Σελίδες:
  • #1 από music massacre στις 06 Sep 2008
  • Πρόσφατα αγόρασα τον Randall RG50TC και ομολογώ ότι είναι από τους καλύτερους ενισχυτές που άκουσα σε θέμα παραμόρφωσης και ποικιλομορφίας ήχων distorded πάντα μιλώντας για τον συγκεκριμένο ενισχυτή όσον αφορά value for money.Έχω και την GNX3000 για εφέ(chorus,delay,reverb).Απλά θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να boostάρω με κάποιο overdrive ή distortion από την πεταλιέρα τον gain ήχο έτσι ώστε να έχω ακόμα περισσότερες δυνατότητες επιλογής drive(χωρίς φυσικά να ακούγεται βόθρος!!!) και μεγαλύτερο sustein σε lead.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  • #2 από Απόλλων στις 06 Sep 2008
  • Μπορείς να πειραματιστείς με διάφορα settings, αν και πιστεύω ότι αν βάλεις την παραμόρφωση από κάποιο distortion ή amp model της πεταλιέρας πάνω από την παραμόρφωση του ενισχυτή, το πιθανότερο είναι να προκαλέσεις μια βαβούρα που δεν θα είναι καθόλου ευχάριστη. Ίσως θα ήταν καλύτερα να παίξεις με τις ρυθμίσεις των EQ της πεταλιέρας για να τονίσεις συγκεκριμένες συχνότητες, καθώς επίσης και το Presence level που νομίζω ότι έχει η πεταλιέρα σου για κάθε channel ΕQ σαν boost. Aλλιώς πάρε ένα booster πετάλι. Μάλλον η καλύτερη λύση αν σού αρέσει η παραμόρφωση του ενισχυτή σου...
  • #3 από Baroness στις 07 Sep 2008
  • Μπορεις απλα ως boost, να δωσεις και λιιιιγο gain απο την πεταλιερα.
  • #4 από adr1anos στις 08 Sep 2008
  • Έχω την GNX3000 εδώ και 3 χρόνια και την έχω εξαντλήσει από λειτουργικότητα ενώ παράλληλα την έχω δοκιμάσει με πολλούς διαφορετικούς ενισχυτές. Πράγματι ειδικά με τους Randall φαίνεται να έχει καλή συμβατότητα, πάντα με ξάνφιαζε ευχάριστα όταν χρησιμοποιούσα κάποιον.
    Αναφορικά με την ερώτηση σου, αυτό που κάνω εγώ όταν μου αρέσει πολύ ο τόνος του ενισχυτή που χρησιμοποιώ και δεν θέλω να τον καπελώσω με την ψηφιακή χροιά των μοντέλων του GNX3000, σβήνω τις προσομοιώσεις ενισχυτή και μεγαφώνων και χρησιμοποιώ κάποιο από τα built in πετάλια για boost και sustain. Έτσι καταφέρνω διάρκεια χωρίς αλλοίωση. Εγώ προσωπικά προτιμώ το DOD Preamp Overdrive (DOD 250) το οποίο έχει μόνο Gain και Level και αφήνει τον τόνο μου απείραχτο, όμως καλή δουλειά κάνει και το ElectroHarmonix BigMuff Π (BIG MP) το οποίο έχει Sustain, Tone και Volume.
    Διαλέγεις ανάλογα με την χροιά που προτιμάς εσύ. Παράλληλα δουλεύω την πεταλιέρα σε StomBox Mode για να ανάβω και να σβήνω τα πετάλια ένα ένα κατά βούλησιν.
  • #5 από music massacre στις 08 Sep 2008
  • Βασικά την GNX3000 την δουλεύω μέσω pc γιατί μου φαίνεται ότι είναι πολύ πιο εύκολο.Μπορείς να μου εξηγήσεις(sorry για την ταλαιπωρία κιόλας) πώς μπορώ (μέσω pc που την δουλεύω από το πρόγραμμα) να χρησιμοποιώ μόνο τα πεταλάκια(stompbox) χωρίς να αναγκάζομαι να φτιάχνω preset με προσωμοιώσεις ενισχυτών και καμπινών?Δηλαδή να φτιάξω ένα preset το οποίο να έχει μόνο κάποιο stompbox και να το χρησιμοποιήσω σαν booster??Αναλογικά με αυτό,αν μπορούσες να μου πεις πως μπορώ να φτιάξω και πάλι ένα preset (χωρίς να έχει προσομοιώσεις ενισχυτών κλπ) το οποίο να έχει για παράδειγμα chorus,delay,reverb για να το χρησιμοποιήσω στο clean κανάλι του ενισχυτή.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!
  • #6 από adr1anos στις 09 Sep 2008
  • Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς το PC διότι έτσι έχεις τεράστιες επιλογές.
    Χωρίς να επαναλάβω το manual το οποίο πρέπει να ξεκοκκαλίσεις εάν θέλεις να αξιοποιήσεις την πεταλιέρα στο maximum, εν ολίγοις πρέπει να δημιουργήσεις ένα ή περισσότερα preset στα οποία θα επιλέξεις το "direct" για amp και cab models έτσι ώστε να μην έχεις προσομοίωση. Παράλληλα θα επιλέξεις από την δεύτερη σελίδα στο PC ότι delay/chorus κλπ θέλεις, compressor και noise gate εάν θέλεις και τέλος ποιό πετάλι distortion θα επιλέξεις. Ρϋθμισε τα όλα όπως θέλεις και όταν παίζεις, βάλε την πεταλιέρα στο stompbox mode πατώντας το 4 & 5 μαζί, (τα λαμπάκια να είναι κίτρινα) και έτσι θα μπορείς να αναβοσβήνεις διακριτά το πετάλι distostion που επέλεξες με το 2, το delay με το 4 και το chorus με το 3. Σου συστήνω παράλληλα εάν δεν δουλεύεις το foot controller για volume να κάνεις assign το κυριότερο ρυθμιστικό του distortion που θα επιλέξεις στο foot controller, πχ το Drive για να έχεις πλήρη έλεγχο χωρίς να σκύβεις και να ρυθμίζεις. Η Digitech προσφέρει εξαιρετική ευελιξία στα assign του foot controller.
    Τώρα στο stompbox mode τα πετάλια πάνω και κάτω αλλάζουν μνήμες, οπότε εάν φτιάξεις μνήμες πλάι πλάι με τον ίδιο σχηματισμό και διαφορετικά distortion πετάλια κάθε ένα, μπορείς να παίζεις live και με κάθε ένα από τα 11 επώνυμα πετάλια distortion που προσομοιώνει το GNX3000:

    Ibanez® TS-9TM
    ProCo® Rat DistortionTM
    Boss® DS-1TM
    DOD® Overdrive 250TM
    Electro® Harmonix Big Muff PiTM
    GuyaTone® OD-2TM
    Voodoo Labs® SparkleDriveTM
    DigiTech® Grunge®
    Arbiter® Fuzz FaceTM
    Boss® Metal ZoneTM
    Roger Mayer® OctaviaTM

    Καλή επιτυχία!
  • #7 από music massacre στις 09 Sep 2008
  • Σε ευχαριστώ πολύ.Οι διευκρινήσεις σου ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ζητούσα!!!!Καλή συνέχεια στα προσωπικά μουσικά σου δρώμενα!!!!
Σελίδες: