Αποστολέας Θέμα: Strat μόνιμο (πλέον) Hiss κατά στο παίξιμο  (Αναγνώστηκε 4675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα,

Χθες σκέφτηκα να καθαρίσω και να σετάρω την strat μου. Επειδή καιρό είχα πρόβλημα με τα pots (volume και tone - αυτό το σπαστικό hiss όταν τα πειράζεις) ξεβίδωσα το pickguard, το γύρισα τούμπα και έριξα λίγο οινόπνευμα στα 3 pots (volume, tone). Όταν πέρασα τις χορδές, διαπίστωσα πως όταν παίζω (τα volume και tone ακίνητα) ακούγεται ένα hiss διαρκείας. Ακούγεται ένας ήχος λες και υπάρχει προβληματικό καλώδιο που δεν κάνει καλή ένωση, σε όλες τις θέσεις των μαγνητών. Το καλώδιο κιθάρα προς ενισχυτή είναι οκ, το έχω ελέγξει.Τί μπορεί να συμβαίνει? Υπάρχει περίπτωση καλώδια + pots να ήθελαν αλλαγή και απλά να τα ξέκανα με το οινόπνευμα?

Επειδή τα pots δεν έχουν αλλαχτεί από το 2000 κι επειδή σκέφτομαι να τ'αλλάξω όλα, γνωρίζει κανείς από που να τ'αγοράσω για σίγουρα και οικονομικά (είτε Ελλάδα είτε ινετ)?. Μέχρι τώρα το ebay είναι η καλύτερη λύση που σκέφτομαι. Αν έχετε κάτι υπ'όψην σας let me know pls!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/13, 19:47 από Απόλλων »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Strat μόνιμο (πλέον) Hiss κατά στο παίξιμο
« Απάντηση #1 στις: 25/09/13, 13:51 »
Συνήθως οξειδώνονται οι επαφές μέσα στα ποτενσιόμετρα με τον καιρό.
Υπάρχουν κάποια spray (Contact Cleaner). Βγάλτο, ρίξτου, και γύρνα μερικές φορές το ποτενσιόμετρο.
Το (καθαρό) οινόπνευμα θα το χρησιμοποιούσα μόνο αν ήθελα να το βουτήξω όλο μέσα για να καθαρίσω σκόνες, βρωμιές κλπ...

ΥΓ Όσο θα σου κοστίσει ένα Contact cleaner θα σου κοστίσουν και 3 ποτενσιόμετρα :) Οπότε δεν παραγγέλνεις κανένα από το ebay; Αν τα βιάζεσαι, θα έχει ο Φανός στην Κάνιγγος φαντάζομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/13, 13:55 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Strat μόνιμο (πλέον) Hiss κατά στο παίξιμο
« Απάντηση #2 στις: 25/09/13, 13:58 »
Vego ευχαριστώ. Επειδή είμαι σε επαρχία, αγόρασα τώρα ένα contact cleaner και θα δούμε τί θα γίνει. Πιστεύω πως το οινόπνευμα το ξέρανε ίσως γιατί μέχρι να το ρίξω δεν είχα τόσο σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν διορθωθεί και με αυτό, θα αγοράσω ποτενσιόμετρα μαζί με ένα επιλογέα καινούριο να κάνω δουλειά. Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 25/09/13, 15:59
Veggo, είναι αυτό που λέμε, μην σπάσει ο διάλος το ποδάρι του.
Φυσικά, αφού χθες άνοιξα και καθάρισα τα ηλεκτρονικά, δοκίμασα και διαφορετικά καλώδια, δεν πίστευα πως το πρόβλημα θα το είχε...ο ενισχυτής...  Huh?  Shocked Η σύμπτωση της σύμπτωσης...Δοκίμασα να συνδέσω την ακουστική έτσι για το γ**ώτο και το πρόβλημα υπάρχει πάλι...

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. Έριξα contact cleaner και πλέον τα pots δουλεύουν άψογα! Ούτε καινούρια έτσι! :)

« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/13, 15:59 από ((Korgy)) »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Strat μόνιμο (πλέον) Hiss κατά στο παίξιμο
« Απάντηση #3 στις: 25/09/13, 15:20 »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. Έριξα contact cleaner και πλέον τα pots δουλεύουν άψογα! Ούτε καινούρια έτσι! :)

Μια χαρά. Βάλτο στο πρόγραμμα να τα αλλάξεις πάντως...
Χτύπα ένα σετ από ebay (έτσι κι αλλιώς τώρα δουλεύουν, δεν βιάζεσαι να σου έρθουν γρήγορα).

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Strat μόνιμο (πλέον) Hiss κατά στο παίξιμο
« Απάντηση #4 στις: 25/09/13, 16:01 »
Μια χαρά. Βάλτο στο πρόγραμμα να τα αλλάξεις πάντως...
Χτύπα ένα σετ από ebay (έτσι κι αλλιώς τώρα δουλεύουν, δεν βιάζεσαι να σου έρθουν γρήγορα).
Έχεις δίκιο, πρέπει να τ'αλλάξω, να μπουν καινούρια να τελειώνω με αυτά. Πάντως ήδη με το contact cleaner έχει καθαρίσει ο ήχος. Μεγάλη διαφορά και το σημαντικότερο, επιτέλους πειράζω τα knobs και δεν ακούγεται τίποτα. Σε συνδυασμό με τις καινούριες χορδές, βαζελίνη + γραφίτη στο nut, βαζελίνη στα saddles και στα ελατήρια, απλά παίζει απίστευτα. :)
Ευχαριστώ και πάλι!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
35327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/06, 12:23
από mtgr
24 Απαντήσεις
17895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/07, 10:33
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
16 Απαντήσεις
6143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 20:18
από Υπνοβάτης...
12 Απαντήσεις
6709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 10:34
από Βραζίλης
19 Απαντήσεις
7152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 17:22
από heineken
2 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 16:14
από ivikos
9 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 01:01
από Jezus
4 Απαντήσεις
2369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 19:32
από ivikos
8 Απαντήσεις
39824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 09:36
από elrich
28 Απαντήσεις
9894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/12, 21:34
από dimism