Αποστολέας Θέμα: Αγορά digital piano  (Αναγνώστηκε 9827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορά digital piano
« στις: 03/11/10, 11:43 »
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μάθω ποιο θεωρείται πιο αξιόλογο όργανο από τα παρακάτω:

http://www.musik-schmidt.de/gb-Kurzweil-Mark-Pro-Two-i-SHOWROOM-MODELL-.html

http://www.musik-schmidt.de/gb-Kawai-CL35-C.html

http://www.dv247.com/keyboards-and-midi/yamaha-arius-ydp-141-digital-piano-dark-rosewood--73378


Το θέλω για την κόρη μου ! Το όργανο που μαθαίνει στο ωδείο είναι βιολί (τώρα μπήκε στη μέση) ,αλλά έδειξε μεγάλη πρόοδο και στα πλήκτρα παίζοντας με ένα αρμόνιο Yamaha Psr323 που της έκανα δώρο πέρσι , με αποτέλεσμα να πάρει μια μικρή "υποτροφία" από το ωδείο της για δωρεάν μαθήματα πιάνου φέτος! Δυστυχώς το ποσό που διαθέτω δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 900 ευρώ! Νομίζω ότι το κλαβιέ και η ποιότητα των ήχων είναι αυτό που πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα. Αν υπάρχει κάποια γνώμη για αυτά ή κάποιο άλλο αντίστοιχης αξίας θα ήμουν ευγνώμων αν απαντούσατε!

« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/10, 22:16 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά digital piano
« Απάντηση #1 στις: 03/11/10, 22:22 »
Κατα τη γνωμη μου το πιανο που θα αγορασεις θα πρεπει να εχει καλη αισθηση πληκτρου και υστερα καλο ηχο. Ειναι σημαντικο τα πρωτα βηματα να γινουν σε ενα καλο κλαβιε, ωστε το χερι του παιδιου να συνηθισει στην αισθηση του πιανου, χωρις να επιβαρυνει το παιξιμο του ( αρα να οδηγησει σε ζημια στο χερι του ) ουτε ομως να του δινει μια αναλαφρη εντυπωση ( οποτε η επαφη με ενα πραγματικο πιανο στην πορεια θα το δυσκολεψει ).

Η αληθεια ειναι πως ακομα και στη κατασκευη πιανων οι κατασκευαστες διαφερουν ως προς τη βαρυτητα του μηχανισμου ( αναλογα με το μοντελο, το ποσο βιομηχανοποιημενο ειναι, κλπ ), οποτε το ιδιο ισυχει πανω κατω και στους κατασκευαστες ψηφιακων πιανων.

Και οι 3 εταιριες που εχεις επιλεξει ειναι παρα πολυ καλες με πρωτη την Kawai ως προς τη πιστοτητα του κλαβιε, στη συνεχεια με την Yamaha και τελος την Kurzweil ( η οποια εχει εκπληκτικο κλαβιε, ομως θα ελεγα πως απεχει ως προς τη δυσκολια του πραγματικου κλαβιε πιανου ).

Οι διαφορες ομως ειναι τοσο ελαχιστες που θα προτεινα ( εαν μενετε Αθηνα ) μια επισκεψη σε Διαμαντοπουλο ( Kawai ), Nακα ( Yamaha ) και Bon Studio ( Kurzweil ) για μια δοκιμη των μοντελων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά digital piano
« Απάντηση #2 στις: 04/11/10, 12:29 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Kawai δοκιμάστηκε στον Στόλλα ( Μένουμε Θεσ/νίκη). Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που η μικρή εντόπισε πως το Downstroke είναι ελαφρύ σχετικά κάτι το οποίο διάβασα κι εγώ αργότερα  σε άρθρο από Αγγλία. Σειρά έχουν τα άλλα δύο. Πάντως το Kurzeil είναι πολύ πιο ακριβό από Kawai cl35 και Yamaha ydp141 , ωστόσο υπάρχει σε κομμάτι βιτρίνας με τιμή πολύ κοντινή . Αν κάποιος φίλος έχει άποψη για το συγκεκριμένο όργανο ελπίζω να την παραθέσει.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά digital piano
« Απάντηση #3 στις: 04/11/10, 14:22 »
απο τη μικρή μου εμπειρία με το αντικείμενο νομίζω ότι η kurzweil είναι κλάσεις ανώτερη απο τη yamaha στο θέμα πιστότητας ήχου πιάνου .


αν κάνω λάθος free πες το  :)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά digital piano
« Απάντηση #4 στις: 05/11/10, 01:04 »
Γενικα υπαρχει μια υποκειμενικη αποψη για το τι ειναι πραγματικος ή οχι ηχος οσον αφορα το ακουστικο πιανο!

Προφανως ενα ψηφιακο πιανο απλως "μιμειται" οσο το δυνατον πιστοτερα ( μεσω σωστης διαχειρισης των samples που εχει ) το πραγματικο πιανο, τοσο σε ηχο, οσο και σε κλαβιε. Επομενως, αφου μιλαμε για "μιμηση", οσο και να προσπαθησει η καθε εταιρια, ειναι πρακτικα αδυνατον να πλησιασουμε τον τελειο ηχο ενος πιανου.

Ετσι απο τη μια εχουμε εταιριες που βγαζουν ακουστικα πιανα ( Kawai, Yamaha ), οποτε η τεχνογνωσια τους πανω στα ψηφιακα ειναι σαφως πιο "λεπτομερης", ενω απο την αλλη εχουμε την Kurzweil ( αλλα και τη Roland ) που μεσω ενος εξυπνου συστηματος συμπιεσης του sample ( και σωστης χρησης των effects ) και καλου κλαβιε πετυχαινουν εξισου πιστους ηχους!

Το διλημμα "Yamaha ή Kurzweil ή Kawai" ειναι για μενα λιγο "αφελες", εφοσον ακομα και στα πραγματικα πιανα υπαρχουν υποκειμενικες αποψεις για το τι ειναι καλος ή μετριος ηχος!

Για την ωρα κι εφοσον μιλαμε για τα πρωτα μαθηματα, θα προτεινα απλως το καλυτερο δυνατο πιανο στη καλυτερη δυνατη τιμη. Και η προταση μου ειναι να επικεντρωθει η αγορα περισσοτερο στο εαν το κλαβιε ειναι καλο ( ή πιο πιστο σε ενα πραγματικο πιανο ), παρα στο εαν ο ηχος ειναι πιο καλος ;)

Στο κατω κατω...το ψηφιακο πιανο θα ειναι παντα...ψηφιακο πιανο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά digital piano
« Απάντηση #5 στις: 06/11/10, 22:56 »
Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που απάντησαν. Τελική επιλογή το yamaha Ydp141 μια και βρέθηκε στην εκπληκτική τιμη 658 ευρώ από dv247. Δοκιμάστηκαν και τα 3 και η επιλογή έγινε με γνώμονα το καλύτερο πλήκτρο (κατά την κόρη μου) κι ευτυχώς για μένα και την τσέπη μου (το kurzweil έκανε 350ευρώ περισσότερα!) Τώρα ίσως τσιμπήσω και μια κιθαρούλα από εκεί για μένα ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά digital piano
« Απάντηση #6 στις: 07/11/10, 11:46 »
Καλοριζικο και καλη αρχη για τη μικρη ;) Αφου παιζει και βιολι ( το πιο δυσκολο οργανο κατα τη γνωμη μου ), δεν εχει να φοβηθει τιποτα στο συγκερασμενο πιανο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 17:08
από Υπνοβάτης...
19 Απαντήσεις
6673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 02:05
από freemind
27 Απαντήσεις
8692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 10:52
από Neikos
3 Απαντήσεις
3020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 17:29
από MiXoLydian
stage piano

Ξεκίνησε από gchoul Πλήκτρα

1 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 13:59
από Τρελος
15 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 22:31
από Ammon Jerro
3 Απαντήσεις
2849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 18:22
από Papainos
0 Απαντήσεις
1768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 15:12
από Eagle Of Kamelot
12 Απαντήσεις
4193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 17:01
από diji grampsas
Digital Piano!!!

Ξεκίνησε από Neobek Πλήκτρα

1 Απαντήσεις
36212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/13, 19:57
από Neobek