Αποστολέας Θέμα: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...  (Αναγνώστηκε 15865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« στις: 14/12/07, 00:20 »
... εκεινο το ανεκδιηγητο τραγουδι του καρβελα(τα λεφτα το φαι...), εκτος του οτι εχει αθλιο και ανουσιο στιχο


ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑ-ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ KILLING IN THE NAME ΤΩΝ RAGE AGAINST THE MACHINE!!!



ελεος ρε γμτ, δηλαδη να κανεις κατι ελεεινο να παει στο διαολο, αλλα οχι και να καταστρεφεις ενα καλο τραγουδι ενος συγκροτηματος(και αποκλειω την πιθανοτητα να πηρε την αδεια απο τους ratm να το κανει)  >:(

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #1 στις: 14/12/07, 00:36 »
Κ εμενα κατι μου θυμιζε αλλα δν το πολυπροσεξα ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #2 στις: 14/12/07, 00:44 »
δεν θα το ελεγα και ΚΑΡΑ-ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ...
εμενα μου μοιαζει για αντιγραφη απο το "give it away" των red hot chilli peppers...

και επίσης γιατι το λες ανεκδιήγητο το τραγούδι? και ελλεινό? και γιατι εχει αθλίο και ανούσιο στίχο?

εγω το βρίσκω πολύ ουσιώδες απο στιχουγικής αποψης. πραγματικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/07, 00:48 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #3 στις: 14/12/07, 14:49 »
μια ειναι η λυση, τα λ7, το φαι και το γ@#$σι?  ::) τραγουδι με νοημα, τι να σου πω. αισθησιαζομαι.


σαν το αλλο το εμπνευσμενο "ο σκυλος μου ειναι gay"(x50)....

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #4 στις: 14/12/07, 15:01 »
παρε οποιοδήποτε αγγλόφωνο τραγούδι, μετέφρασε το στα ελληνικα και ιδού.

ας παρουμε για παράδειγμα το rape me των nirvana

βιασε με
βιασε με φίλε μου
βιασε με
βιασε με ξανα

(μετα βεβαια το γυρίζει και λεει θα βρωμας και θα καιγεσαι για παντα κλπ, ,αλλα δεν νομίζω να ακουσες το αντίστοιχο μετα στο τραγούδι του καρβέλα)


και αν ειδες εχθες την συνέντευξη εξήγσησε πως έχει .
και φυσικά το μία είναι η λύση κλπ κλπ ειναι καθαρά ειρωνικό.

μην πεί την μαλ***α του ο λαζόπουλος αμέσως να το υιοθετήσετε ολοι (δεν αναφερομαι σε σενα paranoid αλλα γενικα)



ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #5 στις: 14/12/07, 15:33 »
Παράθεση
μην πεί την μαλ***α του ο λαζόπουλος αμέσως να το υιοθετήσετε ολοι (δεν αναφερομαι σε σενα paranoid αλλα γενικα)
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #6 στις: 14/12/07, 17:03 »
Εγω πιστεύω οτι αν ακούσεις ολόκληρο το τραγούδι ο στιχος έχει νόημα απλά χρησιμοποιεί λέξεις που μερικούς τους ενοχλούν...
Για την μουσική δεν θα έλεγα ότι είναι καρα-αντιγραφη...

Όσο για τον λαζόπουλο πιστεύω ότι δεν θα το είχε ακούσει ολόκληρο και απλά τον εξέθεσαν οι συνεργάτες του...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #7 στις: 14/12/07, 17:34 »
Επειδή ο καθένας καταθέτει την προσωπική του άποψη κι αισθητική, μπορώ να προσθέσω κι ο ίδιος πως το συγκεκριμένο άσμα δεν είναι καν μία μαλ***α και μισή στη συνείδησή μου, αλλά εντάσσεται στις μη μετρήσιμες περιπτώσεις. Η αλήθεια είναι πως τον Καρβέλα μπορούσα να τον ανεχθώ όταν δεν επεδίωκε να προσδώσει κοινωνικοπνευματικοφιλοσοφικό status στη στιχουργική του ανοησιολογία, τότε που αρκείτο στην πώληση εσωρούχων ας πούμε. Τώρα που το παίζει τιμητής όλης αυτής της κατάστασης που ο ίδιος έστησε με τα σαχλοτράγουδά του εδώ και 2.5 δεκαετίες, μιλώντας για ποίηση, όπερες της πεντάρας, βιβλία που έχει εκδώσει και τραγούδια που είναι ικανά μόνο να σε εξωθήσουν να ξύσεις το δεξί σου αρτίδι από τη συγκίνηση, μου κάθεται κάπως.

Είδα αποσπασματικά την εν λόγω συζήτηση και μου προκάλεσε μάλλον οίκτο ο 56χρονος Νικόλας. Σαν καρικατούρα ξεμαλλιασμένης μάγισσας που την έχει δει Μότσαρτ και τα ρίχνει στην άτιμη την κοινωνία που υπήρξε αρκετά μικρή για να αναγνωρίσει την ανυπέρβλητη μεταστροφή του σε καλλιτεχνία ουσίας (ουσιών μάλλον). Γιατί σου λέει κι όλας ο μεγάλος "εδώ κοτζάμ Ραδιοκέφαλοι μιλούσαν για λεμόνια κι όλοι έκαναν επικύψεις", δεν τον παίρνει κι αυτόν να δισκογραφήσει ακόμα και τη γιαγιά του που πέρδεται, την ώρα που κατεβάζει καμιά χριστοπαναγία ο γείτονας, μετουσιώνοντάς το σε ισραηλινοπαλαιστινιακή αναφορά; Αν δεν διατηρούσε αναλλοίωτο το γνήσιο λαϊκό στοιχείο, αν δεν παρέμενε μουσουργός για χάρη της μάζας, θα είχε φροντίσει να σβήσει τον John Cage στις αβάντγκαρντ εκδηλώσεις του, δημιουργώντας τη Σονάτα για 2 Καζανάκια και 1 Τουμποφλό.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #8 στις: 14/12/07, 17:39 »
schizm.........που ειναι το :bow oταν το θες;;;; ;D ;D ;D ;D ;D ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #9 στις: 14/12/07, 18:33 »
schizm.........που ειναι το :bow oταν το θες;;;; ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι είναι εδώ:  ;D

http://forums.extremeravens.com/style_emoticons/xtreme/bow.gif
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #10 στις: 14/12/07, 22:29 »
sotoman για αυτο που ειπες για το λαζοπουλο, αν νομιζεις οτι ταυτιζομαι με οτι λεει, δες αυτο που ειχα γραψει

http://nikolaikartalov.blogspot.com/2007/11/blog-post_22.html

22 νοεμβριου το εγραψα, για να μην παρεξηγουμαστε


και ουτε το στιχο των νιρβανα εκτιμω. και γενικα ο ξενος στιχος, οταν μεταφραζεται, βλεπουμε οτι πασχει αγριως (τις περισσοτερες φορες)

αλλα να ηταν μονο ο στιχος να παει στο διαολο. ειναι και η μουσικη που ειναι ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ. και ειναι και το ατομο. οταν το παιζεις ροκας στα νιατα, μετα γινεσαι σκυλας και πας πακετο με βισση, και κατοπιν το παιζεις αναρχικος ροκερ και πρωτοπορια καιταλιμπαν καιταλιμπαν, λυπαμαι φιλε, την εκτιμηση μου δε θα την εχεις ποτε. εισαι ΔΗΘΕΝ

ΥΓ:τα τραγουδια στην πανια, του καρβελα δεν ειναι?  ::)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #11 στις: 15/12/07, 00:34 »
Καλα τα λες paran0id,αλλα ομολογω πως ελιωσα με το ποστ του tool-ά...
ωραιος ρεε! :D :D :D
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #12 στις: 15/12/07, 01:07 »
Το θέμα ξεκίνησε από το ότι ο καρβέλας έκλεψε κάποιο τραγούδι κάποιων  Rage Against The machine, μετά διαπιστώθηκε ότι το εν λόγω "κραγούδι" (του ρήματος "κράζω" :P) είναι κλεμμένο από κάποιο άλλο των red hot chilly peppers, και ακούστηκε ότι το τραγούδι του καρβέλα έχει ουσιώδεις στίχους ( :o), μετά κάποιος έγραψε την άποψή του για τον καρβέλα (με την οποία συμφωνώ ;)). Αυτός που χαρακτήρισε ουσιώδεις τους στίχους του καρβέλα έφαγε "κραξιματάκι", μετά προσπάθησε να εξηγήσει κάποιος την θέση ότι είναι ουσιώδεις ( :o) αυτοί οι στίχοι μεταφράζοντας ένα άλλο ξένο τραγούδι. Παρακάτω κάποιος γράφει κάτι για τον Λαζόπουλο (που ως γνωστόν έχει κόντρα με τον Καρβέλα{-ΛΑΚΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!}). Κάποιος αργότερα προσπαθεί να επαναφέρει το θέμα στο επίπεδό του ξαναλέγοντας για το θέμα του κλεψίματος και τέλος κάποιος άλλος συμφωνεί μαζί του...


Τελικά ποιο είναι το θέμα του νηματίου ρε παιδιά;  ??? ??? ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #13 στις: 15/12/07, 02:15 »
δεν θα το ελεγα και ΚΑΡΑ-ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ...
εμενα μου μοιαζει για αντιγραφη απο το "give it away" των red hot chilli peppers...

και επίσης γιατι το λες ανεκδιήγητο το τραγούδι? και ελλεινό? και γιατι εχει αθλίο και ανούσιο στίχο?

εγω το βρίσκω πολύ ουσιώδες απο στιχουγικής αποψης. πραγματικά.

Εχει στοιχεια και απο τα δυο κομματια,πολλα σημεια μοιαζουν αρκετα.Το ριφ του κομματιου ειναι give it away,ενω τα σκασιματα ειναι killing in the name.Για τα υπολοιπα που λες συμφωνω 100%.Τους παω και τους δυο εξισου πολυ,και Λακη και Καρβελα.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #14 στις: 15/12/07, 14:10 »
Το θέμα ξεκίνησε από το ότι ο καρβέλας έκλεψε κάποιο τραγούδι κάποιων  Rage Against The machine, μετά διαπιστώθηκε ότι το εν λόγω "κραγούδι" (του ρήματος "κράζω" :P) είναι κλεμμένο από κάποιο άλλο των red hot chilly peppers, και ακούστηκε ότι το τραγούδι του καρβέλα έχει ουσιώδεις στίχους ( :o), μετά κάποιος έγραψε την άποψή του για τον καρβέλα (με την οποία συμφωνώ ;)). Αυτός που χαρακτήρισε ουσιώδεις τους στίχους του καρβέλα έφαγε "κραξιματάκι", μετά προσπάθησε να εξηγήσει κάποιος την θέση ότι είναι ουσιώδεις ( :o) αυτοί οι στίχοι μεταφράζοντας ένα άλλο ξένο τραγούδι. Παρακάτω κάποιος γράφει κάτι για τον Λαζόπουλο (που ως γνωστόν έχει κόντρα με τον Καρβέλα{-ΛΑΚΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!}). Κάποιος αργότερα προσπαθεί να επαναφέρει το θέμα στο επίπεδό του ξαναλέγοντας για το θέμα του κλεψίματος και τέλος κάποιος άλλος συμφωνεί μαζί του...


Τελικά ποιο είναι το θέμα του νηματίου ρε παιδιά;  ??? ??? ::)

γιατι κανεις τα πραγματα τοσο πολυπλοκα? δλδ εσυ ξερεις καμια συζητηση που ειναι περιορισμενη σε κατι πολυ συγκεκριμενο και να κολλαει σε αυτο? λογικο δεν ειναι να συζητηθει εκτος απο την αντιγραφη της μουσικης και ο στιχος, και συνεπως να προκυψουν και αλλα θεματα που περιστρεφονται γυρω απο το τραγουδι?

μυστηριοι ειστε ωρες ωρες...






και αν το θετετε ετσι για το ποσο καλος ειναι ο στιχος, φανταζομαι οτι το νοημα του αιωνα βρισκεται στο στιχο "στοχος ειναι τα λεφτα" ε?



Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #15 στις: 15/12/07, 14:22 »
Καρβελας rulez Λακης rulez, Ξεφτιλα rulez, Κουλτουρα rulez...Ολα τ αλλα ειναι κουβεντα να γινεται κι αλλα λογια ν αγαπιομαστε...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #16 στις: 15/12/07, 14:34 »
γιατι κανεις τα πραγματα τοσο πολυπλοκα? δλδ εσυ ξερεις καμια συζητηση που ειναι περιορισμενη σε κατι πολυ συγκεκριμενο και να κολλαει σε αυτο?


Ναι αλλά στη συγκεκριμένη συζήτηση δεν κατάλαβα ποιο είναι το θέμα;
Η αντιγραφή του Καρβέλα;
Η κόντρα του Καρβέλα με τον Λαζόπουλο;
Το πόσο ουσιώδεις είναι οι στίχοι στο τραγούδι του καρβέλα;
Τι από όλα;

μυστηριοι ειστε ωρες ωρες...

Δεν μας ξέρεις οπότε ας το...


και αν το θετετε ετσι για το ποσο καλος ειναι ο στιχος, φανταζομαι οτι το νοημα του αιωνα βρισκεται στο στιχο "στοχος ειναι τα λεφτα" ε?

Προσωπικά δεν θεωρώ καλό τον στίχο του καρβέλα. Είναι γελοίος όπως κ κάθε τι άλλο που έχει γράψει. Τέτοιου είδους τραγούδια είναι για ανθρώπους που δεν έχουν αξίες, που δεν ξέρουν να κρίνουν και νομίζουν ότι το νόημα της ζωής κρύβεται στο να είσαι "ιν". Και για να είσαι "ιν" πρέπει να ακούς όλες τις βλακείες του Καρβέλα, του Φοίβου, της Πάνια κ.λπ.

...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #17 στις: 15/12/07, 14:38 »
μηπως το θεμα της συζητησης, ειναι το τραγουδι του καρβελα ΓΕΝΙΚΩΣ?  ::)



το τελευταιο σχολιο για το στιχο δε πηγαινε σε εσενα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #18 στις: 15/12/07, 14:41 »
μηπως το θεμα της συζητησης, ειναι το τραγουδι του καρβελα ΓΕΝΙΚΩΣ?  ::)



το τελευταιο σχολιο για το στιχο δε πηγαινε σε εσενα  ;)

Οκ το πιασα. Όσο για τον στίχο, πειράζει πολύ που ήθελα να πω κ εγώ τη γνώμη μου;
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #19 στις: 15/12/07, 14:43 »
οχι απλα νομιζα οτι θιχτηκες  :)

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #20 στις: 15/12/07, 14:50 »



γιατι κανεις τα πραγματα τοσο πολυπλοκα


+1

δεν λεω για σενα ρε παρανοικέ, απλως ειναι πολλοί (ή μαλλον πολλά) αυτοί που προσκυνάνε τον λάκη λες και ειναι θεός...

οι στίχοι του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ τραγουδιού ΕΙΝΑΙ ουσιώδεις. Δεν με νοιαζει αν εγραψε του jetaime ή αν εγραψε ο σκυλος μου ειναι γκέι ή αν το παίζει μαγκας, αλλα στο τραγούδι αυτο οταν λεει μια ειναι η λύση κλπ ειναι καθαρά ειρωνικό και κατακρίνει τον τρόπο ζωής που μας πασάρουν.

Παράθεση
Προσωπικά δεν θεωρώ καλό τον στίχο του καρβέλα. Είναι γελοίος όπως κ κάθε τι άλλο που έχει γράψει. Τέτοιου είδους τραγούδια είναι για ανθρώπους που δεν έχουν αξίες, που δεν ξέρουν να κρίνουν και νομίζουν ότι το νόημα της ζωής κρύβεται στο να είσαι "ιν". Και για να είσαι "ιν" πρέπει να ακούς όλες τις βλακείες του Καρβέλα, του Φοίβου, της Πάνια κ.λπ.
συμφωνω αλλα στο συγκεκριμενο τραγούδι λεει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο. Ας μην μας παρασύρουν οι απειρες μαλ***ες του καρβελα και οι γλοιώδης προσωπικότητά του, το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τραγούδι εχει ουσία




ΥΓ. ουτε εγω συμπαθω ιδιαίτερα τον καρβέλα, αλλα αν κρίνουμε ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ το τραγούδι αυτο ειναι αρκετα  ουσιώδες.



