Σελίδες:
  • #51 από Σιδηρόπουλος στις 11 Jan 2005
  • μαργ. την έχω δοκιμάσει και για τα λεφτά της οντως λεει αρκετά..
    πολυ αξιόλογη αν και μικρή η τιμή της..

    αντε και καλες πενιες
  • #52 από margaritarenia στις 11 Jan 2005
  • μαργ. την έχω δοκιμάσει και για τα λεφτά της οντως λεει αρκετά..
    πολυ αξιόλογη αν και μικρή η τιμή της..

    αντε και καλες πενιες
    thanks sid!!!!
  • #53 από kotsos_ee στις 29 Jan 2005

  • Kόψε...κόψε!!! Τις έχω ακούσει , τις έχω δοκιμάσει..Καλές είναι για τα χρήματά τους και Καναδέζικες (όχι made in Korea )..αλλά μέχρι εκεί...Μην γράφουμε ότι ναναι...Ούτε μασίφ ξύλα έχουν ούτε και χειροποίητες είναι...και μάλλον δεν έχεις ακούσει το απίστευτο μπάσο!!! Και εφόσον πηγαίνεις στον Λιόλιο πες του Βαλάντη να δοκιμάσεις μια Larrivee να αποκτήσεις αίσθηση του απίστευτου όγκου...

    Μιλάμε πάντα για κιθάρες στα 300€ όχι στα 1300... πάντως το καπάκι έίναι μασίφ και εύκολα μπορείς να το διαπιστώσεις κοιτώντας την τομή σου ηχείου. Όσο για το χειροποίητες το γραφει πάνω...(αν δεν είναι αλήθεια να κάνουμε μια μύνηση στη godin που έχει την εταιρεία...)
  • #54 από arxaios στις 08 Feb 2005
  • xairetw tous apantaxou kitharistes kai koinopoiw to mikro-megalo mou provlima.
    exw mia kithara akoustiki markas .... (agnwsti) arketa kali toulaxiston ekane tin douleia tis me arketa kalo piasimo kai ixo
    pou pleon den me ikanopoiei giati eixe spasei sta kleidia tin piga gia ftiaximo kai apo tote tastarei 10-11-12-13-14 kai akopaniamenta apo 8 tasto.meta apo auti mou tin atyxia evala plwri gia mia kainouria ilektrakoustiki pleon alla den xerw ti.ti proteinete loipon?
    ta oikonomika mou den mou epitrepoun na anevw panw apo 400 euri kai apo oti vlepw edw sta fora einai sxetika liga gia kati kalo kai oso  na nai me exei piasei enas psilopanikos.Ypaexei swthria loipon? :-\
  • #55 από Witchking στις 10 Feb 2005
  • Με τόσα χρήματα στην Ελλάδα δεν θα βρεις καλό όργανο..Ωστόσο για το Budget που διαθέτεις θα σου έλεγα να δοκιμάσεις Fender,Cort και Simon & Patrick.
    Τις fender τις φέρνει ο Στόλλας ( αλλά και άλλοι ) , τις Cort ο Τζέλιος Θεσν/ίκη ( δεν ξέρω για Αθήνα ) και τις Simon & Patrick ο Λιόλιος...Καλή τύχη...

    Λάθος...όχι Simon& Patrick αυτές είναι πιο ακριβές..Art & Lutherie ηθελα να γράψω..
    Οι Stagg πράγματι έχουν καλό ήχο αλλά είναι σε στυλ Ovation δηλαδή με σκάφος από ανθρακονήματα , οπότε δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
    Ειδικά η A1006 είναι εξαιρετικά καλή για τα χρήματά της..Επίσης οι Tanglewood το ίδιο είναι σε στυλ Ovation..
  • #56 από clovis520 στις 10 Feb 2005
  • Παιδιά μόλις αγόρασα την ακουστική Epiphone SJ-18S από τον Ριχάρδο. 300Ε μαζί με θήκη και κουρδιστίρι.

    Πείτε τη γνώμη σας για την κιθάρα και αν τα λεφτά είναι καλά.

    Την δοκίμασε ένας φίλος μου που παίζει χρόνια και είπε ότι είναι πολύ καλή.

    Περιμένω τις απόψεις σας.
  • #57 από kotsos_ee στις 11 Feb 2005
  • Για αυτά τα λεφτά με λίγο ψαξημο μπορείς να βρείς αξιόλογο όργανο. Απ τη δική μου εμπειρία σου προτείνω: Cort, Norman απο Τσέλιο, Stagg(ήχος έκπληξη σε τιμή έκπληξη),Takamine(βάλε κάτι παραπάνω...) απο Στόλλα, Art & Lutherie απο Λιόλιο, Tanglewood(Μαυρομουστάκης στη Θεσσαλονίκη).Ότι και να σου πούν μή μασήσεις : γύρνα όσα μαγαζιά μπορείς και παίξε με όσες πιό πολλές κιθάρες μπορείς καλές αγορές.
  • #58 από GIAOURTI στις 11 Feb 2005
  • Και εγώ ψάχνω φτηνή ηλεκτροακουστική. Αρχικά σκεφτόμουν cort η samick. Απο ότι διάβασα απο πολλές πλευρές χωρίς βέβαια να κόβω το λαιμό μου, σε αυτά τα εργοστάσια φτιάχνονται οι περισσότερες φτηνές κιθάρες.
       π.χ. Epiphone , gibson φτιάχνονται στην samick ,    fender , ibanez στην cort. ¨αρα έχουν πολύ καλή απόδοση για τα λεφτά τους.
     Βεβαια τις samick τις κοπανάει λίγο ο νάκας όπως και πολλά άλλα μια και έχει αποκλειστικότητα. Αρα αν βρεις την epiphone σε καλή προσφορά πάει το ίδιο και έχεις και μια ποιοτική εξασφάλιση αφου βάζει κάποια στάνταρ ποιότητας η εταιρία.
      Τελικά τώρα είμαι ανάμεσα σε μια
                   fender     DG14SCE  300 Euro,
         και μια Washburn D10SCE    345 Euro σε προσφορά στο Νάκα ( δηλαδή στην κανονική της τιμή )
     Περίπου ίδια χαρακτηριστικά. H fender έχει πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά fishman classic 4 και πιο φτηνή άλλα η άλλη μου γούσταρε πιο πολύ. Και έχω μπερδευτεί. Αν κάποιος έχει κάποια γνώμη θα ήθελα να την ακούσω
  • #59 από kotsos_ee στις 11 Feb 2005
  • Πάντως να ξέρετε οτι στα 300€ ηλεκτρακουστική το όργανο δε λέει και πολλά υπολογίζοντας οτι προενίσχυση(το equalizer δηλαδή)+ πιεζοκρύσταλος περίπου 200€(fishman,b-band...) απο το μαγαζί, έστω για αυτούς που παίρνουν μεγάλες ποσότητες 150€ άρα η κιθάρα (ξύλα κλπ) κοστίζει 150€ καταλαβαίνεται λοιπόν οτι μια ακουστική και μια ηλεκτρακουστική κιθάρα στα 300€ δεν έχουν καμία σχέση ποιοτικά...Κατα τη γνώμη μου μην πάρετε τόσο φτηνή ηλεκτρακουστική αλλα δώστε τουλαχιστον άλλα 200€. Άρχισα και εγώ με μία fender σ'αυτά τα λεφτά αλλα μετά απο κάποιο διαστημα ο ήχος της ήταν "λίγος".
  • #60 από Agelina στις 19 Feb 2005
  • Μετα απο αρκετη ερευνα αγορας σε net και σε μαγαζια τελικά αγορασα χτες μια ηλεκτροακουστικηTakamine EG-240 .Τελειος ηχος... :)
  • #61 από seadog στις 21 Feb 2005
  • Παιδια εχω αγορασει απο τον thomann.de ενα αρμονιο στη μιση τιμη απ'οτι εκανε στην ελλαδα (Yamaha-Νακας),και μια χειροποιητη ακουστικη yamaha ll16 η οποια ειτε το πιστευετε ειτε οχι ειναι καλλιτερη απο Martins,Taylors & gibsons οσο αφορα την ενταση  και ιση σε ποιοτητα ηχου και υλικων με 599 ευρω.Δεν την βγαζει ομως ηλεκτροακουστικη.Υπαρχει ομως η llx6 η οποια εχει μασιφ ελατο (engelman) καπακι,(το βρισκεις μονο στις ακριβοτερες αμερικανικες ακουστικες),laminated πλατη & πλαινα east indian rosewood,εβενινη ταστιερα και ειναι ηλεκτροακουστικη 499 ευρω.Δεν ξερω αν υπαρχουν στην ελλαδα για να τις ακουσετε αλλα οσο αφορα την LL16 καταθετω την προσωπικη μου αποψη ειναι η καλλιτερη ακουστικη που εχω παιξει στα 27 χρονια που ασχολουμαι,και εχω παιξει με πολυ ακριβες κιθαρες.Αν τωρα δεν θελετε να αγορασετε online γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι ολες οι ll16 θα παιζουν σαν αυτη που μου εστειλαν,κοιταξτε για καναδεζικες seagull και τις κινεζικες blueridge αν τις βρειτε που πραγματικα ειναι εξαιρετικες για τα λεφτα τους.
  • #62 από Witchking στις 21 Feb 2005
  • Προς Seadog

    Υπάρχει ένα θέμα  Τι κιθάρα ακουστική ή ηλεκτρακουστική έχετε και πως την κρίνετε?
    στο οποίο έχουμε συγκεντρωμένες κριτκές μόνο για ακουστικές...
    Δεν γράφεις εκεί την κριτική σου για την κιθάρα να υπάρχει και αυτή?
    Επίσης και για άλλα μοντέλα εαν έχεις εμπειρία. Πάντα είναι χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες..
  • #63 από Jericho στις 27 Feb 2005
  • Επειδή ψάχνομαι για την Tanglewood ΤW15, που απ ότι ξέρω είναι η φτηνότερη all solid ακουστική που κυκλοφορεί... Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα πόσο έχει στην Ελλάδα ? O Thomann δεν την έχει, αλλά τους έστειλα mail για να ρωτήσω αν μπορούν να μου την φέρουν... Ελπίζω να μπορούν !

    Τα 3-4 διαφορετικά μοντέλα της TW15 που βγάζει διαφέρουν μόνο στο φινίρισμα απ ότι κατάλαβα ή κάνω λάθος ?
  • #64 από stavrod7 στις 29 Mar 2005
  • Από Stagg τι λέτε? Φτηνές ηλεκτροακουστικές από 180 περίπου. Κάνεις τη δουλειά σου ή κλαις τα λεφτά σου;
  • #65 από YIANNIS22870 στις 29 Mar 2005
  • Ενδιαφέρομαι για ηλεκτροακουστική κιθάρα και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Ψάχνομαι στην κατηγορία των 300-350 euro και έχω καταλήξει στην IBANEZ AEL 10E. Με τις λίγες γνώσεις που έχω μου φάνηκε αρκετά καλή. Επίσης μου είπανε στου ΤΡΙΜΗ ότι έχει solid καπάκι. Αληθεύει? Στο site της IBANEZ δεν αναφέρεται ξεκάθαρα. Χρειάζομαι την βοήθεια σας για να μην πάνε χαμένα έστω και αυτά τα λίγα euro. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
  • #66 από kotsos_ee στις 29 Mar 2005
  • Το άν έχει μασίφ καπάκι μπορείς να το δέις και μόνος σου αν κοιτάξεις στην τομή του ξύλου στο ηχείο.Αν δεν είναι μασίφ το ξύλο αποτελείται απο πολλές στρώσεις ξύλου(σαν το κόντρα πλακέ) ενώ άν είναι μασίφ απότελείται απο ένα κομμάτι.

    Για τις stagg του φίλου πιό πάνω από φίλους έχω ακούσει οτι για τα λεφτά τους αξίζουν. Στα ίδια κυβικά έχω δεί και τις Jacky Jackson που τις πέτυχα μόνο σου Ριχάρδου στη Θεσσ/νίκη που κατα τη γνώμη μου έχουν πολύ καλύτερης ποιότητας ξύλα.
  • #67 από alex68 στις 02 Apr 2005
  • σωστος ο kotsos για το καπακι φαινεται στην τομη αν ειναι μασιφ
    επισης για την πλατη φαινεται απο τα "νερα" του ξυλου αν ειναι σολιδ
    δηλ αν κοιταξεις την πλατη εξωτερικα τα "νερα" οι γραμμες του ξυλου θα πρεπει να ειναι ιδιες  με την εσωτερικη πλευρα..αλλιως...καπλαμας
  • #68 από ερεβος στις 08 Apr 2005
  • Στα ίδια κυβικά έχω δεί και τις Jacky Jackson που τις πέτυχα μόνο σου Ριχάρδου στη Θεσσ/νίκη που κατα τη γνώμη μου έχουν πολύ καλύτερης ποιότητας ξύλα.

    Σε ποιον Ριχαρδο απο τους 3 την ειδες?
  • #69 από kotsos_ee στις 08 Apr 2005
  • Και στην Παπαναστασίου και στην Κωνσταντινουπόλεως
  • #70 από Sound of Rock στις 23 Apr 2005

  • Kόψε...κόψε!!! Τις έχω ακούσει , τις έχω δοκιμάσει..Καλές είναι για τα χρήματά τους και Καναδέζικες (όχι made in Korea )..αλλά μέχρι εκεί...Μην γράφουμε ότι ναναι...Ούτε μασίφ ξύλα έχουν ούτε και χειροποίητες είναι...και μάλλον δεν έχεις ακούσει το απίστευτο μπάσο!!! Και εφόσον πηγαίνεις στον Λιόλιο πες του Βαλάντη να δοκιμάσεις μια Larrivee να αποκτήσεις αίσθηση του απίστευτου όγκου...

    Μιλάμε πάντα για κιθάρες στα 300€ όχι στα 1300... πάντως το καπάκι έίναι μασίφ και εύκολα μπορείς να το διαπιστώσεις κοιτώντας την τομή σου ηχείου. Όσο για το χειροποίητες το γραφει πάνω...(αν δεν είναι αλήθεια να κάνουμε μια μύνηση στη godin που έχει την εταιρεία...)

    handmade ή handcrafted λέει η κιθάρα; γιατί αν είναι handcrafted απλά κάποιος βιδώνει τα διάφορα κομμάτια μαζί. Αν είναι handmade τότε είναι χειροποίητη αλλά λίγο παράξενο σε αυτή την τιμή
  • #71 από faltso στις 24 Apr 2005
  • και αν ειναι μονο ακουστικη οπωσ η δικια μου? EPIPHONE EJ-200 μηπωσ υπαρχει καμια ιδεα για κανενα καλο συστημα ηλεκτρακουστικο? το fishman paketo kanei 300e και μαλλον ειναι ακριβο.
  • #72 από blue_jazz στις 25 Apr 2005
  • Καλησπερα guys. Παιζω κιθαρα 3 χρονια τωρα (1 κλασσικη και 2 ηλεκτρικη) και ειπα να προσθεσω στη συλλογη μου και μια ηλεκτρακουστικη. Γυρω στα 500. Λογω πανελληνιων δεν εχω χρονο για ψαξιμο και ελπιζω να βρω βοηθεια εδω. Περιμενω απαντησεις. Α και μενω Αθηνα
  • #73 από Ibanezακιας στις 27 Apr 2005
  • EPIPHONE PR-100:ΜΑΟΝΙ ΣΩΜΑ, ΜΑΟΝΙ ΜΠΡΑΤΣΟ, ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ, ΧΡΩΜΙΟ ΝΙΚΕΛΙΟ ΚΛΕΙΔΙΑ 220ε.ΠΑΡΕ ΚΙ ΕΝΑΝ JHS KΡΥΣΤΑΛΛΟ ΣΤΑ 35e ΒΑΛΤΟΝ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΑΓΚΑΣ.ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ
  • #74 από Witchking στις 28 Apr 2005
  • Καλησπερα guys. Παιζω κιθαρα 3 χρονια τωρα (1 κλασσικη και 2 ηλεκτρικη) και ειπα να προσθεσω στη συλλογη μου και μια ηλεκτρακουστικη. Γυρω στα 500. Λογω πανελληνιων δεν εχω χρονο για ψαξιμο και ελπιζω να βρω βοηθεια εδω. Περιμενω απαντησεις. Α και μενω Αθηνα

    Δίνεις εξετάσεις σε τρείς εβδομάδες και δεν έχεις χρόνο για ψάξιμο αλλά θα έχεις χρόνο να παίξεις την κιθάρα σε αυτό το διάστημα??

    Τέλειωσε με το καλό και ψάξε με την ησυχία σου να ακούσεις τι θα σου αρέσει...
  • #75 από blue_jazz στις 28 Apr 2005
  • Δεν θα την παρω τωρα. Μετα τις εξετασεις. Απλως αρχιζω το ψαξιμο. SRV ηλεκτρακουστικη ειναι αυτη που προτεινεις. Και επειδη δεν εχω πολυασχοληθει με το ''hardware'' της κιθαρας, τι ειναι ο κρυσταλλος που λες? Τιμη ολου του σετ; Και απο που την πηρες;
Σελίδες: