Αποστολέας Θέμα: Συντήρηση Headstock  (Αναγνώστηκε 4429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Συντήρηση Headstock
« στις: 18/11/10, 15:59 »
Καλησπέρα!
Έχω μια Stratocaster Mεξικανικη η οποία είναι 10 ετών πλέον και στο headstock, εκτός απο κάποια μικροχτυπηματάκια, βλέπω ότι το βερνίκι πλέον έχει ξεφτίσει και είναι πολύ πιθανόν να αρχίσει να ξεφτίζει και το λογότυπο της Fender και το serial number της κιθάρας..
Πως μπορώ να το συντηρήσω??Έλεγα να κάνω ένα πρόχειρο γυαλοχαρτάρισμα γύρω γύρω στο headstock για να φύγουν τα χτυπηματακια και μετα να το περασω ξανα βερνίκι σε σπρευ όλο απο πάνω...

Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #1 στις: 18/11/10, 16:17 »
για να πιασει καλα το βερνικι πρεπει να γυαλοχαρταρης (ελαφρα) ολοκληρη την επιφανεια που θες να  βερνικωσεις...σε αυτην την περιπτωσει δεν ξερω αν θα μεινουν τα decals της fender απειραχτα... δοκιμασε σε καποιο σημειο που δεν φενεται να το περασεις με γυαλοχαρτο ( ελαφρα ομως..δεν χρειαζεται να βγει το προηγουμενο στρωμα απο το βερνικι) αν δεις οτι δεν πειραζονται τα decals τριψε ολο το headstock (ελαφρα ειπαμε..ισα ισα να σπασει η επιφανειακη κρουστα του προηγουμενου βερνικιου). και βερνικωσε το 3-4 φορες αλλα να εισαι σιγουρος οτι μεταξυ των στρωσεων θα εχει περασει αρκετος χρονο ωστε να εχει στεγνωσει το τελευταιο ψεκασμα. η γνωμη μου ειναι να μην το περασει ετοιμο ακρυλικο βερνικι αλλα να την πας σε ενα καλο μαραγκο να στην περαση με αεροπιστολο και βερνικι που θα επιλεξει εκεινος και θα φτιαξει...θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα ετσι...επισης καλο θα ηταν να παρεις και την γνωμη καποιου πιο εμπειρου απο εμενα :)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #2 στις: 18/11/10, 16:24 »
Εγω λεω να την αφησεις ως εχει (αλλοι πληρωνουν εξτρα για relicking) και απλα να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικος απο εδω και περα για να μην παθει και αλλη φθορα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #3 στις: 18/11/10, 17:04 »
Εγω λεω να την αφησεις ως εχει (αλλοι πληρωνουν εξτρα για relicking) και απλα να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικος απο εδω και περα για να μην παθει και αλλη φθορα.
Ναι, δεν έχεις και άδικο...Βέβαια ποτέ δεν κατάλαβα το relicking, εμένα μου άρεσαν παντα οι κιθάρες να φαίνονται brand new...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #4 στις: 18/11/10, 17:16 »
Εγω λεω να την αφησεις ως εχει (αλλοι πληρωνουν εξτρα για relicking) και απλα να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικος απο εδω και περα για να μην παθει και αλλη φθορα.
Ναι, δεν έχεις και άδικο...Βέβαια ποτέ δεν κατάλαβα το relicking, εμένα μου άρεσαν παντα οι κιθάρες να φαίνονται brand new...

+1
Κι εμενα, γι αυτο τις προσεχω ολες και ειναι σαν καινουργιες ;)

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #5 στις: 18/11/10, 17:16 »
Εγω λεω να την αφησεις ως εχει (αλλοι πληρωνουν εξτρα για relicking) και απλα να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικος απο εδω και περα για να μην παθει και αλλη φθορα.

συμφωνω και επαυξανω ;D
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #6 στις: 18/11/10, 17:21 »
Α, κατι που χρησιμοποιειται αρκετα συχνα αντι για βερνικι ειναι η Crazy Glue (a.k.a. Logo). Ισως μπορεις να κανεις επιτοπου επαλειψη στο σημειο που λες οτι εχει ξεφτισει και μετα να το περασεις με 1200αρι σμυριδοπανο.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #7 στις: 19/11/10, 13:02 »
Ξέρει μήπως κανείς και πώς να αλλάξω το nut???Βασικά το έχω ήδη βγάλει το παλιό, αλλα δεν ξέρω σε τι ύψος να πάρω το καινούριο και πως να του χαράξω τα αυλάκια για τις χορδές... ???  Θέλει ειδικά εργαλεία??
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #8 στις: 19/11/10, 13:11 »
Γιατί δεν παίρνεις ένα έτοιμο nut, που έχει ήδη τα αυλάκια για τις χορδές; Μπορείς να τα βρεις πολύ εύκολα και με λίγα χρήματα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #9 στις: 19/11/10, 13:13 »
Γιατί δεν παίρνεις ένα έτοιμο nut, που έχει ήδη τα αυλάκια για τις χορδές; Μπορείς να τα βρεις πολύ εύκολα και με λίγα χρήματα...
+1

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #10 στις: 19/11/10, 13:20 »
ναι, ρώτησα στον καγμακη και είχε σε κόκκαλο μόνο τα άκοπα...Και εκτός απο αυτό, σε τί υψος να το τοποθετήσω??να κάνω copy-paste το παλιό???
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συντήρηση Headstock
« Απάντηση #11 στις: 19/11/10, 15:05 »
Αν ψάξεις για "strat bone nut" στο ebay θα βρεις αρκετά, και σίγουρα θα υπάρχει κάποιος πωλητής που δεν θα έχει πρόβλημα να το στείλει στην Ελλάδα.

Όσο για το ύψος, η διαδικασία που ακολουθώ εγώ συνήθως είναι να τοποθετήσω αρχικά το nut στην εγκοπή χωρίς να το κολλήσω. Αφού περάσω τις χορδές, ελέγχω το ύψος του nut. Αν το nut είναι πολύ ψηλό, θα παρατηρήσεις ότι είναι δύσκολο να κάνεις μπαρέ στα πρώτα τάστα και συνήθως οι νότες σε αυτά τα τάστα θα ακούγονται πιο ψηλά απ' ό,τι πρέπει, σαν να είναι η κιθάρα σου ξεκούρδιστη. Αν είναι πολύ χαμηλό, οι χορδές θα τρίζουν. Επίσης πατώντας στο δεύτερο τάστο, θα πρέπει να υπάρχει ένα πολύ μικρό κενό (αν θυμάμαι καλά γύρω στο μισό χιλιοστό, περίπου όσο μια λεπτή πένα) ανάμεσα στη χορδή και το πρώτο τάστο. Αν η απόσταση είναι μεγαλύτερη, τότε το nut είναι πολύ ψηλό και πρέπει να το χαμηλώσεις τρίβοντας λίγο τη βάση του. Αν η απόσταση είναι πολύ μικρή, τότε το nut είναι υπερβολικά χαμηλό. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να βάλεις μια λεπτή φέτα ξύλου κάτω από το nut ή να κολλήσεις στη βάση του ένα ή δύο κομμάτια χαρτί μέχρι να το φέρεις στο σωστό ύψος. Μετά αν θέλεις μπορείς να το κολλήσεις στην εγκοπή με μια σταγόνα κόλλα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
12432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 20:03
από GreekDudeCovers
3 Απαντήσεις
3577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 01:09
από tasos__
2 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 01:36
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 17:35
από Mistral
8 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 21:56
από chop suey
0 Απαντήσεις
3552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 18:26
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
16106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 01:03
από gournis
3 Απαντήσεις
5629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/14, 14:24
από modfori
2 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/22, 17:37
από Belisarius