Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον συσχετισμό προσωπικότητας και μουσικής προτίμησης;

Ισχύει σίγουρα! Καλά τα λέει η μελέτη.
Μπορεί να υπάρχει κάποια συνάφεια, όπως τα λέει το άρθρο
Μπορεί να σχετίζονται, αλλά όχι με τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται
Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο
(!) Αυτό το άρθρο μου τη σπάει !!!

Αποστολέας Θέμα: ΜΕΛΕΤΗ: Συσχετισμός Προσωπικότητας και Μουσικής προτίμησης  (Αναγνώστηκε 8298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παραθέτω τα κατωτέρω για την δική σας εκτίμηση, διασκέδαση και την ευγενή σας συμμετοχή:

Σας αρέσει η τζαζ ; Τότε έχετε υψηλή αυτοεκτίμηση, είστε δημιουργικοί, εξωστρεφείς και «χαλαροί». Αν πάλι προτιμάτε το χέβι μέταλ τότε είστε ευγενικοί και «χαλαροί», αλλά η αυτοεκτίμηση σας ίσως δεν είναι στο φόρτε της, ενώ το πιθανότερο είναι πως δεν σας αρέσει να δουλεύετε και πολύ σκληρά.

Αυτά, και πολλά άλλα, προκύπτουν από μία νέα μελέτη η οποία έδειξε πως οι μουσικές προτιμήσεις και η προσωπικότητα μας σχετίζονται στενά.

Στη μελέτη συμμετείχαν 36.518 εθελοντές από όλο τον κόσμο - από τη Μαλαισία και την Κίνα, μέχρι την Ιαπωνία και τη Χιλή - από τους οποίους ζητήθηκε να βαθμολογήσουν 104 στυλ μουσικής.

Το κεντρικό συμπέρασμα της έρευνας ήταν πως οι οπαδοί του κάθε μουσικού είδους, παρότι δεν έχουν απαραίτητα κοινό γούστο στα ρούχα ούτε έχουν την ίδια ηλικία, είναι σχεδόν πανομοιότυποι στα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας τους. Ποιος θα φανταζόταν ότι οι «χέβι μεταλάδες» έχουν παρόμοια προσωπικότητα με αυτούς που ακούνε κλασσική μουσική.

«Οποια μουσική κι αν αρέσει σε έναν άνθρωπο, αποκαλύπτει πολλά για τον χαρακτήρα του», είπε ο επικεφαλής ερευνητής δρ Αντριαν Νορθ, καθηγητής και επικεφαλής του Τμήματος Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας οτο Πανεπιστήμιο HeriotWatt του Εδιμβούργου.

Ας δούμε λοιπόν μερικά από τα ευρήματα της μελέτης για την προσωπι¬κότητα ανά είδος μουσικής:
Μπλουζ: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, εξωστρέφεια, αβρότητα και πραότητα.
Τζαζ: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, εξωστρέφεια και πραότητα
Κλασική μουσική: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, εσωστρέφεια και πραότητα.
Ραπ: Υψηλή αυτοεκτίμηση, εξωστρέφεια
Όπερα: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, αβρότητα
Κάουντρι και γουέστερν: Εργατικότητα, εξωστρέφεια
Ρέγκε: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, όχι εργατικότητα, εξωστρέφεια, αβρότητα και πραότητα
Ντανς: Δημιουργικότητα, εξωστρέφεια, όχι αβρότητα
Ίντι: Χαμηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, όχι εργατικότητα, όχι αβρότητα
Μπόλιγουντ: Δημιουργικότητα, εξωστρέ¬φεια
Ροκ/χέΒι μέταλ: Χαμηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, όχι εργατικότητα, όχι εξωστρέφεια, αβρότητα, πραότητα
Τσαρτ ποπ: Υψηλή αυτοεκτίμηση, όχι δημιουργικότητα, εργατικότητα, εξωστρέφεια, αβρότητα, όχι πραότητα
Σόουλ: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργι¬κότητα, εξωστρέφεια, αβρότητα και πραότητα.

Η έρευνα έδειξε επίσης ότι σε υψηλόμισθους αρέσει η έντονη και τρανς μουσική ενώ στους χαμηλόμισθους αρέσει η «χαλαρή» μουσική. Η μουσική ευθύνεται για πολλές από τις επιλογές που κάνουμε. Για αυτό προσοχή στη μουσική που ακούτε!

Τα σχόλια σας.....
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Από τα παραπάνω αν εξαιρέσεις 2-3 όλα τα άλλα μου αρέσουν και τ'ακούω....Το'ξερα!!! ΕΙΜΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ!!! ;D Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή "Διαφωνώ εντελώς με αυτή την άποψη" ή "Είναι για τα μπάζα". Μη ψαρώνουμε ρε παιδιά. Κάποιοι καθηγητές πανεπιστημίων απλά είναι nerds που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και ασχολούντε με άσχετες έρευνες γύρω από πράγματα που στην ουσία δεν έχουν ιδέα τι είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/09, 13:35 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Δεν περιλαμβανει λαικο ποπ η μελετη.Γιατι πιστευω οτι αμα προσθεσεις..Βερτη,Κιαμο κ λοιπους αοιδους υψηλης ποιοτητας(εννοειται οτι ειρωνευομαι!)..η μελετη θα δειξει εξαιρετικα χαμηλη αυτοεκτιμηση.

Παρολα αυτα..προβληματιζομαι με την ολη ερευνα...

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Δεν περιλαμβανει λαικο ποπ η μελετη.Γιατι πιστευω οτι αμα προσθεσεις..Βερτη,Κιαμο κ λοιπους αοιδους υψηλης ποιοτητας(εννοειται οτι ειρωνευομαι!)..η μελετη θα δειξει εξαιρετικα χαμηλη αυτοεκτιμηση.

Παρολα αυτα..προβληματιζομαι με την ολη ερευνα...



Ε...λίγα με τον κιάμο... ;D ;D ;D

ανούσια μελέτη μου φαίνεται εμένα........μ'αυτήν την λογική κι εγώ σαν τον macmisias είμαι τα πάντα.... :P και αμα το σκεφτεί κανείς.....δεν μπορούμε να καλουπώσουμε έτσι την προσωπικότητα ενός ατόμου.......

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Ναι όντως!!!

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, εγω έχω υψηλοχαμηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα και όχι, εσωεξωστρέφεια, καφροαβρότητα και νευροπραότητα...

Σίγουρα η έρευνα περιλάμβανε και μουσικούς? ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Χα,χα,χαααα....ημαρτοοοοον....ζουμε στο 2009 παιδιαααα....αυτο που ξεχασαν να γραψουν στην ερευνα ειναι οτι οσοι ακουν μεταλ ειναι  ΚΑΙ σατανιστες,κλασσικη ατακα τις δεκαετιας του 80,που απ'οτι βλεπω καλα κρατει...τωρα,εγω που αρεσκομαι εξισου στο metal αλλα και στην κλασσικη μουσικη (και δεν ειμαι ο μονος) εχωταυτόχρονα
 "Χαμηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, όχι εργατικότητα, όχι εξωστρέφεια, αβρότητα, πραότητα" αλλα και "Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, εσωστρέφεια και πραότητα"...ημαρτον και παλι ημαρτον με ολες αυτες τις ''ερευνες''
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Μην τρελαθουμε τελειως που αναλογα με τη μουσικη που ακουμε μπαινουμε και σε καλουπια...ο,τι να ναι μελετανε αυτοι οι μουρλοι ;D ;D..
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μην τρελαθουμε τελειως
χμμμ.. ναι, ναι ! να μην...
Αν και για να πω την αλήθεια πιστευω οτι τέτοιου ειδους αναλύσεις παράγουν ενδιαφέρουσες στατιστικές φόρμες. Ίσως όχι αυτή διοτι το που και σε ποιο κόσμο έγινε η μελέτη αλλάζει δραματικά τα αποτελέσματα. (πάντα κατά την άποψή μου).
Ενδεικτικά σκέφτομαι πχ ότι τα εντελώς αντιπροσωπευτικά άτομα για κάθε μουσική απο τις παραπάνω είναι λίγα γενικά ή απλά δεν υπάρχουν. Δηλαδή το ρευμα/κίνημα/φιλοσοφία/η στάση ζωής του κάθε μουσικού είδους όταν δημιουργήθηκε υπήρξε ισως ως καθαρό χαρακτηριστικό των ανθρώπων αλλα καθώς τα χρονια περνούν και οι πληροφορίες μας πλυμηρίζουν είναι μάλλον σπάνιο πλέον να ακούει κάποιος ένα είδος μουσικής το οποίο να τον εκφράζει τόσο μα τόσο πολύ.
Για να γίνω πιο σαφής (και πιο διακριτός για το πετροβόλημα) εννοώ ότι εμένα που μ αρέσei η blues και jazz καθώς και ακούγοντάς τες μου φέρνουν στο μυαλό το περιβάλλον δημιουργίας των ειδών αυτών (μικρά γεματα καπνο cozy bar, cabaret , συκεκριμένη συμπεριφορα κλπ) και μαζί μ αυτά και τον τρόπο που επικοινωνούσαν οι άνθρωποι τότε και μ επηρεάζει. Όμως το κατα πόσο μ επηρεάζει είναι σοβαρό θέμα. Εφόσον δεν με διέπουν τα προβλήματα και χαρές της τότε εποχής μέχρι το κόκκαλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/09, 17:50 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως δε μου κάνουν εντύπωση τα αποτελεσματα της έρευνας σε σχέση με το είδος της μουσικής που αναφέρονται παραπάνω.
Ακόμα και αν δεν μπορώ να το τεκμηριώσω δε μπορώ να διαφωνήσω έντονα.
Σίγουρα η έρευνα περιλάμβανε και μουσικούς? ;D ;D ;D
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον να το ξέραμε αφού οι ασχολούμενοι με τη μουσική τείνουν να αντιλαμβάνονται διαφορετικά (πλατύτερα, πλουσιότερα) κάθε μουσικό άκουσμα. Θυμάστε να σας είχε αρέσει μια μελώδία και μόλις αντιληφθήκατε τι είναι ή ποιος το λέει να απογοητευτείτε? Γιατι αμέσως θυμηθήκατε ότι δε το αντέχετε? (η ότι ειναι καταχωρημένο ως απαράδεκτο "ανίερο" κλπ) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/09, 17:57 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Κλασική μουσική: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, εσωστρέφεια και πραότητα.
Ροκ/χέΒι μέταλ: Χαμηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, όχι εργατικότητα, όχι εξωστρέφεια, αβρότητα, πραότητα
??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Θα διαφωνησω με το αρθρο και τα χαρακτηριστικα που αποδιδει σε καθε ακροατη γιατι παντα το σκεφτομουν αντιστροφα το συγκεκριμενο θεμα. Δηλαδη αναμεσα σε 100 ακροατες της ροκ θα βρεις καλα και κακα παιδια, εργατικους και τεμπεληδες, εσωστρεφεις και εξωστρεφεις ανθρωπους, οπως ακριβως και σε 100 ακροατες της ποπ η της τζαζ.
 Αυτο που ειναι πιο ασφαλες να πουμε ειναι το σχολιο που εγινε, οτι η μουσικη οντως ευθυνεται για πολλες απο τις επιλογες μας (πχ χωροι διασκεδασης-αρα και παρεα σε καποιο βαθμο, επιλογες ενδυσης, επιλογες ασχολιων και χομπι, ισως επιλογες διακοπων (πχ παμε wacken το καλοκαιρι) κτλ)
 Τα συμπερασματα της μελετης δεν μπορουμε να υοθετησουμε γιατι αν ισχυουν πολλοι απο εμας ειμαστε διχασμενες προσωπικοτες :sad :roll %(. Οι οπαδοι καποιου ειδους μουσικης πιστευω οτι εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα αλλα αυτα εχουν να κανουν με κατι πιο επιφανειακο (πχ δεν θα βρεις πολλους μεταλλαδες που να του δινουν να καταλαβαινει στο χορό) και οχι με το χαρακτηρα τους (πχ καλα παιδια οι ρεμπετες...)
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
καλα για το μεταλ ακυρο εντελως μου φαινεται
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Κλασική μουσική: Υψηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, εσωστρέφεια και πραότητα.
Ροκ/χέΒι μέταλ: Χαμηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, όχι εργατικότητα, όχι εξωστρέφεια, αβρότητα, πραότητα
??? ??? ???

ε ναι....στο μεταλ είναι ντεμί η κατάσταση....δλδ.....δεν είναι εξωστρεφής.....αλλά ούτε και εσωστρεφής.....είναι απλά αδιάφορος...ένα ψέμμα....μια πλάνη....μια οπτασια...κτλ ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εμένα μου φάνηκε λάθος η συγχώνευση του Rock με το Heavy Metal. Δεν νομίζω ότι προτιμούνται από τις ίδιες προσωπικότητες, ούτε καν από τις ίδιες ηλικίες.
Βέβαια στην Μελέτη βαθμολογήθηκαν 104 κατηγορίες μουσικής και σίγουρα τα αποτελέσματα θα είναι περισσότερο αναλυτικά από αυτά που δόθηκαν.
Φαίνεται ότι έχουν γίνει κάποιες αυθαίρετες συγχωνεύσεις που χαλάνε λίγο τα αποτελέσματα, όμως παραμένει ενδιαφέρον το όλο θέμα.
Θα προσπαθήσω μήπως εντοπίσω κάποιο ξενόγλωσσο άρθρο για τα original αποτελέσματα της μελέτης, μήπως και έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

EDIT: Το άρθρο που μετέφρασαν τα Νέα είναι από το BBC και μπορείτε να το δείτε εδώ: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/7598549.stm
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/09, 11:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ

Ροκ/χέΒι μέταλ: Χαμηλή αυτοεκτίμηση, δημιουργικότητα, όχι εργατικότητα, όχι εξωστρέφεια, αβρότητα, πραότητα

Απορία. :hmmΠως είναι δυνατόν να έχεις δημιουργικότητα αλλά όχι εργατικότητα?Αντιφατικό δεν είναι?Αφού για να δημιουργήσεις θα πρέπει να κοπιάσεις- να εργαστείς.
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απορία. :hmmΠως είναι δυνατόν να έχεις δημιουργικότητα αλλά όχι εργατικότητα?Αντιφατικό δεν είναι?Αφού για να δημιουργήσεις θα πρέπει να κοπιάσεις- να εργαστείς.

Το Αγγλικό άρθρο λέει creative και not hard working το οποίο δεύτερο δεν είναι ακριβώς εργατικότητα, αλλά αποφυγή της σκληρής δουλειάς.
Πάντως πράγματι ακούγεται αντιφατικό, να πως το καταλαβαίνω εγώ, υπάρχουν πολύ δημιουργικοί άνθρωποι, με καλές ιδέες που όμως στερούνται την επιμονή και την συστηματικότητα για να κάνουν την σκληρή δουλειά που απαιτείται ώστε να υλοποιήσουν πλήρως τις ιδέες τους.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
...εμενα γιατι συνεχιζουν να μου προκαλουν εμετο ολες αυτου του ειδους οι γενικευσεις?Κατι σε φασιστικο συνθημα μου θυμιζει....το επομενο βημα ειναι να καψουμε τα βιβλια και να γκετοποιησουμε τους αντιεργατικους,αντιπαραγωγικους,αντιπαθητικους τυπους,συμφωνα παντα με την ερευνα....ααααα....ναι...και μου θυμισε και την αλλη ωραια καραμελιτσα του παρελθόντος "φορας σκουλαρίκι/εχεις μακρυα μαλλια;Εκτος απο τζανκι εισαι κι αδερφη''....ουυυυυυυστ ρεεεεεεε  >:(
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...εμενα γιατι συνεχιζουν να μου προκαλουν εμετο ολες αυτου του ειδους οι γενικευσεις?Κατι σε φασιστικο συνθημα μου θυμιζει....

Πράγματι, κάθε γενίκευση ή ταμπελοποίηση, όσο "εμπεριστατωμένη" και να είναι, σε ένα βαθμό καταπατά την ιδιαιτερότητα και εν πολλοίς την μοναδικότητα του κάθε ατόμου και στα άκρα της μπορεί να γίνει φασιστική.
Άκουσα όμως λίγο την ηχητική συνέντευξη του Αντριαν Νορθ στο BBC και λέει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, που δεν εχουν τίποτα να κάνουν με ισοπέδωση ή φασισμό, αντίθετα λέει ότι η μουσική, όπως έδειξε η έρευνα, μπορεί να αναδείξει συμβατότητες και συμπάθειες μεταξύ ανθρώπων από τελείως διαφορετικές κουλτούρες.
Συγκεκριμένα λέει ότι βρήκαν, ότι ένας Σκανδιναβός για παράδειγμα που του αρέσει το heavy metal μπορεί να έχει πολλά περισσότερα κοινά στοιχεία προσωπικότητας με έναν Βραζιλιάνο που επίσης ακούει heavy metal, παρά με έναν συντοπίτη του Σκανδιναβό που προτιμάει κάποιο άλλο είδος μουσικής.
Με την έννοια αυτή, φαίνεται ότι η μουσική έχει την απίστευτη δύναμη να γεφυρώνει πολιτιστικά χάσματα και να φέρνει κοντά ανθρώπους που στην πρώτη όψη φαίνονται από διαφορετικούς κόσμους.
Αυτό το βρίσκω πολύ πιστευτό και παράλληλα εξαιρετικά ελπιδοφόρο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Ναι...μαλιστα....καπου εδω θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου Ανδριανε...ΑΛΛΑ...δε θα πρεπει να συγχεουμε τη σχεση αιτιας-αποτελεσματος και αιτιας-αιτιατου...τι εννοω...δεν ειναι τυχαιο το σλογκαν ''Η μουσικη εξημερώνει τα ηθη''....το οτι η μουσικη εχει τη ''δυναμη'' να διαμορφωνει χαρακτηρες,ισως και να το δεκτω...ναι,για παραδειγμα οταν ακουω το I want out των Helloween,η τον Parsifal του R. Wagner βρισκομαι για αρκετη ωρα σε μια συγκεκριμενη ψυχικη διαθεση,αυτος ειναι και ο σκοπος της μουσικης και εν γενει της τεχνης....η μουσικη ειναι αυτη που θα διαμορφωσει ΙΣΩΣ τον χαρακτηρα μου και οχι ο χαρακτηρας μου τη μουσικη που θα ακουσω.Απο κει και περα υπαρχουν απειροι παραγωντες που σε κανουν ασχοληθεις με συγκεκριμενα μουσικα ειδη και ειναι εξισου βαρυνοντες....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος jabarlee

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Caught in a web...
    • Προφίλ
Το να προσπαθήσεις να συσχετίσεις ένα πολιτισμικό παράγοντα όπως είναι η μουσική με προσωπικά χαρακτηριστικά, είναι παρακινδυνευμένο και, κατά κανόνα αποτυχημένο.
Θυμίζει κάποια "τεστ ευφυίας" μερικών δεκαετιών πριν που, κομμένα και ραμμένα σε κάποια πρότυπα που μόνο καθολικά δεν ήταν, βγάλανε όλα τα μαυράκια της Αφρικής βλαμμένα στην καλύτερη περίπτωση. Αν και τότε τα κίνητρα ήταν άλλα, ο μηχανισμός αποτυχίας ο ίδιος.

Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που επηρεάζουν τι μουσική ακούει ο καθένας μας, που είναι πρακτικά αδύνατο να τους εξαλείψεις, αφήνοντας μόνο τη προσωπικότητα στην εξίσωση. Απλά, σκεφτείτε κάποιον που άκουγε ρεμπέτικα πριν 70 χρόνια και κάποιον που τα ακούει το 2009. Πιθανότατα έχουν μεταξύ τους την ίδια σχέση που έχει το βόλλεϋ με το τρόλλεϋ.

Μπορούμε να γράφουμε ώρες για τα παραπάνω, αλλά το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι το εξής:
Πρέπει κάπως οι φοιτητές και οι καθηγητές τους (σε όλους τους τομείς) να δικαιολογούν τα κονδύλια για έρευνα, οπότε κάθε τρεις και λίγο δημοσιεύονται ανάλογες παπαρίτσες.

ΥΓ: "Με την έννοια αυτή, φαίνεται ότι η μουσική έχει την απίστευτη δύναμη να γεφυρώνει πολιτιστικά χάσματα και να φέρνει κοντά ανθρώπους που στην πρώτη όψη φαίνονται από διαφορετικούς κόσμους."
Αυτό μάλιστα! Αλλά απέχει τόσο από το να ομαδοποιούμε τις προσωπικότητες των ακροατών ...
caught in a w3b...

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Δηλαδή είσαι ρατσιστής και προκατειλλημένος αν πεις πως η βαμμένη ξανθιά με το τρέντυ ντύσιμο δεν είναι πολύ πιθανό να κάτσει να λιώσει το operation mindcrime και να γουστάρει ;

Η προσωπικότητα δε διαμορφώνει προτιμήσεις στη μουσική , το ντύσιμο την διασκέδαση. Ξέρετε πολλούς εσωστρεφείς να πάνε κάθε Σάββατο στα μπουζούκια, να φοράνε ρούχα με έντονα χρώματα πχ κόκκινο κλπ ; Έτσι λειτουργεί ο άνθρωπος, εντάσσεται σε νόρμες ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του. Σε κάθε σχολείο υπήρχε η κλίκα των σκυλάδων, των μεταλλάδων, των σπασικλάδων, καθεμιά με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στο ντύσιμο, τον τρόπο ομιλίας κλπ .

Η μέταλ για παράδειγμα αν και ανομοιογενής ως είδος, στηρίζεται κατά πολύ σε μινόρε μελωδίες, που αποδίδουν ένα λυπητερό ή δραματικό συναίσθημα και οι στίχοι είναι πιο εσωστρεφείς συνήθως. Το ροκ εν ρολ με τις πεντατονικούλες του και τους ρυθμούς του είναι πιο παιχνιδιάρικο και πιο κατάλληλο για διασκέδαση. Η ποπ εκφράζει την κύρια κουλτούρα σε μια δεδομένη στιγμή. Δε νομίζω να γουστάρει τη γκοσπελ κάποιος άθεος.

Κάθε είδος έχει τη δική του σημειολογία. Σίγουρα για να βγει κάποιο συμπέρασμα υπάρχουν τεράστιες γενικεύσεις, αλλά εγώ δε τη βρήκα τόοοσο άστοχη ή φασιστική την έρευνα, ούτε μουρλούς αυτούς που τη διεξήγαγαν. Προφανώς δεν είναι απόλυτο τίποτα, μια αδρή στατιστική συσχέτιση έκαναν οι άνθρωποι, αντίστοιχη με τις γραφολογικές μελέτες που συσχετίζουν γραφικό χαρακτήρα με προσωπικότητα. Πιθανότατα αναφέρεται στο κύριο μουσικό είδος που προτιμά ο καθένας και δε γίνονται συμψηφισμοί σαν αυτούς που αναφέρατε.


Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απορία. :hmmΠως είναι δυνατόν να έχεις δημιουργικότητα αλλά όχι εργατικότητα?Αντιφατικό δεν είναι?Αφού για να δημιουργήσεις θα πρέπει να κοπιάσεις- να εργαστείς.

Το Αγγλικό άρθρο λέει creative και not hard working το οποίο δεύτερο δεν είναι ακριβώς εργατικότητα, αλλά αποφυγή της σκληρής δουλειάς.
Πάντως πράγματι ακούγεται αντιφατικό, να πως το καταλαβαίνω εγώ, υπάρχουν πολύ δημιουργικοί άνθρωποι, με καλές ιδέες που όμως στερούνται την επιμονή και την συστηματικότητα για να κάνουν την σκληρή δουλειά που απαιτείται ώστε να υλοποιήσουν πλήρως τις ιδέες τους.

Οκ, κατάλαβα. :)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Δηλαδή εγώ που ακούω blues-jazz-indie rock είμαι εργατικός και έχω υψηλή αυτοεκτίμηση ανάλογα τις μέρες μου ? 8)
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εμένα δηλαδή που μου αρέσουν κ τα μπλουζ κ η ροκ/heavy metal κ η τζαζ τι είδους άνθρωπος είμαι?? ??? ??? ???
Πω πω πάλι μου δημιουργήσατε υπαρξιακά.Αντε να τα λύσω τώρα αμαν πια εδω μέσα. :-X :-X
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
7614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 22:31
από ΡΕΑ
0 Απαντήσεις
2660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
11 Απαντήσεις
5904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 16:21
από blackmorefan
5 Απαντήσεις
7792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:08
από Nikos_th
5 Απαντήσεις
6056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 10:14
από Lo.Lee.Ta
9 Απαντήσεις
6465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
5898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/14, 15:52
από pan0ss
31 Απαντήσεις
14378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/14, 16:32
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 04:52
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
6826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/15, 09:51
από Guitar Fan