Αποστολέας Θέμα: Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη  (Αναγνώστηκε 20820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #25 στις: 06/06/04, 16:48 »
αχ βρε Βασίλη πολυ καλη η θεματολογια της συνεντευξης.
Πιστεύω πληρης.

Τα εύσημα αυτή τη φορά αποδίδονται στον Κιθαρωδό που κανόνισε τη συνέντευξη.

Σύντομα θα έχουμε και άλλες πολλές  8)

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #26 στις: 08/06/04, 20:16 »
Στη φίλη CHCOME <και πάλι>
οφείλω ή μιαν επανόρθωση ή μια διόρθωση. Δύσκολη η επιλογή.  Η CHCOME γράφει όμορφα και στρωτά Ελληνικά και το γεγονός αυτό με φέρνει αυτόματα σε διάθεση απολογητική. Σπανίζει πλέον, γαρ.
Όμως μία αρχαία ρήση με συγκρατεί τελικά κι έτσι λέω : φίλη μεν η CHCOME φιλτάτη δε η αλήθεια.
Και η αλήθεια για την περίπτωσή μας εδώ μπορεί , ίσως εύκολα , να ανευρεθεί και να μην χρειάζεται μόνος εγώ να την υπερασπιστώ.
Ο Μιλτιάδης Πασχαλίδης είναι ένας ευπροσήγορος καλλιτέχνης και στα σίγουρα θα απαντούσε με e-mail σε κάποια θαυμάστριά του η οποία θα του έθετε άμεσα το ερώτημα. Στο κάτω-κάτω από τότε πέρασαν χρόνια αρκετά και άρα για το τι αληθινά συνέβει λόγους δεν έχει να μη θέλει να μιλήσει. Πιστεύω.
Η CHCOME λοιπόν δεν  έχει παρά τον ίδιο να ρωτήσει για το πώς αισθάνθηκε απέναντι στη Λιλή Ζωγράφου. Διαφορετικά στις υποθέσεις θα παραμένουμε. Τώρα έρχομαι στο άλλο μισό της απάντησης της φίλης CHCOME . Κι αυτό είναι ο "πλατωνικός έρωτας". Πλατωνικός από τον Πλάτωνα , έτσι για να μην ξεχνιόμαστε. Θα ήταν εύκολο κάποιος να πει :
 "μα καλά στην εποχή μας για πλατωνικούς έρωτες τώρα θα μιλάμε ?" Εύκολο θα ήταν έτσι να ειπωθεί. Μα έλα που η CHCOME γράφει όμορφα και ειναι τόσο νέα. Και τι να απαντήσω τώρα εγώ ? Πως ο "πλατωνικός έρωτας" αν είναι "πλατωνικός" , δηλαδή ιδεατός , τότε δεν είναι Έρωτας ? Που θα πει ότι μπορώ θαυμάσια να αγαπώ το παιδί μου δίχως βέβαια να έχω σεξουαλικές σχέσεις μαζί του αλλά αυτό δεν είναι <και πάλι βέβαια> "πλατωνικός έρωτας".
Μια αγάπη είναι, μια μορφή αγάπης . Έρωτας δεν είναι και δ ε ν  π ρ έ π ε ι  να είναι στην περίπτωση μιας θυγατέρας μου . Έτσι ? Ανατρέχοντας στις ρίζες και στα παλαιότερα νοήματα των λέξεων βρίσκουμε αμέσως πως έρωτας είναι : "η φυσική συνεύρεση δύο
ανθρώπων διαφορετικού φύλου". Τώρα , κι αν με τα χρόνια πήρε το  πράγμα τέτοια τροπή ώστε η λέξη "έρωτας" να σημαίνει χίλια-δυο πράγματα και ανάλογα με το τι ο καθένας μέσα του κουβαλάει,  αυτό δε σημαίνει ότι ο αληθινός και φυσιολογικός έρωτας έπαψε  να υπάρχει για ότι διαστρεβλώθηκε. Παραμένει εκεί όπου και πριν ήταν : στο σώμα , στην καρδιά μας και στην ψυχή μας , ταυτόχρονα και στα τρία που δεν είναι τρία , Έ Ν Α  είναι φίλη CHROME , ΈΝΑ .
Δίχως καρδιά πώς ερωτεύεσαι ? Δίχως ψυχή μπορείς ? Και τέλος  δίχως σώμα είσαι άνθρωπος ζωντανός ?  Ετούτο το σχίσιμο , αυτό το χάσμα μεταξύ σώματος και ψυχής είναι καθαρά δυτική εφεύρεση και ταυτόχρονα αιτία μιας τεράστιας ψυχολογικής διαταραχής.  Όλοι εμείς οι γεννημένοι στη Δύση την φέρουμε κι ο καθένας μας κάνει ό,τι μπορεί με αυτήν . Είπαν πολλοί πως έφταιξε ο Χριστιανισμός
για το γεγονός αυτό μα σαν φέρνεις στον νου σου
τον Γλυκύτατο Ναζωραίο καταλαβαίνεις αμέσως πως όχι βέβαια, όχι , ο Ιησούς δεν έφταιξε. Αυτός πέρα από το ότι ήταν Γλυκύτατος ήταν πάνω από όλα Aνθρώπινος. Έτρωγε, πεινούσε, δίψαγε, πονούσε,
φοβόταν, και μέσα σε όλα δρούσε . Κι έτσι τώρα σαν έρχεται η πολύ καλή CHCOME να υπερασπιστεί μια νεφέλη, ένα συννεφάκι στον ουρανό  με φέρνει αναγκασμένο να πω : όχι καλή μου CHCOME , δεν υπάρχει ετούτο το πράγμα όπου εσύ λές . Δίχως ανθρώπινη επαφή δεν υπάρχει α ν θ ρ ώ π ι ν ο ς  έρωτας. Τα υπόλοιπα νομίζω πως από χρόνια πολλά τα απάντησε η Ψυχολογία. Ετούτος ο δημόσιος χώρος δεν είναι χώρος για να σου γράψω το πώς πέρασα τα τελευταία 5 χρόνια της ώριμης πια ζωής μου και το πώς μπλέχτηκα σε έρωτες "από χέρι σφαγμένους" , επειδή ήταν η διαφορά ηλικίας μεγάλη και το πολιτισμικό υπόβαθρο εντελώς διαφορετικό .
Αν όλα ετούτα δεν τα έζησες στο πετσί σου επάνω , CHCOME καλή , τότε πώς αποφθέγματα και τσιτάτα βγάζεις ? Εκ του ασφαλούς ?
Ας είναι , κράτησε το ότι κόντρα μαζί σου δεν έχω .
Αντίθετα , τα γραφτά σου πολλά αρέσκει μου κι ας ήταν ενάντια .  Πολύ μα πολύ φιλικά .

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #27 στις: 08/06/04, 23:43 »
Αν όλα ετούτα δεν τα έζησες στο πετσί σου επάνω , CHCOME καλή , τότε πώς αποφθέγματα και τσιτάτα βγάζεις ? Εκ του ασφαλούς ?
Φιλε ''γερικο_λιοντάρι'' ισως και να τα εχω ζησει, ισως και να τα ζω.
Εξαλλου ειμαι τριαντατριών.Δεν είμαι 20.Εχω νοιωσει πολλα πραγματα και εξακολουθω να νοιωθω ,να μπλεκομαι, να μπερδευομαι,να αναρωτιέμαι.Επομένως ουτε αποφθεγματα βγαζω αλλά ουτε και τσιτατα αλλά και δε μιλαω ποτε εκ του ασφαλους.Εξαλλου ειμαι οπαδος του ''ζειν επικινδύνως'' και αν οχι ''επικινδύνως'' τουλαχιστον ''ταραχωδώς''.
Επομενως η απορια σου ηταν αστοχη αλλα δικαιολογημενη εφοσον δε με γνωριζεις.

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #28 στις: 09/06/04, 05:04 »
Ξανά στην CHCOME,
και το ρολόι μου εδώ γράφει 3:33 το πρωί .
Έγραψε η CHCOME πως είναι 33 χρονών και
θέλω να της πω ότι δεν το ήξερα και ότι
νόμισα πως είναι νεότερη κατά πολύ διότι
ετούτο το site είναι γεμάτο από νεότατους
ανθρώπους. Ωραία λοιπόν και χαίρομαι όπου
πιο κοντά σε εμένα είναι. Στο chat νωρίτερα
δεν είχα την αυκαιρία να της πω αυτά που
γράφω εδώ. Εκεί πάλι δεν είναι χώρος για
τα βαθύτερα να μιλούμε. Είναι χώρος διασκέδασης,
κοινωνικών επαφών και φιλικής φιλοξενίας από
τον host ο οποίος είναι το kithara.gr . Έτσι ?
Επανέρχομαι στην CHCOME διότι μια-δυο λέξεις της
πολύ με άγγιξαν. Έγραψε : " εξακολουθώ να νοιώθω, να μπλέκομαι, να μπερδεύομαι, να αναρωτιέμαι" . Μα ξέρεις , δεν ξέρεις , το ίδιο ακριβώς κάνω κι εγώ CHCOME. Το ότι είμαι σαφώς μεγαλύτερός σου δεν κάνει πιο εύκολο το δικό μου "έργο" . Απλώς περισσότερες εμπειρίες είχα ,
κι άν αυτό με τρόπο άσχημο πέρασε στα γραφτά μου για σένα το παίρνω άμεσα πίσω. Να το ξαναθυμίσω ? Νόμιζα πως είσαι αυτό που είπες , 20 χρονών.  Τα υπόλοιπα νομίζω ότι είναι εύκολο να τα καταλάβεις .
Κατά τα λοιπά να σου πω ό,τι στο chat δεν είπα ?
Χαίρομαι που μια τόσο νέα γυναίκα με πιο νέα κοπελιά , με νεότατη , ομοιάζει. Ωστόσο κάτι μικρούλι , μικρό , θα της ζητήσω να μου επιτρέψει να το κρατήσω . Εκείνη η ρήση της : για έρωτες των ψυχών και για το πόσο  "καθαρές¨και "αγνές" είναι αυτές οι σχέσεις , εξακολουθεί να με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Ήταν εξάλλου αυτό το σημείο όπου με έκανε να την θεωρήσω κατά πολύ νεότερη. Είναι τόσο μα τόσο εξωπραγματικό. Κι αν σε αγκαλιές ερωτικές ένιωσα πολύ συχνά την ψυχή μου να φεύγει σε ταξίδι απίστευτα μακρινό , ούτε για μια στιγμή δε σκέφτηκα πως αυτό το συναίσθημα δίχως το σώμα θα μπορούσα ποτέ να το έχω.
Ήταν σίγουρα η ψυχή μου σε ταξίδι μα είχε για όχημα
το σώμα. Δίχως αυτό τι θα ήμουν ? Σκια και φέγγος
ςπάνω σε καθρέφτη θαμπό ? Πιστεύω ότι τώρα κατάλαβες για τί πράγμα μιλούσα CHCOME .
Και ίσως λίγο με δικαιολογείς όπου πήρα το θάρρος να σε αντικρούσω. Ο "έρωτας" κι αν δεν κοιτά διαφορές τις κοιτούν και τις παρακοιτούν οι ανθρώποι. Οι ζωντανοί ανθρώποι.
Τώρα και περισσότερο από πριν παραμένω φίλος CHCOME.  Κσλό ξημέρωμα .




Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #29 στις: 09/06/04, 08:13 »
Παρακαλώ να παραμείνουμε στο θέμα, το οποίο είναι η συνέντευξη του Μιλτιάδη Πασχαλίδη γενικότερα και να _μην_ αναλωνόμαστε σε αναλύσεις μιας υποθετικής φράσης ενός μέλους και τελικά σε προσωπικές αντιπαραθέσεις ή/και συζητήσεις εκτός θέματος.

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #30 στις: 10/06/04, 09:50 »
ΟΚ , Βασίλη έχεις δίκιο κι εγώ οφείλω συγνώμη όπου παρασύρθηκα. Εσύ πολύ σωστά έκαμνες και με επανέφερες. Ως administrator το καθήκον σου εκτέλεσες και το σέβομαι. Να πω τώρα ένα ανέκδοτο για να διασκεδάσω τις εντυπώσεις ? Όχι, έ ?
Το αφήνω τότε.

Αποσυνδεδεμένος alex tsa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεύτομαι αρα υπάρχω!!!
    • Προφίλ
    • pathfinder
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #31 στις: 24/07/04, 19:38 »
καλο παιδη δε λεω..... μονο που ξεχασε να απαντησει σ'ενα e-mail
που του εστειλα!! :'(
''Tsa_Atlas''

Αποσυνδεδεμένος HaPagan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Έλληνες Ερασιτέχνες Προγραμματιστές
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #32 στις: 26/07/04, 19:42 »
Πολύ καλή η συνέντευξη με καλές ερωτήσεις και φυσικά απαντήσεις . Ο Πασχαλίδης είναι ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης και έχω ακούσει όλες τις δουλειές του από την εποχή των Χαίνηδων .

Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό γιατί έτυχε (πραγματικά πρόκειται για τύχη  :) ) να του πάρω συνέντευξη τον Μάρτιο που μας πέρασε μαζί με άλλα 2 παιδιά για τον Χώρο 94.2 FM τον φοιτητικό σταθμό της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου . Ο Μίλτος ήταν πολύ οικείος και άνετος μαζί μας . Μάλιστα , στη συνέντευξη προσωρήσαμε και σε σύζητηση κάποιων πολιτικών θεμάτων αλλά και προσωπικών .

Το μόνο κακό είναι ότι η συνέντευξη δεν ηχογραφήθηκε . :(
Wish You Were Here !!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #33 στις: 15/09/04, 23:56 »
Bravo Μίλτο, μακάρι να είχαν όλοι τις ίδιες απόψεις με σένα...  :'(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
12 Απαντήσεις
6252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 14:27
από capodasto
15 Απαντήσεις
6359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 11:22
από holliday
2 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 09:54
από Ο Νέος Κιθαρωδός
4 Απαντήσεις
4271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 23:55
από TASOSGR
7 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:45
από fuZZed
1 Απαντήσεις
2705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/13, 13:33
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
5076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 09:47
από mackay
0 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/14, 14:01
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:57
από MARIOS F