Αποστολέας Θέμα: Οικονομική Καμπίνα 4x12  (Αναγνώστηκε 16084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #25 στις: 12/10/10, 15:56 »
Προτεινεις δηλαδη να παρω combo και να βαλω το ρακακι πανω?
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #26 στις: 12/10/10, 16:01 »
Eφοσων δεν εχεις ενισχυτη, καλυτερα θα ηταν (με βαση τα χρηματα που διαθετεις) να πας για καποιον ενισχυτη combo solid state με καλα καθαρα και να συνδεσεις πανω του το ρακακι.
Αν εχεις ηδη εναν τετοιο ενισχυτη, απλα συνεδεσε το ρακ στο effects loop return του ενισχυτη. ετσι, παρακαμπτεις το σταδιο προενισχυσης του ενισχυτη και παιρνεις ολο τον ηχο σου μεσω του ρακ και κατοπιν ο ηχος αυτος ενισχυεται στο τελικο σταδιο ενισχυσης του ενισχυτη.


Σου εχει γραψει τη λυση ο Γιαννης πολυ πιο πανω. Και συγγνωμη που δεν το ειδα... ;)
Ισως σου κανει και ο Marshall για αυτη τη δουλεια και δε χρειαστει να ξοδευτεις κι αλλο.


Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #27 στις: 12/10/10, 16:07 »
Ναι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλος ο marshall που εχω ή αν παρω εναν αλλο αν θα εχω καλυτερο ηχο...
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #28 στις: 12/10/10, 16:08 »
Κοιτα να δεις, ΜΟΝΟ με το Boss, αυτη την στιγμη, θα μπορεις να παιρνεις ηχο μονο απο ακουστικα.
ΙΣΩΣ βγαζει ηχο και σε ηχεια, αλλα θα ειναι πολυ χαμηλης εντασης, οποτε δεν υπαρχει καν λογος να εχεις μια 4x12" καμπινα, που δεν θα κουνιουνται καν τα ηχεια της...
Με τα χρηματα που εχεις τωρα, πες 300, μπορεις να παρεις εναν combo με 1 ή 2 x12" ηχεια πανω και να συνδεσεις το boss στο effects loop return του ενισχυτη ωστε να τον χρησιμοποιεις σαν τελικο πλεον. Θα εχεις ετσι τον ηχο σου εξολοκληρου απο το Boss, αλλα την ενισχυση του ηχου απο τον combo και τον ηχο αυτο καθε αυτον απο τα ηχεια του combo.
Σιγουρα δεν ειναι η ποιοτικοτερη λυση, αλλα με τα χρηματα που εχεις εναλλακτικες δυσκολα θα βρεις αξιολογες...
Μπορεις ακομα να συνδεσεις το boss στο effects return του ενισχυτη που εχεις ηδη και να πορευτεις με αυτον για ενα διαστημα μεχρι να εχεις κι αλλα χρηματα για να κανεις ενα σοβαρο upgrade.
Μπορεις τελος, οπως προτεινε και ο φιλςο GK, να πουλησεις τον Marshall, να βαλεις τα 300 που εχεις τωρα + οτι πιασεις απο τον Marshall και να πας για εναν καλυτερο ενισχυτη, στον οποιο θα μπορεις να συνδεεις το ρακακι αν θες για εφφεδακια κτλ.
Τελος, αν σου αρεσει ο ηχος του boss γενικα, μπορεις να μαζεψεις λιγα ακομα χρηματα, να παρεις εναν τελικο ενισχυτη σε ρακ μορφη (πχ art sla-1) και μια καμπινα και να συνδεσεις το boss πανω στον τελικο (στον art πχ) και πανω στον τελικο την καμπινα σου και θα σαι ετοιμος.
Το θεμα ειναι λοιπον, ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις συνολικα και αν μπορεις και θες να κανεις υπομονη μεχρι να μπορεισεις να παρεις κατι καλυτερο...
Προσωπικα, θα βολευομουν με τον ενισχυτη που εχεις τωρα χρησιμοποιοντας το boss στο effects loop return ωστε να παιρνω τον ηχο μου μονο μεσω του boss και θα μαζευα χρηματα, εχοντας βαλει στο μεταξυ για πωληση τον Marshall.
Μολις θα βρισκοταν καποιος που θα ηθελε τον Marshall< θα επαιρνα οσα χρηματα ειχα μαζεψει + τα χρηματα απο την πωληση του ενισχυτη και εφοσων μου αρεσε ο ηχος του boss, θα πηγαινα για την λυση τελικος σε ρακ και καμπινα.
Αν δεν μου πολυαρεσε ο ηχος του Boss, θα πηγαινα απευθειας για εναν καλο καινουριο ενισχυτη κιθαρας.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #29 στις: 12/10/10, 16:12 »
Οι ενισχυτες solid state, δεν χρωματιζουν (συνηθως) τον ηχο στο τελικο σταδιο ενισχυσης, αλλα μονο στο σταδιο προενισχυσης.
Δεν ξερω τι κανει ο Marshall κτλ, αλλα σιγουρα κανοντας οσα σου ειπα με το effects loop, θα παρακαμψεις το σταδιο προενισχυσης, οποτε ολος ο ηχος σου θα βγαινει μεσω του boss και μετα απλα θα ενισχυεται απο τον Marshall και θα πηγαινει στο/στα ηχεια του Marshall.
Οκ, με εναν πολυ καλυτερο ενισχυτη και ηχεια, θα ειχες και καλυτερο αποτελεσμα, αλλα σιγουρα 100% θα εισαι καλυτερα με αυτον τον τροπο απο το να χρησιμοποιεις σκετο τον Marshall.
Βεβαια ολα αυτα με την προϋποθεση οτι ο Marshall εχει effects loop, αλλιως θα πρεπει να συνδεσεις την κιθαρα σου στο boss και αυτο με την σειρα του σε καποιο καθαρο καναλι του Marshall. Σε αυτη την περιπτωση δεν μπορω να σου πω τι ηχο θα παρεις... Μπορει και καλο, μπορει και μαπα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #30 στις: 12/10/10, 16:18 »
Μαλιστα...Πρεπει να δω αν εχει effect loop ο marshall μου γιατι νομιζω οτι το συνδεα στο input της κιθαρας.
Θα εχω καλυτερο ηχο αν το βαλω στο effect loop ε ?
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #31 στις: 12/10/10, 16:24 »
Λογικα ναι, γιατι θα φτιαχνεις τον ηχο σου ακουγοντας μονο το boss και οχι μια μιξη Marshall + Boss που λογικα θα ειναι ασχημη.
Μονο εχε υποψην σου, οτι θα πρεπει να ξαναρυθμισεις τα settings σου στο boss αν το συνδεσεις ετσι... Γιατι πλεον επειδη παρακμπτεται το σταδιο προενισχυσης του ενισχυτη σου, θα εχεις αλλον ηχο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #32 στις: 12/10/10, 18:15 »
Οπως τα λεει ο Johnie Darko ειναι.

Χρειαζεσαι δλδ:

Κιθαρα (εχεις!)----->Προενισχυτη (αυτο θα ειναι το boss)---------> τελικο *αυτο ειναι κατι που πρεπει να βγαζει watt οποτε αν το ψαξεις προσεξε τι αγοραζεις--------> καμπινα της οποιας τα μεγαφωνα θα τα ταιζει με watt ο τελικος για να κανουν τη δουλεια τους.


Αποψη μου? Κατσε με το marshall μεχρι να τα πουλησεις και τα δυο...Το boss χωρις να το θιξω ηταν μηχανημα μιας αλλης εποχης. Ακομη και τωρα για εφφε ειναι καλο αλλα σαν κυρια πηγη ηχου πρεπει να το αγαπας για να σου δωσει το κατι παραπανω ενω με οχι πολλα χρηματα υπαρχουν πολυ πιο καινουρια ακομη και απο την ιδια εταιρεια...Ειχα για δοκιμη ενα boss GX 700. Μπορεσα να βγαλω καλους ηχους και μακαρι να μπορουσε να συνδυαστει ψηφιακα με πιο συγχρονα ηλεκτρονικα. Αλλα σε σχεση με ολα τα καινουρια...εχανε.


Το marshall μπορει να παιξει με το boss. Μπορεις να χρησιμοποιησεις το MG (εμενα μαρεσει αρκετα αυτος ο ενισχυτης) με το boss για effects/eq (πραγματικα μπορει να "αναζωογονησει" τη σχεση με τον ενισχυτη και να σε κανει να παιζεις και να δοκιμαζεις νεους ηχους). Αρκετες μπαντες με MG σε μπαρακια βγαζουν αξιοπρεπη ηχο θα ελεγα.



 Αν σωνει και καλα θελεις να χρησιμοποιες το loop για να παρεις κατι απο το boss, μια λυση ειναι να αλλαξεις το μεγαφωνο του marshall με κατι καθαροτερο/καλυτερο. (καμια 50-80 ευρω το πολυ). Ομως αυτα ειναι ημιμετρα. Πουλησε τα σιγα σιγα, με μια εκτιμωμενη τιμη γυρω στα 150 για το marshall (εχουν φυγει και πιο κατω...) και δες στο ebay ποσο ποιανει ενα τετοιο boss (μην περιμενεις και παρα πολλα) και αθροισε τα στα 300. Αν εχεις μαζεψει και αλλα 100 και φτασεις 600-700 τοτε μπορεις να παρεις πραγματικα πολυ αξιολογο μηχανημα ειτε σε ενισχυτη, ειτε σε μοντελλινγκ ειτε και στα δυο (ενισχυτης μοντελλινγκ με λαμπα π.χ.!). Αν κοιταξεις τοτε και σε μεταχειρισμενο ακομη πιο πολλες επιλογες (marshall, mesa boogie κτλ.).


Οσο για την 4x12 καλο ειναι να δοκιμαζεις, εγω προσωπικα ισως ειμαι απο τους λιγους που δε μου λεει τιποτα το ιδιαιτερο ο ηχος των 4x12 τονικα.  Δηλαδη μαρεσουν αρκετα αυτο που κανουν στον ηχο, αλλα δεν πιστευω οτι προσφερουν και κατι της προκοπης για να αξιζει να τις κουβαλαω live...Ισως να επαιρνα μια για το studio να την παρατησω εκει, αλλα και παλι καλυπτομαι με 2 112 (και αυτο μονο για το υψος του ηχου συχνα και με σκετη 112).

Καλες αγορες η σκεψεις.


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #33 στις: 12/10/10, 20:02 »
Καλησπερα!
Καταρχην απ'οτι καταλαβα δεν εχεις χρηματα στην ακρη, αλλα θα εδεινες τον μαρσαλ για να μαζεψεις? Οπως σου ειπαν τα παιδια για να παιξεις με το Μπος σε καμπινα θελεις τελικο ενισχυτη, ειτε αυτος ειναι καποιο ρακ, ειτε χρησιμοποιησεις καποιον ενισχυτη κιθαρας σαν τελικο.
Να σου πω και την προσωπικη μου εμπειρια απο καμπινες- ειχα παρει μια φοβερη και πανακριβη κεφαλη κιθαρας. Επειδη δεν ειχα καμπινα να την παιξω, πηρα μια Harley Benton με Celestion Vintage30 4x12 με 350 ευρω αν θυμαμαι καλα. Ο ενισχυτης δεν επαιζε, χαλια ηχος, χαλια συμπεριφορα.
Τελικα πηρα καμπινα Ρανταλ με 850/900 ευρω με ΤΑ ΙΔΙΑ μεγαφωνα (Celestion Vintage30 4x12), και ο ηχος ηταν απιστευτος και ο ενισχυτης συμπεριφεροταν υποδειγματικα. Κανονικα θα εχανα και χρηματα πουλωντας την πρωτη καμπινα και θα εβγαινα γενικα χαμενος, αλλα τελικα την πηρε ενας κολητος που επαιζε καλα με τον valvestate του και μου εδωσε περιπου οσο την ειχα παρει.
Οποτε μην θα προτεινα να ακουσεις την καμπινα πριν την παρεις, μην χαλας χρηματα σε λυσεις που δεν δουλευουν. Και μιας και εκανα αναφορα στη Ρανταλ, με 400 ευρω παιρνεις πολυ καλη καμπινα 4χ12 Ρανταλ. Απλα ακου πριν αγορασεις μην το μετανιωνεις και χανεις χρηματα αργοτερα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #34 στις: 12/10/10, 21:56 »
Εχω εναν Marshall MG100DFX...Δεν ξερω κατα ποσο είναι καλός ομως...


Μπορεις επεισης να με αφησεις να ξερω καλυτερα τις αναγκες μου.


Μαλλον εχεις παρει λαθος κατευθυνση στο θεμα... Και πλεον ειμαι σιγουρος οτι εισαι μπερδεμενος στο τι θες να κανεις. Χωρις να θελω να ανοιξω κανενος ειδους διαφωνια σου προτεινω να μην πας σε ρακ και καμπινες.


Πουλα το Marshall σου και με αυτα τα λεφτα συν τα 300 που εχεις στην ακρη παρε εναν αξιολογοτατο combo να τον λειτουργεις με τα εφεδακια σου.



+απειρο.

Απλα ο ενισχυτης δεν ειναι για σοβαρα πραγματα.Πολυ τζιτζικι και κακης ποιοτητας ηχος γενικοτερα.Πουλα τον και παρε ενα μικρο λαμπατο combo ή κατι στα ιδια βατ σε moddeling.

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #35 στις: 13/10/10, 22:44 »
Παιδια ο marshall εχει fx send και fx return απο πισω...μας κανει τπτ απο αυτα??
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #36 στις: 13/10/10, 22:55 »
Κομπλε εισαι, αυτα χρειαζεσαι, ειναι ακριβως οτι σου ελεγαν τα παιδια, κανε απο εκει τη συνδεση.

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #37 στις: 13/10/10, 23:10 »
και πως ακριβως γινεται η συνδεση...που συνδεω τι... ( σορρυ για το πριξιμο :P )
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #38 στις: 13/10/10, 23:40 »
To καλωδιο απο το fx send στο input και το καλωδιο απο το fx return στο output.

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #39 στις: 13/10/10, 23:57 »
αρα απο το fx send στο rack και απο το return στην κιθαρα μου???
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #40 στις: 14/10/10, 07:36 »
Oχι.Την κιθαρα σου στο Input του ενισχυτη.Απο εκει που μπαινει κανονικα.


Το rack κατα 90%(το λεω αυτο γιατι δεν εχω ασχοληθει με ρακ),εχει input και outpout.Βαζεις το fx send στο input και το fx return στο output.

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #41 στις: 14/10/10, 14:15 »
Ποσα καλωδια θα χρειαστω δηλαδη ?  3?
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #42 στις: 14/10/10, 15:39 »
Αν θες να παιρνεις τον ηχο σου μονο μεσω του boss και ο Marshall να παιζει τον ρολο τελικου (να δινεις ενταση μονο δηλαδη), συνδεσε την κιθαρα σου στο boss και απο το οutput του boss παρε ενα καλωδιο και στειλε το στο fx return του ενισχυτη.
Αν το boss δινει 2 outputs (left & right) χρησιμοποιησε μονο το ενα που θα εχει ενδειξη και mono (συνηθως ειναι το left καναλι/output).
Με αυτον τον τροπο, ο ηχος σου παει απο την κιθαρα στο boss, εκει διαμορφωνεται μεσα απο τις εξομοιωσεις ενισχυτων, καμπινων, περναει απο τα εφφεδακια κτλ και μετα το σημα βγαινει απο το output του Boss και παει στο fx return του ενισχυτη, το οποιο δεν ειναι τπτ αλλο παρα μια εισοδος στο τελικο σταδιο του ενισχυτη. (σημειωση: αν συνδεσεις ετσι τα μηχανηματα, το πιθανοτερο ειναι πως στον Marshall, μετα την συνδεσμολογια, θα "λειτουργει" μονο το master volume και θα παιζει τον ρολο ρυθμιστικου εντασης. Τα υπολοιπα κουμπια λογικα δεν θα επιφερουν αλλαγη στον ηχο).
Τωρα αν θες να χρησιμοποιεις και τον ενισχυτη (σαν ηχο) και το boss, απλα συνεδεσε το fx send του boss στο fx return του ενισχυτη και το fx return του boss στο fx send του ενισχυτη. Συνεδεσε μετα την κιθαρα σου στον ενισχυτη κανονικα οπως εκανες μεχρι τωρα.
με αυτον τον τροπο, το σημα σου παει απο την κιθαρα στον ενισχυτη, εκει διαμορφωνεται απο την προενισχυση του ενισχυτη (φτιαχνεις πχ εναν καθαρο και εναν βρωμικο ηχο που σε ικανοποιουν) και μετα το σημα μεταφερεται στο boss οπου ξαναδιαμορφωνεται με την προσθηκη εφφε και οτι αλλο βαλεις εσυ στο καθε preset που θα εχεις φτιαξει. Κατοπιν το σημα φευγει απο το boss και ξαναγυρναει στον ενισχυτη αλλα αυτη τη φορα στο τελικο σταδιο του, οπου και ενισχυεται και φευγει προς τα ηχεια.
Καλη επιτυχια, δεν ειναι τπτ δυσκολο, απλα προσπαθησε να κατανοησεις πως δουλευει το σημα, πως δρομολογειται κτλ και μην προσπαθεις απλα να "παπαγαλισεις" τις οδηγιες...
Φαντασου τα καλωδια σαν δρομους που οδηγουν προς τα εκει που τα συνδεεις. Και φαντασου τα return και send σαν μονοδρομους που επιτρεπεται η μετακινηση προς μια μονο κατευθυνση (το send ειναι ουσιαστικα εξοδος, μιας και στελνει σημα οπως λεει και η λεξη, ενω το return ειναι εισοδος μιας και δεχεται σημα, οπως λεει και η λεξη). Αν το καταλαβεις αυτο, θα μπορεσεις νοερα να καταλαβεις πως διαμορφωνεται το σημα σου (ο ηχος σου δηλαδη) και προς τα που παει καθε φορα.
Αυτο θα σου ειναι χρησιμο οχι μονο για αυτο που θες να κανεις τωρα, αλλα γενικοτερα, μιας και θα σε βοηθησει να κατανοεις ακομα και πιθανα προβληματα που δημιουργουνται στην αλυσιδα του ηχου...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/10, 15:41 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #43 στις: 14/10/10, 16:48 »
Ευχαριστω πολυ ρε Johnnie!
Οταν τα εφαρμοσω θα εχω νεα! :)
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #44 στις: 22/10/10, 16:59 »
Παιδια...


Θελω για ακομα μια φορα την βοηθεια σας!
Τελικα η περιπτωση να παρω καμπινα απορριφθηκε.
Θετω νεο ερωτημα...
Εχοντας το ρακακι το οποιο προσωπικα με καλυπτει και εχωντας 300 ευρω στην ακρη,τι μου προτεινεται να κανω?

http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #45 στις: 22/10/10, 17:39 »
Εχοντας το ρακακι το οποιο προσωπικα με καλυπτει και εχωντας 300 ευρω στην ακρη,τι μου προτεινεται να κανω?
Ποιό rack της Boss έχεις ακριβώς?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #46 στις: 22/10/10, 17:51 »
Aν θες να χρησιμοποιησεις το ρακακι σου για ηχους και εφφε, τοτε το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενισχυτης κατα προτιμηση frfr και ηχειο επισης frfr. Οποτε μπορεις να παρεις, οσο καλυτερο σου επιτρεπουν τα χρηματα σου, αυτοενισχυομενο ηχειο με χαρακτηριστικα frfr. Αυτο θα το χρησιμοποιεις σαν monitor ουσιαστικα και ολος ο ηχος σου θα φτιαχνεται μεσω του rack ενω η ενταση του ηχου σου θα ρυθμιζεται απο το ρυθμιστικο volume του αυτοενισχυομενου ηχειου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #47 στις: 22/10/10, 18:03 »
http://www.bosscorp.co.jp/products/en/VF-1/


Αυτο ειναι το ρακακι που εχω!


Μπορεις να μου στειλεις κανενα Link απο music store για να δω και να καταλαβω και ακριβως τι εννοεις ???






Ευχαριστω

http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #48 στις: 22/10/10, 19:04 »
Το Rack που έχεις, βλέπω από το manual του, ότι είναι ένα κλασσικό πολυεφφέ με πολλές δυνατότητες, που όπως δεν έχει έμφαση στην παραγωγή distortion. Η γνώμη μου είναι ότι ανήκει στο effects loop ενός απλού καλού λαμπάτου, από τον οποίο να παίρνεις όλο το καλό distortion σου και να παίρνεις από το Boss όλα τα λοιπά effects σου.
Με τα 300 που έχεις εγώ θα κοίταγα πολύ άνετα αυτόν: BUGERA V22 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/10, 19:07 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Οικονομική Καμπίνα 4x12
« Απάντηση #49 στις: 22/10/10, 19:23 »
Αν παίζεις metal και νομίζεις ότι μπορείς να περιμένεις λίγο και να βάλεις ένα ακόμα 100άρικο στην άκρη, δες κι εδώ:

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_combo.htm

Πάρα πολύ ωραίο ενισχυτάκι, από τους πιο ωραίους που έχω ακούσει από κοντά (που ΟΚ, δεν είναι και μυριάδες...).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/05, 15:23
από SpYrO TsErKe
224 Απαντήσεις
73962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 16:09
από papous
4 Απαντήσεις
2751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 13:16
από cyclo
3 Απαντήσεις
2783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:19
από J.P. DiMaggio
8 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/09, 17:07
από Serviani
5 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/10, 10:45
από Jezus
17 Απαντήσεις
6487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/10, 13:02
από themos
4 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 11:20
από fuZZed
49 Απαντήσεις
13597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 17:16
από metalmike
17 Απαντήσεις
5440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/20, 22:54
από Απόλλων