Σελίδες:
  • #1 από RON14 στις 08 Dec 2010
  • γεια σας παιδια,εχω στα χερια μου ενα παλιο ΥΑΜΑΗΑ PSR32 που δεν δουλευει η αυξομειωση του ηχου,παιζει μονο δυνατα! υπαρχει τροπος να ελεγχω την ενταση του ηχου μεσω μικτη η κατι τετοιο;
  • #2 από freemind στις 08 Dec 2010
  • Μπορεις να προμηθευτεις ενα volume pedal ( στερεοφωνικο ) και να κανεις απο εκει τη ρυθμιση του ηχου σου.

    http://www.thomann.de/gr/behringer_fcv100_volumepedal.htm

  • #3 από RON14 στις 08 Dec 2010
  • γινεται αυτο;γιατι σε καποιο μαγαζι ενας τυπος μου λεγε οτι δεν θα πετυχει.
  • #4 από adr1anos στις 08 Dec 2010
  • Αν παίζεις με κάποιο εξωτερικό ενισχυτή/PA ναι θα πετύχει μια χαρά.
    Αν εννοείς ότι παίζει δυνατά από τα δικά του τα μεγάφωνα, τότε όχι δεν θα πετύχει, πρέπει να επιδιορθώσεις ότι έχει χαλάσει, δηλαδή υποθέτω το ποτενσιόμετρο της έντασης, ή ότι έχει για ρύθμιση έντασης.
  • #5 από Korgy στις 08 Dec 2010
  • με ενα expression pedal δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα.μήπως ο τύπος ηθελε να σου πασάρει κανα attenuator? ;D  ή να σου πασάρει σερβις?
     
     
    προσωπικα θα ανοιγα το αρμονιο και θα καθάριζα τις επαφές κ διαδρομές που δημιουργούν το όποιο πρόβλημα παρουσιάζεται
  • #6 από freemind στις 08 Dec 2010
  • Τα PSR ειναι απλα αρμονια και το σασι τους δεν εχει "κολλημενα" καλωδια. Εαν μπορεσεις να το λυσεις με προσοχη θα δεις κατευθειαν τις βασικες πλακετες του οργανου κι αν εισαι τυχερος με εναν απλο καθαρισμο ( μη βαλεις οινοπνευμα  βεβαια ) ισως να διορθωθει το προβλημα!

    Απο την αλλη, ενα service δε θα ηταν ασχημη ιδεα, ομως εαν το service φτανει την αξια του οργανου, τοτε καλυτερα να παρεις ενα καινουριο!

    Για να μην τρεχεις σε κανα ΝΑΚΑ και σε κλεψουν, πιθανον κι ενας καλος ηλεκτρονικος να μπορει να ελεγξει τη κατασταση με το volume!
  • #7 από RON14 στις 08 Dec 2010
  • ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια.το αρμονιο ειναι απο οταν ημουν 13 και το βρηκα στην αποθηκη και ειπα να το αναστησω.θα δοκιμασω καθαρισμα και ηλεκτρονικο για αρχη.
Σελίδες: