Ειδικά θέματα > Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές

Ibanez οι βίδες του bridge εξέχουν

(1/5) > >>

zanxion72:
Μια απορρία! Μετά από το setup, παρέλαβα τη κιθάρα μου με με την μια από τις δυο βίδες της κάθε χορδής στον καβαλάρη να εξέχει κάμποσο. Έτσι έπρεπε να είναι; Γιατί έχουν δυο βίδες δεξιά-αριστερά και όχι μια και γιατί η μια εξέχει;
 ::)

vegos:
Aν κατάλαβα καλά, εννοείς τις βίδες των saddles, των βαγονιών στη γέφυρα που ρυθμίζεις το intonation.
Αν ήταν μία βίδα, θα έπρεπε να είναι στη μέση και έτσι δε θα μπορούσες να ρυθμίσεις ύψος αφού θα ήταν από πάνω η χορδή.

Θα πρέπει κι οι δύο να πατάνε, ώστε να είναι σταθερό το saddle. Προφανώς θα ξέχασε να τις σφίξει και αυτές.
Υποψιάζομαι ότι λάσκαρε τη μία πλευρά και με την άλλη έπαιζε με το ύψος μέχρι να το φέρει εκεί που ήθελε.
Και μετά απλά δεν έσφιξε τις άλλες. Οπότε κατέβασέ τες μέχρι να ακουμπήσουν και να είναι σταθερό το sddle.

modfori:
@vegos , μάλλον έχει ρυθμίσει τα saddles να ακουλουθούν το radius της ταστιέρας.
φίλε @zanxion72 , βγάλε μία φωτογραφία να τα δούμε

panixgr:
Μου έχει τύχει στο super-vee οι βιδούλες να είναι τοσο λάσκα που πολύ ευκολα γυρνάνε όταν το saddle δεν έχει τάσση, δηλ π.χ. όταν αλλάζω χορδές, τα βρίσκω πάντα σε απίθανες θέσεις.
Οπότε μπορεί ο μάστορας απλά να μην ασχολήθηκε με radius, αλλά να συνέβη με την αλλαγή χορδών.

vegos:
Όντως, κι εμένα στην Tele (Squier Affinity) κόβαν βόλτες μόνες τους.
Η λύση ήταν loctite. Την ίδια δουλειά πάντως κάνει και το μανώ για όποιον βαριέται να ψάχνει για loctite  ;D

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View