Αποστολέας Θέμα: Digital Forest  (Αναγνώστηκε 4195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Digital Forest
« στις: 29/05/11, 23:29 »
Ενα ambient κομματι που κινειται στα μονοπατια της old school ambient με τις ατμοσφαιρικες/ταξιδιαρικες καταστασεις χωρις ιδιαιτερες εναλλαγες. Προτεινω να το ακουσετε για ηρεμια και χαλαρωση  ;D

http://www.box.net/shared/bzydktmgl9


Για οσους εχουν sub καλο θα ηταν να μην πειραξουν το EQ των χαμηλων συχνοτητων.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/11, 23:40 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #1 στις: 30/05/11, 17:21 »
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ......ΠΟΡΩΘΗΚΑ.......ΤΕΛΕΙΟ!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΑΠΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ!!!!!!

Ταιριαστο κ το ονομα ........πολυ ομορφη δημιουργια!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #2 στις: 30/05/11, 18:32 »
Μπράβο και από εμένα, πολύ καλό! :)  Έχω την εντύπωση ότι τέτοιου τύπου ακούσματα είναι πιο πολύ θέμα παραγωγής/mixing κ.τ.λ.π., και νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και σε αυτό τον τομέα (εκτός της σύνθεσης)!

Στο "κιθαριστικά-καμένο" μυαλό μου :P θα ακουγόταν ωραία μία συμπληρωματική distortion κιθάρα σε κάποια σημεία του mix, π.χ., να παίζει power chords ή/και μία απλή μελωδία, με μπόλικο reverb και σε χαμηλό volume.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #3 στις: 30/05/11, 22:08 »
Ταιριαστο κ το ονομα ........πολυ ομορφη δημιουργια!!!!!!!

Ευχαριστω πολυ dio!

Το ονομα εχει μια ουσια σε σχεση με το κομματι ( πως απο τις ασυρματες φωνες της πολης παμε στη παραμορφωση τους και στη καταληξη εχουμε το παραμορφωμενο ambient ηχο του δασους που μετατρεπεται σε καθαρο ;) ), αλλα ας μη μπλεξουμε με αυτα τωρα ;)

Έχω την εντύπωση ότι τέτοιου τύπου ακούσματα είναι πιο πολύ θέμα παραγωγής/mixing κ.τ.λ.π., και νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και σε αυτό τον τομέα (εκτός της σύνθεσης)!

Κι εχεις τη σωστη εντυπωση ;) Γενικα το δυσκολο στα ambient κομματια ειναι πως θα ενορχηστρωσεις το βασικο ( ουδετερο ) θεμα ετσι ωστε να το γεμισεις, χωρις να το μπουκωσεις. Απο εκει και περα, επειδη συνηθως διαχειριζεσαι πανω απο 24 καναλια υλικου, στα οποια τα περισσοτερα εχουν κοινες συχνοτικες περιοχες που πρεπει να ξεχωρισεις, πεφτει αρκετα δουλεια στη τελικη μιξη, στην επιλογη των δυναμικων επεξεργαστων, στα sidechains που εχεις να ελεγξεις ( ιδιαιτερα μποτες με pads και μπασα με ambient textures ), κλπ! Μη πουμε κι ολα τα μυστικα της δουλειας ;)



Στο "κιθαριστικά-καμένο" μυαλό μου :P θα ακουγόταν ωραία μία συμπληρωματική distortion κιθάρα σε κάποια σημεία του mix, π.χ., να παίζει power chords ή/και μία απλή μελωδία, με μπόλικο reverb και σε χαμηλό volume.

Λογω της κλασσικης ψυχοακουστικης εχει "χαθει" το background απο ambient ηλεκτρικες κιθαρες που παιζουν πανομοιοτυπα μοτιβα. Προσεξε απο τα 4:31 εως το τελος περιπου ( γινεται διακριτο στα 4:36 και στα σημεια που κανει κενα η μελωδια ) που προστιθεται ενας ψηλος συχνοτικα "θορυβος". Ειναι 4 καναλια ambient distorted κιθαρες με double speed ( με ειδικο τροπο διαμορφωμενες ) τεχνικη*! Εαν τις εφερνα πιο μπροστα θα ηταν αντιληπτες, ενω εαν τις πηγαινα πιο πισω θα χανονταν!

Ο σκοπος τους ειναι να δινουν μια αισθηση "ανησυχιας" ( που ειναι εντονη στις υψηλομεσαιες ) χωρις να μπορει ο εγκεφαλος να καθορισει απο που "ερχεται" ;) ! Ψυχοακουστικη! :P


Σε ολα αυτα υπολογισε πως το 24bit αρχειο ειναι πολυ καλυτερο ακουστικα απο το 16bit γιατι γινονται πιο εντονες οι διαφοροποιησεις στη δυναμικη περιοχη ;)

Ευχαριστω για το χρονο σας!


*ομολογω πως πρωτοδιδαξας ειναι ο Mike Oldfield με αυτο το περιφημο Ommadawn Track 2 που περνοντας πολλα καναλια κιθαρων δημιουργει ενα ηχητικο υποβαθρο σαν pad, αλλα χωρις να χανεται η ουσια της ηλεκτρικης κιθαρας!



« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/11, 22:10 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #4 στις: 30/05/11, 22:30 »
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ!!! :) :)


Ρε free respect, είχα καιρό να ταξιδέψω!! (πόσο μάλλον με κομμάτι μη-κιθαριστικό ;D )


Στα τεχνικά τώρα η μίξη τέλεια, ξεχωρίζουν όλα τόσο στο χώρο όσο συχνοτικά και ταυτόχρονα φαίνονται τόσο δεμένα, μου άρεσε πολύ η χρήση των εφέ, τα ανάποδα delay, οι απότομες αλλαγές panning, τα μπάσα ακούγονται τέλεια (δέσιμο μπότας-μπάσου)
Για πες και κανα μυστικό :P ;D .. Mastering εσύ το έκανες? Με software?


Μπράβο είπα?
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #5 στις: 30/05/11, 22:49 »
Thanks freemind για τις πληροφορίες! Πολύ ενδιαφέρουσες! Τώρα που το ακούσα ξανά, μάλλον αντιλήφθηκα τον ήχο που λες (γιατί είναι αρκετά διακριτικός), σίγουρα δεν μου φέρνει στο μυαλό κιθάρα, αλλά, ναι, δίνει μεγαλύτερο όγκο και ανησυχία.

Μία πιθανή παρουσία κιθάρας την φαντάστηκα πιο "straightforward" όπως στα πλαίσια, π.χ.,
αυτού
του κομματιού (στο 6:19 μπαίνει μία distorted rhythm και στο 6:33 μια distorted lead κιθάρα). Φαντάζομαι ότι μία τέτοια προσθήκη θα άλλαζε δραστικά την αίσθηση που θα έβγαζε το κομμάτι σου, απλώς μου έδωσε την αίσθηση ότι έχει και αυτό το "potential" (το καμμένο μυαλό που λέγαμε? ;D ). Just food for thought...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #6 στις: 30/05/11, 23:13 »
Rory, ευχαριστω πολυ ομως το 99% ειναι η τεχνολογια που βοηθαει τον ανιδεο κι 1% η τυχη του πρωταρη! ;)

Mastering ειναι αδυνατον να κανω στο χωρο μου και για να ειμαι ειλικρινης....mastering κανουν ειδικοι τεχνικοι ηχου με πανακριβα μηχανηματα δυναμικων επεξεργαστων. Ολοι οι υπολοιποι απλως "μιμουνται" κι ελπιζουν να αρεσει στον πελατη ;) 

Αυτο που εκανα ηταν "σωστη" μιξη και υστερα με καποιους δυναμικους επεξεργαστες ( software προφανως ) να "δεσω" το αποτελεσμα!

Δεν υπαρχει κανενα ιδιαιτερο μυστικο. Απλως το κομματι δουλευεται παραλληλα με τη μιξη, οποτε η ενορχηστρωση στηριζεται απολυτα στο τι θελει η δομη. Οι περισσοτεροι ηχοι εξαλλου ειναι προγραμματισμενοι αποκλειστικα για το κομματι ( δε το ξανακανω με addictive, το ομολογω :P ). Απο εκει και περα υπαρχει μια βασικη "βιβλιοθηκη" απο επεξεργαστες που αναλογα με την καλλιτεχνικη διαθεση του καθενα μπορει να χρησιμοποιηθει.

Κοινως, δεν υπαρχει ( πιστευω ) καποια συνταγη για σιγουρο αποτελεσμα ;) ! Πολλες ωρες πανω απο το κομματι, ακροαση σε πολλους χωρους και με πολλα ηχεια και...φτανεις στο τελικο αποτελεσμα ;)


Το δεσιμο της μποτας ( βασικα ειναι 2 μποτες, οπως και 2 μπασα ) με το μπασο οφειλεται καθαρα στο πως θα "κατσουν" συχνοτικα και δυναμικα το ενα πανω στο αλλο. Εφοσον ειναι ηλεκτρονικα ολα τα οργανα, ειναι πιο ευκολο να ελεγξω ολες τις παραμετρους. Η μαγκια ειναι να "δενεις" κανονικη μποτα drums με ηλεκτρικο μπασο! ;)


Fourier δυστυχως ειμαι ενας μετριος πληκτρας και δε θα τολμουσα να δοκιμασω να περασω κιθαρα απο μονος μου :P Περα απο τις double speed που ειναι παρα πολυ ευκολο να περαστουν λογω συνθηκων, οτιδηποτε αλλο θα θυμιζε ανθρωπο που επιασε κιθαρα για πρωτη φορα στα χερια του! ;)

Καλα, το κομματι που εβαλες ειναι απο εναν DJ/παραγωγο που εχει αρτιες παραγωγες!  :up
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #7 στις: 30/05/11, 23:21 »
ωωω! Άλλο ένα έργο με υπογραφή freemind (=εγγύηση) ;) Πάρα πολύ καλό! Χαλαρωτικό, ταξιδευτικό...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #8 στις: 31/05/11, 10:35 »
free εξαιρετικοτο κομματι και παρα πολυ καλη παραγωγη.
μπορεις να μου πεις τι εξοπλισμο και τι software χρησιμοποιησες?
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #9 στις: 31/05/11, 10:53 »
Ευχαριστω πολυ Βασιλη ( τα λεφτα στο γνωστο λογαριασμο; :P )! Τιποτα δεν ειναι δικο μου, ολα ανηκουν στη τροϊκα και στο ΔΝΤ πλεον :P

EPALLE δεν χρησιμοποιησα κατι ιδιαιτερο. Ως βαση ειχα τα Reason και Cubase ( μεσω Rewire το Reason ), ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω τοσο τις midi δυνατοτητες του Reason, οσο και τις audio εφαρμογες του Cubase.

Απο hardware τα περισσοτερα pads εχουν γινει με το K5000S της Kawai ( η addictive ειναι αρκετα δυνατη στο να δημιουργει τυχαια tectures ), ενω τα saw leads ειναι με το S80 της Yamaha. Καποιοι ethnic ηχοι απο το JV1080 της Roland ( οπως το enigma flute ).

Για το double speed των κιθαρων δε θα πω τιποτα γιατι το θεωρω μυστικο ( το κανω με αναλογικο τροπο παντως, με αξαιρεση το distortion ), ομως μπορω να πω πως χρησιμοποισα μια Washburn και ενα higain preset απο το StudioDevil VST.

Η βασικη λουπα ειναι απο το Reason, οπως και τα κρουστα, ενω οι ambient ηχοι ειναι ετοιμα sound effects που τα επεξεργαστηκα μεσω VST του Cubase. Επισης το ενα μπασο ειναι απο το Reason ( το αλλο ειναι απο το S80 ).

Απο εκει και περα, χρησιμοποιω αρκετα τους επεξεργαστες και τα effect της Waves, με μονη εξαιρεση το reversed delay ενος lead που το πετυχα με το REV100 της Yamaha ( ειναι εξωτερικη μοναδα reverb ). Εχει πεσει αρκετη δουλιτσα στους επεξεργαστες, αλλα οκ..ολα μεσα στο κολπο ειναι!

Στην ουσια, τα περισσοτερα μπορει καποιος να τα κανει και μεσω software synth, οποτε δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο η παραγωγη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #10 στις: 01/06/11, 00:29 »
αυτην την στιγμη το ακουω, με ακουστικα akg k 241, λοιπον....ειναι πεντακαθαρη η παραγωγη, ισως και να παραειναι λιγο καθαρη, διακρινω μια τεχνικοτητα, ΑΛΛΑ αν κοιταξουμε τον τιτλο του κομματιου, υποθετω και πιστευω πως ειναι εσκεμμένο, ακουω τα παντα πεντακαθαρα, διαπιστονω πως υπαρχει μια μεγαλη δόση αισθηματος, αναφερομαι στα μπεντς του σολο synth, τα οποια δεινουν μια ενδιαφερουσα πινελια στο κομματι, γενικως, και συνθετικα, ωριμασες και μεγαλωσες Θαναση, αυτο ισχυει..


Ταξιδευει, δημιουργει εικονες στο μυαλο, ειναι πανεξυπνα δομημενο, με μια κρυσταλλινη παραγωγη, σαν να κινεισαι σε ενα κρυσταλλένιο δασος ενα πραγμα, εχει πολυ ωραιος και ταιριαστους ηχους, με πολυ, μα παρα πολυ προσοχη φτιαγμενο κομματι...εξαιρετικο.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #11 στις: 01/06/11, 01:21 »
Ευχαριστω πολυ Βαγγελη!!

Επαναλαμβανω ομως πως η παραγωγη ειναι 99% τεχνολογια και 1% η τυχη του πρωταρη ( πατας τα σωστα κουμπια κι ολα γινονται  ;D ). Η "μαγκια" ειναι να κανεις παραγωγη σε πραγματικα οργανα και πραγματικους μουσικους ;)

Δε ξερω εαν μπορω να συμφωνησω για ωριμοτητα ή εξελιξη.
Προσωπικα δε βλεπω τιποτα απο τα 2, ισως μια προτιμηση στο να τελειωνω ο,τι μου φαινεται πως ταιριαζει σε αυτο που εχω στο μυαλο μου  :-\ Και μια στροφη σε πιο πειραματικα/ηλεκτρονικα μονοπατια ( που κακα τα ψεμματα, ειναι πολυ πιο ευκολα απο τα ορχηστρικα ή πιανιστικα θεματα ), μια δοση ψυχεδελειας, who knows  ::)

Βασικα, εχει δικιο ο Fourier. Λειπει μια ψυχεδελικη κιθαρα ;) Τι κανεις τα βραδια Βαγγελη?  0:)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος diji grampsas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν μια αλήθεια ζεί στο ψέμα τότε σκότωσε την...
    • Προφίλ
    • diji grampsas στιχοι και πιοιματα
Απ: Digital Forest
« Απάντηση #12 στις: 03/07/11, 17:01 »
Ειναι καταπληκτικο και ακρως μελωδικοτατο...
http://grampsasdiji.blogspot.com

Μια ανάσα πριν το τέλος με κρατάει ζωντανό...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/04, 12:35
από bluechild
4 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 17:08
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
3042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/07, 12:06
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 17:29
από MiXoLydian
3 Απαντήσεις
2849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 18:22
από Papainos
0 Απαντήσεις
1768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 15:12
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
9828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/10, 11:46
από freemind
9 Απαντήσεις
4547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/11, 20:17
από freemind
Digital Piano!!!

Ξεκίνησε από Neobek Πλήκτρα

1 Απαντήσεις
36212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/13, 19:57
από Neobek
3 Απαντήσεις
32565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/14, 13:56
από Crowdance