Αποστολέας Θέμα: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout  (Αναγνώστηκε 7679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Προφανώς το προσωπικό του γνωστού Βρετανικού καταστήματος Andertons εμπνεύστηκε από κάτι παρόμοιο που είχα επιχειρήσει κι εγώ πριν δύο χρόνια περίπου ( :P ), αφού πρόκειται ουσιαστικά για ένα συγκριτικό τεστ σε video τεσσάρων modelling ενισχυτών στην κατηγορία των 150-200 Ευρώ περίπου. Ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι με την προσέγγισή και τα σχόλιά τους, αυτά τα video είναι αρκετά αναλυτικά, κατατοπιστικά, και τελικά χρήσιμα τουλάχιστον ως μια αρχική επαφή με τα τέσσερα πιο δημοφιλή μοντέλα σε αυτή την κατηγορία. Σίγουρα είναι τα μόνα video που έχω βρει τα οποία επιχειρούν μια παρόμοια σύγκριση. Θα έλεγα ότι όποιος σκέφτεται την αγορά ενός τέτοιου ενισχυτή επιβάλλεται να τα παρακολουθήσει με προσοχή, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι μπορούν να αντικαταστήσουν την δοκιμή από τον ενδιαφερόμενο σε ένα κατάστημα.

Οι ενισχυτές που συγκρίνονται είναι οι παρακάτω:

Fender Mustang II
Roland Cube 40XL
Vox VT40+
Line 6 Spider 30 IV

Εδώ είναι και τα link:

Part 1


Part 2
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #1 στις: 02/03/11, 11:52 »
VOX VT40+ vs Fender Mustang II

The Andertons Modelling Practice Amp Shootout - Part 2 - 10':24":

Chappers: (the VT40+ is..) -More expensive that the Mustang?
Lee: -Yeah..
Chappers: -Well FAIL cause the Mustang is much better than this amplifier..
..



 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 11:57 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #2 στις: 02/03/11, 12:02 »
VOX VT40+ vs Fender Mustang II

The Andertons Modelling Practice Amp Shootout - Part 2 - 10':24":

Chappers: (the VT40+ is..) -More expensive that the Mustang?
Lee: -Yeah..
Chappers: -Well FAIL cause the Mustang is much better than this amplifier..
..



 

ουσιαστικά κριτήρια σύγκρισης ε? :P

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #3 στις: 02/03/11, 13:50 »
Προσωπικα μονο τα καθαρα του mustang μου ψιλο-αρεσαν. Ολα τα αλλα....
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #4 στις: 02/03/11, 14:19 »
Προσωπικα μονο τα καθαρα του mustang μου ψιλο-αρεσαν. Ολα τα αλλα....
Κοίτα, εξαρτάται με τι το συγκρίνεις.. αν έχεις στο μυαλό σου το δικό σου rig με το axe-fx ή ακόμα και με τον μικρό τον δικό μου τον Cornford είναι άλλοι κόσμοι.

Αλλά πρόσφατα έχω ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην κατηγορία αυτή..
Βλέπω ότι σε πολλές πρόβες το μόνο που θέλεις είναι ένα ολοκληρωμένο σύστημα με διάφορους ήχους που να είναι έτοιμοι γιατί εστιάζεις πιο πολύ στο δέσιμο του group και της μουσικής που δουλεύεις. Πιστεύω με μερικά καλά προετοιμασμένα presets που να άλλαζαν εύκολα από το πόδι θα μου έκαναν καλά την δουλειά για πρόχειρες καταστάσεις.

Σίγουρα σε master πρόβες και σε συναυλίες θα φέρω τον πλήρη εξοπλισμό μου.
Αλλά αν σκεφτείς τι κουβαλάω, έχω κεφαλή, καμπίνα και effects pedalboard που όλα μαζί με την κιθάρα είναι πάνω από 50-60 κιλά σύνολο. And I am not getting any younger..

Και σκέφτομαι:
-Δεν παίρνω έναν Mustang III με το 4-απλό footswitch να έχω τα πάντα σε 3-4 ήχους να βγάζω τις πολλές πρόβες?
Μιλάμε για 16 κιλά σύνολο, άντε να φέρεις καμία τσάντα με οδηγούς, καλώδια, recorderάκι και λοιπά ψιλολόγια.
Σύν ότι στα λεφτά είναι ιδιαίτερα προσιτή κατηγορία.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #5 στις: 02/03/11, 15:08 »
Nαι, κι εγω για αυτο ειδα ολο το review, μηπως χτυπησω κανεναν μικρο για ευκολη μεταφορα και ευκολια χρησης παντου (πχ να τον παιρνω παζι σε διακοπες), αλλα ειλικρινα, κανενας distorted/overdriven ηχος απο οσους ακουσα, απο ολα τα μηχανηματα, δεν μου αρεσε εστω και λιγο... Πολυ φιζαρισμα ρε παιδι μου. Οκ, μπορει να φταιει και το μικροφωνο κτλ και η κιθαρα, αλλα δεν μου αρεσε κανενας. Οποτε καταληγω οτι ακομα και σε αυτη την περιπτωση θα προτιμησω παλι να παρω μονο το axe fx και κατευθειαν πανω σε οτι βρω (απο κονσολα και μικρο combo, μεχρι ενισχυτη ηχοσυστηματος κτλ).
Ενταξει, προφανως και δεν συγκρινονται ποιοτικα τα μηχανηματα αυτα με το axe fx, αλλα περιμενα να ακουσω ηχους που να μπορουν να ικανοποιησουν λιγο. Αυτα που ακουσα, δεν με ικανοποιησαν ουτε στο ελαχιστο, εκτος απο τα καθαρα του mustang (μου αρεσαν και αυτα με λιγο breakup).
Για blues καταστασεις παντως δεν θα ναι ασχημος...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #6 στις: 02/03/11, 22:26 »
Eπειδή πάντα παρακολουθώ τη συγκεκριμένη κατηγορία με ενδιαφέρον, έχω να παρατηρήσω δύο πράγματα.

Πρώτον, πόσο πιο πλήρη από πλευράς χαρακτηριστικών (προσομοιώσεων, εφφέ, preset, δυνατότητα σύνδεσης με PC κλπ) και εξελιγμένα μηχανήματα είναι πλέον διαθέσιμα, ακόμα και σε σύγκριση με αυτά που αυτά που συμπεριέλαβα εγώ στο δικό μου shootout μόλις πριν δύο χρόνια. Ο Roland Cube 40XL έχει και ακόμα και looper(!), κάτι το οποίο μάλλον κανείς δεν φανταζόταν ότι θα μπορούσε να είναι διαθέσιμο σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Δεύτερον, ότι κάθε ένας από τους ενισχυτές στο συγκεκριμένο τεστ (με την εξαίρεση ίσως τον Spider τον οποίο ως γνωστόν δεν συμπαθώ) έχει τα δικά του πλεονεκτήματα. O Mustang δίνει εξαιρετικούς καθαρούς ήχους που πλησιάζουν ανησυχητικά τα αυθεντικά μοντέλα (αν και στα βρώμικα υστερεί κάπως), και η σύνδεση με υπολογιστή μέσω του USB port ανοίγει νέους δρόμους παραμετροποίησης των ήχων και γενικά χρηστικότητας. Ο Roland 40XL έχει λίγους μεν, αλλά αρκετά καλούς ήχους (το καθαρό που παίζει ο Chappers στο 12:15 του πρώτου video με τρέλλανε...), έχει το looper, και είναι αναμφίβολα ο πιο εύχρηστος από όλους, οπότε είναι πολύ εύκολο να τον εξερευνήσει κανείς. O Vox πάλι είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένo μηχάνημα από πλευράς ηχητικών δυνατοτήτων με τον απίστευτο αριθμό προσομοιώσεων και preset, εφφέ που καταργούν την ανάγκη για ξεχωριστή πεταλιέρα, 8 μνήμες και ενσωματωμένο attenuator. Βέβαια όλα αυτά ίσως είναι και μειονέκτημα, καθώς απαιτεί αρκετό ψάξιμο μέχρι να τον μάθεις καλά και να ανακαλύψεις τις δυνατότητές του. Γενικά υπάρχει κάτι για κάθε γούστο, και σε τιμές που δεν θα προβληματίσουν κανέναν.

Johnie Darko, σχετικά με το σχόλιό σου, πρέπει να ομολογήσω ότι έχεις κάποιο δίκιο. Mια κάποια "ψηφιακίλα" δεν μπορείς ακόμα να την αποφύγεις στις πιο high gain προσομοιώσεις. Θα πρέπει όμως επίσης να αναφέρω ότι στο demo του Vox, η προσέγγιση των δύο κυρίων ήταν τουλάχιστον ανεπαρκής. Παρουσίασαν μόνο κάποιες προσωμοιώσεις από αυτές που έχουν έντονα εφφέ, οι οποίες κατά τη γνώμη μου δεν είναι ότι καλύτερο. Αν αρχίσεις με μια καθαρή προσομοίωση και προσθέσεις διακριτικά εφφέ, μπορείς να πετύχεις πολύ καλύτερους και πιο πειστικούς ήχους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #7 στις: 03/03/11, 13:22 »
Η αδαής ερώτηση της ημέρας: τί είναι το looper;
Τελικά Vox ή Mustang;
Νόμιζα ότι είχα καταλήξει στον VOX VT40+, αλλά η τιμή του Mustang III και οι καθαροί και crunch ήχοι από το παρακάτω βίντεο με έκαναν να ξανασκεφτώ...

 
Για τη βελτίωση των πιο βρώμικων ήχων υπάρχει η λύση να μπει πεταλάκι ή οι modeling δεν δέχονται; (Αυτή ήταν η αδαής ερώτηση 2, η γνώση μου στους ενισχυτές, είναι μάλλον φτωχή...)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #8 στις: 03/03/11, 14:13 »
..τί είναι το looper;
Μία λειτουργία η οποία επιτρέπει την ηχογράφηση ενός μέρους κάποιων δευτερολέπτων και την κατοπινή αέναη επανάληψη του με σκοπό την συνοδεία, ή τον εμπλουτισμό του με επιπλέον μέρη που εγγράφονται μαζί με το αρχικό, με σκοπό την παραγωγή πολλαπλών ταυτόχρονων μερών εν είδει ολοκληρωμένου τραγουδιού.

.. υπάρχει η λύση να μπει πεταλάκι ή οι modeling δεν δέχονται;
Η γενική φόρμουλα είναι ότι:
Πεταλάκια Overdrive/Distortion + Modeling = Λάσπη
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #9 στις: 03/03/11, 14:26 »
..τί είναι το looper;
Μία λειτουργία η οποία επιτρέπει την ηχογράφηση ενός μέρους κάποιων δευτερολέπτων και την κατοπινή αέναη επανάληψη του με σκοπό την συνοδεία, ή τον εμπλουτισμό του με επιπλέον μέρη που εγγράφονται μαζί με το αρχικό, με σκοπό την παραγωγή πολλαπλών ταυτόχρονων μερών εν είδει ολοκληρωμένου τραγουδιού.
Οκ κατάλαβα ότι το looper σίγουρα δεν το χρειάζομαι αυτή τη στιγμή!

.. υπάρχει η λύση να μπει πεταλάκι ή οι modeling δεν δέχονται;
Η γενική φόρμουλα είναι ότι:
Πεταλάκια Overdrive/Distortion + Modeling = Λάσπη

Και σκέψου ότι είναι ήδη λίγο λάσπη απο μόνο του....

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #10 στις: 03/03/11, 17:22 »
Επειδή το πολύ ψάξιμο τελικά καταντάει μονοτονία κάποια στιγμή λες θα πάρω αυτό και τέλος....
Μόλις παρήγγειλα τον Mustang III, οπότε θα σας πω εντυπώσεις σε κανά δυο εβδομάδες που αναμένεται να έρθει (υπάρχει έλλειψη τώρα)!!!
 
Τώρα αν ψήσω το συνέταιρό μου να πάρει τον Vox που ήθελα αρχικά θα είναι ακόμα καλύτερα.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #11 στις: 03/03/11, 17:41 »
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε 100 Watt; Ρωτάω γιατί ανέφερες πιο πάνω ότι είχες καταλήξει στον Vox VT40+, oπότε πιθανόν να σού αρκεί και ο Mustang II. Και λογικά αυτός είναι διαθέσιμος πιο άμεσα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #12 στις: 03/03/11, 17:58 »
Απόλλων δεν έχω άμεση ανάγκη για 100W, ωστόσο είναι ένας ενισχυτής που σκοπεύω να κρατήσω για καιρό οπότε δε ξέρω τί ανάγκες μπορεί να προκύψουν.
 
Επίσης:
1. Είχα αποφασίσει τον VT40+ και διότι ο VT80+ ξέφευγε....
2. Μεταξύ Vox Vt40+ και Mustang II, θα διάλεγα τον πρώτο..
3. Ο Mustang ΙΙΙ λόγω της οθόνης που φαίνεται σημαντικά πιό εύχρηστος και πιο εύκολα παραμετροποιήσιμος όσον αφορά τα presets σε σχέση με τον Mustang II
4. Η διαφορά VT40+ με το VFS5 από τον Mustang III με το 4πλο ποδοδιακόπτη ήταν περίπου 40,00 €, συνεπώς....
 
Δεν ξέρω αν τα παραπάνω σου βγάζουν νόημα και λογική...
Καλά ή κακά ο χρόνος θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #13 στις: 03/03/11, 18:43 »
Όχι, έχεις απόλυτο δίκιο. Κατ' αρχήν δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι ο Mustang III είχε την LCD οθόνη, η οποία ομολογουμένως απλοποιεί πολύ τη διαδικασία παραμετροποίησης των ήχων του ενισχυτή. Αλλά και πέρα από την οθόνη, το υπόλοιπο panel φαίνεται να έχει πολύ πιο λογική διάταξη και επομένως σαφώς μεγαλύτερη ευχρηστία. Ακόμα και το γεγονός ότι έχει EQ τριών περιοχών (σε αντίθεση με τα δύο μικρότερα μοντέλα) και ξεχωριστό reverb, είναι για μένα σημαντικά πλεονεκτήματα. Και φυσικά δεν τίθεται ζήτημα ως προς την τιμή. Μιλάμε για έναν ενισχυτή 100Watt με 12άρι Celestion ηχείο, FX loop και όλα αυτά τα μπλιμπλίκια για 250 Ευρώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #14 στις: 24/03/11, 14:22 »
Ο Mustang III ήρθε προχθές!!
Βέβαια δεν έχω προλάβει να τον ευχαριστηθώ ιδιαίτερα, όπως είναι λογικό, ωστόσο έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται....

Πρώτον από ποιότητα κατασκευής δείχνει προσεγμένος (σε σχέση πάντα με την τιμή του)...Είναι πράγματι ελαφρύς και γενικά η αισθητική του είναι αρκετά Fender...

Τώρα από ήχους, που είναι και ο λόγος ύπαρξής του άλλωστε, δεν θα σε αφήσει άφωνο, ούτε θα σε απογοητεύσει!! Για την ακρίβεια δεν απεχει και πολύ από τα video του youtube.
Καταρχήν θεωρώ ότι δεν πρέπει να δώσει κανείς βάση στο γεγονός ότι έχει 100 presets. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τί είχαν στο μυαλό τους στη Fender με τη δημιουργία τους!! Άντε 10 - 15 να είναι της προκοπής, οπότε ουσιαστικά θα πρέπει να φτιάξει ο καθένας ότι θέλει από μόνος του, ή να κατεβάσει από την Fuse community ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο...
Η αλήθεια είναι ότι από θέμα ευχρηστίας είναι πολύ καλός, καθώς η οθόνη LCD σε συνδυασμό με τη ροδέλα και τα knobs απλοποιούν πολύ τα πράγματα...
Γενικά οι προσομοιώσεις τον ενισχυτών της ίδιας της Fender είναι από αξιοπρεπείς έως πολύ καλές (δεν έχω εμπειρία βέβαια από τα original μοντέλα, αλλά αυτό που ακούω με ευχαριστεί). Στα φασαριόζικα μοντέλα όμως κάπου λασπώνει το θέμα, αλλά σε αυτό σίγουρα έχει ευθύνη και η κιθάρα μου, οπότε μην θεωρήσετε ότι είναι για πέταμα. Προτείνω ωστόσο σε όλα τα (pre)sets που έχουν τους συγκεκριμένους ενισχυτές να χαμηλώσετε το gain για να ακουστεί καλύτερα...

Γενικά είμαι ικανοποιημένος. Είναι αυτό που περιμένει κανείς από αυτήν την τιμή.

Για τους ποδοδιακόπτες και τα software δεν έχω γνώμη ακόμα.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #15 στις: 24/03/11, 14:29 »
Ο Mustang III ήρθε προχθές!!
Μπράβο και ευχαριστούμε για το review, με ενδιαφέρει και εμένα ο συγκεκριμένος.

Αναφορικά με το διπλό F/Sw από ότι έχω διαβάσει σε ένα mode λειτουργεί με presets δεξιά-αριστερά, οπότε θα είναι αρκετά εύχρηστο εάν έχεις 4-5 διαφορετικά για όλες τις κυριότερες εφαρμογές σου.

Όσον αφορά τις προσομοιώσεις, φαίνεται κοινή παραδοχή ότι για τον συγκεκριμένο, στο Gain ισχύει ευλαβικά το "less is much better"
Είδες κάποια προσομοίωση να είναι λιγότερο λασπωμένη?
Έχει χρηστικούς crunch ήχους?

Γράψε αν θές λίγες εντυπώσεις με σύγκριση αληθινών λαμπάτων που έχεις εμπειρία πρώτο χέρι και των προσομοιώσεων του III..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #16 στις: 28/03/11, 21:17 »
Δεν τον αντεχω τον chappers με τιποτα...Χασκογελαει συνεχεια και τιγκαρει το gain. Well fail! γιατι υπαρχουν απειρως ικανοτεροι και all around κιθαριστες και μαλιστα μεσα στο κιθαρα!!!

Τελος παντων, ο vypyr που ειναι? O prism?

Προς τον φιλο που πηρε τον mustang κανε το fuse να δουλεψει και ξεκινα το πειραγμα γιατι εκει απογειωνεται ο ενισχυτης σου!!! Πειραζεις απο bias μεχρι tonestack θεση. Δε θα ηταν ασχημη ιδεα ενα netbook για την προβα η το Live να τρεχει το fuse και να ρυθμιζεις τα παντα και να τα σωζεις ακαριαια.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #17 στις: 28/03/11, 22:13 »
Οσο για ποιοτητα κατασκευης και χωρις να σημαινει οτι θα δημιουργειται προβλημα, θα ηθελα παρακαλω, αν μπορεις να τον ανοιξεις να δουμε εσωτερικες φωτογραφιες.


Τα σωθικα του mustang II δεν ειναι ακριβως...φοβερα. Οκ οτι η καμπινα θα ειναι particle board η MDF το περιμενεις (αλλωστε και σε ολη τη σειρα hot rod deluxe MDF ειναι) αλλα, το pcb στον mustang II ειναι στερεωμενο στο...μπροστα και πανω μερος του ενισχυτη. Δεν εχει σασι!


Για την δυνατοτερη εκδοση ελπιζω οτι εχουν βαλει...αλλωστε θα ανεβαζει δονησεις και db πανευκολα φανταζομαι με τοσα watt.


Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #18 στις: 29/03/11, 01:22 »
Εγώ έκανα μια δοκιμή τον mustang II με μια tele roadworn, και παρόλο που επικεντρώθηκα στο preamp αντι για τα εφέ, δεν κατάφερα να βγάλω έναν ήχο που να μην μου φαίνεται ρηχός. Αν πάντως σε κάποιον αρέσει ο ήχος του, η τιμή είναι πολύ καλή. Όσο για την τρίτη γενιά των Vox vt, λέγεται πως έχει προβλήματα με θόρυβο.

Θα ήθελα πολύ να βολευτώ με modelling αλλά τελικά πρέπει να ανεβάσω το budget  :(

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #19 στις: 29/03/11, 10:32 »
Θα ήθελα πολύ να βολευτώ με modelling αλλά τελικά πρέπει να ανεβάσω το budget  :(

Έχοντας κοιτάξει αναλυτικά το manual, πιστεύω ότι αν είναι οικονομικά εφικτό για κάποιον, είναι κρίμα να πέσει πιο κάτω από τον Mustang III. Η οθόνη LCD κάνει την ζωή πολύ ευκολότερη, και οι αυτοματισμοί με τα presets και ο έλεγχος τους από το footswitch καθώς και η συμβατότητα με το πολύ εύελικτο footswitch των 4 κουμπιών με πολλαπλές λειτουργίες, τον κάνει το μικρότερο/μεγάλο μοντέλο της σειράς.

Εδώ υπάρχουν όλα τα στοιχεία, για όλα τα μοντέλα της σειράς Mustang:
http://support.fender.com/manuals/guitar_amplifiers/Mustang_1-5_Advanced_English.pdf
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #20 στις: 29/03/11, 11:50 »
Μετά από 6 ημέρες κατοχής του μηχανήματος έχω να κάνω την παρακάτω κριτική σχετικά με τους ενισχυτές που προσομοιώνει ο Mustang III:
o 57' Champ είναι για τα γούστα μου πολύ μουντός και παλιομοδίτικα μπουκωμένος ακόμα και με πολύ χαμηλό gain.
ο 57' Deluxe είναι καλός για crunchy ήχους και αρκετά ζεστός *
ο 59' Bassman είναι πολύ καλός για καθαρούς ήχους ειδικά με λίγο reverb, σηκώνει περισσότερο gain και είναι ότι πρέπει για rock / blues ***
o 65' Princeton έχει πιο vintage ήχους, αλλά είναι επίσης καλός στα καθαρά με πιο μπάσο ήχο **
ο 65' Deluxe επίσης ωραίος για καθάρά, σηκώνει gain, ότι πρέπει για crunchy ήχους **
ο 65' Twin είναι μαζί με τον Bassman (τουλάχιστον κατά τη δική μου κρίση) οι δυο καλύτερες προσομοιώσεις. Έχει κρυστάλινα καθαρά, βγάζει την αίσθηση της λάμπας, σηκώνει full gain χωρίς να νιώθεις ότι έρχονται τα Ορκ, έχει ωραία μπάσα χωρίς να μπουκώνει και είναι ότι πρέπει για ένα μεγάλο εύρος μουσικής. ***
ο Super-sonic σηκώνει gain ως 4,5-5 max και θα τον χρησιμοποιούσα περισσότερο σε hard rock (τύπου AC/DC) ως metal ήχους. **

Οι παραπάνω ενισχυτές είναι μιμήσεις μοντέλων Fender, από εδώ και κάτω που είναι τα πιο άγρια μοντέλα είναι Vox, Marshall και νομίζω Peavey...
British 60's (vox) καλός για grunge, brit rock κτλ σηκώνει gain ως 6,5 χωρίς να λασπώνει *
British 70's (marshall) με αρκετές ομοιότητες με τον 60's, αλλά πιο καθαρός **
British 80's (marshall) αρχίζει η καφρίλα, για πιο metal ήχους, αλλά αρχίζει να μπουκώνει. η κατάσταση ψιλοσώνεται με εφφέ...
American 90's (marshall ?) καλύτερος από British 80's για πιο tight riffs τύπου Metallica, αλλά με αρκετά περιορισμένο gain **
Metal 2000 (peavey ?) απο μακριά κι αγαπημένοι....

Συνοψίζοντας τα καθαρά μοντέλα είναι super και ίσως ειναι σκόπιμο τους heavy ήχους να τους χτίσεις με βάση αυτά τα μοντέλα...Ωστόσο δεν είναι ο καλύτερος modeling ενισχυτής για metalheads...

Για τα εφφέ θα επανέρθω αργότερα..

Το Fuse είναι επίσης πολύ χρηστικό ειδικά στη φάση που παίζεις στο σπίτι και είσαι καθιστός, έχεις τον ενισχυτή απέναντι σε μια εύλογη απόσταση και όλες τις ρυθμίσεις τις κάνεις από το laptop...Επίσης κάποια presets που κατέβασα από την fuse community είναι σίγουρα καλύτερα από τα μαμίσια, ενώ γενικά η διαδικασία κατεβάσματος είναι εξαιρετικά απλή και γίνεται και μέσα από το ίδιο το Fuse. Download, επί τόπου φόρτωμα στον ενισχυτή και αν σου αρέσει, κάνεις save και τέλος...

Κάποιους παραδοσιακούς τύπους μπορεί να τους ξενερώνει όλη αυτή η τεχνολογική φάση, αλλά νομίζω οτι θα πρέπει να κρατήσουμε τις ευκολίες που παρέχει αυτό το μηχάνημα σε συνδυασμό με το κόστος του! Δε θα ήταν λογικό άλλωστε να περιμένουμε από ενα μηχάνημα των 260 € να έχει την απόδοση, αίσθηση, ήχο μηχανημάτων με υπερτριπλάσια τιμή. Απλά μη φτάσουμε σε κανά σημείο να θέλει format ο ενισχυτής!!

Υ.Γ. tech21man μάλλον είναι δύσκολο να βρω χρόνο να ανοίγω τον ενισχυτή, τουλάχιστον σε αυτή τη χρονική περίοδο...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/11, 18:08 από civilbill »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #21 στις: 29/03/11, 12:57 »
καλά λιωσίματα civibill!

σκέψου την πρόταση για notepad στα live....
δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια πεταλιέρα σαν αυτή που έχει το guitar rig....που ελέγχεις με τα πόδια (και μέσω υπολογιστή φυσικά) preset ήχους ενώ παίζεις.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #22 στις: 29/03/11, 13:16 »
Βασίλη μπράβο, πολύ ωραία και χρήσιμη ανάλυση!  :up
Εγώ τουλάχιστον καλύφθηκα σε πολύ μεγάλο βαθμό, νάσαι καλά για τον κόπο σου, ευχαριστούμε!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #23 στις: 29/03/11, 19:28 »
@ andr!anos : Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά ίσως δεν κατάλαβες τι εννοούσα.

Αυτό που ήθελα να καταφέρω ήταν να βγάλω όλα τα effects για να ακούσω μόνο καθαρά και light overdrive channels. Αυτό έκανα άλλά δεν μου άρεσε ο χαρακτήρας τους, και δεν μπήκα σε μεγάλο κόπο να δοκιμάσω και τα effects. Δεν νομίζω να δυσκολευόμουν στην χρήση τους.

Επειδή θα ξεφύγω απο το θέμα, άνοιξα ένα άλλο thread εδώ.
Θα εκτιμούσα πολύ τις γνώμες σας






Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout
« Απάντηση #24 στις: 29/03/11, 21:17 »
Νομιζω οτι τα μεταλ μοντελλα ειναι fender, μαλιστα το ενα ειναι σιγουρα το metalhead ο γνωστος παρεξηγημενος αποτυχημενος ενισχυτης solid state της fender.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 19:46
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 23:15
από .
0 Απαντήσεις
2091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 13:52
από mehiko
13 Απαντήσεις
5192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:36
από if_it_is?
18 Απαντήσεις
7256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 10:08
από no_one
7 Απαντήσεις
13245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/09, 13:40
από Garvin
modelling amp σε pc

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

3 Απαντήσεις
2082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 21:14
από markos_geo
0 Απαντήσεις
7889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 12:49
από virusfovos
Practice amp..

Ξεκίνησε από giorgos1990 « 1 2 ... 6 7 » Ενισχυτές

154 Απαντήσεις
37552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/14, 20:36
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
3776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy