Αποστολέας Θέμα: Παραπονα απο Studio  (Αναγνώστηκε 125625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #50 στις: 06/01/09, 12:40 »
Αντε να πω κι εγω την κακιουλα,μιας και μου αναψε φωτιες ο Μαεστρος απο πανω,που βλεπω οτι ειναι και συμπολιτης....λοιπον ναι....ξεκινησα την μπαντα μου την εποχη που ο Πειραιας ειχε ενα στουντιο με μια αιθουσα (και μοναδικη) και που οταν ελεγες οτι επαιζες μεταλ ΔΕ ΣΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΠΡΟΒΑ χα,χα,χα,χα....ναι ηταν το Rock Palais στο μικρολιμανο....ΑΛΛΑ το στουντιο ηταν πεντακαθαρο,ειχε εν ετη 1990 λαμπατες κεφαλες κιθαρας και ρακ !!!!! Rockman και Rolang GP-8...state-of-the-art μηχανηματα την εποχη εκεινη...επισης απο πανω ηταν ροκ κλαμπ κι ο ιδιοκτητης (νομιζω Πετρος) ειχε και ωραια αδερφη χα αχ αχ αχααα (μετα επήλθε η παρακμη χα χα)....λιγα χρονια μετα ηρθε το Κακοφωνιξ στη Δραπετσωνα με τους ιδιοκτητες-μορφες (εκει κερναγαν και καφε,το ειδα για πρωτη φορα) γυρω στο '94.Απο μηχανηματα ολα καινουργια και προσεγμενα.,(ειδα για πρωτη φορα vintage Orange 2x12).Απαγορευοταν το καπνισμα μεσα στην αιθουσα και ειχε κλιματισμο...η προβα κοστιζε την εποχη εκεινη απο 300-500 δρχ το 1990-1994 (μετα,παρακμη κι εκει)...λιγα χρονια μετα,πρπ το 1997,στεισαμε τον δικο μας,προσωπικο,χωρο στην Αλιπεδου και εκτοτε προβαρουμε/ηχογραφουμε εκει....ΑΛΛΑ...που και που (ιδιαιτερα το καλοκαιρι που ξεστεινουμε τον χωρο λογω συνεχων λαιβ απο δω κι απο κει) κανουμε καμια προβα σε καποιο στουντιο....αλλαξαν οι εποχες και εκσυχρονιστηκαν τα ''μηχανακια'',οι χωροι και οι ιδιοκτητες.Αυτο που δεν αλλαξε ειναι η νοοτροπια ''σας τα παιρνουμε''....γιατι να δωσω 12 ευρω προβα με χαλασμενα μηχανηματα και αθλιο χωρο;Γιατι να τα δωσω σε ξιπασμενους,ξερολες ιδιοκτητες/υπαληλους που σε αντιμετοπιζουν σαν ''ασχετο'' πιτσιρικα;Γιατι απο την αλλη να ξενερωνουν οι πελατες αν το στουντιο δεν εχει boogie,soldano,swr,tama,τζακουζι,χορευτριες (...η χορευτες χα αχ αχ),καφετερια,μπαρ και μηχανημα για προφυλακτικα και ολα αυτα για 3 ευρω την ωρα;;;;;;Θα συμφωνήσω με τους φιλους πιο πανω οτι αυτο που θα πρεπει να μας αποσχολει προτιστως ειναι ο καλος ηχος συνολικα (εστω κι αν βγαινει απο μαρσαλακι valvestate) και μια καθαριοτητα στο χωρο...αξιοπρεπη πραματα...τεσπαν...μακρηγορώ και δε το θελω...ευτυχως υπαρχουν πια αρκετοι επαγγελματιες σωστοι,με ωραιους/σωστους χορους που πραγματικα χαιρεσαι να δουλευεις.Ελπιζω να γινουν παραδειγμα και για τους υπολοιπους....καλη χρονια σε ολους παιδες  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/09, 12:42 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #51 στις: 05/03/09, 09:03 »
ας βρω εγω στουντιο που να κανει mastering και ας χρεωνει και 50 ευρω τον καφε.και μην πει κανεις οτι ξερει στουντιο που κανουν mastering γιατι θα τον δαγκωσω :P το εψαξα και ολοι τα στελνουν για mastering στο εξωτερικο γιατι απλα δεν υπαρχουν εδω masterατζηδες(ειναι διαφορετικο απο τον ηχοληπτη).ακομα και μεγαλες εταιριες heaven κλπ και σε ολα τα ειδη μουσικης απο γαβγαδικα μεχρι death metal πανε για mastering εξω.αλλο που δεν το πολυλενε για λογους γοητρου.καρατσεκαρισμενα πραγματα...
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #52 στις: 06/03/09, 17:37 »
Υπαρχει και το Athens Mastering Studio το οποιο ειναι αρκετα φημισμενο στην Ελλαδα φιλε duknan.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #53 στις: 12/03/09, 10:33 »
δεν το ηξερα.εχει κανεις καποιο sample απο δουλεια σε αυτο το studio?
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #54 στις: 12/03/09, 12:04 »
ας βρω εγω στουντιο που να κανει mastering και ας χρεωνει και 50 ευρω τον καφε.και μην πει κανεις οτι ξερει στουντιο που κανουν mastering γιατι θα τον δαγκωσω :P το εψαξα και ολοι τα στελνουν για mastering στο εξωτερικο γιατι απλα δεν υπαρχουν εδω masterατζηδες(ειναι διαφορετικο απο τον ηχοληπτη).ακομα και μεγαλες εταιριες heaven κλπ και σε ολα τα ειδη μουσικης απο γαβγαδικα μεχρι death metal πανε για mastering εξω.αλλο που δεν το πολυλενε για λογους γοητρου.καρατσεκαρισμενα πραγματα...
Θεσ/νίκη υπάρχουν τουλάχιστον 3 στούντιο που κάνουν master, και ακούγοντας το αποτέλεσμα (demo ή albums συγκροτημάτων που έχουν κάνει εκεί) βγαίνει μια χαρά. Συγκεκριμένα μιλάω για Underground, Rocksound, Run Devil Run. Και αν συνεχίσω να ψάχνω τα cd μου σίγουρα θα βρω κι άλλα! Δε νομίζω ότι αν κάποιος το έστελνε έξω θα το έκρυβε, ίσα ίσα θα το τόνιζε...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #55 στις: 12/03/09, 14:24 »
ας βρω εγω στουντιο που να κανει mastering και ας χρεωνει και 50 ευρω τον καφε.και μην πει κανεις οτι ξερει στουντιο που κανουν mastering γιατι θα τον δαγκωσω :P το εψαξα και ολοι τα στελνουν για mastering στο εξωτερικο γιατι απλα δεν υπαρχουν εδω masterατζηδες(ειναι διαφορετικο απο τον ηχοληπτη).ακομα και μεγαλες εταιριες heaven κλπ και σε ολα τα ειδη μουσικης απο γαβγαδικα μεχρι death metal πανε για mastering εξω.αλλο που δεν το πολυλενε για λογους γοητρου.καρατσεκαρισμενα πραγματα...
Το 70% (ίσως και παραπάνω) της εγχώριας δισκογραφικής παραγωγής "μαστεράρεται" στην fabelsound, εδώ στην Ελλάδα.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος farmakhs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #56 στις: 03/12/09, 17:19 »
προς freemind

οσο αφορα το fame στο μικρολιμανο αδερφε μου θα διαφωνησουμε... 1ον οσοι πηγαινουν εκει θα ξερουν τις δυσκολιες που περασανε το τελευταιο χρονο τα παιδια οποτε για αυτο και ητανε καπως τα πραγματα οσο αφορα τουλαχιστον το 08-09..2ον με σεβασμο πιστευω γινεται η ανακαινιση και με εντυπωσιαζε το γεγονος οτι πλεον υπαρχουν μονιτορ για το καθε οργανο και οχι pa για τη φωνη συν τις ηχοπαγιδες στα τυμπανα... για μενα ειναι προνομιο να κλεινω την πορτα και να παιζω μουσικη χωρις τζαμια και καποιον ολη την ωρα να με τσεκαρει... τωρα βεβαια θα μου πεις απο 2 χωρους που ειχε συν το στουντιο εχει πλεονμονο ενα προβαδικο...σιγα σιγα στηνεται και το δευτερο οπως και το στουντιο... πρωσοπικα η ακουστικη του με καλυπτει οπως και τα τυμπανα καθως εχει ενα πολυ ωραι ο ροκαδικο σετ αλλα εν τελη ευελικτο καθως εχει παρα πολλα ταμπουρ ανα διαλεξεις αν δε σου κανει αυτο που εχει(απλα θελει προσοχη, α και δεν ειμαι ντραμερ). τελος πλεον δεν επιτρεπεται το καπνισμα μεσα στο χωρο και θαρρω πως ειναι ενα καθαρο στουντιο αλλα οχι στην πενα αν και μενα μου αρεσει αυτο προσωπικα...δεν μου κανοθν αισθητικα κατι στουντιο με φωτα φουλ κυριλλε κλπ αλλα πιο πολυ μια δοση αλητειας που πιστευω πως υπαρχει.... δεν μπαινω καν στο τρυπακι του καφε που αναφερεται παραπανω μονο λεγοντας ελεος προβα ειναι η φαση οχι καφετερια... για τον φιλο που λεει για το κακοφωνιξ ειχα τη τυχη να εχω καθηγητη μου ενα απο τους 2 Αυγερινους οντως γ**ω τα παιδια και νομιζω οι μπαντα τους ξεφευγει οσο δεν παει καλο καψιμο οποιος ακουσει συνθετικους:)
οχι προκαταληψεις στη μουσικη εχουμε τοσες να αντιμετωπισουμε στη καθημερινοτητα μας...οχι αλλες

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #57 στις: 05/12/09, 15:07 »
Η αναφορα μου προφανως ειναι παλια και λογω της τοτε καταστασης του studio την εκανα. Απο τοτε δεν πατησα ποτε ξανα, μιας και πλεον ειμαι "πελατης" σε αλλα studio.
Ομως θα του δωσω μια ευκαιρια στο εγγυς μελλον. Ευχαριστω που εγινε μια διορθωτικη αναφορα πανω σε ενα παλιο post μου. Ειναι καλο ο Πειραιας να αποκτησει ενα καλο studio.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #58 στις: 25/12/09, 20:50 »
Ας εκφράσω και εγώ την γνώμη μου!

Λοιπόν,

Στούντιο Δίεση (Γαλάτσι):
Το στούντιο διαθέτει μόνο μια αίθουσα. Drums Mapex, ενισχυτες: έναν Randall (με 4x4 καμπινα) και έναν άκυρο με 4x4 καμπινα...
Πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, τιμή πάρα πολύ καλή (8 ευρώ). Διπέταλο δεν το χρεώνει. Ο χώρος δεν λέει και πάρα πολλά. Ο τύπος που το έχει θα είναι πάντα εκεί για οτιδήποτε. Ήχος απίστευτος.

Στούντιο Vintage (Γαλάτσι):
Με άριστα το 10 θα του έβαζα 1. Το στούντιο είναι χάλια από εξοπλισμό και από τον ιδιοκτήτη. Drums κάτι τελείως άκυρα. Ενισχυτες ενας χαλασμένος marshall valvestate και ένας line6 επίσης μια από τα ίδια. Βέβαια ο marshall απλα όταν το gain ήταν στο 10, εβγαζε crunch ήχο. Ο line6 από την άλλη άλλαζε μόνος του τα εφέδια. Ο ιδιοκτήτης δεν ενδιαφερόταν καθόλου. Μας έφερε καλώδια και μόνο στα μούτρα μας δεν τα πέταξε. τιμή; 12 ευρώ η ώρα. διπέταλο για όποιον ενδιαφερόταν δεν υπηρχε. Και συγκεκριμένα όταν ο drummer ρώτησε για διπέταλο του απάντησε: γιατί πότε ρε έμαθες με το ένα και μου θες και διπέταλο;;; τον βαρας η δεν τον βαράς;;

Στούντιο Pazl (Άνω Πατήσια):
Ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες ενδιαφέρεται πάρα πολύ για τα παιδιά που πάνε για προβα και ειναι πάντα εκεί οταν θα θελησεις κάτι. Εχω παίξει μονο στην μεγάλη αίθουσα και δεν είμαι ευχαριστημένος. Βασικά καθόλου...Η αιθουσα ειναι πολύ μεγαλη και ετσι όπως ειναι τοποθετημενα όλα ο ήχος χάνεται με αποτελεσμα κανεις να μην ακουει κανεναν. Η μεγάλη βλακεία που μου την έσπασε ηταν ότι είχε καμερα μεσα στην αίθουσα. τιμες 10 ευρω η ωρα χωρις επιπλεον χρεωση για διπεταλο. Ενισχυτες Fender και με οχι καλο ηχο.

Στούντιο Grouve House (Κυψέλη, κοντά στα δικαστήρια):
Αρκετα καλο στούντιο. Τιμή τωρα δεν θυμαμαι γιατι εχω 2 χρονια να παω..Ενισχυτες line6 με 4x4 καμπινα..διαθέτει 2 αίθουσες, μια μικρη, μια μεγαλη και οι δυο εξισου καλες. Οι ιδιοκτητες ειναι αρκετα καλοι. για ηχογραφιση προβας (μονο αυτο εχω κανει εκει) αστα βραστα. καθολου καλος ηχος.

Στουντιο Belmans (Κυψέλη, Καυκάσου):
Λοιπον, το στουντιο διαθετει 1 μικρη αίθουσα με 2 ενισχυτες (30watt) line6 και εναν warwick, drums pearl. Ειναι παρα πολύ καλό, καλές τιμες (αν θυμαμαι καλα 8 ευρω η ωρα) και διαθετει και προσφορες, στις 3 η μια δωρο!! ακουγεται σαν πιτσαρια αλλα πλακα στην πλακα αξιζει! Ηχογραφιση κανονικη (οχι προβας) μου ειχε κοστισει 55 ευρω και ειχα καθησει 3 ωρες στο στουντιο! Τα παιδια που το εχουν παρα πολύ καλοι και εξυπηρετικοι! επισης είχε τα παντα απο πιοτο και τα συνοδευτικα τους. και ολα τσαμπε! σε εκαναν να νιωθεις σαν το σπιτι σου.

Στουντιο Matrix (Κυψελη, κοντα στην πλατεια Κυψελης):
Διαθετει 1 αιθουσα μεγαλη, ειναι απιστευτα καμπινες και ενισχυτες Marshall ντραμιερα Pearl. 10 ευρω η ωρα και 12 με διπεταλο (οταν εχει). Γενικα δεν εχω να πω τπτ για το στουντιο εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος, απλα βρισκεις δυσκολα ωρα.....


Αυτα!!!
www.pazl.gr
www.matrixstudio.gr
www.ghstudios.gr
http://clubs.pathfinder.gr/BellmanStudioCorporation/1116591


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #59 στις: 26/12/09, 00:07 »
Μια απορία.. Το διπέταλο γιατί χρεώνεται τόσο? ??? Σοβαρά, αν ξέρει κάποιος την απάντηση ας ποστάρει...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #60 στις: 26/12/09, 01:05 »
Μερικες εντυπωσεις απο καποια Στουντιο που εχω επισκεφτει.

Terra studio:
Ο ηχος πιστευω και στις δυο αιθουσες ειναι αρκετα ικανοποιητικος,ποτε δεν ειχαμε ιδιαιτερο προβλημα,οπως και με τα μηχανηματα που κινουνται σε πολυ καλα επιπεδα.
Στα αρνητικα τωρα ηταν η υπερβολη λιγακι του ιδιοκτητη με τα ντραμς(Σε φαση να κανουμε προβα και να μας ανοιγοκλεινει τα φωτα για να μην "βαραει" ο τοτε ντραμερ μας δυνατα!) Επισης η ολη φαση παρακολουθησης big brother με την καμερα στην αιθουσα για να παρακολουθει την βρισκω λιγακι υπερβολικη και θα με ενοχλουσε αν πηγαινα ακομα εκει.

Glam studio:
Απο ηχο σχετικα καλο και τιμες αρκετα λογικες,αλλα μια ασχημη αδιαφορια απο τον εναν απο τους δυο ιδιοκτητες,σε φαση να εχουμε live την επομενη μερα,να εχουμε κλεισει προβα να περιμενουμε μιαμιση ωρα απεξω και να εχετε λεγοντας πως τον πηρε ο υπνος.Ενω μια αλλη φορα δεν εμφανηστικε καν!!!

DSL studio:
Ηχος μετριος,ειδικα στην μεγαλη αιθουσα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω,βρισκω λιγο τσιμπιμενες τις τιμες του στην ενοικοιαση οργανων αλλα και στις προβες για αυτο που προσφερει. Ομορφη ατμοσφαιρα ομως και εξυπηρετικα τα παιδια πολυ!Plus εκει μπορει να συναντησεις καποιες απο τις πιο hot! ελληνικες μπαντες να κανουν προβα!

Underground studio:
Χαλια ντραμς και ηχος,αλλα ωραια ατμοσφαιρα.Βεβαια δεν προσφαιρει και πολλα(ουτε ενοικοιαση οργανων,κλπ.)Αλλα εχει δωρεαν καφε και τσαι αρκει να τα φτιαξεις μονος σου Για προβα το συνιστω μονο αν μενετε γλυφαδα-βουλα και δεν εχετε μεταφορικο μεσο.Για ηχογραφηση πραγματικα δεν πιανετε ομως! Πολυ καλο!





Για ποιον απο τους δυο ιδιοκτητες του Glam studio λες?Πλεον να σου πω οτι το εχει ο μονο Νικος.Εμεις σε αυτο πηγαινουμε και ειμαστε ικανοποιημενοι!

Υ.Γ.Εχει και ΤΣΑΜΠΑ καφε ετσιιιιιιιι?ΕΕΕΕΕΕτσι! +ΝΕΡΟ! :P.Ελατε ρε παιδια, αν ειναι δυνατον δλδ επειδη ο ενας χρεωνει τον καφε και ο αλλος οχι λεμε ο ενας ειναι καλος ο αλλος οχι?Για στουντιο μιλαμε οχι για καφετεριες :P
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/09, 15:50 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #61 στις: 26/12/09, 10:18 »
Για Θεσσαλονικη...


Studio Cue(Πανω απο την Εγνατια στο υψος λιγο πριν την Καμαρα)
Βασικα δεν ειναι προβαδικο.Χρησιμοποιηται πιο πολυ για ηχογραφησεις και εχει πολυ καλο εξοπλισμο ηχογραφησης.Απο ενισχυτες και ντραμς τιποτα ιδαιτερο.Για κιθαρα εχει 2 Marshall MG100DFX.Ντραμς και μπασσο δεν θυμαμαι τι εχει!Ο ιδιοκτητης μετριος.Υπερπροσεκτικος βασικα σε σχεση με τον εξοπλισμο και το τι κανουμε μεσα.Απο τιμες ηταν ακριβα.Μας χρεωνει 25-30 το 2ωρο.

Red House(Κοντα στο Γαλλικο Ινστιτουτο)
Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος!Παρα πολυ καλος εξοπλισμος.Αυτο που με κεντρισε ηταν οτι μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε 10 ενισχυτες για να παιξεις.Εχει και εναν του Telegun.Παιξαμε στην μικρη βεβαια και ηταν πολυ καλα.Μπηκα λιγο και στην μια απο τις δυο μεγαλες και ηταν ωραια και εκει.Σιγουρα θα ξαναπαω




Αποσυνδεδεμένος Dead Inside

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #62 στις: 25/01/10, 16:32 »
Ας εκφράσω και εγώ την γνώμη μου!

Λοιπόν,

Στούντιο Δίεση (Γαλάτσι):
Το στούντιο διαθέτει μόνο μια αίθουσα. Drums Mapex, ενισχυτες: έναν Randall (με 4x4 καμπινα) και έναν άκυρο με 4x4 καμπινα...
Πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, τιμή πάρα πολύ καλή (8 ευρώ). Διπέταλο δεν το χρεώνει. Ο χώρος δεν λέει και πάρα πολλά. Ο τύπος που το έχει θα είναι πάντα εκεί για οτιδήποτε. Ήχος απίστευτος.

Στούντιο Vintage (Γαλάτσι):
Με άριστα το 10 θα του έβαζα 1. Το στούντιο είναι χάλια από εξοπλισμό και από τον ιδιοκτήτη. Drums κάτι τελείως άκυρα. Ενισχυτες ενας χαλασμένος marshall valvestate και ένας line6 επίσης μια από τα ίδια. Βέβαια ο marshall απλα όταν το gain ήταν στο 10, εβγαζε crunch ήχο. Ο line6 από την άλλη άλλαζε μόνος του τα εφέδια. Ο ιδιοκτήτης δεν ενδιαφερόταν καθόλου. Μας έφερε καλώδια και μόνο στα μούτρα μας δεν τα πέταξε. τιμή; 12 ευρώ η ώρα. διπέταλο για όποιον ενδιαφερόταν δεν υπηρχε. Και συγκεκριμένα όταν ο drummer ρώτησε για διπέταλο του απάντησε: γιατί πότε ρε έμαθες με το ένα και μου θες και διπέταλο;;; τον βαρας η δεν τον βαράς;;

Στούντιο Pazl (Άνω Πατήσια):
Ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες ενδιαφέρεται πάρα πολύ για τα παιδιά που πάνε για προβα και ειναι πάντα εκεί οταν θα θελησεις κάτι. Εχω παίξει μονο στην μεγάλη αίθουσα και δεν είμαι ευχαριστημένος. Βασικά καθόλου...Η αιθουσα ειναι πολύ μεγαλη και ετσι όπως ειναι τοποθετημενα όλα ο ήχος χάνεται με αποτελεσμα κανεις να μην ακουει κανεναν. Η μεγάλη βλακεία που μου την έσπασε ηταν ότι είχε καμερα μεσα στην αίθουσα. τιμες 10 ευρω η ωρα χωρις επιπλεον χρεωση για διπεταλο. Ενισχυτες Fender και με οχι καλο ηχο.

Στούντιο Grouve House (Κυψέλη, κοντά στα δικαστήρια):
Αρκετα καλο στούντιο. Τιμή τωρα δεν θυμαμαι γιατι εχω 2 χρονια να παω..Ενισχυτες line6 με 4x4 καμπινα..διαθέτει 2 αίθουσες, μια μικρη, μια μεγαλη και οι δυο εξισου καλες. Οι ιδιοκτητες ειναι αρκετα καλοι. για ηχογραφιση προβας (μονο αυτο εχω κανει εκει) αστα βραστα. καθολου καλος ηχος.

Στουντιο Belmans (Κυψέλη, Καυκάσου):
Λοιπον, το στουντιο διαθετει 1 μικρη αίθουσα με 2 ενισχυτες (30watt) line6 και εναν warwick, drums pearl. Ειναι παρα πολύ καλό, καλές τιμες (αν θυμαμαι καλα 8 ευρω η ωρα) και διαθετει και προσφορες, στις 3 η μια δωρο!! ακουγεται σαν πιτσαρια αλλα πλακα στην πλακα αξιζει! Ηχογραφιση κανονικη (οχι προβας) μου ειχε κοστισει 55 ευρω και ειχα καθησει 3 ωρες στο στουντιο! Τα παιδια που το εχουν παρα πολύ καλοι και εξυπηρετικοι! επισης είχε τα παντα απο πιοτο και τα συνοδευτικα τους. και ολα τσαμπε! σε εκαναν να νιωθεις σαν το σπιτι σου.

Στουντιο Matrix (Κυψελη, κοντα στην πλατεια Κυψελης):
Διαθετει 1 αιθουσα μεγαλη, ειναι απιστευτα καμπινες και ενισχυτες Marshall ντραμιερα Pearl. 10 ευρω η ωρα και 12 με διπεταλο (οταν εχει). Γενικα δεν εχω να πω τπτ για το στουντιο εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος, απλα βρισκεις δυσκολα ωρα.....


Αυτα!!!
www.pazl.gr
www.matrixstudio.gr
www.ghstudios.gr
http://clubs.pathfinder.gr/BellmanStudioCorporation/1116591




petros001 για το Διεση και το belmans έχεις κανα τηλ και καμια διευθυνση ??
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/10, 16:34 από Dead Inside »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #63 στις: 25/01/10, 17:05 »
το Δίεση είναι αυτό?: http://www.diesi.edu.gr/DIESH.swf

Αποσυνδεδεμένος Dead Inside

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #64 στις: 26/01/10, 10:24 »
Καλημερα παιδια.
Με κάποιους φίλους έχουμε ένα σχήμα και ψάχνουμε για κάποιο αξιοπρεπές προβάδικο στην ευρυτερη περιοχή Πατήσια, Ν. Ιωνία.
Αναζητώντας έχω βρει διάφορα ιδιαιτερα κοντά στα Άνω πατήσια - Αγ. Ελευθέριο, αλλά δεν έχω πληροφόριση για το αν είναι οκ ή χαλια χώροι.
Έτσι, μέχρι στιγμής πάμε στο Stage στη καληθέα (για όποιους το ξέρουν) που σε γενικές γραμμές είναι χώρος με υποδομές και εξοπλισμό που αν μη τι άλλο δεν είναι ρημαγμένα, αλλά θα θέλαμε κάποιο πιο κοντά μας, γιατι τώρα ψιλοτραβιόμαστε.
εάν παιζει και τίποτα κοντά στην γραμμή του ηλεκτρικου ακόμη καλύτερα.
απλώς παράκληση παραθέστε studio που φύγατε ευχαριστημένοι (και κανα τηλεφωνάκι και διεύθυνση).
ότι πληροφορία πολύτιμη!!!!!!!!!
Ευχαριστώ
 

 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/10, 10:29 από Dead Inside »

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #65 στις: 16/05/10, 01:40 »
@ Dead Inside

Sorry που απανταω τοσο αργα..για την διεση δεν εχω τηλεφωνο, αλλα εχω για το Bellman's.
210 8836037
693 7100228
info@bellmanstudio.gr
Καυκασου 108, Κυψελη
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/10, 01:44 από petros001 »

Αποσυνδεδεμένος skom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #66 στις: 25/05/10, 08:10 »
Το crystalmeth εχει γινει πλεον wudsound studios υπο αλλη διευθηνση .Παρα πολυ καλο και ανανεομενο εξοπλισμο στις δυο αιθουσες .παρα πολυ καλη εξυπηρετηση και φιλικο περιββαλον .Μεχρι να φτιαξω το home studio μου.Πηγαινα απο πατρα νεα σμυρνη για να ηχογραφησω με την μπαντα μ (σπουδαζω πατρα).Πολυ καλος παραγωγος συνεργατης και φιλος προθημος να σε βοηθησει σε πολλα μουσικα θεματα. του δινω 5/5

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #67 στις: 26/05/10, 02:11 »
Glam Studio στον Αγιο Ιωαννη στη Δαφνη.Λημνου 22 η οδος τσιμπατε και ενα τελεφωνιρεν 6973511522.Οι 2τυποι που ειναι εκει ο Νικος και ο Θανος ειναι πολυ εξυπηρετικοι γνωριζουν πολυ καλα αυτο που κανουν και σε κανουν να νιωσεις παρα πολυ ανετα απο την πρωτη στιγμη.

Αποσυνδεδεμένος hardim21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #68 στις: 10/07/10, 22:35 »
Οκ, ο Τρελος ξεκιναει την κουβεντα.....

 Ειμαι ευχαριστημενος από

   
  • S-lab Studio, καλος εξοπλισμος, καθολου κακια ή αδιαφορια, γενικα εχει γινει το σπιτι μου...
  • Εσωτερον, πολυ καλος εξοπλισμος, καλες τιμες, αγαπη στο αντικειμενο... Δυσκολο στο να βρεις ωρες ομως...
Ειμαι δυσαρεστημενος απο:

 
  • Crystalmeth Studios, χωρις ιδιαιτερο εξοπλισμο, σου χρεωνει τον καφε(!!!!!), οχι και τοσο ενδιαφερον για την μπαντα, περιοριζεται σε πιο μεταλ και ντεθ μπαντες... Ασχετα, ο χωρος ειναι παλιου μηχανουργειου, 5 μετρα κατω απο την γη, με πολυκατοικια απο πανω του και χωρις σχεδια με εξοδο κινδυνου ή πυρασφαλεια ή κατι τεσπα.... (και για οσους ρωτησουν ΝΑΙ, υπαρχουν στουντιο που ΕΧΟΥΝ ΕΞΟΔΟ ΚΙΝΔΥΝΟΥ!!!!
 
exw mia death metal band einai kalo gia na paw h aplos to kako einai oti einai upogeio kai den ehei systhmata asfaleias

Αποσυνδεδεμένος WUD

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #69 στις: 14/07/10, 13:25 »
Hello guys,

είμαι ο Μάρκος από το Wudsound (πρώην Crystalmeth). Επειδή βλέπω ότι επικρατεί ένα ψιλομπέρδεμα σχετικά με το studio, είπα να γράψω κι εγώ για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα...

Όσον αφορά την ασφάλεια, πλέον υπάρχουν πυροσβεστήρες σε κάθε αίθουσα και πυροσβεστική φωλιά για παν ενδεχόμενο (χτύπα ξύλο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..). Επιπλέον, κάθε αίθουσα έχει φως ασφαλείας, οπότε ό,τι και να γίνει έχεις φως για τουλάχιστον μία ώρα. Τέλος, η παλιά τσιμεντένια σκάλα (η οποία θα ήταν όντως επικίνδυνη αν συνέβαινε κάτι) έχει αλλάξει κι έχει μπει μία κανονική καθώς πρέπει σκάλα. Πιστεύω ότι με αυτά είμαστε καλυμμένοι από θέματα ασφάλειας, αλλά αν πιστεύετε ότι λείπει κάτι, μιλήστε ελεύθερα...οι προτάσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες  :)

Όσον αφορά τον περιορισμό σε metal μπάντες, είναι γεγονός ότι ίσχυε αρκετά παλιότερα, αλλά πλέον θέλω να πιστεύω ότι έτσι όπως έχει διαμορφωθεί ο εξοπλισμός (ειδικά στη μεγάλη αίθουσα), μπορεί να καλυφθεί οποιαδήποτε μπάντα.

Εντάξει, το θέμα με τον καφέ δεν νομίζω ότι θέλει και πολύ ανάλυση... :)

Επίσης, σε ένα παλιότερο post αναφέρθηκε μία λανθασμένη τιμή...11 ευρώ ??? . Η πρόβα στο Crystalmeth πότε δεν έκανε τόσο - αρχικά ήταν στα 8 ευρώ, μετά ανέβηκε στα 9 και εκεί έχει παραμείνει και μετά την αλλαγή σε Wudsound.

Κλείνοντας, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι το studio ανανεώνεται συνεχώς και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι είναι όλα τέλεια...όχι ακόμα τουλάχιστον ;) Σιγά-σιγά όμως, όλα γίνονται...προχθές π.χ. τελείωσε επιτέλους και η εγκατάσταση του εξαερισμού (πραγματικά αναρωτιέμαι πως δεν το είχε αναφέρει κανείς αυτό! H έλλειψη εξαερισμού ήταν από τα μεγαλύτερα θέματα του studio..)

Αυτά από 'μένα, αν υπάρχουν ακόμα απορίες/παράπονα ή θέλετε να προτείνετε κάτι, εδώ είμαι... ;)

Take care και καλές πρόβες,
Μάρκος

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #70 στις: 14/07/10, 13:39 »
Πιστεύω ότι με αυτά είμαστε καλυμμένοι από θέματα ασφάλειας, αλλά αν πιστεύετε ότι λείπει κάτι, μιλήστε ελεύθερα...οι προτάσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες  :)

Δηλαδή τα θέματα ασφαλείας εξαρτώνται από το τι πιστεύει ο κάθε ιδιοκτήτης ή το τι πιστεύουμε εμείς;
Δεν υπάρχουν κάποια standards ασφαλείας μιας επιχείρησης; (πχ από την νομαρχία ή την πυροσβεστική)
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος WUD

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #71 στις: 14/07/10, 14:21 »
Δυστυχώς, όσο το έχω ψάξει από τότε που πήρα το studio, δεν μου έχει πει κανείς τίποτα παραπάνω πέρα από γενικές οδηγίες - οι οποίες ήταν ήδη αυτονόητες.

Δηλαδή,

  • πυροσβεστήρες όπου υπάρχει κίνδυνος να ξεκινήσει πυρκαγιά + πυροσβεστική φωλιά
  • σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση
  • φώτα ασφαλείας σε περίπτωση διακοπής ρεύματος
  • ανεμπόδιστη πρόσβαση στην έξοδο
  • πόρτα η οποία ανοίγει προς τα έξω (κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν), για αποφυγή ατυχημάτων κατά τη βεβιασμένη έξοδο.

Αποσυνδεδεμένος stavros-bass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #72 στις: 27/04/11, 15:18 »
Στη Θεσσαλονικη μετα απο δοκιμες παρα πολλων "στουντιων" εχω καταληξει στο valve (μποτσαρη/δελφων). Για πολλους λογους οι οποιοι παρατιθενται:


-Ωραια μηχανηματα. Οι κιθαριστες εχουν να διαλεξουν αναμεσα σε πολλους και ακριβους ενισχυτες. Αποψη για αυτους εγω δεν εχω, αλλα οι κιθαριστες της μπαντας λενε οτι τα μηχανηματα κωλομετρανε. Φαινεται και στον ηχο εξαλλου.


-Αν σπασει κανα πιατινι στα ντραμς το αλλαζουν αμεσα και χωρις πολλα πολλα, κατι που στη Θεσσαλονικη με οσα ειχα δει ηταν ψιλοσπανιο εως απιθανο. Εδω ο αλλος ειχε απο το 2002 ως το 2010 ενισχυτη μπασου με τρυπιο ηχειο. Ακομα θα τον εχει δηλαδη αλλα εγω δεν ξαναπηγα.


-Η ατμοσφαιρα... το στουντιο ειναι στεκι. Κοσμος παει και ερχεται συνεχως, αλλος για ηχογραφηση αλλος για προβα, αλλος για μελετη. Συμβαινει συχνα να τελειωνει η προβα και να φευγουμε απο το στουντιο κανα 2ωρο μετα τη ληξη αφου ολο και καποιον θα πετυχεις στο σαλονι και θα κολλησεις με κουβεντα, μουσικη, καφε, μπυρα  (τα 2 τελευταια προσφερονται στο τζαμπα).


-Ο επαγγελματισμος. Αν για καποιον λογο καποιος δεν ερθει στην προβα προσφερονται να ριξουν την τιμη της ωρας απο τα 12 ευρω στα 9 ( βεβαια εμεις δεν το δεχομαστε). Γενικοτερα παιζουν ωραιες φατσες στο στουντιο και θα σας προτεινα να το δοκιμασετε.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #73 στις: 27/04/11, 15:40 »
+1

Πολύ ωραίο στούντιο το valve.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραπονα απο Studio
« Απάντηση #74 στις: 27/04/11, 16:23 »
καφε, μπυρα  (τα 2 τελευταια προσφερονται στο τζαμπα).
όσες πιεις?!?  :o

-Ο επαγγελματισμος. Αν για καποιον λογο καποιος δεν ερθει στην προβα προσφερονται να ριξουν την τιμη της ωρας απο τα 12 ευρω στα 9 ( βεβαια εμεις δεν το δεχομαστε).
απλά μπράβο

(και στους δύο :P )

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/03, 10:13
από Πέτροc
57 Απαντήσεις
38744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:53
από Sakis28
2 Απαντήσεις
4285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/06, 23:02
από Candlemass
19 Απαντήσεις
20828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/06, 19:58
από theabyss
74 Απαντήσεις
53393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
2377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/07, 19:47
από corazon
41 Απαντήσεις
14575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 14:55
από Alex Flouros
1 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 12:46
από freemind
7 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
48 Απαντήσεις
15793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 23:27
από Mike Moss