνος που ξενερώνει απο το γεγονός οτι όταν παρουσιάζουν αυτές τις κιθάρες "ξεχνάνε" να αναφέρουν τους τόνους εξοπλισμού που έχει απο πίσω?



    Βασικά γιατί τις παρουσιάζουν αφού δεν μπορεί να τις αγοράσει κανείς? Για να ζηλέψουμε? ::) :P
    Έχω "σκάσει" μ' αυτο... :-X :-[  :P
  • #33 από gers στις 09 Apr 2009
  • Ρε παιδιά, είμαι ο μόνος που ξενερώνει απο το γεγονός οτι όταν παρουσιάζουν αυτές τις κιθάρες "ξεχνάνε" να αναφέρουν τους τόνους εξοπλισμού που έχει απο πίσω?

    γ**ώ είναι ο bareknuckle, o μαγνήτης, αλλα χρειάζεται καλό ενισχυτή
    γ**ώ είναι το kaoss pad, αλλα θέλει κάθε εφέ να είναι midi controllable=rack ή έστω πεταλιέρα για να αξιοποιηθεί.

    Χεστε με δλδ...
    Το μόνο για το οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα είναι το kaoss pad μιας και, βλέποντας κάποιος το video, θα μπορούσε να υποθέσει ότι η κιθάρα βγάζει αυτόνομα αυτούς τους ήχους (δε θυμάμαι ωστόσο μήπως διευκρινίζεται στο βίντεο η εξάρτηση του kaoss pad από εξωτερική midi βιβλιοθήκη)..

    Όσο για τα υπόλοιπα που λες... Η συγκεκριμένη κιθάρα έχει από μόνη της πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα.. Καταρχάς, έχει ενσωματωμένο το fuzz factory αν θυμάμαι καλά..
    Επίσης, πιστεύω πως περισσότερη σημασία δίνεται στα πιο ασυνήθιστα και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της κιθάρας (βλ. kill switch) παρά στον ήχο...
  • #34 από Kli Klis στις 10 Apr 2009
  • Το KAOSS pad απ' όσο ξέρω δεν αποτελεί απλά ενα MIDI Controller... Είναι απο μόνο του ένας επεξεργαστής σήματος/effect. Προφανώς και εφόσον μιλάμε συγκεκριμένα για τον ήχο του Bellamy ή εδώ που τα λέμε οποιουδήποτε σχεδόν μεγάλου επαγγελματία μουσικού φτάνουμε σε πράγματα ανέγγιχτα για τους πιο πολλούς "κοινούς θνητούς"...

    Απο εκεί και πέρα το να πάρεις ενα KAOSS pad και να το ενσωματώσεις στην κιθάρα ή να το χρησιμοποιήσεις παραδοσιακά, εφόσον ξέρεις τι θέλεις να κάνεις και/ή έχεις κάτι ουσιαστικό να βγάλεις δεν έχει να λέει ποιός και πώς το χρησιμοποιεί, βγάζεις τα εφέ που θες και στην περίπτωση που θελήσεις ντε και καλά να φτάσεις αυτά του φίλτατου Matt, έστω και προσεγγιστικά. Στην τελική υπάρχουν και εναλλακτικές για να ακουστεί κάτι πολύ καλά στο πνεύμα του κανονικού, χωρίς να είναι η απόλυτη αντιγραφή με τα αντίστοιχα χρηματικά και χρονικά έξοδα...
  • #35 από Jezus στις 10 Apr 2009
  • Ναι το Kaoss ειναι πληρης επεξεργαστης σηματος, οχι μιντι-κοντρολερ, οποτε εχει εισοδο και εξοδο ηχου.
    Σε πολλες κιθαρες εχουν ενσωματοσει και τα κουμπια που αλλαζουν μνημες/παραμετρους.
    Καλη φαση ειναι, αλλα ειναι για να το χρησιμοποιεις μονο σε καποια σημεια, οποτε εγω θα προτιμουσα να το εχω πανω σε μια βαση (του μικροφωνου π.χ.)
    Lunacy, ο κατασκευαστης φτιαχνει κιθαρες κυριως κατα παραγγελια, και με το να τις παρουσιαζει κανει διαφημιση στη δουλεια του, αν μπορεις να τις πληρωσεις και να περιμενεις ειμαι σιγουρος οτι δεν 8α ειχε προβλημα να σου φτιαξει μια ιδια  :)
  • #36 από Mrs Brightside στις 04 Jun 2009
  • Τελικά η κιθάρα του Bellamy κυκλοφορεί στο εμπόριο ως signature guital με μόλις £3299.00... :P
  • #37 από Serviani στις 04 Jun 2009
  • Τελικά η κιθάρα του Bellamy κυκλοφορεί στο εμπόριο ως signature guital με μόλις £3299.00... :P



    Ψήθηκες;  :D
  • #38 από Mrs Brightside στις 04 Jun 2009
  • Τελικά η κιθάρα του Bellamy κυκλοφορεί στο εμπόριο ως signature guital με μόλις £3299.00... :P



    Ψήθηκες;  :D


    Ψήνομαι... Άμα τα είχα κιολας...  ::) :P


    (αφεντικο πόσα είπες θα μου δώσεις για δώρο Χριστουγέννων?) :P
  • #39 από Fteo στις 04 Jun 2009
  • Πάντως αυτό που λέτε για το χτύπημα της χορδής πριν το nut, μπορείτε να το δείτε να το κάνει και ο Ed από τους Radiohead
    εδώ
    και συγκεκριμένα στο 1:39. εντάξει εδώ δεν έχει drive αλλά delay, αλλά απλά για να δείξω ότι γίνεται για τους αμφισβητίες. :)
    Επίσης Kaoss pad χρησιμοποιούν και οι Radiohead στο Kid A και συγκεκριμένα στο
    Everything in it's right place
    . το χρησιμοποιεί ο Greenwood για να πειράζει τα φωνητικά του Yorke.
  • #40 από gers στις 15 Jun 2009
  • Τελικά η κιθάρα του Bellamy κυκλοφορεί στο εμπόριο ως signature guital με μόλις £3299.00... :P



    Σε αυτά τα λεφτά, καλύτερα κάτι τέτοιο...  :-\
  • #41 από master of puppets στις 25 Jun 2009
  • Τελικά η κιθάρα του Bellamy κυκλοφορεί στο εμπόριο ως signature guital με μόλις £3299.00... :P



    Σε αυτά τα λεφτά, καλύτερα κάτι τέτοιο...  :-\



    χε χε χε.....ο καθενας με τα γούστα του......εμενα που δεν με αρέσουν οι μηχανές.....να πάρω κάτι τέτοιο?
  • #42 από RoyBatty στις 25 Jun 2009
  • Πάντως,για όσους έχουν μια φτηνή κιθάρα στυλ telecaster  η οτιδήποτε άλλο με fixed bridge και δεν έχουν πρόβλημα να την τρυπήσουν-πετσοκόψουν υπάρχει κι αυτό:
    http://www.unmaintained.com/forums/ShowThread.aspx?PostID=43#43


    **edit: είναι ο τύπος με τη les paul special στο youtube.
  • #43 από Baroness στις 25 Jun 2009
  • Παντως ειναι απιστευτο οτι ο τυπος χωρεσε ολα τα ηλεκτρονικα εκει. Ειτε ανοιξε το κοιλωμα, ειτε απλα η κιθαρα του ηρθε ετσι στοκ (στην δικη μου δεν χωραει ουτε καν 9βολτη μονη της μεσα)
  • #44 από Mrs Brightside στις 07 Oct 2009
  • (Για να μην ανοίγω τώρα καινούριο θέμα)
    Παιδια, ξέρετε αν υπάρχει αντιπροσωπία Manson στην Ελλάδα και γενικά μαγαζιά που να πουλάνε κ αυτή τη μάρκα?
    Ευχαριστω εκ των προτερων... :)
  • #45 από Jezus στις 08 Oct 2009
  • Δεν υπαρχει, ειναι κατα παραγκελια απο τον κατασκευαστη τους και (δυστυχως για εμας) υπερπανακριβες!
    To λεει και ο τυπος που τις φτιαχνει στη σελιδα του, "All guitars are individually commissioned and hand made by Hugh Manson"  :)
Σελίδες: