Ψηφοφορία

πια κιθαρα απο τιις τρεις ειναι καλητερη ηχητικα και ποιοτικα ;;

Ibanez RG
14 (48.3%)
Fender Stratocaster American
15 (51.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Η ψηφοφορία έληξε: 17/01/09, 21:02

Αποστολέας Θέμα: Ibanez vs Gibson vs Fender  (Αναγνώστηκε 25008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #75 στις: 18/01/09, 22:03 »
Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Γιατι το εχω εδω και καιρο απορια...
Οταν καποιος απο σας θελει να πε3ει heavy αρπαει μια ibanez, οταν του ερθει ορεξη για κλασικοροκιες πιανει την fender του
και αν μερακλωσει και θελει να χωσει κανενα thrash-ιδι ξετρυπωνει απο την ντουλαπα του την σουπερ ντουπερ jackson???
Αμα ξερεις να πεζεις και με μια squier θα πε3εις οτι θελεις... Δεν ειναι αναγκη να αγορασεις ενα οργανο με κριτηριο την μουσικη που θελεις να πεξεις... Και δεν μιλαω για υπερβολες να παρεις jazz σκαφος για black metal :o :o

Για εναν αρχαριο το παν ειναι να εχει μια κιθαρα πασπαρτου, για καθε περισταση μεχρι να προχωρησει και να αποφασισει οτι ρε φιλε απο ενα οργανο θελω το ταδε σωμα, το ταδε μανικη, τον ταδε μαγνητη και να δει ποιο απο ολα πληρει τις προδιαγραφες του.
Αυτη ειναι η δικια μου αποψη

Εγω θελω μια κιθαρα σκυλι σαν τις fender, με εμφανιση gibson κατασκευασμενη απο σχιστοματη της ibanez!


Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #76 στις: 18/01/09, 22:10 »
Εγω θελω μια κιθαρα σκυλι σαν τις fender, με εμφανιση gibson κατασκευασμενη απο σχιστοματη της ibanez!

ESP? lol
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #77 στις: 18/01/09, 22:15 »
Συμφωνω σε ολα οσα ειπες φιλε Stinky.
Αλλα αν το παιδι θελει Metallica tone, τοτε καλυτερα να μη στραφει σε Fender ή Squire.
Και γω Jackson ειχα παρει οταν ξεκινουσα και δεν το χω μετανιωσει, ασχετα αν κατα τη γνωμη μου οι Fender ειναι οι πιο all around κιθαρες.
Τωρα αν δεν εχει την παραμικρη οικονομικη δυνατοτητα και θελει να παρει μονο μια κιθαρα για ολη του τη ζωη τοτε ναι ας παει για καμια Strat...


Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #78 στις: 19/01/09, 00:52 »
Παιδια ολα οκ μου ακουγονται εδω κ βλεπω πως ο καθε ενας εδω μεσα εχει σχεδον μια τελειως διαφορετικη αποψη για την καθε κιθαρα το οποιο θεμα φερνει κ μια συγχυση στο κεφαλι μου.... οικονομικο προβλημα (τοσο σοβαρο) μεχρι στιγμης ευτυχως δεν παιζει για να μην μπορω να αλλαξω κιθαρες μελλοντικα... απλα θελω κατι να ξεκινησω.. κ να ξεκινησω ανετα... δεν με ενδιαφερει αν μια ibanez αντεξει 5 η 10 χρονια... θα την αλλαξω λογικα καποια στιγμη... κ ο ηχος ας μην ειναι carbon 80's metallica... κ sabbath μαθαινω κ s.o.a.d k oti μου καπνισει σε metal η heavy metal η κατι πιο soft. κ αποσα εχω ακουσει αμα θες την "πειραζεις" την κιθαρα. ετσι δεν ειναι??? αλλαζεις μαγνητες κ τα σχετικα εεε??? μηπως να παραγγειλω κατι σε custom??? δηλαδη αλλης μαρκας μπρατσο, αλλης σωμα, χορδες, μαγνητες κτλ??? γινεται αυτο ετσι δεν ειναι???  μπορει να δοκιμασω ibanez κ να γουσταρω πολυ το μανικι της αλλα να μην μου αρεσουν ολα τα αλλα... γινεται να κανεις τετοια πατεντα εε??? κατι ακουσα γι αυτο ρωτω. αλλα κ παλι μηπως κατι τετοιο ξεφευγει πολυ οικονομικα για την πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα????

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #79 στις: 19/01/09, 01:00 »
Φιλε zampination η αποψη μου ειναι αρχικα να ΜΗΝ παραγγειλεις κομματια και να παρεις μια ετοιμη κιθαρα και αυτο επειδη δεν εισαι σε θεση ακομα να γνωριζεις τι χρειαζεσαι/θελεις/περιμενεις, οπως θες πεστο, απο μια κιθαρα...
Επισης οι γνωμες για τις κιθαρες ειναι απειρες, δεν σταματανε πουθενα και αν κατσεις να ακουσεις τι σου λενε οι αλλοι δεν προκειται να βγαλεις ακρη....
Εμεις εδω το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να σου προτεινουμε καποιες μαρκες οι οποιες προσφερουν κιθαρες "καλυτερης" ποιοτητας,με μεγαλυτερο value for money...
Οποτε βγαινεις μια τσαρκα στα μαγαζια, βλεπεις τι σου καθεται καλα στο χερι, και στο ματι και αποφασιζεις...
Και επισης, πιο πολυ μετρανε στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα πο θα παρεις τα δαχτυλα και ο ενισχυτης παρα η κιθαρα/μαγνητες κτλ...
Πχ, μια μετρια κιθαρα, σε εναν καλο ενισχυτη μπορει να ακουστει πολυ καλυτερα απο μια πολυ καλη κιθαρα σε καποιον μετριο ενισχυτη..
Αυτα...
Και οπως σου ειπα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ βολτα στα μαγαζια...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #80 στις: 19/01/09, 10:26 »
Προφανως επιβαλλεται μια βολτα στα μαγαζια. Και επιβαλλεται να παιξεις ο,τι riff ξερεις απο αυτα που ειπες με squier που εχει μονους μαγνητες κ μεταλ παραμορφωση.  Κ τοτε θα καταρρευσουν καποιες ιδεες περι fenderoειδων.

Κανεις το ιδιο μετα με οποιαδηποτε κιθαρα που σου καθεται καλα στο χερι στο μαγαζι κ εχει humbuckers κ τα ξαναλεμε.

Αιντε γιουρια να παιξουμε caniball corpse με fender jaguar!

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #81 στις: 21/01/09, 01:23 »
λοιπον παιδια... πηγα στον λιολιο στη θεςς. δεν βρηκα χρονο να παω αλλου να κοιταξω κ ηξερα που ηταν οποτε πηγα απο κει μια βολτα.. με εξυπηρετησε ενα παλικαρι ο οποιος μου εδειξε καποιες κιθαρες. ειχε σχεδον τα παντα εκει μεσα κ εντυπωσιαστηκα αρκετα.. λοιπον μου εδειξε στα λεφτα που ηθελα (350-400-500ευρω) κ μου προτεινε για ESP παρα για ibanez λεγοντας πως για μια καλη ibanez θα χρειαστεις σιγουρα πανω απο 1000ευρω. ενω με μια esp θα κανεις την δουλεια σου. μου ειπε επισης πως ειναι κ οπαδος της esp οποτε αυτο με προβληματισε λιγο...  λοιπον επιασα κανα 2 ibanez (δεν ειχα κ πολυ χρονο γιατι εκλειναν) κ κανα 2 esp σε αυτα τα λεφτα. (κωδικους δεν συγκρατησα, παντως οι ibanez ηταν σειρα rg, η μια νομιζω rg320). κ οφειλω να ομολογησω πως εκτος απο το τελειο αβερνικοτο λεπτο μανικι της (ibanez) ολα τα αλλα δεν μου εκαναν καμια μα καμια αισθηση... ηταν σαν ψευτικη... ενω η esp αψογη απο θεμα στηβαροτητας κ φινιρισματος... κ επισης ειχε (η esp) 2 μονους humbucker (αν γραφονται ετσι) ετσι μου ειπε αυτος δηλαδη... εγω δεν ξερω αν λεει αληθεια η ψεμματα. μου ειπε οτι ο ιδιος παιζει επι 13 χρονια με esp... φυσικα κ θα ξαναπαω θεςς το σαββατοκυριακο που ερχεται για αγορα κιθαρας κ θα κατσω πολυ περισσοτερη ωρα να το ψαξω το θεμα ενδοτερα. (να συνδεθουν οι κιθαρες με ενισχυτη κ φυσικα να δοκιμασω κ αλλες μαρκες) το θεμα ειναι πως τοτε θα κανω κ την αγορα ενισχυτη κ καποιο μηχανημα πολυεφε... υπολογιζω να παρω (αν πληρωθω φυσικα την παρασκευη) 6 κατοσταρικα μαζι μου κ να κανω αγορα... τωρα θα ναι απο τον λιολιο η απο καποιον αλλο δεν ξερω... θα κανω την βολτα, θα συγκρινω τιμες κτλ κ θα δειξει... το πιο πιθανον θεςς κ οχι αθηνα η καπου αλλου... σκοπευω να την κανω αυτο το σαββατοκυριακο την αγορα γιατι εχω καιρο που το παλευω το θεμα κ δεν θελω να το παρατεινω η να το αναβαλω αλλο πλεον... ετσι κ αλλιως η πρωτη μου κιθαρα ειναι.. που να εψαχνα για δευτερη... θα ηθελα ενα χρονο μονο για να αποφασισω... οποιαδηποτε συμβουλη λαθος η σωστη απο εσας δεν θα εβλαπτε... περιμενω για καποια περαιτερω γνωμη η αποψη...

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #82 στις: 21/01/09, 12:35 »
και γιατι να αγορασεις απο εκει?  πας, βλεπεις τι σου αρεσε αποφασιζεις και μετα κανεις ερευνα αγορας σε συγκεκριμενο μοντελο.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #83 στις: 21/01/09, 22:46 »
μην ξεχνας οτι ο liolios ειναι εισαγωγεας esp ltd οποτε τον συμφερει να σε σπρωξει υπερβολικα κατα κει. Παντως πιθανα κι εγω esp να επαιρνα για να πω κ του στραβου το δικιο!!!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #84 στις: 22/01/09, 05:03 »
Δοκιμασε οσες περισσοτερες μπορεις και παρε αυτη που σαρεσει πιο πολυ, την επομενη φορα ομως πες μας και τα μοντελα  :P
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #85 στις: 05/02/09, 15:59 »
Α-Γ-Ο-Ρ-Α-Σ-Α  Κ-Ι-Θ-Α-Ρ-Α !!!!!  IBANEZRG350EX!!! Κουκλα!!! Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα εκει τελικα... απο ESP ΣΤΟ ΛΙΟΛΙΟ ΜΕΧΡΙ CORT ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΕΛΛΙΟ.  λιγο το λεπτο μανικι χωρις βερνικι (για να γλιστραει το χερι) λιγο το διπλο τρεμολο. λιγο τα υπερηψωμενα ταστα που πραγματικα με βολεψαν, λιγο το οτι λατρευω το σχεδιο της... λιγη βοηθεια απο ολους εσας εδω μεσα κ τελικα τα καταφερα!!! πηρα κ εναν ενισχυτη ROLAND cube box20. Ισως να μην βγαζει ολο το ειναι της κιθαρας αλλα ειμαι ικανοποιημενος απο ολα τα 'μαρματζουλια' που εχει... 6 διαφορετικες παραμορφωσεις ( clean, overdrive, distortion, metal, metal stack, vintage) 4 εφε (chorus, flanger, phaser, το τελευταιο δεν το θυμαμαι) delay/reverb, bass, mid, πριμα, gain switch   και power squeezer. Για να μειωνεις τα 20 watt του ενισχυτη στα 2 κ να εχεις φουλ distortion σε χαμηλη ενταση... ολα σε πολυ καλη τιμη απο το ζαχο τελικα αφου παρατηρησα μια σημαντικη διαφορα τιμης απο αλλα καταστηματα... καλυτερη τιμη κ απο Thomann... χθες για πρωτη φορα πηγα να παιξω το πρωτο μου σολο (αφου πριν ειχα ακουστικη κ σταματουσα στο 14ο ταστο) κ μεσα σε ενα 20λεπτο εβγαλα το intro solo απο το fade to black!!!  ΧΑΖΕΨΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΕΤΑ!!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ!!!! Δεν το εβγαλα τελεια φυσικα κ στην ακριβη ταχυτητα του kirk αλλα ενιωσα τοσο ευτυχισμενος!!!! ουτε την πρωτη φορα που εκανα sex δεν ενιωσα τοσο τελεια... που θα παει ομως, σιγα σιγα θα το βγαλω... ειναι κ το θεμα του οτι παιζω κ πολυ λιγο καιρο βεβαια.. αλλα ευτυχως δεν βιαζομαι τοσο πολυ.. πρωτα κοιταζω να παιζω σωστα κ αργα την καθε νοτα μεχρι να μαθω την σειρα απ εξω κ ποτε δεν κοιταζω να παιξω κατι γρηγορα... απλα κανω τις ασκησεις κ καποια στιγμη απλως μου βγαινει κ μπορω να παιξω αρκετα γρηγορα... ΠΕΤΑΩ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ!!!!! παρατησα τα παντα... γκομενες εξοδους κ μαλακιες απλα για να ακουω την μουσικη που αγαπαω να παιζεται απο τα δικα μου δαχτυλα...  ευχαριστω που με ακουσατε!!! ΤΑ ΛΕΜΕ!!!! ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ! ΝΑ Κ Η ΦΟΤΟ

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #86 στις: 05/02/09, 17:01 »
χε χε χε....μεγεια φίλε zampination.....καλοπαιχτη..... ;)

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #87 στις: 05/02/09, 17:57 »
μπραβο καλοπαιχτη  :)
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #88 στις: 05/02/09, 18:00 »
καλόπαιχτη!
μιλάμε είχα ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά όσο διάβαζα το ποστ σου! κάπως έτσι ένιιωθα και εγώ  :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #89 στις: 05/02/09, 18:56 »
κι εγώ κατάλαβα ακριβώς πως ένιωσες..  :P
συγχαρητήρια zampination!
καλόπαιχτη κ από μένα!

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #90 στις: 05/02/09, 20:58 »
Καθως διαβαζα το ποστ χαμογελαγα γιατι με ταξιδεψες πισω στο 91 οταν κι εγω αποκτησα την πρωτη μου ηλεκρικη κιθαρα.  Καλοπαιχτη.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #91 στις: 05/02/09, 22:55 »
εγω οταν πηρα την πρωτη μου κιθαρα δεν ασχοληθηκα την πηρα μονο και μονο επειδη ηταν φθηνη, ετσι εχασα μερικα χρονια  :-\
αλλα τοτε ειχα μεγαλη πορωση με τον ιντερνετ και τον ΥΠ (οχι οτι τωρα δεν εχω  :P) ειχα ξεχωριστο διαμερισμα απο τα 16 μου και καθομουν ολοι μερα( και νυχτα) στον υπολιγιστη  ;) wow fun time
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
8 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
17 Απαντήσεις
8639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:14
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
53 Απαντήσεις
19789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
3 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 12:21
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 01:12
από thanostsik
0 Απαντήσεις
1983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:55
από Thanos9
4 Απαντήσεις
10870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
27 Απαντήσεις
10832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 09:23
από alexchem79