Αποστολέας Θέμα: Τραγουδάκια/Μελωδίες για αυτούς που μόλις ξεκίνησαν  (Αναγνώστηκε 9331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmas13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούριος στην σελίδα και γενικά καινούριος στο άθλημα!

Έχοντας αρχίσει να  ασχολούμαι λίγο με την κιθάρα, ψάχνω εύκολα-γελοία τραγούδια για να την γρατζουνάω.

Θα  ήθελα να μάθω λοιπόν εάν υπάρχει κάποια ενότητα που να  απευθύνεται  σε  αυτό που ζητάω. Δηλαδή ψάχνω τίτλους τραγουδιών και τις  αντίστοιχες  παρτιτούρες ή ταμπλατούρες ή έστω ξέμπαρκες νότες.

Ενδιαφέρομαι  για πολύ απλά  τραγούδια, ακόμα και παιδικά. Για  παράδειγμα ξέρω να  παίζω "Φεγγαράκι μου λαμπρό", "Χαρωπάτα δυο μου  χέρια", "Νεφέλη"  (συγχορδίες δεν γνωρίζω καλά). Αν δεν υπάρχει κάτι  στην σελίδα σας θα  ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου προτείνετε ή να  μου δείξετε.

Και  για αυτούς που θα σπεύσουν να μου πουν να  εστιάσω στις ασκήσεις να πω πως θα ήθελα απλά να παράγω μια μελωδία για να παίρνω λίγο θάρρος και  να μην βαριέμαι. 
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ.: Ελπίζω το θέμα μου να μην είναι ενάντια  στους κανόνες δημιουργίας τόπικ σε αυτήν την κατηγορία.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/11, 16:59 από jimmas13 »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Φίλε μου, έαν πρόκειται, για τραγούδια δυσκολίας, επιπέδου απλής μελωδίας, φεγγαράκι μου λαμπρό...θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τον δρόμο της περιπέτειας! Τι εννοώ με αυτό... Πρώτα από όλα, θα πρέπει τουλάχιστον, να μπορείς να βγάλεις μία άσκηση, την πιο απλή, δηλαδή το 1,2,3,4 με σχετική άνεση. Αρκεί να την παίζεις, αργά και όσο γίνεται καθαρά, τουλάχιστον στην πρώτη και δεύτερη χορδή της κιθάρας. Μόλις καταφέρεις λοιπόν αυτή την πρώτη άσκηση, προσπάθησε, μόνος σου, τραγουδώντας το φεγγαράκι μου λαμπρό, συλλαβή-συλλαβή, να βρεις μόνος σου, εκείνα τα πατήματα, που θα σχηματίσουν σιγά σιγά τη μελωδία. Έαν δεν προσπαθήσεις, να ανακαλύψεις έαν έχεις το ταλέντο, να βρίσκεις τη μελωδία, σε κάτι απλό που τραγουδάς, θα χάσεις μπόλικη από τη γλύκα ενός μουσικού οργάνου. Έαν τελικά αποφασίσεις ότι δεν το έχεις, τότε προχώρα παραπέρα σε νότες, χαρτιά, παρτιτούρες, ταμπλατούρες και τα λοιπά.
Έαν το καταφέρεις με 1-2 τραγούδια...θα το καταφέρνεις με όλα τα τραγούδια και θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο απ΄όσο νομίζεις, στο μέλλον.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jimmas13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά δεν βρίσκεις πως αυτή η μουσική ικανότητα χρειάζεται πολύ χρόνο για να αποκτηθεί μιας που είναι θέμα εξάσκησης και εμπειρίας ώστε να "εκπαιδευτεί" το αυτί;

Απλά πιστεύω πως ξέροντας μια μελωδία θα ήταν και ένα κίνητρο να ασχοληθώ. Αν βαρεθώ τις ασκήσεις και θέλω να κάνω ένα διάλειμμα παίζοντας κάτι τότε θα με ξεκούραζε κάπως. Αλλά αν προσπαθούσα από το 0 να βγάλω κάτι χωρίς αποτέλεσμα τότε δεν θα υπήρχε διαφορά από το να συνέχιζα τις ασκήσεις...

Για αυτό ζητάω κάτι "έτοιμο".

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Φιλε,βρες μερικα τραγουδια απο αυτα που σ'αρεσει να ακους και προσπαθησε να παιξεις αυτα.Οχι ολοκληρα φυσικα,αλλα κομματακια.Μπορει να μην μπορεις στην αρχη να τα βγαλεις καλα,αλλα οσο θα τα βγαζεις τοσο θα πορωνεσαι και θα θες να μαθεις και αλλα!Τωρα τι γουστα να βγαλει κανεις με το φεγγαρακι μου λαμπρο? :-\

Και στο λεω απο προσωπικη εμπειρια γιατι αλλιως αισθανεσαι οταν βγαζεις 3 συνεχομενες νοτες απο το αγαπημενο σου τραγουδι και αλλιως οταν βγαζεις το 'περνα,περνα η μελισσα'.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Φίλε μου, προσπάθησε, να τραγουδάς απέξω σου ή από μέσα σου, το φεγγαράκι μου λαμπρό, προσπαθώντας να βρεις μία μία συλλαβή τι νότες να πατήσεις ας πούμε στη πρώτη μόνο χορδή της κιθάρας, για να βγάλεις τη μελωδία του. Θα μου απαντήσεις λοιπόν εσύ, μετά από μία βδομάδα, αν αυτό το απλό που σου λέω, χρειάζεται εξάσκηση και εμπειρία.
 
Τώρα αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με φεγγαράκι μου λαμπρό, βγάλε κάποιο άλλο ροκ κομμάτι. Έαν θέλεις κάποιο συγκεκριμένο, στείλε μου το τίτλο, να σου στείλω, σκέτη, μία απλή μελωδία, με αργό και γρήγορο ρυθμό για να προσπαθήσεις να την παίξεις στη κιθάρα σου ακούγοντάς την και βρίσκοντάς την σιγά σιγά. Μετά από 1-2 τραγούδια, θα βγάζεις σχετικά εύκολα, την απλή μελωδία τους.
 
Αυτό που λες, περί εξάσκησης και εμπειρίας, αφορά σύνθετες και δύσκολες μελωδίες, σόλο, τεχνικές και ένα κάρο άλλες καταστάσεις, που θα πρέπει να προχωρήσεις αρκετά, για να τα παλεύεις και μάλιστα ακουστικά. Αυτό όμως που σου λέω εγώ, είναι απλό. Το φεγγαράκι μου λαμπρό, είναι πολύ σωστό παράδειγμα, για ξεκίνημα, μιας και το έχεις ακούσει απλά και το έχεις συνηθίσει να είναι απλό. Προσπάθησέ το.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
αυτό που λες ισχυει γιατι και εγω κατάφερα να βγάλω σχεδον ολο το in your face εκτός απο το solo απο children of bodom ( Τώρα δουλεύω και την ταχύτητα ) και στην κυριολεξία πορώθηκα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/05, 18:41
από atzolina
5 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 00:45
από *Ελένη*
5 Απαντήσεις
3020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 03:07
από δενξερωκιθαρα
0 Απαντήσεις
1517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/06, 21:36
από Niiiiikos
7 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/06, 19:21
από delos999
60 Απαντήσεις
15874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/07, 14:29
από founio
9 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 01:53
από ARGIRIS25
2 Απαντήσεις
2428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 19:08
από Mrs Brightside
5 Απαντήσεις
2438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/12, 02:36
από Anaximandros
2 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/17, 10:38
από Βραζίλης