Αποστολέας Θέμα: ''Νέο'' εορτολόγιο  (Αναγνώστηκε 7439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
''Νέο'' εορτολόγιο
« στις: 16/03/18, 08:37 »
Κάθε μέρα, έχουμε και μια ''Παγκόσμια μέρα'' (και μάλιστα από τον ΟΗΕ) για οποιαδήποτε έκφανση της ζωής. Προχθες ''Παγκόσμια μέρα του π=3.14...χθες ''Η Παγκόσμια Ημέρα Επαφής γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 15 Μαρτίου από τους απανταχού λάτρεις της εξωγήινης ζωής'' .
Σήμερα ''Παγκόσμια ημέρα ύπνου''
Everything Americanized
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #1 στις: 16/03/18, 10:10 »
Ας μην δείχνουμε άγνοια και φοβια απεναντι στο νεο. Οταν καποια παγκόσμια ημερα ορίζεται δεν σημαινει πως γιορτάζεται με νταουλια και βιολια! Ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια για διοργάνωση φορουμ, σεμιναριων και διαφορων εκδηλώσεων σχετικα το αντικειμενο της εκάστοτε ημερας. Δεν ειναι κακο στη σημερινή εποχη να βλέπουμε μια μερα του χρονου πολλες προβολες για το "π" ή για τον καρκινο του μαστου, για την λευχαιμία, για την παιδικη εργασία ή ακομα και την μπυρα. Για καποια θλιβερά ανθρωπάκια που ξερουν μονο να γκρινιάζουν για τα παντα αυτες οι παγκοσμιες ημερες ειναι σαχλαμαρες. Για αλλους ειναι ενα πιθανο ερεθισμα για καποιον εφηβο να ασχοληθει με κατι που ισως του αλλαξει τη ζωη προς το καλυτερο. Διοτι αν κορυφαίοι μουσικοι ασχοληθηκαν με τη μουσικη επειδη βρεθηκαν σε καποια συναυλια, ας αναλογιστει κανεις ποσο ωφελιμες μπορει να ειναι αυτές οι παγκοσμιες ημερες για καποιο παιδι που θα γινει επιστήμονας ή ο,τι αλλο το κανει ευτυχισμενο. Αν μονο προσπαθουσαμε να γυρισουμε το νομισμα απο την αλλη. Ουδεν κακο αμιγες καλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/18, 20:20 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #2 στις: 16/03/18, 11:11 »
@Uriah
Άψογος!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/18, 21:13 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #3 στις: 16/03/18, 15:37 »
Συμπληρώνοντας ότι μάλλον προσφέρουν περισσότερα από τις "κλασσικές" εορτές...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #4 στις: 16/03/18, 19:07 »
Ας μην δείχνουμε άγνοια και φοβια απεναντι στο νεο. Οταν καποια παγκόσμια ημερα ορίζεται δεν σημαινει πως γιορτάζεται με νταουλια και βιολια! Ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια για διοργάνωση φορουμ, σεμιναριων και διαφορων εκδηλώσεων σχετικα το αντικειμενο της εκάστοτε ημερας. Δεν ειναι κακο στη σημερινή εποχη να βλέπουμε μια μερα του χρονου πολλες προβολες για το "π" ή για τον καρκινο του μαστου, για την λευχαιμία, για την παιδικη εργασία ή ακομα και την μπυρα. Για καποια θλιβερά ανθρωπάκια που ξερουν μονο να γκρινιάζουν για τα παντα αυτες οι παγκοσμιες ημερες ειναι σαχλαμαρες. Για αλλους ειναι ενα πιθανο ερεθισμα για καποιον εφηβο να ασχοληθει με κατι που ισως του αλλαξει τη ζωη προς το καλυτερο. Διοτι αν κορυφαίοι μουσικοι ασχοληθηκαν με τη μουσικη επειδη βρεθηκαν σε καποια συναυλια, ας αναλογιστει κανεις ποσο ωφελιμες μπορει να ειναι αυτές οι παγκοσμιες ημερες για καποιο παιδι που θα γινει επιστήμονας ή ο,τι αλλο το κανει ευτυχισμενο. Αν μονο προσπαθουσαμε να γυρισουμε το νομισμα απο υην αλλη. Ουδεν κακο αμιγες καλου.
Συμφωνώ 100% και μακάρι κάποτε να αναγράφεται και στα φύλλα των ημερολογίων ταυτόχρονα με το εορτολόγιο αγίων ή έστω να εκδίδονται ημερολόγια μόνο με τις παγκόσμιες ημέρες. Απλά το Enetything Americanized το έγραψα για συζήτηση επι τέτοιων θεμάτων που τα εκμεταλλεύονται εταιρείες .... πχ την παγκόσμια ημέρα της γυναίκας την εκφύλισαν με καρδούλες , δώρα μόδας.........

