Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα  (Αναγνώστηκε 35978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #25 στις: 18/05/05, 01:14 »
Eπισης το http://www.emginc.com/support.asp εχει οδηγιες για το πως να εγκαταστησεις τους EMG...

Δεν θελει τεχνικη... Ψαξιμο θελει...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #26 στις: 03/02/06, 18:04 »
σορρυ αλλα δε γραφει στα αγγλικα.γεια χαρα!πριν ανεβασω αυτο το ποστ πληροφοριακα διαβασα και το Φ.Α.Κ μουσικων οργανων οποτε δε βιαστηκα νανεβασω θεμα απλα για να πιασω χωρο με θεμα που ισως και  παρομοια να υπαρχουν.εκτος απτις προτασεις εχω και αποριες που εμειναν αλυτες(μυστηρια πραγματα....οπως ελεγε ο χαρρυ κλυν!)θελω τιην συμβουλη σας.εχω μια ΙΜΠΑΝΕΖ Αρ Τζι μειντ ιν Τζαπαν  με μαγνητες-ηλεκτρικα απο τις φθηνες κορεατικες(μη ρωτατε πως γινεται αυτο,ειναι μια σπανια εκδοση που δεν την εχω δει αλλου).θελω να αλλαξω την ποιοτητα και οχι το υφος του ηχου της.θελω να αλλαξω μονο τον πισω τον διπλο(γεφυρα αν δε κανω λαθος λεγεται η περιοχη μπροστα απτο τρεμολο).επειδη θαλλαξω μονο τον εναν διπλο δε θα μπλεξω με Ι Εμ Τζι και να βαζω Μπουστ για ναρθει στα ιδια το λεβελ ολων των μαγνητων κλπ....παντως .αν και θα προσπαθησω να βρω ο ιδιος κιθαρες με τους υποψηφιους μαγνητες για να τους ακουσω,θελω τη γνωμη σας αναμεσα σε ΝΤΑΝΚΑΝ ‘η ΝΤΙ ΜΑΤΖΙΟ;;;προφανως για καθε εταιρια θα υπαρχει και ο αναλογως ‘σκληρος’μαγνητης(δε θελω να παιξω και μπλακ!),οποτε περιμενω τις προτασεις σας.θελω να με καλυπτει το καλυτερο δυνατο απο πανκ,χαρντ ροκ,αλλα και ποιο μεταλ πραγματα.θελω να μη χασω τον ογκο που εχει η ιμπανεζ μου,αλλα ναναι ποιο καθαρος-ποιοτικος ειτε καθαρα ειτε βρωμικα,οσο μπορει να γινει και στους 2 τομεις αναλογικα-σχετικα παντα.α,υπαρχει περιπτωση ναχω προβλημα διαφορας εντασης με τους υπολοιπους μαμισιους(απτη στιγμη που δε θα μπερδεψω ακτιβ με πασιβ)και πως μπορω εκ των προταιρων να το ξερω αυτο?οποιος ξερει που μπορω να βρω τους αντιστοιχους μαγνητες(τηλ περιοχη κλπ)θαταν πολυ χρησιμο. .πληροφοριακα,εχω κλασσικα,....διπλο-μονο-διπλο......καθε πληροφορια ακομα και τιμες θαναι χρησιμη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ προκαταβολικα για το οποιο ενδιαφερον.επειδη εψαξα ολα τα ποστ,βρηκα αναφορες και διαφορα καλα σχολια  για ΣΕΙΜΟΥΡ ΝΤΑΝΚΑΝ:ντανκαν ντιστορτιον,τζεφ μπεκ,ντιμμπουκερ (μεταλ ντιστορσιον), και για ΝΤΙ ΜΑΡΑΤΖΙΟ :ΠΑΦ ΠΡΟ,εβολουσιον,σουπερ ντιστορσιον.εχω απορια για το σπλιταρισμα.ενας διπλος π.χ. μαγνητης μπορει να βγαινει σε εκδοση να σπλιταρεται αλλα και σε αλλη που οχι,και αν το μονο που αλλαζει για εναν σπλιταριστο ειναι σεναν διακοπτη που υπαρχει ηδη οπως του βολιουμ,απλα με μετατροπη αυτος πανω κατω σαν διακοπτης θα καθοριζει το σπλιταρισμα η’ πρεπει να μπαινει και κανας εξτρα διακοπτης και να τρυπαω καπακι και γενικα μπελαδες;

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #27 στις: 03/02/06, 19:30 »
Δεν ξέρω ποια ibanez έχεις, δεν ανέφερες μοντέλο, μόνο σειρα (RG).
Ρωτάω για να καταλάβω τί ξύλα έχει, και συν τοις άλλοις, μήπως την έχω ακούσει με συγκεκριμένο μαγνήτη για να σου προτείνω (δεν έχω ακούσει και λίγες ibanez).
Είμαι fan των diMarzio, και δεν το κρύβω άλλωστε. Υπάρχουν αρκετοί duncan που μου αρέσουν, αλλά προτιμώ diMarzio.
Έτσι, αν υποθέσουμε ότι η κιθάρα σου είναι basswood σώμα (που λογικά θα είναι), θα πρότεινα έναν high output μαγνήτη για bridge, όπως ο Steve's special, ή ο Breed.
Δε θα έβαζα paf pro. Παρότι είναι ο αγαπημένος μου μαγνήτης, δεν είναι ότι καλύτερο για metal καταστάσεις. Ταιριάζει περισσότερο σε neck position και για άλλες μουσικές.
Άλλες επιλογές... χμ, υπάρχει πάντα ο evolution bridge σα λύση και φυσικά οι κλασικοί Super Distortion και Tone Zone. Ρίξε μια ματιά στο dimarzio.com, έχει μπόλικες πληροφορίες.
Αν σε ενδιαφέρει ο απόλυτος metal -non active- μαγνήτης, ρίξε μια ματιά στον X2N, αλλά πρακτικά ξέχνα τον για καθαρά, χαλαρό rock ή οτιδήποτε άλλο.
Μην αγχώνεσαι για τις εντάσεις. Αφού δεν πρόκειται να βάλεις active, δε θα έχεις μεγάλη διαφορά. Το πολύ πολύ ρυθμίζεις λίγο τις αποστάσεις των μαγνητών ώστε να έχεις παρόμοιο output.
Α, και όλοι οι dimarzio είναι 4wire, άρα splitάρονται, είτε  με έναν πενταθέσιο επιλογέα (αν έχεις και μεσαίο μαγνήτη, μάλλον άστο) είτε με ένα push-pull tone pot. Πολύ φτηνή και πολύ εύκολη εγκατάσταση, ούτε τρύπες ούτε τίποτα, απλά αλλάζεις το tone pot σου και συνδέεις λίγο διαφορετικά τον μαγνήτη.
Αν υπάρχει και κανένας Seymour-άκιας, let him talk too...
Hope it helps.
Any questions?

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #28 στις: 04/02/06, 19:17 »
Για progressive πράγματα στυλ Dream Theater, ποιοί Dimarzio είναι οι κατάλληλοι?
Α, το καλοκαίρι θα αγοράσω μια Schecter Hellraiser με stock ΕΜG αλλά σκέφτομαι να βάλω κανά Dimarzio...λένε τίποτα σε εφτάχορδες κιθάρες ή να προτιμήσω τον 707?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/06, 19:19 από sepsis »

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #29 στις: 05/02/06, 02:47 »
Υπάρχουν μαγνήτες με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, που ταιριάζουν σε μια κιθάρα και της δίνουν έναν τονικό χαρακτήρα.
Σχετικά με το progressive που λές, δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος μαγνήτης, καθώς το progressive (rock ή metal) δε χαρακτηρίζεται από την ηχητική, αλλά μάλλον από την ορχηστρική του ιδιομορφία. Progressive παίζουν οι D.T., progressive έπαιζαν και οι Rush.
Πληροφοριακά πάντως, ο petrucci παίζει με dimarzio breed, αν δεν κάνω λάθος, ας με διορθώσουν οι γνωρίζοντες τα του petrucci.
Αλλά τί να λέει; Ποιο σημαντικό για τον ήχο του petrucci είναι το preamp και ο τελικός του, παρά ο μαγνήτης του, ας μη λέμε και ότι θέλουμε.
Για να τα κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένα, μάλλον χρειάζεσαι ένα ευέλικτο μαγνήτη που να ταιριάζει ηχητικά με τα τονικά χαρακτηριστικά της κιθάρας σου. Αν η κιθάρα σου έχει μια τάση προς πρίμα, τότε μή βάλεις πχ, τον duncan dimebucker, γιατί θα μαζεύεις τα αυτιά σου από το tremble.  Αυτή είναι η άποψή μου. Για τί κιθάρα μιλάμε;
Όσο για την 7χορδη, ότι ισχύει για μια 6χορδη ισχύει και γι'αυτές. Αν σου αρέσει ο evolution, θα σου αρέσει και η 7χορδη έκδοσή του, μιας και είναι ο ίδιος μαγνήτης. Τί αλλάζει;
As simple as that. I guess...
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #30 στις: 05/02/06, 02:51 »
Εγω παλι γι αυτα που θες να παιξεις θα σου προτεινα active Μαγνητες και συγκεκριμενα EMG.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #31 στις: 05/02/06, 03:04 »
Καλοί οι emg, αλλά αν μιλάμε για 7χορδη, μάλλον ένας dimazio είναι πιο ευέλικτος ηχητικά. Η schecter που λές, έχει active emg; Το ξέρεις ότι πρέπει να αλλάξεις και τους 2 μαγνήτες αν πας σε passive, έτσι;
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #32 στις: 05/02/06, 11:43 »
NAI
Δεν ψάχνω dimarzio σε εξάχορδη όμως, έχω τους EMG εκεί
Σκεφτόμουν για την 7χορδη να βάλω dimarzio(γενικά passive) για ευελιξία στον ήχο. Τώρα η hellraiser είναι όλη mahogany. Δεν ξέρω όμως αν σε 7χορδες οι EMG θα είναι προτιμότεροι

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #33 στις: 05/02/06, 11:47 »
όσο για τον petrucci στο dimarzio.com λέει ότι χρησιμοποιεί DSonic και modified air norton
Ωστόσο παλιά που ήταν στην ibanez ίσως χρησιμοποιούσε διαφορετικούς μαγνήτες

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #34 στις: 05/02/06, 21:45 »
 ;D ;D ;D
καλησπερα ,

και θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα ειμαι φανατικος με dimarzio και θα σου προτεινα ανεπηφυλακτα την συγκεκριμενη εταιρια . τωρα οσον αφορα την δομη της κιθαρας σου θα σου προτεινα μια απο της κλασσικοτερες λυσεις . tone zone (bridge) the chopper (μονος) και paf pro (neck) . ειναι  all time classic εγγυηση απο κει και περα τσεκαρε στο σιτε τους να δεις τι παιζει  ;D ;D

φιλικα βασιλης

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #35 στις: 06/02/06, 15:54 »
Φιλε Zelour,η κιθαρα ειναι η 550,και επειδη τη πηρα μεταχειρισμενη δεν εχω μαθει-ξερω λεπτομερειες για ξυλα κλπ.Αποριες:!!....α,εχω 5θεσιο επιλογεα και ρυθμισεις για ενταση και τοουν.δε καταλαβα την ερωτηση σου για τον επιλογεα σε σχεση με το σπλιταρισμα.προφανως η μια λυση ειναι με το ποτενσιομετρο του τοουν να γινει σα διακοπτης,απλα δε καταλαβα την αλλη λυση σε σχεση μετον επιλογεα που ανεφερες.μαρεσει η παραμορφωση των θρι ντορς νταουν,οφσπρινγκ,αυτο σε περιπτωση
σε βοηθαει να μου πεις παντα πληροφοριακα τι θαταν καλυτερο αναμεσα σε ντανκαν ντιστορσιον,τοουν ζοουν.τους ανεφερες σαν 'κλασσικους',αυτο σε σχεση με τον ηχο τους ή σε σχεση με το οτι επιλεγονται ευραιως για τετοιο ηχο που θελω.φυσικα μεσα στις εναλλακτικες ειναι και ο μπριντ,θελω εναν απλα καλο μεταλ ηχο,χωρις ναναι κατι τρελα βρωμικα για μπρουταλ μετα κλπ καρακαφρικα(γιαυτο σωστα απεκλεισες και τον χ2ν.ελπιζω με τα παραπανω στοιχεια να σε βοηθησα να μου προτεινεις κατι ακομα πιο κοντα σαυτο που θα με βολεψει.α,αυτο που ειπες να ματακινησω τους μαγνητες για ναχω ισσοριπια,δε θα χρειαστει σκαψιμο και καταστροφη για το καπακι(ειμαι ασχετος με τα τεχνικα,σορυ αν ειναι ηλιθιες οι ερωτησεις!)και αυτο θα το κανει ο τεχνικος με το που βαλει τον μαγνητη?τελος,ενας χαι αουτπουτ μαγνητης παλι δε θαχε προβλημα με διαφορα εντασεων?


Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #36 στις: 06/02/06, 17:03 »
ωπα λαθος,στο παραπανο ποστ,οπου αναφερω ντανκαν ντιστορσιον,εννοοω σουπερ ντιστορσιον........α,ξεχασα αναμεσα στους μαγνητες που ανεφερες ηταν και ο εβολουσιον,εξισου εναλλακτικη λυση.περιμενω ανυπομονα καποια προταση αναμεσα στους εβολουσιον,μπριντ,τοουν ζοουν,σουπερ ντιστορσιον εν'τελη.........και φυσικα οποιος εχει προτασεις για Ντανκαν δεκτες.θενξ!

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #37 στις: 06/02/06, 23:03 »
Καταρχήν, για την ενδεχόμενη διαφορά που μπορεί να έχεις στις εντάσεις δε χρειάζεται κανένα σκάψιμο ξύλου. Το ύψος του μαγνήτη ρυθμίζεται από τις 2 βιδούλες που υπάρχουν εκατέρωθέν του. Φυσικά, πάντα μέσα σε κάποια όρια γιατί μπορεί να καταστρέψεις τον ήχο σου αν το παρακάνεις. Ούτως ή άλλως, πρόβλημα έντασης θα είχες αν συνδύαζες έναν εξαιρετικά δυνατό (πχ x2n) με έναν εξαιρετικά αδύναμο (σε output πάντα) μαγνήτη (πχ 510 έξοδο που έχει ο x2n με 100-150 που μπορεί να έχει ένα soapbar ή ένας μονός). Δε νομίζω ότι θα κάνεις κάτι τέτοιο, οπότε don't worry.
Η rg550, αν αυτή έχεις, έχει (νομίζω) basswood σώμα, οπότε είσαι ΟΚ, μιας και είναι αρκετά άχρωμο ξύλο, και έτσι μπορείς να του βάλεις ότι μαγνήτη θές.
Για να μη χρονοτριβούμε, εγώ (προσωπική άποψη), σε μια 550, και για τη μουσική που θες να παίξεις, θα έβαζα έναν steve's special ή έναν tone zone στο bridge, και έναν paf pro ή έναν evolution neck (προσοχή, διαφέρει από τον "σκέτο" evolution) στη θέση neck.
Εκτός από το tone pot, μπορείς να συνδέσεις έτσι τους μαγνήτες ώστε να splittάροντα από έναν 5θέσιο επιλογέα.
Αν έχεις κάποια εξοικείωση με κολλητήρι, κόλληση και την έννοια της γείωσης, τότε μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, είναι πολύ απλό! Και εξαιρετικά ενδιαφέρον, τουλάχιστον τις πρώτες φορές.
Αυτάαα
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #38 στις: 07/02/06, 00:40 »
χιλια ευχαριστω!χαιρομαι γιατι κ εγω με βαση το site των di marzio μαγνητων,μαρεσαν πολυ τα χαρακτηριστικα του tone zone,οποτε αποριες(πρηξιμο) τελος!παω να δω τιμες στο thomann.de ,παντως αν δε βρω σε κιθαρα πανω αυτον τον μαγνητη προτεινεις να τον βαλω στα τυφλα(....κουφα!)?σε ibanez χρησιμοποιουνται αποτι βλεπω ο breed και ο evolution παντα μιλαμε για bridge,που μονο αυτον θελω ναλλαξω.ποιος απαυτος εχει πιο κοντινο ηχο στον tone zone(?),εστω να παρω μια οσο πιο κοντινη γινεται ιδεα για τον ηχο του.ισως ο breed ε?

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #39 στις: 07/02/06, 01:17 »
Και κιθάρα με το μαγνήτη που θες να βρεις, δε σημαίνει ότι θα ακούγεται το ίδιο στη δικιά σου. Σε γενικές γραμμές όμως, ναι, παίρνεις μια ιδέα.
Βάλε τον tone zone, θα σε ικανοποιήσει. Τον έχω δουλέψει χρόνια αυτόν τον μαγνήτη, είναι μια χαρά. Τον breed λίγο τον έχω ακούσει και όχι σε δικιά μου κιθάρα, οπότε δεν τον προτείνω "στα τυφλά" που λέμε. Εγώ πάντως θα τον έβαζα :)
Και τί σκας; Τον παίρνεις, αν δε σ'αρέσει, τον βάζεις εδώ ένα 15% κάτω, και έφυγε... Έτσι είναι με τους μαγνήτες....
Πάντως, και ο breed και ο Tone zone έχουν μπόλικα μεσαία, ελπίζω να σου αρέσουν τα mids. O super distortion πχ, είναι πιο κλασικός (το tonechart του αν δεις πχ, σχηματίζει το κλασικό V, είναι πιο "heavy"). Τα πολλά mids είναι ωραία όμως. Και να ξέρεις, ότι είναι πάντα πιο εύκολο και πιο σωστό να κόβεις συχνότητες παρά να μπουστάρεις. Στον tone zone ας πούμε, αν σου φαίνονται πολλά τα μεσαία, απλά τα περιορίζεις με το "mid" του ενισχυτή σου. Δεν έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αν προσθέτεις mids στα ελλειπή μεσαία του super distortion.

Και κάτι τελευταίο. Στη θέση bridge, μαγνήτης με μαγνήτη έχουν διαφορά μεν, αλλά αν μιλάμε για tone zone με breed πχ, δε νομίζω ότι θα καταλάβεις και τεράαααστια διαφορά. Ιδιαϊτερα αν δεν έχεις (δεν ξέρω τί έχεις), και rig που να αναδεικνύει αυτές τις διαφορές.
Αν χρησιμοποιείς τον neck μαγνήτη όμως, εκεί οι διαφορές μεταξύ των μαγνητών είναι αβυσαλλέες. Πραγματικά, αλλάζει ε_ν_τ_ε_λ_ω_ς  ο ήχος. Αν και όταν ασχοληθείς με αλλαγή στη θέση neck, ψάξτο λίγο παραπάνω. Αξίζει τον κόπο.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #40 στις: 27/02/06, 01:43 »
Λοιπόν που λέτε σκέφτομαι να παραγγείλω 2 μαγνήτες EMG active 85 και 81 για την Ibanez RG320FMTL μου.
Ποιά πράγματα πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση; (πχ. άκουσα πως δεν είναι οτι καλύτερο να έχεις χαλαρωμένες όλες τις χορδές την ίδια στιγμή. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, ποια διαδικασία να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/06, 02:43 από user#123 »

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #41 στις: 27/02/06, 01:49 »
Χαλαρωμένες?? ΧοΧο ;D
Αν δεν βγάλεις χορδές μαγνήτες δεν βάζεις!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #42 στις: 27/02/06, 02:12 »
Χαλαρωμένες?? ΧοΧο ;D
Αν δεν βγάλεις χορδές μαγνήτες δεν βάζεις!

Ναι αυτό εννοούσα ;)

Επίσης, έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλον συνδυασμό απο emg active?

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #43 στις: 27/02/06, 02:38 »
Επίσης, έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλον συνδυασμό απο emg active?

85 ή 81 γεφυρα και 89 λαιμο (ο 89 σπλιταρεται)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος rouxlas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • yeah! sknipa!!!
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/sectorillusion
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #44 στις: 27/02/06, 03:14 »
Λοιπόν που λέτε σκέφτομαι να παραγγείλω 2 μαγνήτες EMG active 85 και 81 για την Ibanez RG320FMTL μου.
Ποιά πράγματα πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση; (πχ. άκουσα πως δεν είναι οτι καλύτερο να έχεις χαλαρωμένες όλες τις χορδές την ίδια στιγμή. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, ποια διαδικασία να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
πιστεβω για διπλους emg ενεργους η καλιτερη και πιο εβελικτι επιλογι ειναι 89neck kai 85bridge
episis μια ακομι καλι επιλογι πιστεβw ειναι και 60neck και 85bridge
o 81 ειναι πολι καλοσ μαγνιτις απλα ειναι λιγο πιο πριματος απο τον 85... πιο τζιτζικι αν και μαρεσει πολυ και αυτοσ, φισικα καλιτερα ειναι να τους ακουσεισ  και μετα να αποφασισεις.
ο 89 πιστεβω οτι ειναι ο πιο ιδανικοσ για 8εσι neck giati sindiazei τα κα8αρα ενοσ S.A. (OTAN PAIZEI SAN MONOS) ΚΑΙ ΤΑ βρωμικα ενοσ 85 οταν παιΖΕΙ σαν διπλος.(αυτο γινετε επιδι σπλιταρετε)
.
οι emg πιστεβω οτι ειναι πολι καλοι μαγνιτες αν και σε σχεσι με τουσ πα8ιτικους π.χ. duncan ειναι λιγο πιο "πλαστικοι" πιο αχρομοι...
και επισις εχω ακουσει να λενε για τοys emg και το πιστεβω και γω οτι πρεπει να εισαι πιο οπολιτος στο παι3ιμο σου, φανερωνει πιο ευκολα τισ ατελιες σου λα8οι και τετια...

εεεε αυτα δεν 3ερω αν βοι8ισα....επισις αν διαφονει καπιος σε κατι ας το πει για να το σιζιτισουμε.. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #45 στις: 27/02/06, 07:17 »
81 - 60 για τρελο γκαζι και ωραια καθαρα προτεινω εγω...εγγυηση...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #46 στις: 27/02/06, 10:11 »
Παράθεση
ΤΑ βρωμικα ενοσ 85 οταν παιΖΕΙ σαν διπλος.(αυτο γινετε επιδι σπλιταρετε)
τι θελει ν πει ο ποητης?.....τι σημαινει σπλιταρετε?

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #47 στις: 27/02/06, 13:18 »
81 - 60 για τρελο γκαζι και ωραια καθαρα προτεινω εγω...εγγυηση...

Τι έχεις να πεις σχετικά με 85 - 60 που ανέφερε λίγο πιο πάνω ο rouxlas; Ποιές οι διαφορές;

Επίσης, τι πρέπει να προσέξω οταν βγάζω όλες τις χορδές, γιατί όπως προανέφερα στο αρχικό μου ποστ άκουσα οτι δεν είναι ότι καλύτερο να βγάζω όλες τις χορδές μαζί άλλα δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει. Και άν είναι αλήθεια, ποιός είναι ο σωστός τρόπος;

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #48 στις: 27/02/06, 13:24 »
Παράθεση
ΤΑ βρωμικα ενοσ 85 οταν παιΖΕΙ σαν διπλος.(αυτο γινετε επιδι σπλιταρετε)
τι θελει ν πει ο ποητης?.....τι σημαινει σπλιταρετε?

Αν δεν κάνω λάθος σημαίνει ότι μπορεί να λειτουργήσει και σαν μονός.

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Μανγητων αε Ibanez κιθαρα
« Απάντηση #49 στις: 27/02/06, 13:26 »
Και εγώ 81-60 θα έλεγα!
Δεν χρειάζεται να προσέξεις και τίποτα ιδιαίτερο (εκτός από τα αυτονόητα βέβαια).
Βγάζεις τις χορδές,βγάζεις τους παλιούς μαγνήτες, βάζεις τους νέους μαγνήτες και μετά βάζεις τις καινούργιες χορδές!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/05, 15:53
από JaYmZ
18 Απαντήσεις
8767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/07, 18:26
από Dark_kronos
13 Απαντήσεις
6907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 19:49
από Dave Mustaine
5 Απαντήσεις
3926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 19:22
από Zeppelin
1 Απαντήσεις
4180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 23:25
από fanhs
9 Απαντήσεις
4535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 21:14
από MechMech
5 Απαντήσεις
6157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 04:01
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 22:56
από afterforever
8 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 18:14
από gers