Αποστολέας Θέμα: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...  (Αναγνώστηκε 17066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JIM1908

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« στις: 09/11/08, 22:07 »
Χαιρετω την ιντερνετικη μουσικη κοινοτητα.Ειναι το πρωτο μου ποστ και θελω να παρω καποιες ιδεες κ αποψεις για την αγορα κιθαρας.Εχω μια Yamaha paciffica 821 που με καλυπτει πληρως σε αρκετα μουσικα ειδη(κυριως metal) αλλα επειδη λατρευω το classic rock και τα blues μου εχει κωλυσει να παρω μια fender stratocaster.Πηγα στον Στολλα στην πατρα και σε ενα αλλο μαγαζι και δεν εβγαλα καποια ακρη.Δεν ξερω καθολου απο χαρακτηριστικα κιθαρας και εχω μπερδευτει.Μου προτειναν στο ενα μαγαζι να παρω την standard usa (τιμη 1260)διοτι οι αλλες δεν διαφερουν απο αυτη πολυ.Του ειπα οτι καποιες stratocaster πουλουνται 2 και 3 και 4 χιλιαδες ευρω και δεν γινεται να μην διαφερουν απο την standard και μου ειπε οτι δεν διαφερεουν σχεδον καθολου!!!Θελω οποιος μπορεσει να με διευκολυνει.
Ποιες να προτιμησω και γιατι?
Ακριβες stratocaster ειναι αυτες που εχουν υπογραφες καλλιτεχνων(SRV,Malstreem,Gilmour,Clapton) και οι επετειακες αλλα αξιζουν οσο η τιμη τους?
Ποιες ειναι οι κυριοτερες διαφορες τους(π.χ.μπρατσο,ξυλα,μαγνητες κ.τ.λ.) και εχουν αυτη την κλιμακουμενη διαφορα στις τιμες?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #1 στις: 09/11/08, 22:43 »
Διαφέρουν σε αρκετά πράγματα εκτός από τα signature μοντέλα.Υπάρχουν κάποιες που φοράνε alder και κάποιες άλλες που φοράνε ash ξύλα στο σώμα.Στο μπράτσο διαφέρουν κυρίως ως προς την ποιότητα όχι στα ξύλα,όλες φοράνε maple με rosewood ταστιέρα.Απο κει και πέρα παίζει μεγάλο ρόλο η χώρα κατασκευής.Ξεκινώντας από τις φτηνές πάει Indonesia,Mexico και τα καλά μοντέλα Usa.Τέλος αρκετό ρόλο παίζουν και οι μαγνήτες...

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #2 στις: 09/11/08, 22:48 »
δεν ανεφερες τι ποσο διαθετεις. οι signature δεν εχουν σημαντικες διαφορες απο τις standard οσον αφορα την ποιοτητα των υλικων.
οι σημαντικοτερη ισως διαφορα ειναι στους μαγνητες τους οποιους χρησιμοποιουν οι καλλιτεχνες, πραγμα που σαφως δεν δικαιολογει την διαφορα στη τιμη. θα ηθελα να σου επισημανω οτι οι τιμες στην ελλαδα ειναι υψηλες. ριξε μια ματια σε online stores οπως http://www.thomann.de/ και http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/ τα οποια εχουν αποδεδειγμενη αξιοπιστια και πολυ χαμηλοτερες τιμες π.χ. stratocaster american standard 1038 ευρω. κατα την ταπεινη μου γνωμη εαν σκοπευεις να δωσεις πανω απο 1300-1400 ευρω κοιτα για κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος JIM1908

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #3 στις: 09/11/08, 23:39 »
Ευχαριστω  ρε ibanezakia.Εχεις δικιο Bihla87 που δεν ειπα ποσο,αλλα αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι να την ακουσω την κιθαρα και να μου αρεσει.Μπορω να διαθεσω πανω απο 1500 ευρω απλα θα τα δωσω αν αξιζουν...Οσο για το κατι αλλο που λες...δεν ξερω αλλα απο ολες τις αλλες κιθαρες που δοκιμασα οι stratocaster μου εχουν κανει μεγαλη εντυπωση.Ποιες θεωρειται κορυφαιες stratocaster?Για την 60s εχω ακουσει πολυ καλα λογια

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #4 στις: 10/11/08, 01:42 »
Προτείνω αφού δίνεις τόσα χρήματα Fender Signature strat Eric Johnson.

Αλλιώς φτιάξε μια απο warmoth/rockinger και θα είσαι άρχοντας!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #5 στις: 10/11/08, 09:40 »
Αν έχεις κολλήσει να πάρεις strat, θα συμφωνήσω με τον φίλο που σου προτείνει την eric johnson.θα την πληρώσεις γύρω στο 1500άρι και βάλε.αν πάλει καταφύγεις στη λύση partscaster(που σου προτείνει ο ίδιος φίλος) θα σου κοστίσει πιο λίγο και θά'χεις καλύτερο όργανο και θα είναι όλα δική σου επιλογή και μάλλον θα σου κοστίσει και λιγότερο.γνώμη μου πάντως είναι να ''ψαχτείς'' λίγο και με άλλες μάρκες....(PRS,MAYONES,FRAMUS,IBANEZ S SERIES)ΚΛΠ.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #6 στις: 10/11/08, 12:45 »
Προτείνω αφού δίνεις τόσα χρήματα Fender Signature strat Eric Johnson.
+100

Είναι μάλλον η καλύτερη strat κάτω του διχίλιαρου!!

Οι διαφορές πάντως των ακριβότερων μοντέλων strat απο τις am.standard βρίσκονται κυρίως στο nitro finish, στην ποιότητα των ξύλων (υπάρχουν μερικές am.standard που είναι βαριές σαν άγκυρες), και στο quality control γενικότερα...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #7 στις: 10/11/08, 12:55 »
Δεν ξέρω βρε παιδιά αλλά πραγματικά κάτι στο μυαλό μου έχει κολλήσει και με κάνει όχι να μην το επιχειρώ αλλά ούτε καν να το σκέφτομαι να δαπανήσω πάνω από €1000-1100 για μια Fender.. Μαζί με τις Gibson είναι ο ορισμός της μαζικής παραγωγής και έτσι για μερικά μοντέλα που έχουν πολύ υψηλή τιμή το θεωρώ αδικαιολόγητο.. Τι πάει να πει Made in U.S.A; Δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει αλλά κάποιος είχε πει πολύ εύστοχα ότι οι Μεξικάνες Fender φτιάχνονται στο Μεξικό από Μεξικανούς εργάτες ενώ οι Αμερικάνικες Fender φτιάχνονται στις Η.Π.Α. από Μεξικανούς εργάτες επίσης.. Έχω μια ΜΙΜ και με κάποιες αλλαγές που έκανα (μαγνήτες, κλειδιά) παίζει το ίδιο καλά όσο μια Johnson ενός φίλου μου.. Κατά τη γνώμη μου, με τις τρελές πωλήσεις που έχει η Fender δεν χρειάζεται να φτιάχνει signature μοντέλα με τιμές άνω των €2.000..

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #8 στις: 10/11/08, 13:18 »
συμφωνω με τον faser, και να φανταστεις οτι ειμαι και fenderακιας! μεχρι american deluxe και american ash στα 1250 και 1333 (τιμες εξωτερικου βεβαια) συμφωνω. εκτος και αν εχεις φαει κολλημα και σου τρεχουν απ τα μπατζακια  :) . εαν σκοπευεις να δωσεις πανω απο 1500 πρεπει οπωσδηποτε να το ψαξεις περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #9 στις: 10/11/08, 13:43 »
συμφωνω με τον faser, και να φανταστεις οτι ειμαι και fenderακιας! μεχρι american deluxe και american ash στα 1250 και 1333 (τιμες εξωτερικου βεβαια) συμφωνω. εκτος και αν εχεις φαει κολλημα και σου τρεχουν απ τα μπατζακια  :) . εαν σκοπευεις να δωσεις πανω απο 1500 πρεπει οπωσδηποτε να το ψαξεις περισσοτερο.

Sorry που θα το πω, αλλά πριν 20 μέρες εσύ δεν είχες γράψει ότι το μόνο σημείο αναφοράς που έχεις απο strats ήταν μόνο μια highway1 και μια made in japan ενός ξαδέρφου που είχες παίξει!!??

Συμφωνείς ή διαφωνείς για όργανα που δεν τα έχεις καν πιάσει στα χέρια σου??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #10 στις: 10/11/08, 14:31 »
Προσωπικά θα μιλήσω για Fender Strat Mex vs Fender Highway 1 vs Fender USA.
Στον ήχο δεν διαπίστωσα καμία μα καμία διαφορά. Άσε που επειδή Η Mex έχει αλλαγμένους μαγνήτες Seymour Duncan είχε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα...
Διαφορές στα υλικά υπάρχουν αλλά όχι τέτοια που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής.
Εμφανισιακά εξάλλου δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο να παρατηρήσει κανείς.
Τώρα σίγουρα μπορεί η USA να ήταν λίγο πιο ελαφριά από την Mex αλλά όχι κάτι το ουσιαστικό.
Βάλτες δίπλα δίπλα στο μαγαζί και θα καταλάβεις τί εννοώ.
Τώρα η highway το μόνο ωραίο που είχε ήταν η ταστιέρα της που ήταν η wide thin (πιο λεπτή από την Mex). Ωραιότατη αίσθηση, πολύ καλό playability αλλά θύμιζε λίγο Ibanez Κλπ.
Με τη σειρά μου κι εγώ θα σου πρότεινα πρώτον έρευνα στο internet (thomann κλπ).
Να μην δώσεις πάνω από 1500. Δεν αξίζει.
Τρίτον και σημαντικότερο για εμένα στις Stratocaster, να δεις λίγο το Σχήμα της ταστιέρας.
Παράδειγμα C-shape, V-Shape, D shape αν και δεν ξέρω αν για παράδειγμα εκτός από το signature model είναι εύκολο να βρεις στο εμπόριο γενικότερα.
Κοινώς η αίσθηση της ταστιέρας. Τώρα όσον αφορά στον ήχο όλα διορθώνονται.
Αν διαθέτεις ποσό πάνω από 1500Ευρώ σίγουρα υπάρχουν κάποιες καλές ευκαιρίες όπως PRS εδώ
www.bestmusicprices.gr
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #11 στις: 10/11/08, 14:55 »
Παράθεση
Sorry που θα το πω, αλλά πριν 20 μέρες εσύ δεν είχες γράψει ότι το μόνο σημείο αναφοράς που έχεις απο strats ήταν μόνο μια highway1 και μια made in japan ενός ξαδέρφου που είχες παίξει!!??

Συμφωνείς ή διαφωνείς για όργανα που δεν τα έχεις καν πιάσει στα χέρια σου??

απο τοτε εχω παιξει επισης με μια lite ash και μια american standard καθως ψαχνομαι για αγορα καποιας strat.
επειδη ομως η εμπειρια μου και μονο δεν μου επιτρεπει να κανω σχολια για οργανα αυτης της κατηγοριας τιμης, βασιζομαι και σε συζητησεις με φιλους αλλα και με δασκαλους τους οποιους εμπιστευομαι.
αλλα αν επιμενετε, το βουλωνω... :)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #12 στις: 10/11/08, 15:09 »
αλλα αν επιμενετε, το βουλωνω... :)

Ε όχι, δεν επιμένουμε κιόλας, It's a free country after all!
Απλά απορία εκφράσαμε...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #13 στις: 10/11/08, 15:50 »
Δοκίμασε μία rockinger και θα αναθεωρήσεις πάρα πολλά  ;)
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος JIM1908

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #14 στις: 10/11/08, 19:48 »
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας,ολες θα τις παρω υποψιν.Επισης δεν μου τρεχουν απο τα μπατζακια ,απλα τα εχω μαζεψει τοσο καιρο και θελω να παρω κατι που να αξιζει.Βεβαια δεν μπορω να διαθεσω τρελα φραγκα γιαυτο και ρωταω για να ειμαι προσεκτικος(οπως και οι αλλοι θελω να ειναι) τι θα παρω.Στα μαγαζια που πηγα και απο οτι βλεπω και στα φορουμ(και σε ξενα κατι εψαξα)καταλαβα οτι η ιστορια θελει ψαξιμο,αφορα την προσοπικη αποψη στον ηχο που θελει ο καθε ενας στην κιθαρα του και επισης ειδα οτι οι ακριβες τιμες στις fender πανω απο 1700 ευρω ειναι υπεβολικα υπερτιμημενες.Δηλαδη γιατι η custom 66 stratocaster κανει 1500 ευρω παραπανω απο αυτη του eric johnson?Οποτε δεν ειναι τοσο σαφη τα πραγματα στην αγορα για να κατασταλαξεις τι θα αγορασεις.Θελω να ρωτησω δυο πραγματα επιπλεον.
Ξερει καποιος ή αν ο ιδιος εχει αγορασει κιθαρα απο το custom shop της fender?Ρωταω γιατι πολυ το θεωρουν σαν την καλυτερη λυση..
Επισης αν ξερετε καποιο μαγαζι στην Αθηνα που να εχει μεγαλη γκαμα απο stratocaster ετσι ωστε να νιωσω τις διαφορες τους?Μεσω ιντερνετ εχω βρει το musica στον Βυρωνα

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #15 στις: 10/11/08, 20:30 »
Ξερει καποιος ή αν ο ιδιος εχει αγορασει κιθαρα απο το custom shop της fender?Ρωταω γιατι πολυ το θεωρουν σαν την καλυτερη λυση..
Επισης αν ξερετε καποιο μαγαζι στην Αθηνα που να εχει μεγαλη γκαμα απο stratocaster ετσι ωστε να νιωσω τις διαφορες τους?Μεσω ιντερνετ εχω βρει το musica στον Βυρωνα

1. Όντως η λύση Custom Shop της Fender είναι η καλύτερη. Ταυτόχρονα όμως και η πανάκριβη.
Καλύτερα να φτιάξεις μία custom δικιά σου παρά να δώσεις τόσα λεφτά στην fender. Στην τελική αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα, δώστα και πάρε μία PRS Standard ή ότι άλλο έχεις ευχαρίστηση.

2. Νομίζω ότι τα περισσότερα μοντέλα θα τα βρεις στον Στόλλα που είναι και ο αντιπρόσωπος της fender. Παραπέρα ο ΖΟΖΕΦ έχει αρκετές αλλά δεν νομίζω να χει όσες ο Στόλλας.
αυτά...
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #16 στις: 10/11/08, 20:44 »
Απο την στιγμή που λες ότι δεν ξεχειλίζουν τα μπατζάκια ,το custom shop μην το αναφέρεις...
Όσο για τις C.S. '66 είναι κιθάρες που βγήκαν σε limited edition (λίγα μετρημένα κομμάτια δηλαδή ) και δίνονται σε τσουχτερή τιμή γιατί εκτός των άλλων υποτίθεται οτι η αξία τους σε 1-2 δεκαετίες θα υπερδιπλασιαστεί...

Πάντως τα 1700 ευρώ που είπες είναι όντως για μένα το όριο...

Πάνω απο εκεί πάμε σε custon shop καταστάσεις...
Κοντά σε αυτά τα λεφτά όμως παίζουν κάποια μοντέλλα που εγώ προσωπικά θα επέλεγα και θα ξεχώριζα απο μια am.standard...

(vintage '57 , vintage '62, eric johnson , vintage hot rod '57, vintage hot rod '62 , eric clapton...)

και κάποια άλλα που δεν είχα την τύχη ακόμα να τα δώ αλλά υποψιάζομαι πως θά'ναι καλά (όπως η john Mayer strat για παράδειγμα...)


Αυτό δεν σημαίνει οτι μια american standard δεν είναι καλή strat!...είναι και παραείναι!! (ειδικά το ανανεωμένο 2008 μοντέλο φαίνεται καλύτερο απο τον προκάτοχο του)..
Υπάρχει όμως πάντα το ενδεχόμενο να βρείς μια am.standard που "δεν παίζει"...

Όσο ανεβαίνουμε σε μοντέλα όμως, τόσο το ενδεχόμενο αυτό μικραίνει δραματικά!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #17 στις: 10/11/08, 20:55 »
Να σου κανω μια ερωτηση εντελως φιλικα...??

Εισαι κολλημενος με τις στρατ η με το logo της fender....?????


Aν ισχυει το 2ο τοτε παω πασο, αλλα αν ισχυει το πρωτο(επειδη ισχυει και για μενα), γιατι δεν κοιτας κατι σε Warmoth???

Απο τη συγκεκριμενη εταιρια μπορεις να παρεις πολυ ποιοτικα σωματα και μπρατσα και μετα να παρεις ολα τα εξαρτηματα μιας Am. Standard..
Με τον τροπο αυτο θα σου βγει ενα ιδιο, αν οχι πολυ ποιοτικοτερο, οργανο σε πολυ λιγοτερα λ7... ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #18 στις: 10/11/08, 21:11 »
Να σου κανω μια ερωτηση εντελως φιλικα...??

Εισαι κολλημενος με τις στρατ η με το logo της fender....?????


Aν ισχυει το 2ο τοτε παω πασο, αλλα αν ισχυει το πρωτο(επειδη ισχυει και για μενα), γιατι δεν κοιτας κατι σε Warmoth???

Απο τη συγκεκριμενη εταιρια μπορεις να παρεις πολυ ποιοτικα σωματα και μπρατσα και μετα να παρεις ολα τα εξαρτηματα μιας Am. Standard..
Με τον τροπο αυτο θα σου βγει ενα ιδιο, αν οχι πολυ ποιοτικοτερο, οργανο σε πολυ λιγοτερα λ7... ;)

Όντως ισχύει αυτό!.. ;)
Το μόνο drawback σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οτι δεν μπορείς να ακούσεις και να παίξεις το όργανο παρά μόνο όταν θα έχει συναρμολογηθεί.

Για τον φίλο JIM1908 λοιπόν που ίσως να μην έχει αισθανθεί στα χέρια του την διαφορά πχ του vintage radius απο ένα πιο modern ή των vintage τάστων απο τα medium jumbo ή του two screw tremolo bridge σε σχέση με ένα vintage tremolo, μια τέτοια λύση θα ήταν σαν να βαδίζει λίγο στα τυφλά... :-\
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος JIM1908

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #19 στις: 11/11/08, 18:14 »
Να σου κανω μια ερωτηση εντελως φιλικα...??

Εισαι κολλημενος με τις στρατ η με το logo της fender....?????


Aν ισχυει το 2ο τοτε παω πασο, αλλα αν ισχυει το πρωτο(επειδη ισχυει και για μενα), γιατι δεν κοιτας κατι σε Warmoth???

Απο τη συγκεκριμενη εταιρια μπορεις να παρεις πολυ ποιοτικα σωματα και μπρατσα και μετα να παρεις ολα τα εξαρτηματα μιας Am. Standard..
Με τον τροπο αυτο θα σου βγει ενα ιδιο, αν οχι πολυ ποιοτικοτερο, οργανο σε πολυ λιγοτερα λ7... ;)

Όντως ισχύει αυτό!.. ;)
Το μόνο drawback σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οτι δεν μπορείς να ακούσεις και να παίξεις το όργανο παρά μόνο όταν θα έχει συναρμολογηθεί.

Για τον φίλο JIM1908 λοιπόν που ίσως να μην έχει αισθανθεί στα χέρια του την διαφορά πχ του vintage radius απο ένα πιο modern ή των vintage τάστων απο τα medium jumbo ή του two screw tremolo bridge σε σχέση με ένα vintage tremolo, μια τέτοια λύση θα ήταν σαν να βαδίζει λίγο στα τυφλά... :-\
Οχι ευτυχως δεν ειμαι κολλημενος με το logo της,ευτυχως και για το μυαλο μου ;D,απλα μου αρεσει ο ηχος της πολυ.Σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερες κιθαρες.Θα την ψαξω πολυ την δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση,θα την αγορασω μετα τον Γεναρη και θα ψαχνω συνεχεια.Το σιγουρο ειναι οτι πανω απο 1700 δεν αξιζει...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #20 στις: 11/11/08, 18:27 »
groovy μαζι σου ειμαι αλλα καλυτερα να αναλωθει ψαχνοντας τα εξαρτηματα και τελικα να φτιαξει μια τετοια κιθαρα που να τον βολευει παρα να ψαχτει αναμεσα στα μοντελα της fender και τελικα να σκασει λ7 απο τα οποια πολλα πανε στο ονομα...

α, επισης ο "ηχος τηςε στρατο" οπως τον λες δεν ειναι παρα ο ηχος των μονοπηνιων....
δηλαδη αν επαιρνες ενα τετοιο σωμα, νομιζεις οτι δεν θα ειχες ηχο στρατ???
http://www.warmoth.com/showcase/sc_guitar_bodies.cfm?type=guitar&start=1&itemNumber=PS2435&menuItem=1&subMenuItem=0&subMenuItem2=0&laminateWood_filter=14,83
Εννοειται βεβαια οτι θα πρεπει να ψαχτεις πρωτα.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #21 στις: 11/11/08, 20:33 »
Εγω παλι θα προτεινα κατι αλλο... η κιθαρα που εχεις ειναι σχεδον στρατ, οποτε βαλε ενα κοιλ-σπλιτ και τελειωσες. κοστιζει ελαχιστα και θα εχεις τον ηχο που θελεις κατα 95%  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #22 στις: 11/11/08, 20:39 »
Εγω παλι θα προτεινα κατι αλλο... η κιθαρα που εχεις ειναι σχεδον στρατ, οποτε βαλε ενα κοιλ-σπλιτ και τελειωσες. κοστιζει ελαχιστα και θα εχεις τον ηχο που θελεις κατα 95%  ;)
Σωστος... :up:
αν δεν θελεις να παρεις απαραιτητα αλλη κιθαρα, και θες απλα τον ηχο πολυ καλη λυση και αυτη...

Αποσυνδεδεμένος JIM1908

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #23 στις: 11/11/08, 21:03 »
Ευχαριστω μαγκες ολους με τις συμβουλες σας.Αυτο το τελευταιο μου το εξηγειτε λιγο με το coil split?
Στο μεταξυ mastrokafre ακουσα κατι warmoth/stratocaster στο Youtube και ειναι φοβερες.Αυτο με τα μονοπηνια το ειχα ξαναακουσει οτι κατα 90% εκει οφειλεται το ακουσμα της.Εννοειτε οτι πρεπει κ θα ψαχτω 0:).Ας πουμε οτι πριν θεσω το θεμα σχεδον δεν ηξερα τιποτα κ τωρα καπως βγαινει μια ακρη.Επισης ευχαριστω ρε Mistral
για τις διαφορες που ειπες.Ειδα και τις PRS που λες σε εκεινο το site.
Σε αυτο που ειπες mastrokafre με το κολλημα απλα η stratocaster εχει το ονομα,την ιστορια,τους κιθαριστες που παιξανε με αυτη οπου τυχαινει να ειναι ολοι οι αγαπημενοι μου(Gilmour,Hendrix,Blackmore,Gallagher,SRV) και γενικα ειναι πασιγνωστη και ο κοσμος τσιμπαει οπως και εγω στην αρχη.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορα Fender Stratocaster.Μπλεξιμο...
« Απάντηση #24 στις: 12/11/08, 22:46 »
Η κιθαρα σου ειναι κατα 90% στρατ, αυτο που λειπει ειναι οι μονοι μαγνητες... οποτε βαζεις ενα push-pull pot (π.χ. τραβας πανω το volume) & εχεις coil-split, πραγμα που σημαινει οτι απο τον διπλο μαγνητη της Γιαμαχα χρησιμοποιεις μονο το ενα πηνιο, και ετσι εχεις ηχο κλασικης στρατ. Το κοστος ειναι ελαχιστο, ειτε το κανεις μονος (αν γνωριζεις) ειτε σε μαστορα.
Το μονο που πρεπει να ελεγξεις ειναι αν οι μαγνητες ειναι με 4 καλωδιακια (αμα ειναι σε 2 δεν κανουν σπλιτ, θα πρεπει να αλλαξεις μαγνητες).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/03, 17:34
από savarel
19 Απαντήσεις
8608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
10 Απαντήσεις
6425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 13:06
από jimmy 1916
21 Απαντήσεις
9313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 15:32
από SWEET*STRINGS
9 Απαντήσεις
4721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 11:38
από Baroness
8 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
15 Απαντήσεις
6741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
4 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
8 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos