Αποστολέας Θέμα: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;  (Αναγνώστηκε 17197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Έχω ένα Peavey Backstage Plus 35 Watt, ηλικίας 30+ χρόνων και με αρκετά live στην πλάτη του. Ένα καλόπαιδο μου έκλεψε το μεγάφωνο κάποια στιγμή και, μετά από πολλά χρόνια παροπλισμού, έβαλα ένα no name. Παίζει αρκετά καλά στα βρόμικα, αλλά δεν βγάζει καθόλου καθαρά. Ειδικά με humbuckers αρπάζει με πολύ χαμηλή ένταση. Πέρα από μεγάφωνο, ο ίδιος ο ενισχυτής έχει αρκετά χράτσα-χρούτσα, τα οποία ελπίζω να ξεφορτωθώ με σπρέι. Αξίζει τον κόπο να δώσω 50-100 ευρώ για αγορά μεγαφώνου; Τι ενισχυτή θα μπορούσα να πάρω εναλλακτικά με κάνα 200άρι; (Παίζω στο σπίτι σε χαμηλές σχετικά εντάσεις).

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #1 στις: 25/11/17, 18:32 »
VOX mini 5
Με πολλές δυνατότητες
https://www.youtube.com/watch?v=GdpQhMQYeyg

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #2 στις: 25/11/17, 19:14 »
O Vox Mini 5 είναι καλός ενισχυτής, αλλά πολύ μικρός. Αν θέλεις φορητότητα, δεν είναι καθόλου άσχημη λύση. Αν όμως πρόκειται να παίζεις κυρίως στο σπίτι, εγώ θα πρότεινα κάτι όπως ο Vox VX II (με ηχείο 8 ιντσών και 30W ισχύ, ενώ ο Μini 5 έχει ηχείο 6.5 ιντσών και βγάζει μόνο 5W). Επίσης ο VX αν και δεν είναι τόσο μικρός όσο o Mini 5, είναι αρκετά μικρός και ελαφρύς (γύρω στα 4 κιλά) αν θέλεις να τον πάρεις εκτός σπιτιού. Ειδικά από τη στιγμή που αυτοί οι δύο ενισχυτές έχουν παρόμοια τιμή, νομίζω ότι ο VX II είναι σαφώς η καλύτερη επιλογή.

Εναλλακτικά κοίτα τον Fender Mustang I v2 ή και τον Μustang GT40 (αν μπορείς να τον βρεις σε αυτά τα λεφτά). Στην ίδια κατηγορία παίζει και ο Roland Cube 10 GX, o oποίος αντικειμενικά είναι καλός ενισχυτής, αλλά μοιάζει μάλλον περιορισμένος από πλευράς δυνατοτήτων και ευελιξίας σε σχέση με τους άλλους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #3 στις: 25/11/17, 20:30 »
Δεν θα διαφωνήσω απλά:
Με τα amp models του VOX mini 5, προσομοιάζει και τα 50W .
Απλά το μεγάλο πλεονέκτημα (επειδή είπε ότι τον θέλει για σπίτι) είναι και με μπαταρίες (που κάποια στιγμή από την τροφοδοσία μέσω ΔΕΗ να υπάρχει κάποιος βόμβος ενώ με τις μπαταρίες δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα) που διαρκούν για πάνω από 20 ώρες και πολλά άλλα χαρακτηριστικά που αναφέρονται στο συνημμένο Video. Εγώ τον χρησιμοποίησα πρώτη φορά σε μια γιορτή ΚΑΠΗ σε αίθουσα με πολύ κόσμο και η φυσαρμόνικα μέσω MIC και τραγούδι αλλά και η κιθάρα κάλυπτε πολύ καλά το χώρο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #4 στις: 25/11/17, 20:38 »
Να πω κατι ασχετο με την ευκερια.
Ποτε δεν θα μπορουσα να παιζω 2 οργανα ταυτοχρονα.Στεφανε,για μενα εισαι ηρωας (και δεν ειρωνευομαι καθολου)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #5 στις: 25/11/17, 23:27 »
Με τα amp models του VOX mini 5, προσομοιάζει και τα 50W.

Δεν έχω ιδέα τι προσπαθείς να πεις με την παραπάνω φράση. Οι δύο ενισχυτές έχουν πολύ παρόμοια amp models, σίγουρα κάποια είναι ακριβώς τα ίδια (Βoutique Clean, Tweed 4x10, Vox AC30TB και κάποιες προσομοιώσεις Marshall οι οποίες έχουν διαφορετικά ονόματα σε κάθε ενισχυτή αλλά είναι οι ίδιες). Τι είναι αυτό που κάνει μια προσομοίωση στον ενισχυτή των 5W με το 6άρι ηχείο να ακούγεται πιο δυνατά από ότι σε έναν της ίδιας εταιρίας με ισχύ 30W και 8άρι ηχείο...;

Αν έλεγες ότι το πλεονέκτημα του Mini 5 είναι το ενσωματωμένο drum machine και η υποδοχή για μικρόφωνο, θα συμφωνούσα απόλυτα. Αν κάποιος τα βρίσκει χρήσιμα, είναι πολύ σοβαροί λόγοι να τον προτιμήσει.

Κατά τα άλλα, ο Vox VXII:
  • Είναι πιο δυνατός σε ένταση (αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία και με τους δύο ενισχυτές).
  • Έχει EQ δύο περιοχών και όχι μόνο ένα tone όπως ο Mini 5.
  • Έχει power level, το οποίο ελέγχει και την ένταση στα ακουστικά.
  • 'Εχει preset/μνήμες.
  • Έχει συνδεσιμότητα με USB.
Μια δοκιμή θα σάς πείσει... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #6 στις: 26/11/17, 09:55 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Να υποθέσω ότι προσπερνώντας την πρώτη επιλογή μου (αντικατάσταση του μεγαφώνου) θεωρείτε ότι ο ενισχυτής είναι "τελειωμένος" και ότι αυτά που προτείνετε θα παίζουν καλύτερα, σωστά; Από ό,τι διαβάζω, αρκετά από τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα δεν έχουν πρόβλημα με τον χρόνο, όμως κάποια, όπως οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, έχουν μεγάλο θέμα. Όμως αυτό σημαίνει ότι υποβαθμίζεται ο ήχος ή απλώς υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή εντελώς ξαφνικά να παραδώσει το πνεύμα;  ???

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #7 στις: 26/11/17, 10:14 »
Το ηλ.κικλωμα δεν παθενει τιποτα.
Το θεμα ειναι ποσο κοστιζει ενα μεγαφωνο που θα ακοθγετε ωραια+κοστος επισκευης κτλ
Αλλιως,με 200€ παιρνεις καινουριο με εγγυηση κτλ και ξεμπερδεψες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #8 στις: 26/11/17, 10:29 »
Δεν έχει τίποτα ο ενισχυτής, δεν υπάρχει θέμα επισκευής!  ;D Τα χράτσα χρούτσα τα ξεπάστρεψα με σπρέι χθες βράδυ και σήμερα που τον δοκίμασα είναι πεντακάθαρος. Δεν δουλεύει το βάθος του, πρέπει να το βγάλω για να δω τι γίνεται, αλλά έχω συνηθίσει εδώ και χρόνια και παίζω ξερά. Εξάλλου έχω ψηφιακά εφέ σε rack. Ουσιαστικά είναι η αγορά ενός Jensen πχ με κάνα 60άρι ή κάποιου Eminenence που πάει γύρω στο 100άρι.

Αν όντως δεν τίθεται θέμα ηλικίας των εξαρτημάτων, δεν έχω σκοπό να παροπλίσω το vintage ενισχυτάκι και Made in USA μάλιστα...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #9 στις: 26/11/17, 10:35 »
κατά τη γνώμη μου, αν σ' αρέσει ο συγκεκριμένος ενισχυτής και έχεις κάποιο "δέσιμο" μαζί του , αξίζει να βρεις κάποιο μεγάφωνο μεταχειρισμένο και να το αλλάξεις μόνος σου.

όταν αρχίζουν να στεγνώνουν οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές , ανάλογα το που βρίσκονται στο κύκλωμα , μπορούν να αλλοιώνουν τον ήχο ή και να μην έχεις καθόλου ήχο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #10 στις: 26/11/17, 12:31 »
Σκέφτομαι να του δώσω μια ευκαιρία ακόμα... Βρήκα κάτι βίντεο για να ψάξω τι τρέχει με το βάθος κι ένα Jensen σχετικά φθηνό. Τους ηλεκτρολυτικούς υπάρχει τρόπος να τους ελέγξει κανείς; (π.χ. με πολύμετρο)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #11 στις: 26/11/17, 12:54 »
Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να ρίξεις λεφτά σε έναν ενισχυτή 35 χρονών και ούτως ή άλλως περιορισμένων δυνατοτήτων, ακόμα κι αν το μόνο ζήτημα που έχει αυτή τη στιγμή είναι το ηχείο. Κατ' αρχήν δεν ξέρεις πότε μπορεί να σού βγάλει άλλο πρόβλημα. Αυτό που λέει ο modfori για τους πυκνωτές είναι πολύ σωστό, και είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε παλιούς ενισχυτές. Βέβαια διορθώνεται σχετικά εύκολα, αλλά από ειδικευμένο τεχνικό. Και μιλάμε για ένα μονοκάναλο ενισχυτή με reverb. Δεν θα έλεγα ότι είναι ό,τι πιο ευέλικτο, μάλλον το αντίθετο. Αν πάλι (όπως είπαν και οι προλαλήσαντες) σού αρέσει τόσο πολύ ο ήχος του ή υπάρχουν συναισθηματικοί λόγοι για τους οποίους δεν θέλεις να τον ξεφορτωθείς, πήγαινέ τον σε κάποιο τεχνικό να σού πει πιο έγκυρα τι συμβαίνει και αν αξίζει τον κόπο να τον επισκευάσεις.

Από την άλλη πλευρά, με λίγα παραπάνω λεφτά παίρνεις έναν ολοκαίνουργιο ενισχυτή νέας τεχνολογίας, με πολύ περισσότερους ήχους, με εφφέ, με μνήμες, με δυνατότητα σύνδεσης στον υπολογιστή, με drums (αν καταλήξεις στον Mini 5) και άλλα καλούδια, που θα σού προσφέρει κάτι διαφορετικό και θα δώσει νέα ώθηση στο παίξιμό σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #12 στις: 26/11/17, 12:56 »
ερώτηση για τους γνώστες


δεν θα υπαρχει κάποιο ηχειο που θα ακούγετε πιο δυνατα σε αυτά τα watt σε σχέση με κάποιο άλλο; (πιστεύω υπάρχει άλλα δεν το έχω ψάξει πολύ με τα ηχεία)
πιστευω θα μπορύσες να τον κάνεις να ακούγετε πιο δυνατα και στα καθαρά

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #13 στις: 26/11/17, 15:24 »
Σαφώς αξίζει η επισκευή και μάλιστα με ένα καλό επώνυμο μεγάφωνο, ειδικά της χροιάς που σε ενδιαφέρει.

Να επιλέξεις ένα μεγάφωνο τουλάχιστον 60wrms ώστε να έχεις καλό headroom, ειδικά αν σε νοιάζει να μένει καθαρός σε αρκετή ένταση φια το είδος της μουσικής που παίζεις.

Για γήρανση των πυκνωτών, από την στιγμή που δεν είναι λαμπάτος με υψηλή τάση τροφοδοσίας, μην σε ανησυχεί, αυτοί οι πυκνωτές είναι που ίσως έχεις ακούσει ότι χαλάνε μετά από καιρό.

Ναι μπορεί να ακούγεται πιο δυνατά με ένα μεγάφωνο υψηλότερης ευαισθησίας, πχ 3db πάνω θα κάνουν αρκετή διαφορά στην ένταση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #14 στις: 26/11/17, 21:48 »
@adr1anos
Αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον... Αφού δεν είναι ξεγραμμένος θα κοιτάξω για μεγάφωνο... θέλει αρκετό ψάξιμο από ό,τι βλέπω μιας και υπάρχουν μεγάλες διαφορές στον χαρακτήρα του καθενός. Σε κάποια φόρουμ βλέπω ότι προτείνεται το Ragin Cajun (αν και ολίγον τσουχτερό σε τιμή)... Οποιαδήποτε πρόταση μεγαφώνου για bluesy ήχο ευπρόσδεκτη...

@Απόλλωνα
Όντως πολύ ελκυστικά τα καλούδια, όμως στην πραγματικότητα δεν τα χρειάζομαι. Θέλω ένα ενισχυτή να παίζει αξιοπρεπώς με το Tubescreamer (και όποτε αποφασίσω το πολυεφέ που έχω). Εξάλλου υπάρχει πάντα και το software. Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις πάντως, στα υπόψη να με κρεμάσει ο Peavey το γερόντι...

Το οποίο (αφού βρήκα και επιδιόρθωσα τη βλάβη στο reverb) παίζει έτσι (σόρι για τις ακουρδισιές και τις πρασινάδες  ;D )
! No longer available

 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/17, 23:04 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Σύνδεση μεγαφώνου...
« Απάντηση #15 στις: 10/12/17, 13:19 »
Βρίσκεται καθ' οδόν ένα Jensen MOD 10-50 για τον Peavey. Το θέμα είναι ότι τα καλώδια για το μεγάφωνο δεν έχουν πολικότητα κι απ' ό,τι θυμάμαι ούτε στην πλακέτα μπόρεσα να δω κάποιο σημάδι. Το μεγάφωνο που έχω τώρα είναι συνδεμένο στην τύχη.

Παίζει ρόλο η σύνδεση, όταν έχουμε ένα και μοναδικό μεγάφωνο; Η λογική η δική μου λέει πως όχι, όμως διαβάζω σχόλια στο internet από αληθοφανή έως "ελοχίμ" (του στιλ "η σωστή πολικότητα δίνει περισσότερο sustain ή ζεστό ήχο ή ..."). Μια δοκιμή που έκανα δεν μπορώ να πω ότι με διαφώτισε ως προς το ακουστικό κομμάτι. Για θέμα λειτουργίας του ενισχυτή;

Τι λέει η ομήγυρη;


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #16 στις: 10/12/17, 13:32 »
Το κοκκινο ειναι το +
Για ενα μεγαφωνο δεν εχει σημασια.Για 2 και παραπανω,η ολα σωστα η ολα αναποδα.
Η διαφορα ειναι στην "φαση"
Ο κωνος παει μπρος και πισο.
Θες ολοι να πανε με την ιδια κατευθινηση.
Λογικα με ενα πολυμετρο μπορεις να βρεις τα καλιδια αλλα δεν σε απασχωλει τωρα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #17 στις: 10/12/17, 13:49 »
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα (με το πολύμετρο), αλλά είναι εναλλασσόμενο το ρεύμα, έτσι δεν είναι; Μπορεί να δείξει το πολύμετρο πολικότητα; Στο youtube κάτι σχετικό που βρήκα μιλάει για παλμογράφο (που φυσικά δεν έχω).  Καθαρά εγκυκλοπαιδικά λέμε...


Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #18 στις: 10/12/17, 15:01 »
κάποιοι παλαιοί ενισχυτές με λάμπες σαν τον Dublex κάνουν για κιθάρα;;


I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #19 στις: 10/12/17, 15:17 »
Λογικα κανα τετοιο οργανο θα χρειαζετε για να βγαλεις ακρη.Αλλα δεν εχω γνωσεις πανω σε αυτο για να σε βοηθησω περισοτερο.Και ναι,το ρευμα ειναι εναλασομενο,γιατι οι συχνωτιτες ειναι σε Hz.


Guitarfan,ο ρνισχυτης κανει μια δουλεια.
Παιρνει ενα συμα και του ανεβαζει την δυναμη.Ολοι οι ενισχυτες κανουν αυτο ακριβως.Οποτε και αυτος ο dublex,κανει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #20 στις: 10/12/17, 18:14 »
Φυσικά και υπάρχει πολικότητα στα μεγάφωνα.

Αν συνδεθεί ανάποδα, θα έχεις 180 μοίρες διαφορά φάσης.
Πρακτικά θα δουλέψει, αλλά δεν θα έχεις καλό μπάσο μάλλον (χαμηλές συχνότητες).

Πολύ χοντρικά σκέψου το ότι ναι μεν το ηχείο θα πάλλεται, ανάποδα δε.

Δεν έχουν χρώματα τα καλώδια;

Edit:

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ένα τεστ που μου ήρθε τώρα στο μυαλό και μπορείς να κάνεις είναι το εξής:
Συνδέεις το μεγάφωνο.
Βάζεις ένα καλώδιο στην είσοδο.
Ακουμπάς το HOT του καλωδίου (άκρη του βύσματος) ώστε να βγάλει θόρυβο.
Κοιτάς το μεγάφωνο.
Αν είναι σωστά συνδεδεμένο, θεωρητικά θα πρέπει ο κώνος να μετακινηθεί προς τα έξω και μετά προς τα μέσα.

Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος στη σκέψη μου, αυτός ο τρόπος θα σου βρει την πολικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/17, 18:17 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #21 στις: 10/12/17, 18:36 »
Εγω παντος εχω σε ενα πεταλι διακοπτη 180 phase switch και δεν καταλαβαινω διαφορα με τιποτα.Ο τυπος το εχει βαλει στο πεταλι για να ταιριαζει piezo με μαγνιτη η μικροφωνο.
Θα μου πεις τοτε γιατι βαζουν + και - στα μεγαφωνα; Οκ περαν απο το για να ταιριαξεις 2 και παραπανω,δεν νομιζω να εχει αλλη συμασια.Τα μεγαφωνα οσο πανε μπροστα πανε και πισο και γιαυτο το λενε peak to peak linear excrusion αλλιως θα ελεγαν παει τοσα mm μεσα και τοσα mm εξω.
Να το θεσω αλλιως.Βαραμε μια χορδη μονη της,εχει διαφορα το down stroke με το up stroke? Εχει 180° διαφορα φασης,αλλα το ακουμε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #22 στις: 10/12/17, 18:46 »
Εγω παντος εχω σε ενα πεταλι διακοπτη 180 phase switch και δεν καταλαβαινω διαφορα με τιποτα.Ο τυπος το εχει βαλει στο πεταλι για να ταιριαζει piezo με μαγνιτη η μικροφωνο.
Θα μου πεις τοτε γιατι βαζουν + και - στα μεγαφωνα; Οκ περαν απο το για να ταιριαξεις 2 και παραπανω,δεν νομιζω να εχει αλλη συμασια.Τα μεγαφωνα οσο πανε μπροστα πανε και πισο και γιαυτο το λενε peak to peak linear excrusion αλλιως θα ελεγαν παει τοσα mm μεσα και τοσα mm εξω.
Να το θεσω αλλιως.Βαραμε μια χορδη μονη της,εχει διαφορα το down stroke με το up stroke? Εχει 180° διαφορα φασης,αλλα το ακουμε;

Σαφώς και έχει διαφορά και δεν έχει να κάνει αν θες να συνδέσεις περισσότερα από ένα μεγάφωνα.

Το μεγάφωνο είναι ηλεκτρομαγνήτης. Κινεί τον κώνο προς τις δύο κατευθύνσεις.

Αν τον κινήσεις ανάποδα, αντί να σπρώξει τον αέρα προς τα έξω θα τον σπρώξει προς τα μέσα και αντιστρόφως.
Στις ψιλές συχνότητες πιθανότατα δεν θα ακούσεις κάτι. Στις χαμηλές θα φανεί η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #23 στις: 10/12/17, 19:05 »
Ναι ομως ο ηχος (το σημα βασικα) ειναι εναλασομενο ρευμα.Οσο εχει στο + το ιδιο εχει και στο -
Σχεδον ολα τα σαμπγουφερ εχουν διακοπτη φασης για να τα ταιριαξουμε με τα μιντ και τα τοιτερ.Αν ηταν θα βαζαν τον διακοπτη στα μιντ η τα τουιτερ.
Εξαλλου ο ηχος ειναι η διαφορα στις ταλαντωσεις του κωνου σε σχεση με τον χρονο.
Οχι το προς τα πια μερια θα παει πρωτα.
Εξαλλου ο ηλεκτρομαγνιτης (πινιο του κωνου) με το - ζμπρωχνει εξω ενω με το + τραβαει μεσα.
Δηλαδη εχει ασπρο και μαυρο.Οχι ασπρο και γκρι που αν το βαλουμε αναποδα θα εχουμε μαυρο και γκρι.
Οπως ενα μοτερ αν το βαλεις στην μπριζα εχει μια κατευθινση και αν το βαλεις το βιζμα αναποδα,παλι εχει την ιδια,ομως στο συνεχες εχει αντιθετη.
Αν ειχαμε συνεχες και στο μεγαφωνο θα ειχε σημασια.
Ο μονος τροπος ειναι να στειλεις συνεχες ρευμα και να δεις που παει,η να κοψεις με κανα διοδακι το - και να ξες οτι παει μονο +
 ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΗΜΑΖΑ

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #24 στις: 10/12/17, 19:15 »
Πολύ χοντρικά:
Αν συνδεθεί ανάποδα το μεγάφωνο: αντί να σπρώχνει, θα ρουφάει. Στα μπάσα θα το καταλάβεις.

Δεν θα καεί τίποτα, αλλά δεν θα αποδίδει σωστά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 15:32
από Riverson
29 Απαντήσεις
10965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 20:28
από Gabriel6th
13 Απαντήσεις
5091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 19:23
από TassosK
4 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 15:40
από m@ster k@frer
27 Απαντήσεις
8647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 19:17
από Ammon Jerro
3 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 18:42
από Aggelos_chem
9 Απαντήσεις
40734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 22:12
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 14:02
από Γιάννης Σ.
28 Απαντήσεις
12419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/18, 23:40
από kbasilis