Σελίδες:
  • #26 από freemind στις 17 Mar 2007
  • Καταρχας, για την ωρα, εσενα το αναγνωριζει σαν midi keyboard. Για να το αναγνωρισει ως midi controller, πρεπει να κανεις το σωστο setup. Ποια εκδοση Cubase SX εχεις?
  • #27 από nicktgr15 στις 17 Mar 2007
  • Εχω την 3. Εχω παει στο Devices->Midi Device Manager->Install Device ...μετα;  ;D Εχω δοκιμάσει και το GM device αλλα δεν κατέληξα κάπου. Αληθεια το GM device τι σημαίνει;
  • #28 από freemind στις 17 Mar 2007
  • Χρησιμοποιει την "εσωτερικη" γεννητρια midi, που παρεχει η Microsoft ( το κανονικο ονομα ειναι Microsoft GM midi ). Αυτο δεν σου κανει! Θα πρεπει να ψαξεις για το Sync Setup και στη συνεχεια να επιλεξεις το master control device. Αυτη την στιγμη δεν μπορω να σου δωσω περισσοτερες λεπτομερειες, γιατι πρεπει να αλλαξω σκληρο ;)
  • #29 από nicktgr15 στις 17 Mar 2007
  • Λοιπον, το βρήκα το sync setup αλλα έχει διάφορες επιλογές και οχι το master control device. Ανεβάζω μια φωτογραφια του sync setup για να μου πεις αν σου είναι εύκολο τι πρέπει να επιλέξω. :)



    Usb audio device είναι το keyboard και Edirol UA-4FX είναι η κάρτα ήχου.
  • #30 από nicktgr15 στις 26 Mar 2007
  • Για την ιστορια. Δοκιμασα το Ableton Live 6 το οποιο είναι ενα φοβερο προγραμμα. Eκτος του οτι ξεκολλησα απο το cubase, κατάφερα να ρυθμίσω σωστα και το midi controller μου. Δοκιμάστε το. Ειδικά όσοι έχετε πληκτρα της M-audio.
    Ααααυτα . ;D ;D
  • #31 από Fteo στις 26 Mar 2007
  • Το Cubase αναγνωριζει σαν midi controllers μονο οσυς ειναι συμφωνοι με το προτυπο της mackie. Δεν χρειαζεται βεβαια να παρεις ενα γνησιο mackie controller αλλα υπαρχουν και αλλες εταιριες που βγαζουν μηχανηματα πανω στο παραπανω προτυπο ακομα και η Behringer! Παντως οσο και να το προσπαθεις το M-Audio σου απο οσο ξερω (εχω και εγω την εκδοση 49) ειναι πληρως συμβατο με το Live και το reason. Διαβασα καπου οτι μπορεις να κανεις το Cubase να αναγνωριζει το transport αν στο Synchronization setup κανεις αυτο: Timecode Source->midi Timecode και μετα στο MIDI Timecode Source διαλεξεις το Oxygen. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι το ξεχναω συνεχεια :P. Α και οσον αφορα το τελευταιο σου σχολιο για το Cubase, θα δεις που με τον καιρο παλι εκει θα γυρισεις κ με το Live στο Rewire... Καθε Daw εχει τα υπερ του και τα κατα του, ακομα κ το Live.
  • #32 από nicktgr15 στις 27 Mar 2007
  • Χεχε, ευχαριστώ για τις πληροφορίες fteo.  ;D Βασικα τωρα διαβάζω πρώτη φορά για το rewire. Πολύ καλο!  8)
    Το cubase το χω παρατήσει για την ώρα και έχω αφιερωθεί αποκλειστικα( ;D) στον Live. Σε κάποια φάση παντως θα δοκιμάσω κι αυτο που λες για τη ρυθμιση.
    Το Live ,αν εξαιρέσουμε το κάπως διαφορετικής φιλοσοφίας gui που έχει, το βρίσκω super! 
Σελίδες: