Σελίδες:
  • #1 από nickrahm στις 27 Aug 2013
  • παιδια μια ερωτηση. πχ. ακουω ενα τραγουδι ή πολλα διαφορα απο μπαντες απο που βρισκω τα κομματια σωστα επισημα με νοτες να τα παιξω? οχι ταμπλατουρες με νοτες κανονικα. εσεις πως τα παιζετε με ποιον τροπο?
  • #2 από nickrahm στις 27 Aug 2013
  • ουτε ενας ρε παιδες, περιεργο μου φαινετε...
  • #3 από modfori στις 27 Aug 2013
  • #4 από Mistral στις 27 Aug 2013
  • Ακούω το τραγούδι που μ'αρέσει πολλές φορές ώστε να μου 'κάτσει'. Ψάχνω ταμπλατούρες, ΠΟΤΕ νότες (δεν το κατέχω). Βρίσκω tabs λοιπόν, αλλά επειδή σπάνια είναι 100% accurate, δουλεύει το αυτάκι αρκετά + παρακολουθώ το συγκρότημα σε live videos ώστε να δω τί κάνουν ακριβώς αν κάτι μου φαίνεται περίεργο. Αυτό κάνω για 'απόλυτη ξεπατικούρα' ενός κομματιού. Αν δεν μπορώ να το βγάλω τόσο τέλεια, απλά υποκλίνομαι στο συγκρότημα, δέχομαι την ανεπάρκειά μου ως κιθαρίστας και απλά...move on! :) :)
  • #5 από hot_sauce (φλουτσ) στις 27 Aug 2013
  • για χρόνια με guitar pro αλλά τελευταία με το αυτί...
  • #6 από samjam22 στις 27 Aug 2013
  • +1 για guitar pro.
    Εγώ προσωπικά βλέπω τα tabs αλλά και τις αξίες της κάθε νότας.Άμα ήταν πάντως μόνο νότες, δεν τα έβγαζα ούτε σε 2 ζωές.
  • #7 από kkmspm (φλουτσ) στις 27 Aug 2013
  • Πολλά χρόνια πριν με το αυτί. Τώρα με πολλούς τρόπους. Guitar Pro, Tabs, youtube....αλλα πάντα εμπιστεύομαι το αυτί μου!
  • #8 από Fourier στις 27 Aug 2013
  • Δεν θα βρεις παρτιτούρες γιατί απλά ούτε οι ίδιοι οι δημιουργοί των τραγουδιών δεν γράφουν παρτιτούρα (τουλάχιστον με την κλασσική μορφή της έννοιας). Όχι επειδή δεν ξέρουν να το κάνουν αλλά επειδή τα κομμάτια είναι "απλά" και η καταγραφή σε παρτιτούρα  δεν προσφέρει κάτι. Στα μουσικά καταστήματα θα βρεις "επίσημες" παρτιτούρες από τους πιο mainstream μουσικούς (συνήθως μαζί με ταμπλατούρα) οι οποίες συνήθως δεν έχουν γραφτεί από τους ίδιους τους δημιουργούς αλλά από τρίτους (transcribers).
  • #9 από nickrahm στις 28 Aug 2013
  • thanks για τις απαντησης παιδια, και εγω εχω το guitar pro και ειναι πολυ καλο, απλα ηθελα να μαθω και οι αλλοι πως τα παιζουν αν υπηρχε τιποτα επισημο με νοτες εκτος απο τα βιβλια, τι εννοης οτι ουτε και οι μουσικοι δεν τα γραφουν σε πατριτουρα? δε νομιζω...
  • #10 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 28 Aug 2013
  • εγω πάντως δε μπορώ να φανταστώ τον keith richards να γράφει το satisfaction σε πεντάγραμμο, με κλειδί και οπλισμό στην αρχή... :P
  • #11 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 28 Aug 2013
  • Όντως, δύο "γραμμές" του αρκούν!! :Ρ
  • #12 από hot_sauce (φλουτσ) στις 28 Aug 2013
  • Όντως, δύο "γραμμές" του αρκούν!! :Ρ

     ;D
  • #13 από Spyros Delta στις 28 Aug 2013
  • Και στο Tab δυο γραμμες φτανουν  ;D
  • #14 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 29 Aug 2013
  • ...για το θατησφάξιον φτάνει και μία ταμπλατούρας! ;D
Σελίδες: