Αποστολέας Θέμα: Γνωμες για Laney Lionheart l5  (Αναγνώστηκε 4580 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνωμες για Laney Lionheart l5
« στις: 05/12/08, 21:06 »
Τον εχει ακουσει κανεις? Το οτι ειναι μονο 5Wat μηπως τον κανει να μην εχει πολυ ογκο και ενταση? Θελω να παρω καποιον ενισχυτη ο οποιος να μην ειναι θηριο, να κουβαλιεται και να μπορω να βγαλω gig σε μεγαλο χωρο (χωρις να σημαινει οτι πρεπει η ενταση μου να βρισκεται στο θεο)... Σε αυτον τον ενισχυτη μου αρεσε πολυ το ηχειο του (celestion greenback). H μουσικη που παιζω ειναι κυριως blues, jazz, rock, fusion... Kαι οι κιθαρες που θα μπουν στον ενισχυτη ειναι μια στρατ με haussel big mag και μια τυπου Es 335. Γνωμες και για αλλους ενισχυτες καλοδεχουμενες! ;)

edit: επισης δεν με ενδιαφερει τοσο το od channel του ενισχυτη γιατι οταν χρησιμοποιω drive θα βαζω το cm plexitone.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 21:14 από @Fotis »
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για Laney Lionheart l5
« Απάντηση #1 στις: 05/12/08, 21:37 »
δεν με ενδιαφερει τοσο το od channel του ενισχυτη γιατι οταν χρησιμοποιω drive θα βαζω το cm plexitone.

Κρίμα δεν είναι?
Να έχεις τέτοιο ενισχυτή με έμφαση στο ωραίο λαμπάτο overdrive με EL84 και να βγάζεις την κύρια παραμόρφωση σου από ένα πετάλι?
Πολύ καλό μεν, όμως με την λάμπα δεν συγκρίνεται..
Έχεις ακούσει λαμπάτο σε καλή ένταση με την κιθάρα σου?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Laney Lionheart l5
« Απάντηση #2 στις: 05/12/08, 22:02 »
αυτο το θεμα με απασχολουσε παντα... Ειχα ακουσει διαφορους λαμπατους προενισχυτες σε εναν συγκεκριμενο ενισχυτη και διαπιστωσα οτι πιο πολυ μου αρεσαν κατι πεταλακια που δεν ηταν λαμπατα, οπως το rc booster, το cm plexitone και τα κλασικα rat, tubescreamer... μαλλον το αν θα ακουστει καλα το od εξαρταται περισοτερο απο τον τελικο ενισχυτη η το καθαρο καναλι. (διορθωστε με αν λεω μ@λ@κιες) 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 22:08 από @Fotis »
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Laney Lionheart l5
« Απάντηση #3 στις: 05/12/08, 22:04 »
Αυτος ο ενισχυτης κανει για αυτα που ζηταω? το καθαρο καναλι του εχει αρκετο ογο?
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Laney Lionheart l5
« Απάντηση #4 στις: 05/12/08, 22:56 »
Αν θέλεις να πάρεις τον βασικό drive ήχο σου από ένα πεταλάκι, γιατί να παιδεύεσαι με τέτοιους λαμπάτους ενισχυτές; Πάρε έναν roland jazz/chorus 120 ή έναν fender twin reverb(αν θες ντε κ καλά λάμπα) που είναι υπερκαθαροί ενισχυτές κ παίξε με το πετάλι.. Αλλιώς, φρόντισε να βρεις έναν ενισχυτή λαμπάτο που σου αρέσει το βασικό drive του, κ με ένα πεταλάκι απλώς να τον μπουστάρεις λίγο παραπάνω.. Λίγο όμως.. αλλιώς δεν θα μιλάμε για μπουστάρισμα...
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Laney Lionheart l5
« Απάντηση #5 στις: 05/12/08, 23:01 »
Αν θέλεις να πάρεις τον βασικό drive ήχο σου από ένα πεταλάκι, γιατί να παιδεύεσαι με τέτοιους λαμπάτους ενισχυτές; Πάρε έναν roland jazz/chorus 120 ή έναν fender twin reverb(αν θες ντε κ καλά λάμπα) που είναι υπερκαθαροί ενισχυτές κ παίξε με το πετάλι.. Αλλιώς, φρόντισε να βρεις έναν ενισχυτή λαμπάτο που σου αρέσει το βασικό drive του, κ με ένα πεταλάκι απλώς να τον μπουστάρεις λίγο παραπάνω.. Λίγο όμως.. αλλιώς δεν θα μιλάμε για μπουστάρισμα...

δεν θέλω να σου κάνω τον μάγκα με αυτήν την απάντηση, απλώς να σου δώσω την "φιλοσοφία" του συνδιασμού λαμπάτου+πεταλιού.. για αυτά που θες να παίξεις δεν νομίζω να είναι απαραίτητο το πεταλάκι σου.. παίζεις καρφί ή αν θές κάτι άλλο δες κάτι σε treble booster γερμανίου ή κάποιο fuzz στην τελική..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Laney Lionheart l5
« Απάντηση #6 στις: 05/12/08, 23:42 »
Αν θέλεις να πάρεις τον βασικό drive ήχο σου από ένα πεταλάκι, γιατί να παιδεύεσαι με τέτοιους λαμπάτους ενισχυτές;
Αλλιως ακουγεται ενα πεταλακι od σε εναν τραντζιστορ και αλλιως σε ενα λαμπατο! Ο λογος που κοιταω για λαμπατο δεν ειναι μονο για το od αλλα περισοτερο για το καθαρο.

Πάρε έναν roland jazz/chorus 120 ή έναν fender twin reverb(αν θες ντε κ καλά λάμπα) που είναι υπερκαθαροί ενισχυτές

Πολυ ωραιοι ενισχυτες και οι δυο, αλλα οπως αναφερω και πιο πανω θελω εναν ενισχυτη που να μπορω να τον κουβαλαω πιο ευκολα.

για αυτά που θες να παίξεις δεν νομίζω να είναι απαραίτητο το πεταλάκι σου.. παίζεις καρφί ή αν θές κάτι άλλο δες κάτι σε treble booster γερμανίου ή κάποιο fuzz στην τελική..
Δεν παιζω μονο mainstream jazz, γενικα χρησιμοποιω εφε, βλ. John Scofield, Mike Stern και πιο experimental marc ribbot... Δηλαδη εχω στησει το pedal board μου και ψαχνω εναν ενισχυτη που θα τον χρησιμοποιω στο καθαρο καναλι.
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας! ;)
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Laney Lionheart l5
« Απάντηση #7 στις: 06/12/08, 01:20 »
Θες ενα καθαρο δυνατο ενισχυτη που να δέχεται καλα τα πετάλια σου.Εχοντας 5ρι λαμπάτο θα έλεγα οτι τα καθαρά του είναι πολύ λίγα για μια συναυλία.Θες περισσότερα watt.Ενισχυτές με ωραία καθαρά είναι πολλοί αλλα δεν δέχοντα ολοι το ιδιο καλα τα πετάλια.Καλό θα ηταν να τα παρεις μαζι σου κ να πας να δοκιμάσεις μερικούς ενισχυτές.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/06, 17:09
από Kiratzoharris
laney lc 30

Ξεκίνησε από panos470dxqm Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
8274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 12:59
από ax1ss
11 Απαντήσεις
4576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 10:05
από Heatseeker
13 Απαντήσεις
4700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 17:39
από let me know 796
4 Απαντήσεις
3678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
10 Απαντήσεις
4569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 00:10
από themos
10 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/11, 19:55
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 09:24
από Melvin91
7 Απαντήσεις
6672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)
91 Απαντήσεις
22646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/16, 12:49
από modfori