Αποστολέας Θέμα: μαγνητες για post rock ηχο?  (Αναγνώστηκε 4116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gr1g0r1s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
μαγνητες για post rock ηχο?
« στις: 02/12/09, 20:12 »
καλησπερα σε ολους αυτο ειναι κ το πρωτο μου ποστ :D

ειμαι σχετικα νεος στο χωρο της κιθαρας κ θα ηθελα τα φωτα σας
εχω μια ibanez του 83 με διπλο-μονο-διπλο μαγνητες σε μετρια κατασταση κ θελω να της αλλαξω μαγνητες γιατι βγαζει πολυ χαλια ηχο
η μουσικη που ασχολουμαι ειναι κυριως post rock (explosions in the sky,mogwai,god speed you,red sparowes,misuse,mono,crippled black phoenix κτλ) και μετα απο αρκετο ψαξιμο στο νετ δε βρηκα καποια αντιστοιχη συζητηση για αυτο το ειδος μουσικης

1)χρειαζεται να τους αλλαξω ολους ή γινεται να αλλαξω μονο εναν ή δυο και να δουλευω τη κιθαρα σε αυτη τη θεση?
2)μπορειται να μου προτεινεται καποιους μεχρι 200 ευρω συνολο απο thomman ή απο καποιο αλλο εμπιστο site?

ευχαριστω για το χρονο σας

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #1 στις: 02/12/09, 21:16 »
Καταρχας συγχαρητηρια για το μουσικο σου γουστο.

Κατα δευτερον, αν και με 200 ευρω εχεις απειρες επιλογες για να αλλαξεις και τους 3, συνηθως με αλλαγη των δυο ακραιων σε τετοιου τυπου κιθαρες, εχεις ικανοποιητικα αποτελεσματα.

Τριτον, αν και δεν εχω υποψιν μου ολους τους παραπανω καλλιτεχνες, μπορω να σου πω, οτι δεν υπαρχει "ποστ ροκ κιθαριστικος ηχος"
Στους Mogwai πχ, ακουει κανεις απο jazz μεχρι progressive χρωματα...
Πρεπει δηλαδη να γινεις πιο σαφης ως προς το τι θες.

Τεταρτον, λογω της ηλικιας της κιθαρας σου, θα επρεπε αν μη τι αλλο να εξεταζεις το ενδεχομενο να φταιει η κιθαρα και οχι οι μαγνητες για τον χαλια ηχο. Μια παλια Ιμπανεζ μπορει να ειναι απο γιαπωνεζικο διαμαντι μεχρι σκουποξυλο του κερατα.

Αποσυνδεδεμένος gr1g0r1s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #2 στις: 02/12/09, 21:46 »
αρχικα ευχαριστω για την απαντηση :)

η κιθαρα απο οτι μου εχουν πει οσο αφορα τα ξυλα της ειναι αρκετα καλη κ απο το serial που εχει πανω ειχα βρει οτι ειναι made in japan ...περισσοτερα δε θα πω μιας κ ειδικος δεν ειμαι κ ουτε θελω να το παιξω ;)

εκτος απο τους μαγνητες υπαρχει κατι αλλο που μπορει να επηρεαζει τον ηχο?
πχ ποτενσιομετρα ή ο επιλογέας? (μπορει να λεω βλακειες)

για να γινω καπως πιο συγκεκριμενος θελω μεν  ηχο με καλη αποδοση οταν του βαζεις delay & sustain αλλα θελω να εχω και τα "ξεσπασματα" μου που να μη θυμηζουν ομως death metal ;D
απο οτι παρατηρω αυτο που εχω στα αληθεια στο μυαλο μου ειναι ο ήχος των explosions in the sky
ελπιζω να βοηθησα λιγο

*ενταξει ειπα μεχρι 200 αλλα εννοειται οτι αν μπορω να εχω αξιοπρεπη ηχο με λιγοτερα δε θα με χαλουσε - δεν ειμαι κ επαγγελματιας :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/09, 21:49 από gr1g0r1s »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #3 στις: 02/12/09, 21:58 »
αρχικα ευχαριστω για την απαντηση :)
εκτος απο τους μαγνητες υπαρχει κατι αλλο που μπορει να επηρεαζει τον ηχο? πχ ποτενσιομετρα ή ο επιλογέας? (μπορει να λεω βλακειες)

Το κυριότερο απ' όλα... ο ενισχυτής. Δεν μάς είπες τι ενισχυτή έχεις ή αν δοκίμασες την κιθάρα σου σε κάποιον άλλο ενισχυτή για να δεις τι ήχο βγάζει. Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι με 200 Ευρώ μπορείς να αντικαταστήσεις τους μαγνήτες με άλλους πολύ καλύτερους. Απλά πρέπει να βεβαιωθείς αν για την κακή ποιότητα του ήχου φταίνε οι μαγνήτες ή κάτι άλλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gr1g0r1s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #4 στις: 02/12/09, 22:07 »
σπιτι παιζω με ενα line 6 pod xt
μετα σε ενα στουντιο που εχουμε φτιαξει καποιες μπαντες μαζι  η κεφαλη του ενισχυτη κιθαρας ειναι marshall κ δυστυχως επισης περισσοτερα δε ξερω, αλλα ειναι αρκετα καλη, αφου αλλες κιθαρες που εχω δοκιμασει αποδιδουν αρκετα καλυτερα

ειμαι κατα 90% σιγουρος οτι φταινε οι μαγνητες μου

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #5 στις: 03/12/09, 03:12 »
Για αυτο που λες εγω θα δοκιμαζα τους μαγνητες του Σατριανι...

Dimarzio Paf Joe (neck) Αυτος ειναι γαματος μαγνητης ετσι κι αλλιως, οτι και να θες.
Dimarzio Fred (bridge)

Αποσυνδεδεμένος gr1g0r1s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #6 στις: 03/12/09, 12:20 »
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου μαλλον θα παραγγελω αυτους που που λες απο εβδομαδα, ακομη κ αν μπορει να μην ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω (αφου κ εγω δε μπορω να το περιγραψω τελεια) σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο τωρα :)

*βρηκα κ καποια βιντεακια στο youtube με τους εν λογω μαγνητες κ ακουγονται πολυ ωραιοι

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #7 στις: 03/12/09, 15:39 »
Είναι πολύ νωρίς για να παραγείλεις!..

Μπές πρώτα στα site της DiMarzio και της Seymour Duncan (και εδώ) και άκουσε προσεκτικά πολλά samples από μαγνήτες.
Άσε το YouTube!.. Δεν θα καταλάβεις πολλά πράγματα, ο ήχος τους εξαρτάται από χιλιάδες πράγματα πολύ πριν τους μαγνήτες..

Μετά αποφάσισε ποιού είδους φυσικού μαγνήτη (ceramic, alnico 2, alnico 5, κλπ) η χροιά σε αντιπροσωπεύει περισσότερο.. Αυτό θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την "σχολή", αν θέλεις, των μαγνητών που σου ταιριάζουν, ανεξαρτήτως μάρκας. Είναι σαν να λέμε θέλεις κιθάρα τύπου Stratocaster ή LesPaul. Αυτό σημαίνει "σχολή".

Μετά ξαναάκουσε τους μαγνήτες με αυτό το είδος φυσικού μαγνήτη που σου ταιριάζει και αποφάσισε ποιοί σου αρέσουν περισσότερο (ξέρω, μεγάλη διαδρομή, αλλά γιαυτό είπα ότι είναι πολύ νωρίς για να παραγείλεις, εκτός αν έχεις λεφτά για πειραματισμούς που δεν σε καίνε και ιδιαίτερα)

Αν θές ρίξε μία ματιά και εδώ, σε ένα μικρό Post που έγραψα για την αλλαγή των μαγνητών:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74988.msg585131#msg585131
 
Μετά παράγγειλε με την ψυχή σου, αρκετά βέβαιος ότι έχεις κάνει καλή επιλογή και δεν παίζεις με τα λεφτά και τον κόπο σου!..


« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/09, 17:02 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gr1g0r1s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για post rock ηχο?
« Απάντηση #8 στις: 03/12/09, 19:16 »
Είναι πολύ νωρίς για να παραγείλεις!..

Μπές πρώτα στα site της DiMarzio και της Seymour Duncan (και εδώ) και άκουσε προσεκτικά πολλά samples από μαγνήτες.
Άσε το YouTube!.. Δεν θα καταλάβεις πολλά πράγματα, ο ήχος τους εξαρτάται από χιλιάδες πράγματα πολύ πριν τους μαγνήτες..

Μετά αποφάσισε ποιού είδους φυσικού μαγνήτη (ceramic, alnico 2, alnico 5, κλπ) η χροιά σε αντιπροσωπεύει περισσότερο.. Αυτό θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την "σχολή", αν θέλεις, των μαγνητών που σου ταιριάζουν, ανεξαρτήτως μάρκας. Είναι σαν να λέμε θέλεις κιθάρα τύπου Stratocaster ή LesPaul. Αυτό σημαίνει "σχολή".

Μετά ξαναάκουσε τους μαγνήτες με αυτό το είδος φυσικού μαγνήτη που σου ταιριάζει και αποφάσισε ποιοί σου αρέσουν περισσότερο (ξέρω, μεγάλη διαδρομή, αλλά γιαυτό είπα ότι είναι πολύ νωρίς για να παραγείλεις, εκτός αν έχεις λεφτά για πειραματισμούς που δεν σε καίνε και ιδιαίτερα)

Αν θές ρίξε μία ματιά και εδώ, σε ένα μικρό Post που έγραψα για την αλλαγή των μαγνητών:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74988.msg585131#msg585131
 
Μετά παράγγειλε με την ψυχή σου, αρκετά βέβαιος ότι έχεις κάνει καλή επιλογή και δεν παίζεις με τα λεφτά και τον κόπο σου!..





1)σιγουρα δεν ειμαι απο αυτους που εχουν λεφτα για πειραματισμους!!
2)δε το ηξερα οτι παιζει αυτη η δυνατοτητα μεσω του site δηλαδη να ακους sample! εννοειται οτι 8α το λιωσω το site:P
thnx να σαι καλα man

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
5 Απαντήσεις
3002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 23:12
από sotoman
7 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 20:15
από Samdreamth
5 Απαντήσεις
3297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 17:37
από Kli Klis
1 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 13:48
από moulan7
0 Απαντήσεις
1515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 23:07
από jimmy 1916
8 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 02:08
από Garvin
18 Απαντήσεις
8204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 09:34
από kostas80
4 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/12, 12:02
από kkmspm (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
6234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/17, 12:45
από master of puppets