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #5 στις: 16/03/18, 21:10 »
Συμπληρώνοντας ότι μάλλον προσφέρουν περισσότερα από τις "κλασσικές" εορτές...




η ημέρα του π τι προσφέρει;


η ημέρα του Πατέρα, της Μητέρας προσφέρουν, αναμφισβήτητα.


Η ημέρα κατά του AIDS τι προσφέρει; όταν ο κόσμος πρέπει να είναι προσεκτικός συνέχεια κάθε μέρα;
και δεν νομίζω ότι οι νέοι περιμένουν την συγκεκριμένη ημέρα για να είναι σε επαγρύπνηση.
Οι νέοι θα πρέπει να ενημερώνονται για αυτά τα θέματα από τους γονείς τους, από τους δασκάλους τους ή από Κοινωνικούς λειτουργούς αν δεν έχουν γονείς.


Αλλά μια μέρα τον χρόνο σίγουρα δεν είναι αρκετή για να δημιουργήσει συνείδηση στον κόσμο όχι μόνο για το AIDS αλλά και για τα άλλα θέματα.


Επίσης οι κλασσικές εορτές δεν έχουν σχέση με κάποιο πρόβλημα που απασχολεί την κοινωνία, όπως το AIDS, η λευχαιμία κλπ.
Οι κλασσικές Εορτές έχουν προσωπικό ενδιαφέρον, πχ εορτάζει ο φίλος, η φίλη μου κλπ.
Οπότε οι διάφορες Παγκόσμιες Ημέρες δεν έρχονται σε αντίθεση με τις Κλασσικές Εορτές.
Ακόμα και αν συμπίπτουν υπάρχει χρόνος να ασχοληθούμε και με τις δύο.  Αλλά αλλιώς θα περάσουμε σε μία εκδήλωση για το AIDS (στην οποία ελάχιστος κόσμος θέλει να πάει εκτός αν είσαι επαγγελματίας του χώρου) και αλλιώς σε ένα εορταστικό πάρτι με τους φίλους μας, που θα φάμε, θα πιούμε, θα τραγουδήσουμε και θα χορέψουμε, 
   
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/18, 21:15 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #6 στις: 16/03/18, 21:14 »
@STEFANOS604
Πλέον, κυκλοφορούν πολλά ημερολόγια που περιλαμβάνουν πολλές απ'αυτές τις "γιορτές".
Ίσως όχι την "ημέρα μπριζόλας και πεολειχίας" αλλά τις υπόλοιπες  ;D

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #7 στις: 16/03/18, 21:33 »
Συμπληρώνοντας ότι μάλλον προσφέρουν περισσότερα από τις "κλασσικές" εορτές...

η ημέρα του π τι προσφέρει;

η ημέρα του Πατέρα, της Μητέρας προσφέρουν, αναμφισβήτητα.

Η ημέρα κατά του AIDS τι προσφέρει; όταν ο κόσμος πρέπει να είναι προσεκτικός συνέχεια κάθε μέρα;
και δεν νομίζω ότι οι νέοι περιμένουν την συγκεκριμένη ημέρα για να είναι σε επαγρύπνηση.
Οι νέοι θα πρέπει να ενημερώνονται για αυτά τα θέματα από τους γονείς τους, από τους δασκάλους τους ή από Κοινωνικούς λειτουργούς αν δεν έχουν γονείς.


Αλλά μια μέρα τον χρόνο σίγουρα δεν είναι αρκετή για να δημιουργήσει συνείδηση στον κόσμο όχι μόνο για το AIDS αλλά και για τα άλλα θέματα.


Επίσης οι κλασσικές εορτές δεν έχουν σχέση με κάποιο πρόβλημα που απασχολεί την κοινωνία, όπως το AIDS, η λευχαιμία κλπ.
Οι κλασσικές Εορτές έχουν προσωπικό ενδιαφέρον, πχ εορτάζει ο φίλος, η φίλη μου κλπ.
Οπότε οι διάφορες Παγκόσμιες Ημέρες δεν έρχονται σε αντίθεση με τις Κλασσικές Εορτές.
Ακόμα και αν συμπίπτουν υπάρχει χρόνος να ασχοληθούμε και με τις δύο.  Αλλά αλλιώς θα περάσουμε σε μία εκδήλωση για το AIDS (στην οποία ελάχιστος κόσμος θέλει να πάει εκτός αν είσαι επαγγελματίας του χώρου) και αλλιώς σε ένα εορταστικό πάρτι με τους φίλους μας, που θα φάμε, θα πιούμε, θα τραγουδήσουμε και θα χορέψουμε, 
 


Τοσος κυνισμος ποια; Επειδη δεν προσφερει σε εσενα κι εμενα τιποτα, δεν σημαινει πως ειναι ανουσιες ημερες. Οσο για το AIDS και πολλες αφροδισιες νοσους θα ξαφνιαστεις αν διαβασεις στατιστικες για την χρηση προφυλακτικου σε ηλικιες 16-30. Επισης το σεξ ειναι θεμα ταμπου για την μεση ελληνικη οικογενεια, και πιστευω μονο καλο θα εκανε μια ημερα για το AIDS αφου ισως θα ηταν η αφετηρια για μια κουβεντα μεσα στο σπιτι. Τωρα το τι προσφερει η ημερα του πατερα και της μητερας θα ηθελα να μου το απαντησεις αφου λες πως "προσφέρουν, αναμφισβήτητα" κι εγω προκαταβολικα θα σου πω τι υποθετω πως προσφερει η μερα του "π". Στις διαφορες ημεριδες που θα διοργανωθουν, θα μιλησουν μαθηματικοι, φυσικοι και αλλοι επιστημονες. Θα ανταλλαξουν αποψεις, ισως να γινουν και καποιες ανακαλυψεις, ισως και οχι. Αλλα σε παρομοιες ημεριδες του παρελθοντος εγιναν οι μεγαλυτερες καινοτομιες και σημερα βγαινουν ψεκασμενοι να λενε πως οι εμβολιασμοι ειναι σχεδηω τις παγκωζμιας ελιτ για να μηωση τον πλυθυζμο της ΓΗΣ11

 Προφανως και αδυνατεις να συλλαβεις τι καλα μπορουν να προσφερουν επιστημονες που ανταλλαζουν αποψεις με αφορμη μια παγκοσμια ημερα, οπως ειναι αυτη των μαθηματικων, του καρκινου κοκ. Μην κολλας στο πατρις, θρησκεια, οικογενεια γιατι χανεις το δασος. Κανε εναν κοπο και διαβασε στην σελιδα των εβραιομασωνων του ΟΗΕ για καποιες σημαντικες ημερομηνιες και τι "γιορταζεται" σε καθε μια απο αυτες.
http://www.un.org/en/sections/observances/international-days/
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/18, 21:35 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #8 στις: 16/03/18, 22:03 »
Uriah,


έχεις κάνει τρομερά λογικά άλματα σε αυτά που γράφεις και έχεις ξεπεράσει το όριο του τι φαντάζεσαι ότι είπα.
ξαναδιάβασε ότι έγραψα χωρίς να κάνεις τις δικές σου προεκτάσεις και εξηγήσεις.


σημασία δεν έχει τι κατάλαβες εσύ ότι είπα αλλά ότι πραγματικά είπα.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #9 στις: 16/03/18, 22:14 »
Uriah,


έχεις κάνει τρομερά λογικά άλματα σε αυτά που γράφεις και έχεις ξεπεράσει το όριο του τι φαντάζεσαι ότι είπα.
ξαναδιάβασε ότι έγραψα χωρίς να κάνεις τις δικές σου προεκτάσεις και εξηγήσεις.


σημασία δεν έχει τι κατάλαβες εσύ ότι είπα αλλά ότι πραγματικά είπα.
Εχω το ελάττωμα να διαβαζω αναμεσα στις γραμμές. Περιμενω ομως ακομα να μου πεις τι προσφέρουν οι ημερες του πατερα και της μητερας που τις θεωρεις σημαντικότερες απο αυτή του aids για παραδειγμα. Εκτος και αν δεν θες διαλογο. Πασο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #10 στις: 16/03/18, 22:28 »
καλύτερα προσπάθησε να διαβάσεις και να καταλάβεις αυτά που γράφω στις γραμμές και άσε τα ανάμεσα στις γραμμές γιατί τότε κάνεις τις δικές σου μεταφράσεις που περιέχουν τα προσωπικά σου χαρακτηριστικά.


Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την σπουδαιότητα της θέσης του Πατέρα και της Μητέρας τότε διάλογος δεν μπορεί να γίνει,
εγώ δεν είμαι Μπαμπάς σου ούτε Μαμά σου να σου τα μάθω. 
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #11 στις: 16/03/18, 22:38 »
η ημέρα του π τι προσφέρει;

Εγώ εξεπλάγην κάποια στιγμή που κάποιος μου είπε "τι είναι αυτό το πι;".
Ε, η μέρα του πι ήταν μια καλή ευκαιρία που έμαθε τι είναι.

Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και αλλού...

Παράθεση
η ημέρα του Πατέρα, της Μητέρας προσφέρουν, αναμφισβήτητα.
Η ημέρα κατά του AIDS τι προσφέρει;
όταν ο κόσμος πρέπει να είναι προσεκτικός συνέχεια κάθε μέρα;

Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση;
Η ημέρα του πατέρα και της μητέρας δεν είναι κάθε μέρα;

Είναι, όπως γράφτηκε και πριν, μια καλή δικαιολογία/αφορμή για να γίνουν διάφορες εκδηλώσεις ενημέρωσης ή ότι άλλο...

Θυμάμαι το 1987, όταν ακόμα το θέμα aids στην Ελλάδα ήταν άγνωστο, που διοργανώθηκε μια συναυλία στο Καλλιμάρμαρο με τρομερά ονόματα για την εποχή.
Ήμουν κοντά 15 χρονών θυμάμαι και είχα πάει με κάτι φίλους. Δε μας είχε μιλήσει κανείς για το AIDS στο σχολείο πχ τότε...
Ε, εκτός από τη συναυλία, μάθαμε και πέντε πράγματα...

(Ευτυχώς γλυτώσαμε και το ξύλο που έπεσε  ;D ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #12 στις: 16/03/18, 22:39 »
καλύτερα προσπάθησε να διαβάσεις και να καταλάβεις αυτά που γράφω στις γραμμές και άσε τα ανάμεσα στις γραμμές γιατί τότε κάνεις τις δικές σου μεταφράσεις που περιέχουν τα προσωπικά σου χαρακτηριστικά.


Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την σπουδαιότητα της θέσης του Πατέρα και της Μητέρας τότε διάλογος δεν μπορεί να γίνει,
εγώ δεν είμαι Μπαμπάς σου ούτε Μαμά σου να σου τα μάθω.
Αλλα λογια να αγαπιομαστε δηλαδη.  Ξεκαβαλα το καλαμι.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #13 στις: 16/03/18, 22:50 »
η ημέρα του π τι προσφέρει;

Εγώ εξεπλάγην κάποια στιγμή που κάποιος μου είπε "τι είναι αυτό το πι;".
Ε, η μέρα του πι ήταν μια καλή ευκαιρία που έμαθε τι είναι.

Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και αλλού...

Παράθεση
η ημέρα του Πατέρα, της Μητέρας προσφέρουν, αναμφισβήτητα.
Η ημέρα κατά του AIDS τι προσφέρει;
όταν ο κόσμος πρέπει να είναι προσεκτικός συνέχεια κάθε μέρα;

Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση;
Η ημέρα του πατέρα και της μητέρας δεν είναι κάθε μέρα;

Είναι, όπως γράφτηκε και πριν, μια καλή δικαιολογία/αφορμή για να γίνουν διάφορες εκδηλώσεις ενημέρωσης ή ότι άλλο...

Θυμάμαι το 1987, όταν ακόμα το θέμα aids στην Ελλάδα ήταν άγνωστο, που διοργανώθηκε μια συναυλία στο Καλλιμάρμαρο με τρομερά ονόματα για την εποχή.
Ήμουν κοντά 15 χρονών θυμάμαι και είχα πάει με κάτι φίλους. Δε μας είχε μιλήσει κανείς για το AIDS στο σχολείο πχ τότε...
Ε, εκτός από τη συναυλία, μάθαμε και πέντε πράγματα...

(Ευτυχώς γλυτώσαμε και το ξύλο που έπεσε  ;D ;D ;D )
Φιλε Βεγγο μας δουλευεις; Πηγες σε εκδηλωση για aids αντι να πας στην εορτη καποιου φιλου να χορεψεις και να διασκεδασεις;;!! Πας καλα ανθρωπε μου;!!!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #14 στις: 16/03/18, 23:19 »
Οφ τοπικ αλλα γελαω ακωμα μετα σχεδον 20 χρονια.
Μαθημα βιολογιας στο γυμνασιο.
Θεμα aids
Μας λεει η καθηγητρια οτι ο ιος του aids δεν σκοτωνετε με κανενα φαρμακο.
Κυρισ,με την χλωρινη δεν σκοτωνετε;
-ναι,με την χλωρινη σκτωνετε
-τοτε τι δεν κανουμε εμβολιο με χλωρινη;
 :roll :roll :roll
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #15 στις: 17/03/18, 07:55 »
η ημέρα του π τι προσφέρει;

Εγώ εξεπλάγην κάποια στιγμή που κάποιος μου είπε "τι είναι αυτό το πι;".
Ε, η μέρα του πι ήταν μια καλή ευκαιρία που έμαθε τι είναι.

Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και αλλού...










Παράθεση




η ημέρα του Πατέρα, της Μητέρας προσφέρουν, αναμφισβήτητα.
Η ημέρα κατά του AIDS τι προσφέρει;
όταν ο κόσμος πρέπει να είναι προσεκτικός συνέχεια κάθε μέρα;

Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση;
Η ημέρα του πατέρα και της μητέρας δεν είναι κάθε μέρα;

Είναι, όπως γράφτηκε και πριν, μια καλή δικαιολογία/αφορμή για να γίνουν διάφορες εκδηλώσεις ενημέρωσης ή ότι άλλο...

Θυμάμαι το 1987, όταν ακόμα το θέμα aids στην Ελλάδα ήταν άγνωστο, που διοργανώθηκε μια συναυλία στο Καλλιμάρμαρο με τρομερά ονόματα για την εποχή.
Ήμουν κοντά 15 χρονών θυμάμαι και είχα πάει με κάτι φίλους. Δε μας είχε μιλήσει κανείς για το AIDS στο σχολείο πχ τότε...
Ε, εκτός από τη συναυλία, μάθαμε και πέντε πράγματα...

(Ευτυχώς γλυτώσαμε και το ξύλο που έπεσε  ;D ;D ;D )





Γιατί εξεπλάγης επειδή κάποιος δεν γνωρίζει τι είναι το π;
Επειδή το γνωρίζεις εσύ και εγώ σημαίνει ότι το γνωρίζει όλος ο κόσμος;
με την ίδια λογική κάποιος μπορεί να εκπλαγεί επειδή ο κόσμος δεν γνωρίζει τι είναι τα Συστήματα Ολοκληρωτικών Εξισώσεων.
Αν εξαιρέσεις την στοιχειώδη γνώση που παίρνουμε στο σχολείο σχετικά με το π τότε οι περαιτέρω χρήσεις του είναι εντελώς άγνωστες σε άτομα που δεν ασχολούνται με κάποια συγκεκριμένα πράγματα.




Συμφωνώ ότι δεν έρχονται σε αντίθεση οι Κλασσικές Εορτές με τις διάφορες Παγκόσμιες Ημέρες,
και μάλιστα έχουν και εντελώς διαφορετικό σκοπό.
Οι Παγκόσμιες Ημέρες ασχολούνται με κάποιο Παγκόσμιο Πρόβλημα ή κάποιο Επιστημονικό Θέμα.
Οι κλασσικές εορτές είναι προσωπικές υποθέσεις του καθ' ενός μας.


Στην συναυλία το 87 η κατάσταση εξελίχθηκε σε παρτάκι και στο τέλος σε μπάχαλο.
Οπως και το 92 στην συναυλία για τον Freddy Mercury.


Ποιός ήθελες να σου μιλήσει για το AIDS το 87;;
Αφού το 85 κάπως κατάλαβαν τι είναι, τότε απέφευγαν να κάνουν και χειραψίες μήπως κολλήσουν AIDS.
Αλλά ακόμα και σήμερα παρ' όλο που γνωρίζουν τα πάντα για τους τρόπους μετάδοσης το AIDS συνεχίζει να μεταδίδεται,
αρα δεν είναι θέμα γνώσης αλλά θέμα ανευθυνότητας.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #16 στις: 17/03/18, 07:58 »
καλύτερα προσπάθησε να διαβάσεις και να καταλάβεις αυτά που γράφω στις γραμμές και άσε τα ανάμεσα στις γραμμές γιατί τότε κάνεις τις δικές σου μεταφράσεις που περιέχουν τα προσωπικά σου χαρακτηριστικά.


Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την σπουδαιότητα της θέσης του Πατέρα και της Μητέρας τότε διάλογος δεν μπορεί να γίνει,
εγώ δεν είμαι Μπαμπάς σου ούτε Μαμά σου να σου τα μάθω.
Αλλα λογια να αγαπιομαστε δηλαδη.  Ξεκαβαλα το καλαμι.


είναι φανερό ότι επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέω και να απαντήσεις με κάποιο εποικοδομητικό επιχείρημα, πετάς διάφορα κλισέ τα οποία μάλιστα είναι και εκτός θέματος.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #17 στις: 17/03/18, 08:40 »
Οπως είπαμε και στο άλλο νήμα, δεν υπάρχει όφελος απο κόντρες, ας κουλάρουμε λίγο!

ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #18 στις: 17/03/18, 16:29 »
Παρακαλώ να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα.
Συζητήστε χωρίς προσβολές προς τους άλλους. Το ότι διαφωνείτε σε κάτι δεν σας δίνει το δικαίωμα να προσβάλετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/18, 16:35 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ''Νέο'' εορτολόγιο
« Απάντηση #19 στις: 17/03/18, 20:57 »
Η σχέση των μελών με το kithara.gr είναι - τηρουμένων των αναλογιών - όπως και κάθε άλλη προσωπική μας σχέση. Έχει όμορφες, άσχημες αλλά και αδιάφορες περιόδους και το οτιδήποτε συμβαίνει φέρει και την προσωπική μας σφραγίδα και ευθύνη. Άρα διαφωνίες με νηφαλιότητα και όχι προσβολές ή trolling .
Τώρα όπως αναφέρω στο άρθρο μου  για το ‘’π’’ αυτό που ακούμε στα συνημμένα Video για το ‘’π’’  …..  δεν είναι το ‘’π’’ !!!!! αλλά η ερμηνεία του ‘’π’’ ή να το πω καλύτερα η ερμηνεία που δίνουν οι μουσικοί που το ερμηνεύουν στο καθ’ ένα από τα βίντεο αυτά.
Φυσικά θα μπορούσαν να γίνουν εύκολα και πολλές άλλες ερμηνείες (όπως ο κάθε μουσικός θα ήθελε), για παράδειγμα παίρνοντας το τετράγωνο κάθε ψηφίου του ‘’π’’ , την τετραγωνική του ρίζα του ‘’π’’ , τον λογάριθμο του ‘’π’’ ….κλπ
 
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein