Σελίδες:
  • #1 από Mistral στις 13 Dec 2007
  • Καλησπέρα παίδες,
    ήθελα να σας ρωτήσω επειδή θέλω να αλλάξω τα κλειδιά και να βάλω τα παραπάνω στη strat,
    Καταρχήν, αλλάζουν τόσο εύκολα όπως φαίνεται?Απλά ξεβιδώνεις τα παλιά και βάζεις τα καινούργια?
    Δεύτερον, χρειάζεται να γίνει τίποτα άλλο?Τίποτα σφήξιμο κλπ κλπ που πρέπει να γνωρίζει κάποιος?
    Sorry για τις ερωτήσεις, απλά δεν θέλω να τα αγοράσω και μετά να τρέχω για τοποθέτηση...
    Thnx...
  • #2 από Τρελος στις 13 Dec 2007
  • Ε πρεπει να τα ξεβιβωσεις, απλα θελει προσοχη για να μην χαλασεις το ξυλο οπως ενας φιλος μου...
  • #3 από FatBatz στις 14 Dec 2007
  • Τι κλειδια εχει η στρατ επανω. Τα σαλλερ θελουν 10 χιλιοστα τρυπες...
  • #4 από Mistral στις 15 Dec 2007
  • FatBatz η στρατ έχει επάνω τα κλασικά παλιοκλειδιά που έχει η Mexico Standard.


  • #5 από FatBatz στις 15 Dec 2007
  • Νομιζω αυτα εχουν τρυπες 8,5 χιλιοστα περιπου. Οποτε για να βαλεις τα σαλερ πρεπει να τις 'ανοιξεις' στα 10 χιλιοστα. Αυτο ειναι ευκολο για ενα μαστορα. Αλλα ακομα και αυτο να κανεις εχει σημασια το spacing των τρυπων. Μπορει τα σαλερ να πεφτουν το ενα πανω στο αλλο, οποτε αυτο ειναι προβλημα. Το αλλο θεμα ειναι τα βιδακια. Ας υποθεσουμε οτι τα βαζεις τα σαλερ, θα σου μεινουν τα σημαδια απο τα βιδακια των παλιων κλειδιων. Κανε τα μετρηματα αυτα πριν παρεις καινουργια κλειδια. :)
  • #6 από Mistral στις 15 Dec 2007
  • ok FatBatz αυτό ήθελα να μάθω...αν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται ή αν υπάρχουν παράμετροι που πρέπει να λάβω υπ'όψην.
    Ο λόγος φυσικά είναι να μην πηγαίνω πάλι την κιθάρα σε μάστορα κλπ αν μπορώ να το κάνω μόνος μου...
    Τη στιγμή όμως που μπορεί να συναντήσω τέτοια εμπόδια οκ...
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Take care!
    cu
Σελίδες: