Αποστολέας Θέμα: Washburn WD10SCE  (Αναγνώστηκε 3319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cygamer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Washburn WD10SCE
« στις: 19/11/12, 17:57 »
Καλησπερα παιδια

Νεος στην παρεα και εγώ θα ηθελα να ευχαριστήσω  ολους για την βοηθεια που μας δινεται. Αποφασισα λοιπον να αγορασω μια ηλεκτροακουστικη κιθαρα. Ειμαι τελειως άσχετος (δεν εχω ξαναπιασει στα χερια μου κιθαρα) αλλα επαιζα μπουζουκι για 4 χρονια. Εχει τωρα 6 χρονια να το πιασω στα χερια μου. Βρισκομαι στην Κυπρο και επειδη εδω οι κιθαρες που υπάρχουν ειναι πολυ περιορισμενες και πανακριβες (η πιο φθηνη ηλεκτρακουστικη που βρηκα ειναι η Fenter CD-60 V2 στα 250ευρ… μετα απο παζαρι...) αποφασισα να αγορασω απο το ιντερνετ(amazon), οποτε ουτε θα δοκιμασω την κιθαρα,ουτε θα την ακουσω ουτε τιποτα δυστυχώς. Θα παω με το τυφλο συστημα και ελπιζω να μην βγαλω τα ματια μου. Τα χρηματα που διαθετω ειναι αυστηρα 250ευρ. Εχω βλεψεις για την Washburn WD10SCE σε μαυρο χρωμα. Την εχει στο amazon στα 250ευρ συμπεριλαμβανομενου και των μεταφορικών. Ειναι καλη επιλογη ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο - χειροτερο για την περιπτωση μου??
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/12, 19:28 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Washburn WD10SCE
« Απάντηση #1 στις: 19/11/12, 18:31 »
Καλησέρα και καλώς ήρθες

τη συγκεκριμένη κιθάρα δε την ξέρω αλλά ρίξε μια ματιά σ'αυτό το θέμα:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=55841
έχει πολλές και διάφορα μαγαζιά για να διαλέξεις

κάποια, από ένα όριο τιμής και πάνω, στέλνουν δωρεάν....έλεγξέ το κι αυτό


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Washburn WD10SCE
« Απάντηση #2 στις: 19/11/12, 20:04 »
Έχε υπόψη σου ότι τόσο το Amazon όσο και ο Thomann και πολλά άλλα διαδικτυακά καταστήματα σού δίνουν τη δυνατότητα να επιστρέψεις κάτι που αγόρασες αν για οποιοδήποτε λόγο δεν σε ικανοποιήσει. Μάλιστα ο Thomann (ο οποίος διαθέτει την κιθάρα που θέλεις για 259 Eυρώ) κανονίζει ο ίδιος το courier για την επιστροφή, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα. Δεν ξέρω τι ισχύει για το Amazon εφόσον πρόκειται να σού στείλουν την κιθάρα στην Κύπρο, και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ρωτήσεις πριν κάνεις την αγορά. H κιθάρα πάντως είναι πολύ καλή και δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

Όσον αφορά εναλλακτικές προτάσεις, χειρότερα μπορώ να προτείνω πολλά. Αν θέλεις κάτι καλύτερο ή τουλάχιστον εφάμιλλο, υπάρχει η Cort MR710 και η Tanglewood TSF8, η οποία έρχεται πακέτο με βάση, ζώνη, θήκη και κουρδιστήρι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Washburn WD10SCE
« Απάντηση #3 στις: 19/11/12, 20:30 »
+10000 γεια την cort! απο tomman γιατι απο amazon λογικα και στην κυπρο θα πληρωσεις καποιον εκτελωνισμο....

Αποσυνδεδεμένος cygamer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Washburn WD10SCE
« Απάντηση #4 στις: 20/11/12, 01:25 »
Καλησπερα παιδια και ευχαριστώ για τις αμεσες απαντησεις σας…
Τελικα αποφασισα να αγορασω από thomann που δινει και ολες αυτές τις εγγυησεις. Η Cort που μου προτεινατε απ ότι εχω διαβασει και ακουσει φαινεται πραγματι παρα πολύ καλη. Απλα να παραθέσω άλλη μια Washburn την οποια ακουσα αποψε σε ένα ξενοδοχειο αλλα δεν καταφερα να την βρω πουθενα μεσα στην επισημη ιστοσελιδα της Washburn,ουτε καπου αλλου για να διαβάσω απόψεις κτλ.  Μονο στον thomann υπαρχει και σε ένα βιντεο στο youtube. Είναι η εξης
http://www.thomann.de/gr/washburn_wj_7sce_bm.htm
Emma-Music : WASHBURN WJ7SCE

Απ οσα διαβασα καταλαβα ότι η Cort σαν μαρκα-εταιρια είναι ανωτερη από την Washburn. Απλα αυτή η Washburn μου αρεσει και εμφανισιακα… Οποια μου πειτε εσεις απ τις 3 πλεον κιθαρουλες (ούτος η άλλος εμενα πανω κατω ιδιες μου ακουγονται μονο εμφανιση βλεπω)  αλλα φανταζομαι θα επιμείνετε στην Cort…

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Washburn WD10SCE
« Απάντηση #5 στις: 20/11/12, 01:49 »
H WJ7 είναι κιθάρα jumbo, σε αντίθεση με τις άλλες δύο που είναι dreadnought. Διαφορετικό σχήμα σώματος με αντίστοιχες διαφοροποιήσεις στην ηχητική ταυτότητα. Δεν λέω ότι είναι καλύτερη ή χειρότερη από τις άλλες δύο, απλά διαφορετική. Και πρέπει να σκεφτείς ότι αυτό που άκουσες απόψε μπορεί να οφείλεται και σε άλλους παράγοντες (π.χ. ενισχυτής, εφφέ, κλπ) και όχι αποκλειστικά στην κιθάρα.

Όσο για το αν η Cort σαν εταιρία είναι "ανώτερη" από την Washburn, εγώ τουλάχιστον δεν θα το έθετα έτσι. Aν μη τι άλλο, η Washburn είναι μια φίρμα με αρκετά μεγάλη ιστορία, αν αυτό λέει κάτι. Πάντως αυτή τη στιγμή και οι δύο εταιρίες επικεντρώνονται σε οικονομικά entry level μοντέλα που προσφέρουν πολύ καλή ποιότητα και σχέση απόδοσης-τιμής. Αν μπορούσες να δοκιμάσεις ο ίδιος αυτές τις κιθάρες ίσως να σχημάτιζες μια πιο σαφή γνώμη σχετικά με το ποιά σού ταιριάζει καλύτερα. Προσπάθησε τουλάχιστον πριν κάνεις την αγορά να πας σε κάποιο κατάστημα και να δοκιμάσεις κιθάρες διαφόρων σχημάτων ώστε να δεις ποιό σού αρέσει περισσότερο σαν αίσθηση και φυσικά σαν ήχος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/02, 23:28
από rockntroll
16 Απαντήσεις
7146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 22:29
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
4742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 01:40
από Jezus
12 Απαντήσεις
6484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 04:16
από daffy
7 Απαντήσεις
3319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 19:04
από coolatos94
10 Απαντήσεις
4332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 19:39
από zefs
3 Απαντήσεις
2675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 15:49
από harrisxr650
9 Απαντήσεις
5715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/13, 15:30
από madrivermadonus
10 Απαντήσεις
4887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 12:00
από Kosthrash