Αποστολέας Θέμα: Πεταλιέρα που να συνδέεται στον υπολογιστή  (Αναγνώστηκε 3849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα!
Έχω μια ηλεκτροακουστική Takamine χωρίς ενισχυτή. Ψάχνω να βρω λοιπόν μια πεταλιέρα που αντί να μπαίνει μόνο στον ενισχυτή, να συνδέεται κατευθείαν με τον υπολογιστή και ενδεχομένως να λειτουργεί και σαν μια εξωτερική κάρτα ήχου. (έχω ακούσει ότι υπάρχει αλλά δεν το έχω ψάξει)
Αυτό λογικά θα προυποθέτει ότι αυτή η πέταλιέρα πρέπει να έχει DI.
Και σαν πεταλιέρα, θα έχει τα ρυθμιστικά του ήχου, και κάποιους προσομοιωτές.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! 

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Oυσιαστικα ψαχνεις πεταλιερα με usb. Μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Yπάρχουν αρκετές επιλογές. Αν θέλεις κάτι φτηνό μεν αλλά αξιοπρεπές, κοίτα το Behringer ADI21. To είχα παλιότερα και είναι πολύ καλό σε ενισχυτή, αν και δεν το δοκίμασα ποτέ στον υπολογιστή. Γύρω στα 150 Ευρώ υπάρχει η Zoom A2.1u που έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες και συνοδεύεται από μια έκδοση του Cubase. Aν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα, υπάρχουν ακόμα πιο ενδιαφέρουσες επιλογές, με καλύτερη ίσως την TC Electronic G-Natural.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Οπως είπαν και τα παιδιά ήδη, όλα εξαρτόνται από το budget σου. Εγώ θα πρόσθετα επίσης και το ΤΙ ακριβώς θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις δηλαδή πολλά εφέ κτλ τότε χρειάζεσαι σίγουρα πολυ-εφέ. Από την εμπειρία μου και έχοντας περάσει από διάφορες λύσεις πολυεφέ - Zoom 504II acoustic και KORG Pandora PX4A - θα έλεγα ότι όλα αυτά ίσως είναι too much για ακουστική κιθάρα. Για παράδειγμα δεν θα με ενδιέφερε ποτέ να ακούγεται η κιθάρα μου σαν Sitar ή σαν Banjo ή κάποιο εφέ τύπου Flanger. Καταλλήγοντας λοιπόν θα έλεγα οτι τα πιο χρήσιμα εφέ για ακουστική είναι ένα Chorus κι ένα Reverb ή ένα Delay.

Εγώ χρησιμοποιώ τα εξαιρετικά αντίστοιχα της FISHMAN - Reverb και Chorus, τα εξής (http://www.thomann.de/gr/fishman_afx_pedal_reverb.htm και http://www.thomann.de/gr/fishman_afx_pedal_chorus.htm) αλλά τα χρησιμοποιώ σε μαγαζιά που απαιτώ πολύ καλό ήχο εσύ μπορείς να κινηθείς όπως σε βολεύει.

Για το θέμα DI, όπως είπαμε αναλόγως budget μπορείς να κινηθείς. Εγώ   χρησιμοποιώ αυτό και είναι εντυπωσιακό ακόμη και σκέτο.   (http://www.thomann.de/gr/lr_baggs_para_acoustic_di_preamp.htm).
 
Δεν ξέρω βέβαια τί χρήση κάνεις στην κιθάρα (αν πρόκειται να παίξεις σε live κτλ). Αν είναι να παίξεις σε live τότε φθηνές λύσεις τύπου Zoom 504ΙΙ (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν στέκονται αξιοπρεπώς (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη κιόλας το συγκεκριμένο και δεν ξέρω πόσο καλύτερο είναι το Zoom A2.1) αλλά για χρήση στο σπίτι είναι μια χαρά. Αν θέλεις κάτι για πρόβες/σπίτι και για την πλάκα σου τότε ίσως αξίζει να δοκιμάσεις το KORG Pandora PX4A  (http://www.korg.com/Product.aspx?pd=222).

Για ηχογραφήσεις σπίτι δεν θα έλεγα οτι είναι απαραίτητη η χρήση USB θύρας. Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου συνδέοντας απλά την έξοδο από το πετάλι/πολυεφέ/DI με το Line-in της κάρτας ήχου.

Ελπίζω να βοήθησα  :)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοηθήσατε απίστευτα!
 
Όσον αφορά το θέμα του budget μπορώ να διαθέσω μέχρι 150-180 ευρώ, για χρήση στο σπίτι και σε κανένε λάιβ που και που (εννοώ δηλαδή ότι δεν βάζω το λάιβ σε πρώτη προτεραιότητα, αλλά αν τύχει θα ήθελα να σταθεί κάπως καλά)
Έχω όμως μια απορία: ποια ουσιαστική διαφορά έχει το πολυεφέ σαν το KORG που μου έδειξε ο Dr Wolf από την πεταλιέρα (πχ τη Zoom) από άποψη συσκευής (στην ουσία η ύπαρξη ή έλλειψη πεταλιού). Πέρα από την κιθάρα, μπορεί να συνδεθεί και μπουζούκι;
 
Και κάτι άλλο:
 
Για ηχογραφήσεις σπίτι δεν θα έλεγα οτι είναι απαραίτητη η χρήση USB θύρας. Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου συνδέοντας απλά την έξοδο από το πετάλι/πολυεφέ/DI με το Line-in της κάρτας ήχου.
Λογικά αν μπει στην κάρτα ήχου θα έχει και μηδενικό latency,αλλά εκεινη που έχω εγώ είναι μια απλή που έχει μόνο εισόδους μικρό καρφί (σαν τα ακουστικά του mp3), με καλύπυει αυτό;
Και επίσης, υποστηρίζει κάποιο midi; Δηλαγή να παίζω κάτι στην κιθάρα και να βγεί στον υπολογιστή midi;
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 22:14 από yiannakis »

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Βασικά και τα δύο έχουν κάποια εφέ τύπου reverb, chorus κτλ και ίσως κάποιες εξομοιώσεις άλλων οργάνων (πχ σιτάρ) - δεν ξέρω αν έχει εξομοιώσεις το ZOOM. Επίσης σε τέτοια μηχανάκια θα βρεις εξομοιώσεις για καμπίνες κιθάρας (dreadnought, jumbo κτλ). Συμβουλή: Ψάξε καλά στο internet να δεις τί ακριβώς προσφέρει το καθένα, πάρε και ιδέες από u-tube για να δεις ακριβώς τί θέλεις και ποιο σε καλύπτει.

Το καρφί σε καλύπτει κανονικά για κάτι πρόχειρο. Ιδανικά θέλεις κι ένα DI (ανάμεσα στην κιθάρα και στο line-in). Τα midi είναι μια μεγάλη ιστορία, δεν είναι τόσο απλό να γίνει. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα ιδιαίτερα - δεν βρίσκω κανένα λόγο.

Καλό ψάξιμο!
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Οκ!!! Ευχαριστω φίλε μου!
Και κάτι ακόμα, τις Zoom και τις KORG υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να τις φέρνει;

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Φίλε μου δεν θυμάμαι να σου πω σίγουρα, κάνε κανένα τηλέφωνο και ρώτησε (δες και σε κανένα site)  ;)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
5011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/02, 09:31
από Σπύρος
68 Απαντήσεις
23833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/12, 00:41
από AlteredMind
4 Απαντήσεις
3814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 15:27
από profsokin
2 Απαντήσεις
2727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 12:35
από zimmerman
49 Απαντήσεις
17355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 10:27
από Wise_One
6 Απαντήσεις
5624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 03:11
από jim.ni
2 Απαντήσεις
3732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
14 Απαντήσεις
5010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
1 Απαντήσεις
4514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:06
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)