Παράθεση
Τέτοιου είδους τραγούδια είναι για ανθρώπους που δεν έχουν αξίες, που δεν ξέρουν να κρίνουν και νομίζουν ότι το νόημα της ζωής κρύβεται στο να είσαι "ιν". Και για να είσαι "ιν" πρέπει να ακούς όλες τις βλακείες του Καρβέλα, του Φοίβου, της Πάνια κ.λπ.
Ενώ για να είσαι out πρεπει να κραζεις φοίβο καρβέλα πανια κλπ, να ακούς τραγουδια με τον κλασσικο (ψευτο)ποιητικό στίχο (μην χέσω) και να νομίζεις οτι το νόημα της ζωής κρύβεται σε μια ανασα που παίρνω απο το χέρι σου, στο φεγγαρι που κατεβηκε να μας φιλήσει, στον ανθό της τριανταφυλλιάς που ξεπετάγεται απαλα κατω απο τον καλοκαιρινό ήλιο και αλλα τέτοια χλιαρά ψευτορομαντικά ξερατά.

απο την στιγμή που εχεις σχηματίσει τετοια στερεότυπα στο μυαλό σου και νομίζεις πως εσυ ξερεις να κρίνεις και νομίζεις οτι το νόημα της ζωής κρύβεται καπου αλλού δεν βλεπω να ξεχωρίζεις σε καποιο σημείο με τους ανθρώπους αυτούς.


nothing personal, no offence




@ schizm
συμφωνω μαζί σου, αλλα ασχετα απο τον καρβελα σαν καρβελα, το τραγούδι σαν τραγούδι δεν είναι τοσο ηλίθιο
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/07, 14:59 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #21 στις: 15/12/07, 17:52 »
@paranoid όχι δεν θίχτηκα!  ;)

@sotoman:

Παράθεση
Προσωπικά δεν θεωρώ καλό τον στίχο του καρβέλα. Είναι γελοίος όπως κ κάθε τι άλλο που έχει γράψει. Τέτοιου είδους τραγούδια είναι για ανθρώπους που δεν έχουν αξίες, που δεν ξέρουν να κρίνουν και νομίζουν ότι το νόημα της ζωής κρύβεται στο να είσαι "ιν". Και για να είσαι "ιν" πρέπει να ακούς όλες τις βλακείες του Καρβέλα, του Φοίβου, της Πάνια κ.λπ.
συμφωνω αλλα στο συγκεκριμενο τραγούδι λεει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο. Ας μην μας παρασύρουν οι απειρες μαλ***ες του καρβελα και οι γλοιώδης προσωπικότητά του, το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τραγούδι εχει ουσία




ΥΓ. ουτε εγω συμπαθω ιδιαίτερα τον καρβέλα, αλλα αν κρίνουμε ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ το τραγούδι αυτο ειναι αρκετα  ουσιώδες.

Ότι τώρα αυτό το τραγούδι βγήκε για να καυτηριάσει την ματαιοδοξία των ανθρώπων που πιστεύουν πως μία είναι η λύση το φαί το ποτό και το.... και όχι για να την υμνίσει. Ότι τώρα ο καρβέλας έγινε ο Μεσσίας μας που θα μας βγάλει από τον βούρκο, θα μας αυφυπνίσει και θα προσπαθήσει να μας κάνει ανθρώπους! Ότι και καλά τώρα ειρωνεύεται αυτήν την κατάσταση και την κατακρίνει! Και εγώ τώρα όλα αυτά πρέπει να τα πιστέψω; Λες και δεν τον ξέρετε τόσα χρόνια τον Καρβέλα τι ξεφτίλας είναι!! Δεν ξέρετε ότι αυτόν τον άθρωπο τον ενδιαφέρει η κονόμα, η διασημότητα και η εξασφάλιση της πρέζας του; Δεν του φαίνεται καθόλου;  ???
Όχι... Τώρα όλα αυτά τα κατακρίνει!!!
Έλεος!!!


Παράθεση
Τέτοιου είδους τραγούδια είναι για ανθρώπους που δεν έχουν αξίες, που δεν ξέρουν να κρίνουν και νομίζουν ότι το νόημα της ζωής κρύβεται στο να είσαι "ιν". Και για να είσαι "ιν" πρέπει να ακούς όλες τις βλακείες του Καρβέλα, του Φοίβου, της Πάνια κ.λπ.
Ενώ για να είσαι out πρεπει να κραζεις φοίβο καρβέλα πανια κλπ, να ακούς τραγουδια με τον κλασσικο (ψευτο)ποιητικό στίχο (μην χέσω) και να νομίζεις οτι το νόημα της ζωής κρύβεται σε μια ανασα που παίρνω απο το χέρι σου, στο φεγγαρι που κατεβηκε να μας φιλήσει, στον ανθό της τριανταφυλλιάς που ξεπετάγεται απαλα κατω απο τον καλοκαιρινό ήλιο και αλλα τέτοια χλιαρά ψευτορομαντικά ξερατά.

απο την στιγμή που εχεις σχηματίσει τετοια στερεότυπα στο μυαλό σου και νομίζεις πως εσυ ξερεις να κρίνεις και νομίζεις οτι το νόημα της ζωής κρύβεται καπου αλλού δεν βλεπω να ξεχωρίζεις σε καποιο σημείο με τους ανθρώπους αυτούς.


Τι ακριβώς εννοείς με τα παραπάνω σου λόγια; Ποια θεωρείς τραγούδια με "τον κλασσικο (ψευτο)ποιητικό στίχο (μην χέσω) και να νομίζεις οτι το νόημα της ζωής κρύβεται σε μια ανασα που παίρνω απο το χέρι σου, στο φεγγαρι που κατεβηκε να μας φιλήσει, στον ανθό της τριανταφυλλιάς που ξεπετάγεται απαλα κατω απο τον καλοκαιρινό ήλιο και αλλα τέτοια χλιαρά ψευτορομαντικά ξερατά."

Ελπίζω να μην το παίρνεις προσωπικά έτσι?  ;)
Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε, δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/07, 18:27 από Πριγκηπέσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #22 στις: 15/12/07, 19:28 »
Ότι τώρα αυτό το τραγούδι βγήκε για να καυτηριάσει την ματαιοδοξία των ανθρώπων που πιστεύουν πως μία είναι η λύση το φαί το ποτό και το.... και όχι για να την υμνίσει. Ότι τώρα ο καρβέλας έγινε ο Μεσσίας μας που θα μας βγάλει από τον βούρκο, θα μας αυφυπνίσει και θα προσπαθήσει να μας κάνει ανθρώπους! Ότι και καλά τώρα ειρωνεύεται αυτήν την κατάσταση και την κατακρίνει! Και εγώ τώρα όλα αυτά πρέπει να τα πιστέψω; Λες και δεν τον ξέρετε τόσα χρόνια τον Καρβέλα τι ξεφτίλας είναι!! Δεν ξέρετε ότι αυτόν τον άθρωπο τον ενδιαφέρει η κονόμα, η διασημότητα και η εξασφάλιση της πρέζας του; Δεν του φαίνεται καθόλου;  ???
Όχι... Τώρα όλα αυτά τα κατακρίνει!!!
Έλεος!!!

Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι με αυτό το τραγούδι υμνεί αυτά τα 3?
Άκουσε το καλύτερα και εντελώς φιλικα σου λέω ότι οι ταμπέλες είναι για να μπαίνουν στους δρόμους όχι στους ανθρώπους!!! Σήμερα κάποιος μπορεί να είναι ποιοτικός και αυριο να γίνει σκυλάς ή να γραφει τραγούδια μόνο για τα λεφτα...

Για μένα ο καρβέλας είναι πραγματικά χαρισματικός και πολύ μορφωμένος! Μπορεί να δημιουργήσει ότι θέλει, εμπορικά, λαικά, ροκ ακόμα και ποιοτικά! Δεν μπορούμε να τον συγκρίνουμε σε καμία περίπτωση με τον φοίβο την γερμανού και τους άλλους συνθέτες αυτού του είδους!! Επίσης ο καρβέλας πάντα είχε έναν αντιδραστικό και "διαφορετικό" από τα συνηθισμένα στίχο και ποτέ δικοί του δίσκοι δεν πουλησαν τρελά...
Επίσης πιστεύω ότι είναι από τους πιο αντικοινωνικους καλλιτέχνες που έχουμε στην ελλάδα... Για παράδειγμα σκέψου πόσες φορες έχεις δει στην tv τα τελευταία χρόνια τον πλιάτσικα και πόσες τον καρβέλα!
Γι αυτό δεν μπορείς να λες ότι νοιάζεται μόνο για την κονόμα, τη διασημότητα και την εξασφάλιση της πρέζας (που κατα πάσα πιθανότητα δεν παίρνει λόγο προβληματος υγείας που έχει απο μικρός ).

Απλά ο καρβέλας είναι διαφορετικός και δεν χρειάζεται να τον κατηγορούμε για αυτό....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #23 στις: 15/12/07, 19:44 »
Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι με αυτό το τραγούδι υμνεί αυτά τα 3?
Άκουσε το καλύτερα και εντελώς φιλικα σου λέω ότι οι ταμπέλες είναι για να μπαίνουν στους δρόμους όχι στους ανθρώπους!!! Σήμερα κάποιος μπορεί να είναι ποιοτικός και αυριο να γίνει σκυλάς ή να γραφει τραγούδια μόνο για τα λεφτα...

Για μένα ο καρβέλας είναι πραγματικά χαρισματικός και πολύ μορφωμένος! Μπορεί να δημιουργήσει ότι θέλει, εμπορικά, λαικά, ροκ ακόμα και ποιοτικά! Δεν μπορούμε να τον συγκρίνουμε σε καμία περίπτωση με τον φοίβο την γερμανού και τους άλλους συνθέτες αυτού του είδους!! Επίσης ο καρβέλας πάντα είχε έναν αντιδραστικό και "διαφορετικό" από τα συνηθισμένα στίχο και ποτέ δικοί του δίσκοι δεν πουλησαν τρελά...
Επίσης πιστεύω ότι είναι από τους πιο αντικοινωνικους καλλιτέχνες που έχουμε στην ελλάδα... Για παράδειγμα σκέψου πόσες φορες έχεις δει στην tv τα τελευταία χρόνια τον πλιάτσικα και πόσες τον καρβέλα!
Γι αυτό δεν μπορείς να λες ότι νοιάζεται μόνο για την κονόμα, τη διασημότητα και την εξασφάλιση της πρέζας (που κατα πάσα πιθανότητα δεν παίρνει λόγο προβληματος υγείας που έχει απο μικρός ).

Απλά ο καρβέλας είναι διαφορετικός και δεν χρειάζεται να τον κατηγορούμε για αυτό....

Συμφωνω 1000% με τον φιλτατο απο πανω. Κι επειδη τυχαινει να γνωριζω καποιον συγγενη του Καρβελα στενο ξερω πραγματα γι αυτον που συναδουν με τα λεγομενα του sakman....Ελεος πλον με τους ποιοτικους και τους μη! Και τους ποιοτικους τοιυς ειδαμε...Κι αυτοι στο 80% π**αρια μουσικη γραφουνε με ποιο "λογιο" (συνηθως ντεμεκ) στιχο. Στο βουρκο δε μας εβαλε ο Καρβελας οπως ειπωθηκε....Ημασταν ηδη στο βουρκο (οχι απαραιτητα εμεις συγκεκριμενα , γενικα)...Κι αυτος εξυπνος και ταλαντουχος οπως ειναι ειπε οκ...Τετοιες βλακειες θελετε για τραγουδια και τις χρυσοπληρωνετε κιολας??? Εδω ειμαστε..Και μπραβο του, ειναι πολυ εξυπνος επιχειρηματιας...Με τον εναν η τον αλλο τροπο ολοι ετσι φερομαστε οτι δουλεια κι αν κανουμε. Και δεν κανει πρεζα ο Καρβελας, ειναι τσεκαρισμενο...Και οσοι νομιζετε οτι οι "ποιοτικοι" ειναι με το σταυρο και το ευαγγελιο και πινουν χαμομηλακι πριν την παρασταση,εχω να σας πω ιστοριες τσεκαρισμενες απο πρωτο χερι να παθετε...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/07, 19:48 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #24 στις: 15/12/07, 19:54 »
Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι με αυτό το τραγούδι υμνεί αυτά τα 3?
Άκουσε το καλύτερα και εντελώς φιλικα σου λέω ότι οι ταμπέλες είναι για να μπαίνουν στους δρόμους όχι στους ανθρώπους!!! Σήμερα κάποιος μπορεί να είναι ποιοτικός και αυριο να γίνει σκυλάς ή να γραφει τραγούδια μόνο για τα λεφτα...


Όχι ακριβώς ότι υμνεί αυτά τα 3, αλλά προσπαθεί να περάσει το μήνυμα ότι αυτό είναι το σωστό. Όσο για το ότι κάποιος μπορεί σήμερα να είναι ποιοτικός και αύριο να γίνει σκυλάς ή να γράφει τραγούδια μόνο για τα λεφτά, ναι συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που ο καρβέλας ουδέποτε υπήρξε ποιοτικός (για μένα), οπότε...

Για μένα ο καρβέλας είναι πραγματικά χαρισματικός και πολύ μορφωμένος! Μπορεί να δημιουργήσει ότι θέλει, εμπορικά, λαικά, ροκ ακόμα και ποιοτικά! Δεν μπορούμε να τον συγκρίνουμε σε καμία περίπτωση με τον φοίβο την γερμανού και τους άλλους συνθέτες αυτού του είδους!! Επίσης ο καρβέλας πάντα είχε έναν αντιδραστικό και "διαφορετικό" από τα συνηθισμένα στίχο και ποτέ δικοί του δίσκοι δεν πουλησαν τρελά...
Επίσης πιστεύω ότι είναι από τους πιο αντικοινωνικους καλλιτέχνες που έχουμε στην ελλάδα... Για παράδειγμα σκέψου πόσες φορες έχεις δει στην tv τα τελευταία χρόνια τον πλιάτσικα και πόσες τον καρβέλα!
Γι αυτό δεν μπορείς να λες ότι νοιάζεται μόνο για την κονόμα, τη διασημότητα και την εξασφάλιση της πρέζας (που κατα πάσα πιθανότητα δεν παίρνει λόγο προβληματος υγείας που έχει απο μικρός ).


Τι να το κάνω να είναι κάποιος χαρισματικός και μορφωμένος αλλά να μην προσφέρει τπτ και να δημιουργεί λανθασμένα πρότυπα; Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι μορφωμένος και χαρισματικός (αυτά δεν τα γνωρίζω, μόνο κάποια τραγούδια του και λίγα πράγματα για την καριέρα του ξέρω), αλλά δεν τα αξιοποιεί σωστά όλα αυτά. Όσο για τον φοίβο και τη γερμανού, μου είναι απλώς αδιάφοροι και δεν έχω όρεξη να τους κάνω κριτική. Εμένα ο τρόπος του καρβέλας δεν μου φαίνεται αντιδραστικός. Ηλίθιος μου φαίνεται. Ένας ηλίθιος είναι που έχει κάνει πολλές απέλπιδες προσπάθειες να τα κονομήσει. Επίσης θα σε παρακαλούσα να μην συγκρίνεις τον Πλιάτσικα (τον οποίο εγώ εκτιμώ κ μ αρέσουν τα τραγούδια του) με τον καρβέλα. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν προκαλεί κανέναν και δεν προσβάλλει κανέναν με τις κινήσεις του. Αν και οι κινήσεις του παραείναι εμπορικές, εγώ τον εκτιμώ. Όσο για το τελευταίο σε σχέση με την πρέζα, πραγματικά με έκανες και γέλασα... Μου είναι αδύνατον να το πιστέψω αυτό...

Απλά ο καρβέλας είναι διαφορετικός και δεν χρειάζεται να τον κατηγορούμε για αυτό....
 

Δεν κατηγορώ κανέναν επειδή είναι διαφορετικός. Κατηγορώ κάποιον που με την δήθεν διαφορετικότητά του δημιουργεί λάθος πρότυπα. Εγώ τους ανθρώπους που είναι διαφορετικοί και το εκμεταλλεύονται για να γίνουν δημιουργικοί τους εκτιμώ και τους χαίρομαι. Και για μένα ο καρβέλας δεν συγκαταλέγεται σ αυτούς.

Φιλικά
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 01:53
από ARGIRIS25
33 Απαντήσεις
13703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:17
από themos
0 Απαντήσεις
1409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 00:05
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 11:17
από ΝΙΚΗ-ΑΝΝΑ Π.
4 Απαντήσεις
11611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 22:19
από yiannakis
5 Απαντήσεις
9325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 22:09
από thanos1547
36 Απαντήσεις
12004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 22:08
από Jezus
14 Απαντήσεις
5543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
2 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/14, 17:57
από VERMEER
1 Απαντήσεις
17364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:06
από Βραζίλης